Σελ. 77 από 266 ΠρώτηΠρώτη ... 5767727576777879828797 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1.141-1.155 από 3977
  1. #1141
    Εγγραφή
    17-11-2003
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    8.071
    Downloads
    16
    Uploads
    0
    ISP
    Εξωτερικό
    Ειλικρινά θεωρώ ότι σου απάντησα. Δεν μου πέρασε ποτέ από το μυαλό ότι θα γράψεις αυτό σαν παρατήρηση.

    Γιατί πρέπει να αλλάξει και μάλιστα ριζικά; Γιατί όπως είπα είναι σε εμφανή καμπή πτώσης εδώ και τουλάχιστον 10 χρόνια. Για πόσο ακόμα πρέπει να κατηφορίζει για να σκεφτεί ο κόσμος ότι μήπως η ίδια η συνταγή δεν φτουραει ανεξαρτήτως Μπέρνι ή Λίμπερτι. Γνώμη μου είναι ότι όταν δοκιμάσεις διαφορά και συνεχίζεις να χάνεις ε τότε πρέπει να κοιτάξεις πιο βαθιά και γενικά να βάλεις το μαχαίρι στο κόκκαλο. Δεν είναι κακό. Κάθε καινούργιο ενδιαφέρον αντικαθιστά ένα υπάρχον συνήθως που έχει χάσει την αίγλη του

    Δεν γράφω κάτι διαφορετικό και ειλικρινά δεν ξέρω πως αλλιώς να σου απαντήσω στο ερώτημα σου, εξού και θεωρώ ότι σου απάντησα.

    Ειλικρινά, για τον επιθετικό τόνο έλπιζα ότι θα καταλάβεις από την τελευταία παράγραφο. Αλλά οκ αν το στιλ δεν ήταν πρέπον ζητώ συγγνώμη. Το έγραφα έτσι με διάθεση για αλατοπιπερο.

    Ο λόγος που λέω ότι χεστηκαμε για την Φεράρι και την ΜακΛάρεν και κάθε αυτοκίνητο που κοστίζει εκατομμύρια είναι γιατί ουσιαστικά πάσχουν από το ίδιο πρόβλημα με την φ1. Είναι showcase για μια τεχνολογία που δεν φαίνεται να μας ενδιαφέρει. Και δεν το λέω εγώ αυθερετα αλλά το περιεχόμενο το ίδιων των απαιτήσεων.

    Στην ευρύτερη περιοχή της Ευρώπης που βλέπω εγώ, και ειδικά στο Βέλγιο, όπου και κατοικώ, αλλάζουμε αυτοκίνητα κάθε 4 χρόνια και τα κριτήρια είναι πάντα features άνεσης. Ο κόσμος περιμένει τον αυτόματο πιλότο μπας και κάνει τίποτα άλλο αντί να κάθεται στο τιμόνι. Στα 7 χρόνια που είμαι εδώ δεν έχω συναντήσει και κάποιων που να ασχολείται με την φ1 και σκέψου έχει και πίστα εδώ. Πριν 15 χρόνια σφαζομασταν στα καφέ και δεν υπήρχε άνθρωπος που να μην γνωρίζει από φ1 τα βασικά. Σε αυτό βέβαια βοηθούσε η δωρεάν αναμετάδοση. Κάθε δύο Κυριακές ήταν σε κάθε σπίτι μέσα.

    Αυτά και με αυτά, πέρα από τα στατιστικά ας κοιτάξουμε ο καθένας και λίγο τον περίγυρο του. Εγώ έτσι κρίνω. Και βρίσκομαι στην καρδιά όπου ξεκίνησε και μεγαλούργησε η φ1. Και είναι λες και δεν υπάρχει. Το ίδιο και για την μέταλ σκηνή. Στο Grasspop και wacken γίνεται κάθε χρόνο χαμός αλλά η υπόλοιπη κοινωνία απλά δεν ασχολείται. Δεν έχει απήχηση εκτός από μια μικρή Νις αγορά.


    Τώρα γιατί δεν με απασχολεί το θέμα αυξημένες πωλήσεις; Ο πληθυσμός μεγαλώνει και όλο και περισσότεροι έχουν πρόσβαση στην αγορά αυτοκινήτων. Μόνη της η Κίνα κράτησε την αγορά για 10 χρόνια. Το να κοιτάζω απόλυτα νούμερα δεν λέει κάτι, γνώμη μου. Σημασία έχει το γιατί πουλιέται ένα αυτοκίνητο μιας μάρκας. Επειδή είδε κάποιος την εταιρία στην φ1; Επειδή έχει πορωση με την τεχνολογία;

    Το σωστό ερώτημα είναι ποσοστιαία τι γίνεται; Γιατί αν το ενδιαφέρον χάνεται ποσοστιαία αλλά το πλήθος πωλήσεων αυξάνεται, τότε σημαίνει ότι η αύξηση του πλήθους είναι αρκετη για να εξουδετερώσει φαινομενικά την πτώση του ενδιαφέροντος. Μιας και το ενδιαφέρον πέφτει όμως, στα κρυφά αν θες, μόλις τα νούμερα σταματήσουν να μεγαλώνουν τότε θα υπάρξει τεράστιο πρόβλημα γιατί κανείς δεν προετοιμαστηκε και όλοι προτίμησαν την περπστημενη, μέχρι να σκάσει όμως. Πολλές πίστες εκτός Ευρώπης δεν γεμίζουν. Στις χώρες όπου η αγορά αυτοκινήτων ήταν παρθένα και θα έπρεπε να γίνεται χαμός. Εκεί στοχευε ο Μπέρνι, αλλά δεν λογάριασε καλά.

    Πιστεύω ότι είναι ξεκάθαρο ότι εκφράζω την γνώμη μου με βάση το κόσμο γύρω μου αλλά με βάση και το πως έζησα εγώ την φ1 και πως αυτή έχασε το ενδιαφέρον μου πέρα από το να την παρακολουθώ για τις φάσεις και λόγω συνήθειας, και ίσως γιατί βαθιά μέσα μου θα ήθελα να ξαναποκτήσει ενδιαφέρον.

    Άσχετο, αλλά η ότι είμαι το μαύρο πρόβατο στο νήμα αλλά δεν πιστεύω ότι είμαι ο μόνος χαμένος οπαδός από δυσαρέσκεια και πιστεύω χρειάζεται και η γνώμη του πρώην οπαδού στην συζήτηση. Ίσως θα έπρεπε η Λίμπερτι να ρωτήσει τους δυσαρεστημένους τι έχει πάει λάθος.

  2. #1142
    Εγγραφή
    12-08-2002
    Περιοχή
    Στο cockpit μίας Ferrari
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    4.247
    Downloads
    8
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Wind
    Router
    Technicolor TG789vac v2
    Path Level
    Interleaved
    Α μπραβο.
    Ξεκινώντας λοιπόν απο το τελος, προφανώς και πρέπει να ξεκινήσουν από το να λάβουν input από τους ενδιαφερόμενους. Δηλαδή εμάς.
    Τι θέλει ο κόσμος ; Γιατί ρε παιδί μου σε κάποιους απευθύνεται αυτό το sport.

    Δεν το κάνει όμως.

    Σε σχέση με τα υπόλοιπα, και πάλι σωστά μιλάς , δηλαδή, κρίνεις (όπως όλοι) με βάση τον "μικρό"¨κοσμό σου. Και αυτό θα συμφωνήσω ότι συνήθως δεν βγάζει και τα πιο σωστά συμπεράσματα.

    Σε ότι αφορά τα υπόλοιπα, δε χρειάζεται αλατοπίπερο (επιθετικότητα) στη συζήτηση, θεωρώ ότι μπορούμε να μιλάμε σε πολιτισμένο τόνο.


    Feel free to attack the post. Do not feel free to attack the poster.
    "If someone said to me that you can have three wishes, my first would have been to get into racing, my second to be in Formula 1, my third to drive for Ferrari" - Gilles Villeneuve

  3. #1143
    Εγγραφή
    17-11-2003
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    8.071
    Downloads
    16
    Uploads
    0
    ISP
    Εξωτερικό
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από aroutis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Α μπραβο.
    Ξεκινώντας λοιπόν απο το τελος, προφανώς και πρέπει να ξεκινήσουν από το να λάβουν input από τους ενδιαφερόμενους. Δηλαδή εμάς.
    Τι θέλει ο κόσμος ; Γιατί ρε παιδί μου σε κάποιους απευθύνεται αυτό το sport.

    Δεν το κάνει όμως.
    Γιαυτό εγώ πιστεύω ότι θα έπρεπε να το τρέχουν οι ομάδες. Γιατί αυτές έχουν πελάτες. Αυτές είναι οι άμεσα ενδιαφερομένες στο να έχουν οπαδούς, να δημιουργούν πάθος γιατί στην τελική εμείς είμαστε και οι πελάτες τους. Ανταυτού, ουσιαστικά η Φόρμουλα1 ήταν ένα placeholder μαρκετινγ τρίτων εταιριών που καμιά σχέση με την βιομηχανία δεν έχουν, και εντάξει για όσο χώραγε και η τεχνολογική εξέλιξη, για τόσο υπήρχαν και οι παθιασμένοι οπαδοί. Μόλις το ενδιαφέρον από τους οπαδούς άρχισε να πέφτει δεν έγινε τίποτα. Όσο έρεαν τα λεφτά από την βιομηχανία τσιγάρων. Μόλις αυτή απογορεύτηκε, ξαφνικά συνειδητοποιήσαμε ότι υπάρχει θέμα απήχησης, και άρα ενδιαφέροντος μιας ομάδας να επενδύσει στην φ1 και έτσι το κόστος έγινε θέμα. Γιατί η αγορά των αυτοκινητών έχει κορεστεί και δεν πουλάει. Έχω φίλο σε R&D αυτοκινητοβιομηχανίας και μου έχει εξηγήσει κάποια πράγματα και αυτά που έγραψα δεν τα λέω στην τύχη. Οι αυτοκινητοβιομηχανίες έχουν πρόβλημα και να είναι καλά η αγορά της Κίνας. Μου έλεγε ότι στην Ευρώπη χάνουν λεφτά, απλά δεν τους παίρνει να αποσυρθούν.

    Εγώ αναρωτιέμαι αν οι ομάδες έχουν κάποιο σχέδιο στα σκαριά. Υπάρχει κάτι που να επικεντρώνεται στο Formula1 to customer; Έχω την αίσθηση ότι όχι, παρά μόνο πως θα προβληθούν αυτές και οι χορηγοί τους.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από aroutis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σε σχέση με τα υπόλοιπα, και πάλι σωστά μιλάς , δηλαδή, κρίνεις (όπως όλοι) με βάση τον "μικρό"¨κοσμό σου. Και αυτό θα συμφωνήσω ότι συνήθως δεν βγάζει και τα πιο σωστά συμπεράσματα.
    Σωστά, απλά εγώ επειδή δεν έχω πια κάποιο πάθος με μια ομάδα, βλέπω την Φ1 πιο ολιστικά και προσπαθώ να την προσεγγίσω πιο λογικά. Βέβαια, όπως εσύ βάζεις το συναίσθημα της ομάδας, άλλοι βάζουν το συναίσθημα του πρώην οδηγού, και εγώ το συναίσθημα της απογοήτευσης και σίγουρα αυτά αιτιολογούν τον "μικρό" κόσμο μας που λες και εσύ. Πιστεύω ότι αυτό πρέπει γενικά να γίνει πιν, αν γινόταν ώστε να μας υπενθυμίζει γιατί συζητάμε .


    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από aroutis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σε ότι αφορά τα υπόλοιπα, δε χρειάζεται αλατοπίπερο (επιθετικότητα) στη συζήτηση, θεωρώ ότι μπορούμε να μιλάμε σε πολιτισμένο τόνο.
    Σου στέλνω πμ

  4. #1144
    Εγγραφή
    03-09-2005
    Μηνύματα
    7.567
    Downloads
    189
    Uploads
    0
    ISP
    N/A
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από chat1978 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το σωστό ερώτημα είναι ποσοστιαία τι γίνεται; Γιατί αν το ενδιαφέρον χάνεται ποσοστιαία αλλά το πλήθος πωλήσεων αυξάνεται, τότε σημαίνει ότι η αύξηση του πλήθους είναι αρκετη για να εξουδετερώσει φαινομενικά την πτώση του ενδιαφέροντος. Μιας και το ενδιαφέρον πέφτει όμως, στα κρυφά αν θες, μόλις τα νούμερα σταματήσουν να μεγαλώνουν τότε θα υπάρξει τεράστιο πρόβλημα γιατί κανείς δεν προετοιμαστηκε και όλοι προτίμησαν την περπστημενη, μέχρι να σκάσει όμως. Πολλές πίστες εκτός Ευρώπης δεν γεμίζουν. Στις χώρες όπου η αγορά αυτοκινήτων ήταν παρθένα και θα έπρεπε να γίνεται χαμός. Εκεί στοχευε ο Μπέρνι, αλλά δεν λογάριασε καλά.
    Αυτο ακριβως ειναι το προβλημα. Το ενδιαφερον των νεων ειναι μειωμενο και αυτο αποτυπωνεται και στα λιγοτερα διπλωματα οδηγησης και στο οτι χρησιμοποιουν λιγοτερο το αυτοκινητο.

    Κοντοφθαλμες λογικες του τυπου 'μα πουλωνται περισσοτερα αυτοκινητα'(απολυτως λογικο μιας αυξανεται και ο πληθυσμος, αλλα και το βιοτικο επιπεδο οποτε περισσοτεροι μπορουν να αποκτησουν αυτοκινητο) ειναι κατι που ακομα και η Liberty καταλαβαινει οτι δεν λεει πολλα και για αυτο προσπαθησε να προσελκυσει περισσοτερους νεους, με οχι ομως τα αναμενομενα αποτελεσματα.
    F1 Reveals That Just 14% Of Its Viewers Are Under 25

    Το προβλημα ειναι εμφανες:
    ο μεσος θεατης F1 γερναει, λιγοι νεοι ενδιαφερονται για την F1 και η F1 συνεχιζει και χανει θεατες.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος haHa : 30-01-19 στις 14:18.

  5. #1145
    Εγγραφή
    12-08-2002
    Περιοχή
    Στο cockpit μίας Ferrari
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    4.247
    Downloads
    8
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Wind
    Router
    Technicolor TG789vac v2
    Path Level
    Interleaved
    Μα η F1 έτσι ξεκίνησε, με τις ομάδες να τρέχουν και η FIA δημιουργήθηκε ως οργανισμός με ρόλο καθαρά πάνω στην ασφάλεια. And look at us now..
    Μετά ο Bernie (που είχε ομάδα btw) έκανε όντως θαύματα για την διάδοση του sport, αλλά στη πορεία , bernie being bernie ξέρουμε όλοι τι συνέβει.

    Θα επισημάνω όμως ότι, όσο υπήρχε τεχνολογική εξέλιξη, ποικιλία στις επιλογές, επιτρεπόταν στις ομάδες το πραγματικό innovation, υπήρχε αντίστοιχα και το περισσότερο ενδιαφέρον.
    Οταν αρχίσαν οι βλακείες , το περισσότερο standardization στα πλαίσια του cost reduction και όχι μόνο, και όσο όλο και περισσότερο επικρατούσαν τα politics πάνω από την ουσια (και ναι ναι,
    τα politics φυσικά ήταν πάντα μέρος του παιχνιδιού αλλά κάπου πλέον καταντήσαν too much), σε συνάρτηση με το απαράδεκτα υψηλό βαθμό πολυπλοκότητας των κανονισμών και
    κάτι που έχει ξεφύγει, το political correctness, ε ναι, ο κόσμος φυσικά τα έχει πάρει κρανίο.

    Είναι πολλοί οι λόγοι. Και τελικά, ίσως η λύση είναι η απλοποίηση του sport σε όλα , απο τους κανονισμούς μέχρι το event. Και όλα γυρνάνε γύρω από αυτό που έχω ξαναπεί, τι όραμα έχεις
    για αυτό που προσφέρεις.
    Αν πχ θεωρείς ότι το πρόβλημα είναι τα grid girls (καθόλου τυχαίο παράδειγμα), τότε χάνεις όχι το δάσος, αλλά τον πλανήτη.

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από haHa Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αυτο ακριβως ειναι το προβλημα. Το ενδιαφερον των νεων ειναι μειωμενο και αυτο αποτυπωνεται και στα λιγοτερα διπλωματα οδηγησης και στο οτι χρησιμοποιουν λιγοτερο το αυτοκινητο.
    Κοντοφθαλμες λογικες του τυπου 'μα πουλωνται περισσοτερα αυτοκινητα'(απολυτως λογικο μιας αυξανεται και ο πληθυσμος, αλλα και το βιοτικο επιπεδο οποτε περισσοτεροι μπορουν να αποκτησουν αυτοκινητο) ειναι κατι που ακομα και η Liberty καταλαβαινει οτι δεν λεει πολλα και για αυτο προσπαθησε να προσελκυσει περισσοτερους νεους, με οχι ομως τα αναμενομενα αποτελεσματα.
    F1 Reveals That Just 14% Of Its Viewers Are Under 25

    Το προβλημα ειναι εμφανες:
    ο μεσος θεατης F1 γερναει, λιγοι νεοι ενδιαφερονται για την F1 και η F1 συνεχιζει και χανει θεατες.
    Συνέχισε. Κάνεις correlations που δεν έχουν σχέση. Το προηγούμενο σου link περιοριζόταν σε μια έρευνα του UK.
    Τώρα προσπαθείς να το κολλήσεις με κάτι που λέει η F1 που έχει να κάνει με demographics του κοινού της και πρακτικά αυτό που σημαίνει είναι πως η F1 πρέπει να γίνει πιο ελκυστική στο νεαρό κοινό της, όχι ότι οι νέοι δεν ενδιαφέρονται να οδηγούν αυτοκίνητα !

    Δόξα το Θεό , δεν ασχολείσαι με στατιστικά (Ελπίζω).


    Feel free to attack the post. Do not feel free to attack the poster.
    "If someone said to me that you can have three wishes, my first would have been to get into racing, my second to be in Formula 1, my third to drive for Ferrari" - Gilles Villeneuve

  6. #1146
    Εγγραφή
    17-11-2003
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    8.071
    Downloads
    16
    Uploads
    0
    ISP
    Εξωτερικό
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από aroutis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μα η F1 έτσι ξεκίνησε, με τις ομάδες να τρέχουν και η FIA δημιουργήθηκε ως οργανισμός με ρόλο καθαρά πάνω στην ασφάλεια. And look at us now..
    Μετά ο Bernie (που είχε ομάδα btw) έκανε όντως θαύματα για την διάδοση του sport, αλλά στη πορεία , bernie being bernie ξέρουμε όλοι τι συνέβει.

    Θα επισημάνω όμως ότι, όσο υπήρχε τεχνολογική εξέλιξη, ποικιλία στις επιλογές, επιτρεπόταν στις ομάδες το πραγματικό innovation, υπήρχε αντίστοιχα και το περισσότερο ενδιαφέρον.
    Οταν αρχίσαν οι βλακείες , το περισσότερο standardization στα πλαίσια του cost reduction και όχι μόνο, και όσο όλο και περισσότερο επικρατούσαν τα politics πάνω από την ουσια (και ναι ναι,
    τα politics φυσικά ήταν πάντα μέρος του παιχνιδιού αλλά κάπου πλέον καταντήσαν too much), σε συνάρτηση με το απαράδεκτα υψηλό βαθμό πολυπλοκότητας των κανονισμών και
    κάτι που έχει ξεφύγει, το political correctness, ε ναι, ο κόσμος φυσικά τα έχει πάρει κρανίο.

    Είναι πολλοί οι λόγοι. Και τελικά, ίσως η λύση είναι η απλοποίηση του sport σε όλα , απο τους κανονισμούς μέχρι το event. Και όλα γυρνάνε γύρω από αυτό που έχω ξαναπεί, τι όραμα έχεις
    για αυτό που προσφέρεις.
    Αν πχ θεωρείς ότι το πρόβλημα είναι τα grid girls (καθόλου τυχαίο παράδειγμα), τότε χάνεις όχι το δάσος, αλλά τον πλανήτη.
    χαχα. Ναι όλα τα είχε η μαριορή, τα grid girls τους πείραξαν. Από την άλλη, η ιδέα του κάγκουρο αυτοκινήτου με καγκούρη οδηγού ήταν για πολλά χρόνια συνδεδεμένη με την "όμορφη γυναίκα". Μετά τα πρώτα 3 fast and the furious, πέθανε και αυτό.

    Εγώ πάντως βλέπω ένα καλό που έκανε η liberty. Οι παραγωγές των βίντεο που ανεβάζει στο youtube είναι εξαιρετικές. Είναι σαν ανασκόπηση του κάθε αγώνα και σου επιτρέπει να έχεις μια επαφή με τους αγώνες χωρίς να χρειάζεται να επενδύσεις πολύ χρόνο. Εγώ πχ κάποια φάση είχα χάσει επαφή γιατί δεν υπήρχε τρόπος. Γενικά, προσπαθεί η εταιρία να αναζωπηρώσει το ενδιαφέρον των νεότερων ηλικιών, όμως όσο δεν προσεγγίζουν τον ίδιο τον αγώνα και πως σχετίζεται με τις μελοντικές ανάγκες ενός 15χρονού, δεν θα φτουρήσει. Απλά γυαλίζουν το περίβλημα και το περιεχόμενο παραμένει αδιάφορο.

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από aroutis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Συνέχισε. Κάνεις correlations που δεν έχουν σχέση. Το προηγούμενο σου link περιοριζόταν σε μια έρευνα του UK.
    Τώρα προσπαθείς να το κολλήσεις με κάτι που λέει η F1 που έχει να κάνει με demographics του κοινού της και πρακτικά αυτό που σημαίνει είναι πως η F1 πρέπει να γίνει πιο ελκυστική στο νεαρό κοινό της, όχι ότι οι νέοι δεν ενδιαφέρονται να οδηγούν αυτοκίνητα !

    Δόξα το Θεό , δεν ασχολείσαι με στατιστικά (Ελπίζω).
    In a wide-ranging Q&A on discussion website Reddit, F1’s global research director Matt Roberts said “the average age of a global F1 viewer is 40. 14% are under 25, 30% are 25-34, 20% are 35-44, 20% are 45-54 and 17% are over 55. The average age is higher in more established markets like the UK, Italy and Germany whilst it is youngest in newer F1 markets like USA and China.”
    Σε κανένα σημείο το συγκεκριμένο κείμενο δεν λέει ότι τα νούμερα είναι αποκλειστικά του UK. απλά λέει ότι στις Ευρωπαικές αγορές τα πράγματα είναι χειρότερα από τα δηλωμένα νούμερα ενώ σε άλλες αγορές καλύτερα όσον αφορά το ηλικιακό μέσο όρο.

    - - - Updated - - -

    Παρακάτω από το κείμενο

    “I don’t know why people want to get to the so-called ‘young generation’. Why do they want to do that? Is it to sell them something? Most of these kids haven’t got any money,” said Ecclestone in a 2014 interview. “I’d rather get to the 70-year-old guy who’s got plenty of cash.” It paid off.
    Άνθρωπος με όραμα βάθους. Αλλά έτσι είναι το short term profiting. Αυτός τα λεφτά τα έβγαλε από τους χορηγούς αλλά το ενδιαφέρον σε βάθος χρόνου πήρε την κάτω βόλτα.

  7. #1147
    Εγγραφή
    03-09-2005
    Μηνύματα
    7.567
    Downloads
    189
    Uploads
    0
    ISP
    N/A
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από chat1978 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σε κανένα σημείο το συγκεκριμένο κείμενο δεν λέει ότι τα νούμερα είναι αποκλειστικά του UK. απλά λέει ότι στις Ευρωπαικές αγορές τα πράγματα είναι χειρότερα από τα δηλωμένα νούμερα ενώ σε άλλες αγορές καλύτερα όσον αφορά το ηλικιακό μέσο όρο.

    - - - Updated - - -

    Παρακάτω από το κείμενο


    Άνθρωπος με όραμα βάθους. Αλλά έτσι είναι το short term profiting. Αυτός τα λεφτά τα έβγαλε από τους χορηγούς αλλά το ενδιαφέρον σε βάθος χρόνου πήρε την κάτω βόλτα.
    Ακομα και ερευνες δειχνουν οτι ανωτερα διοικητικα στελεχη της αυτοκινητοβιομηχανιας πιστευουν οτι αρκετοι αγοραστες θα χασουν το ενδιαφερον να εχουν στην κατοχη τους αυτοκινητο το 2025:
    Auto Execs: Yeah, Car Ownership Will Probably Dip by 2025
    Most auto industry execs believe that half of today's car owners will lose interest in car ownership by 2025.
    ...
    While there is some mixed opinion about millennial attitudes toward car ownership, that generation is buying fewer cars than previous generations at their age.
    Γενικοτερα υπαρχει μια ταση οι νεοι να ενδιαφερονται λιγοτερο για την αποκτηση αυτοκινητου:
    Millennials Don’t Care About Owning Cars, And Car Makers Can’t Figure Out Why
    Auto manufacturers today are scratching their heads, trying to figure out why the millennial generation has little-to-no interest in owning a car. What car makers are failing to see is that this generation’s interests and priorities have been redefined in the last two decades, pushing cars to the side while must-have personal technology products take up the fast lane.

    It’s no secret the percentage of new vehicles sold to 18- to 34-year-olds has significantly dropped over the past few years.

    ..

    With recent studies showing a huge decline in auto sales among the millennial marketplace
    , it’s no wonder auto manufacturers are in a mild state of panic, realizing they’re missing out on a generation that wields $200 billion in purchasing power. Numbers don’t lie, and over the last few years statistics have shown a significant drop in young people who own cars, as well as those with driver’s licenses–and that decline continues among the youngest millennials, meaning this is not a trend that’s going away anytime soon. From 2007 to 2011, the number of cars purchased by people aged 18 to 34, fell almost 30%, and according to a study from the AAA Foundation for Traffic Safety, only 44% of teens obtain a driver’s license within the first year of becoming eligible and just half, 54% are licensed before turning 18. This is a major break with the past, considering how most teens of the two previous generations would race to the DMV for their license or permit on the day of their 16th birthday.
    Αυτο ισχυει για τις περισσοτερες ανεπτυγμενες χωρες συμφωνα με δημοσιευμενα πανεπιστημιακα papers:
    Men Shape a Downward Trend in Car Use among Young Adults—Evidence from Six Industrialized Countries
    This paper investigates trends in the travel behaviour of young adults in Germany, France, Great Britain, Japan, Norway, and the USA over the past few decades with a focus on car availability and car travel.
    The findings indicate that since the turn of the millennium, access to cars, measured in terms of drivers' licences and household car ownership, has decreased in most study countries—especially for men. Moreover, average daily car travel distance has decreased in most study countries, again especially for men.
    Causes of Youth Licensing Decline: A Synthesis of Evidence
    Around the turn of the millennium, many Western countries reached 'peak car' status (Goodwin, 2012;Goodwin & Van Dender, 2013). After decades of growth, Millennials or Generation Y (people born between 1980 and 2000) are now less likely to obtain a driver's license and even if they do get a license, they are driving less (Chatterjee et al., 2017;Delbosc, 2017;Delbosc & Currie, 2013, 2014aKuhnimhof et al., 2012a).

    Falling out of love with the car?
    There’s been a slow down, even a reverse, in our love affair with the private car. On average, those of us in high income countries are driving fewer miles, buying fewer cars and getting driving licences at a later age. This decline in car use appears to be led by younger people, and by young men in particular.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος haHa : 30-01-19 στις 16:59.

  8. #1148
    Εγγραφή
    14-10-2005
    Περιοχή
    Κυπριαδου
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    1.145
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1000/100
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΛΥΣΙΔΑ
    Router
    Fritz 5530
    Δεν μπορω να καταλαβω τι σχεση εχει το διπλωμα αυτοκινητου με την Φορμουλα 1.
    OS1: Windows 10,MoBo:Gigabyte Aorus 7 X299, CPU:Ι9-7900X,RAM:G.Skill DDR4 64GB,GPU:MSI 3080 RTX ,PSU:Corsair HX1500i ,SSD1:Samsung 970PRO 512GB SSD 2: Sandisk Ultra 2 960GB,HDD:21 TB W/D, Case:CoolerMaster Cosmos 2,CPU Cooler:Corsair H150i Pro, Monitor: Samsung Odyssey G7 32',Various: Logitech Z550,Keyboard:Logi G915

  9. #1149
    Εγγραφή
    03-09-2005
    Μηνύματα
    7.567
    Downloads
    189
    Uploads
    0
    ISP
    N/A
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ASFE Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν μπορω να καταλαβω τι σχεση εχει το διπλωμα αυτοκινητου με την Φορμουλα 1.
    Η ιδια η Liberty ειχε θεσει ως ενα απο τους βασικους στοχους να κανει attract young viewers. Τα αποτελεσματα μεχρι στιγμης δεν ειναι τα αναμενομενα:
    F1 Reveals That Just 14% Of Its Viewers Are Under 25

    Το προβλημα ειναι εμφανες:
    ο μεσος θεατης F1 γερναει, λιγοι νεοι ενδιαφερονται για την F1 και η F1 συνεχιζει και χανει θεατες.

    Την σχετικη αδιαφορια των νεων για την F1 πολλοι την σχετιζουν με το μειωμενο ενδιαφερον των νεων να οδηγουν/αποκτουν αυτοκινητα.

  10. #1150
    Εγγραφή
    22-08-2006
    Ηλικία
    50
    Μηνύματα
    2.382
    Downloads
    13
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ASFE Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν μπορω να καταλαβω τι σχεση εχει το διπλωμα αυτοκινητου με την Φορμουλα 1.
    Κι ομως εχει σχεση Γιωργο!

    Καπως ετσι ξεκινησε το προβλημα με τους νεους. Σιγα σιγα δεν τους αρεσαν τα αυτοκινητα και σιγα σιγα αρχισαν να τους αρεσουν τα αγορακια

    Περα απο την πλακα...
    Οι περισσοτεροι στην παρεα μου οδηγουσαμε πολυ πριν τα 18 και καναμε βολτες στα κλεφτα χωρις διπλωμα (ΚΑΚΩΣ ΦΥΣΙΚΑ). Δε βλεπαμε την ωρα να βγαλουμε διπλωμα. 18 και 1 μερα πηγαιναμε στη σχολη οδηγων και αναλογα με το δασκαλο του καθενος και το επιπεδο του, ηταν τα μαθηματα που καναμε (δεν υπηρχε ελαχιστος αριθμος μαθηματων τοτε). Εγω θυμαμαι ειχα κανει 2 μαθηματα και ενα 20λεπτο τη μερα της εξετασης για να μαθω λιγο εκεινη τη γειτονια. Στα 2 μαθηματα, απο την πολυ σιγουρια που ειχα, καθε 50 μετρα κατι ξεχνουσα να κανω και μου ελεγε ο δασκαλος "κοπηκατε κυριε", "κοπηκατε κυριε", "κοπηκατε κυριε". Εγω ειχα λυσσαξει να παω για την εξεταση και ενω μου ελεγε οτι ξερω να οδηγαω αλλα δεν ειμαι ετοιμος γιατι τα ξεχναω, του απανταω "Την ταδε μερα που ειπαμε παω κανονικα για εξεταση και δεν υπαρχει περιπτωση να κοπω. Τωρα κανουμε πλακιτσα εδω και δεν εχω το νου μου, αλλα στην εξεταση θα ειμαι ΟΚ". Οπερ και εγενετο. Φτανει η μαγικη μερα, βαζω το μυαλο μου σε qualifying mode και ολα ΟΚ. Κανω οπισθογωνια στον ποντο με μια κινηση. Κανω το δυσκολο παρκαρισμα (απο τη μερια του οδηγου στον ποντο με μια κινηση). Μου λεει ο ενας εξεταστης "παρκαρετε εκει αριστερα" και πετιεται ο αλλος εξεταστης και λεει "τι να παρκαρει ρε Γιαννη ετοιμος ειναι, τελειωσαμε. Συγχαρητηρια κυριε." και μου χαρισαν και ενα παρκαρισμα!

    Και φυσικα στο ιδιο μοτιβο τα φιλαρακια μου. Και μεχρι τωρα που πλησιαζουμε τα 50 μας, ολοι εχουμε ΚΑΨΟΥΡΑ με τα αυτοκινητα. Αν καποιος δεν εχει τη λαχταρα να βγαλει διπλωμα και να πιασει το τιμονι στα χερια του, ειναι σχεδον απιθανο να κατσει να δει F1 ή αλλους αγωνες. Αυτα πανε πακετο
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος George_Prix : 30-01-19 στις 14:53.

  11. #1151
    Εγγραφή
    14-10-2005
    Περιοχή
    Κυπριαδου
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    1.145
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1000/100
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΛΥΣΙΔΑ
    Router
    Fritz 5530
    Παλι δεν καταλαβαινω τον συσχετισμο.
    Η Φ1 ειναι φ1. Παπαλα. Καμια σχεση με τα διπλωματα και τα αυτοκινητα δρομου.

    Να γινοταν για τα καρτ η κουβεντα να το καταλαβω.
    Σορρυ αλλα εγω οταν εδωσα για διπλωμα δεν σκεφτομουν τον Σεννα Μανσελλ Σουμαχερ κλπ. Θα ηταν και οξυμωρο!
    OS1: Windows 10,MoBo:Gigabyte Aorus 7 X299, CPU:Ι9-7900X,RAM:G.Skill DDR4 64GB,GPU:MSI 3080 RTX ,PSU:Corsair HX1500i ,SSD1:Samsung 970PRO 512GB SSD 2: Sandisk Ultra 2 960GB,HDD:21 TB W/D, Case:CoolerMaster Cosmos 2,CPU Cooler:Corsair H150i Pro, Monitor: Samsung Odyssey G7 32',Various: Logitech Z550,Keyboard:Logi G915

  12. #1152
    Εγγραφή
    17-11-2003
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    8.071
    Downloads
    16
    Uploads
    0
    ISP
    Εξωτερικό
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ASFE Εμφάνιση μηνυμάτων
    Παλι δεν καταλαβαινω τον συσχετισμο.
    Η Φ1 ειναι φ1. Παπαλα. Καμια σχεση με τα διπλωματα και τα αυτοκινητα δρομου.

    Να γινοταν για τα καρτ η κουβεντα να το καταλαβω.
    Σορρυ αλλα εγω οταν εδωσα για διπλωμα δεν σκεφτομουν τον Σεννα Μανσελλ Σουμαχερ κλπ. Θα ηταν και οξυμωρο!
    Κάτσε ρε συ. Την φ1 ποιος την παρακολουθεί πέρα από car enthusiasts; Να προσθέσω ότι αυτές πόλεις της Ολλανδίας, το αυτοκίνητο στο κέντρο έχει γίνει πολύ δύσκολο. Στην Κοπεγχάγη νομίζω θέλουν να το κόψουν τελείως. Σε συνδυασμό με την παγκόσμια αστικοποίηση, το αυτοκίνητο θα γίνει ένα εργαλείο για τους επαρχιώτες.

    Έχουμε ακόμα χρόνο αλλά εκεί πάει και εγώ ελπίζω να πάει εκεί. Στην κεντρική Ευρώπη έχει απίστευτη κίνηση στους αυτοκινητόδρομους. Κυριακή βράδυ επιστροφή στην Ελλάδα κάθε μέρα. Και εδώ ο κόσμος μετακινείται από πόλη σε πόλη, και δεν μετακομίζουν όλοι στην πρωτεύουσα. Στο Βέλγιο ακόμα λόγω company car το πρόβλημα είναι αθεράπευτο. Όμως, απίστευτο για τα δεδομένα του Βελγίου, από την ηλικιακή ομάδα των 20-30 όλο και περισσότεροι προτιμούν την πόλη και πρόσβαση με συγκοινωνία από το "τσάμπα" εταιρικό αυτοκίνητο. Το απίστευτο είναι ότι οι γηραιότερη με την ψύχωση με τα αυτοκίνητα και την προτίμηση σε industry parks στην μέση του πουθενά δεν το καταλαβαίνουν και αναρωτιούνται γιατί δυσκολεύονται να βρούνε ταλέντο στο Βέλγιο. Η κοινωνία δυστυχώς δεν το βλέπει ή αρνείται να δει την σταδιακή μεταστροφή. Και όσοι με την ψύχωση, γλυκοκοιταζουν Τέσλα αλλά έχει χάρη που οι leasing εταιρίες ακόμα αντιστέκονται.

    Όπως λέει και ο Γιώργος, αν δεν έχεις την ψύχωση να οδηγήσεις με την έννοια ότι στο μυαλό σου μέσα είσαι και μεγάλο τιμόνι, πως θα σε ενδιαφέρει η φ1 και οποιαδήποτε άλλο άθλημα του μηχανοκίνητου αθλητισμού. Η φ1 είναι ειδική περίπτωση καθώς σε αντίθεση με άλλες φόρμουλες, πολλοί ήταν θεατές για την γκλαμουρια. Τότε όμως η γκλαμουρια μετραγε γιατί το αυτοκίνητο και η γκόμενα είχαν απήχηση. Τώρα πάει ο Ουίλ Σμιθ στην ΜακΛάρεν να πει τις βλακείες του στον Χάμιλτον και ποιος ασχολήθηκε;

    Ίσως να είναι και για καλό. Η φ1 θα γίνει για τους purist της οδήγησης και όπως φαίνεται εκεί πάει με την προώθηση και χρέωση των telemetry data streams. Ο ι Γιώργηδες του νήματος για παράδειγμα θα βλέπουν για πάντα γιατί η ενασχόληση και το πάθος τους αφορά την ίδια την οδήγηση. Πιστεύω όμως ότι είναι εξαίρεση, και σταδιακά οι οπαδοί του θεάματος και της γκλαμουριας θα μειώνονται χωρίς αντικαταστατες.


    Λοιπόν να το θέσω το ερώτημα. Εσείς τι ακριβώς θέλετε από την φ1; Έρχεται η Λίμπερτι ή οι ομάδες και σας ρωτάνε τι σας λείπει; Με τι έχετε στραβωσει; Τι πρέπει να κάνουν για να επανορθώσουν;

    Εγώ θέλω πολύ πιο ελεύθερη χρήση της τεχνολογίας, λιγότερους κανόνες και περιορισμούς. Θέλω όμως δύο κανόνες. ένα κανόνα που να επιτρέπει μικτούς κινητήρες ή έστω και συναγωνισμό με διαφορετικους κινητήρες και ένα που ουσιαστικά περιορίζει τι πόσο βρώμικος είναι ο αέρας. Θέλω επίσης μικρότερο αλλά πιο ουσιαστικό πρωτάθλημα. Θέλω βαθμολογικο σύστημα που να επιβραβεύει τον γρηγορότερο οδηγό, τον νικητή και όχι την τακτική. Και θέλω πιο αυστηρά κριτήρια για την απόκτηση super license. Επίσης θέλω ίσο budget λειτουργίας για όλους αλλά με πολύ ελευθερία στην κατανομή των πόρων. Επίσης πιστεύω ότι θα πρέπει να υπάρξει κάποιος κανόνας/περιορισμός που συνδέει την χρήση μιας τεχνολογίας με τα αυτοκίνητα παραγωγής, ώστε η εξέλιξη να μεταφέρετε εμφανώς στον καταναλωτή. Ίσως έτσι μέσα από τον συναγωνισμό να προκύψει και μια μεταφόρτωση του αυτοκινήτου.

  13. #1153
    Εγγραφή
    29-06-2005
    Μηνύματα
    15.815
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    ISP
    .
    Εγω θελω michelin :P

  14. #1154
    Εγγραφή
    03-09-2005
    Μηνύματα
    7.567
    Downloads
    189
    Uploads
    0
    ISP
    N/A
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από chat1978 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Λοιπόν να το θέσω το ερώτημα. Εσείς τι ακριβώς θέλετε από την φ1; Έρχεται η Λίμπερτι ή οι ομάδες και σας ρωτάνε τι σας λείπει; Με τι έχετε στραβωσει; Τι πρέπει να κάνουν για να επανορθώσουν;
    Μονοθεσια που να ειναι πιο ευκολο να ακολουθουν το ενα το αλλο,
    κινητηρες πιο υψηλοστροφοι ωστε να "ουρλιαζουν",
    μικροτερη εξαρτηση απο τους κατασκευαστες(και σε political επιπεδο) ωστε να μπορουν και καθαρα racing teams(williams,mclaren κλπ) να διεκδικουν πρωταθλημα
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος haHa : 30-01-19 στις 16:46.

  15. #1155
    Εγγραφή
    17-11-2003
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    8.071
    Downloads
    16
    Uploads
    0
    ISP
    Εξωτερικό
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από haHa Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μονοθεσια που να ειναι πιο ευκολο να ακολουθουν το ενα το αλλο,
    κινητηρες πιο υψηλοστροφοι ωστε να "ουρλιαζουν",
    μικροτερη εξαρτηση απο τους κατασκευαστες(και σε political επιπεδο) ωστε να μπορουν και καθαρα racing teams(williams,mclaren κλπ) να διεκδικουν πρωταθλημα
    Αυτό με τους κινητήρες ειναι λίγο πρόβλημα γιατί χωρίς κανόνες και περιορισμούς δύσκολα λύνεται. Ο πιο εύκολος τρόπος να λυθεί είναι να μην δίνει μια ομάδα κινητήρες σε άλλη. Αν έχεις δίκους σου, πχ Φεράρι ή Μερσεντες οκ. Αλλά δεν μπορούν πχ να δίνουν κινητήρες σε άλλες ομάδες. Ίσως το καλύτερο θα ήταν μάλιστα κινητήρες και αγωνιστικές ομάδες να είναι πάντα διαφορετικες. Δεν το έχω πολύ σκεφτεί και είμαι σίγουρος πχ ότι οι ομάδες θα το λύσουν με θυγατρικές που και πάλι θα ελέγχουν. Και μιας και συζητάμε αυτό, no b-teams.

Σελ. 77 από 266 ΠρώτηΠρώτη ... 5767727576777879828797 ... ΤελευταίαΤελευταία

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας