Σελ. 2 από 3 ΠρώτηΠρώτη 123 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 16-30 από 36
  1. #16
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Όλα καλά λοιπόν!

  2. #17
    Εγγραφή
    10-08-2006
    Ηλικία
    47
    Μηνύματα
    63
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    ISP
    OTEnet
    πάντως αν έβλεπα 160Mbit στην δική μου περίπτωση ίσως να μην τους ξαναενοχλούσα ποτέ ...


    forumsandmore.com - forum setup, script installation and web design

  3. #18
    Εγγραφή
    14-12-2014
    Μηνύματα
    66
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    219999/21999
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΧΟΛΑΡΓΟΣ
    Router
    Fritz!Box 7590
    SNR / Attn
    16(dB) / 3(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Ειμαι κοντά στο ΚV όποτε έπρεπε να τους ενοχλήσω...

    Πληρώνεις για 200 και πιάνεις 86; Είσαι κοντά σε KV και έχεις ελέγξει συνδεσμολογία;

  4. #19
    Εγγραφή
    10-08-2006
    Ηλικία
    47
    Μηνύματα
    63
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    ISP
    OTEnet
    Ξαναστέλνω όλη την ιστορία καθώς χάθηκε κάπου μέσα στο thread για τις 100άρες ...

    και ζητώ προκαταβολικά συγνώμη για το μακροσκελές κείμενο, αντί να πάμε με ερωταπαντήσεις είπα να κάτσω να γράψω τα πάντα σε ενα post

    +++++++++++++++++++++++++++++

    Η δική μου ιστορία :

    ξεκίνησε διάθεση vectoring Αργυρούπολη και είδα οτι το business πακέτο που είχα αορίστου έβγαινε -3 ευρώ για 200XL

    έγινε η παραγγελία 20/9/2018, μου έδωσαν και το Speedport Plus, ορίστηκε μια εβδομάδα για την υλοποίηση, ακριβώς μια εβδομάδα μετά Πέμπτη 27/9 έγινε και η αλλαγή.

    To Speedport το είχα ήδη πάνω επί μέρες και περίμενα, η αλλαγή έγινε όντως σε μια εβδομάδα, Πεμπτη 27/9.

    η αρχική εικόνα είχε πλάκα:



    επικοινώνησα στο 13818, υπήρχε λάθος με το profile που είχε μείνει κενό ( είχε ενδιαφερον να βλέπω πάντως μια full ADSL, 24*1024=24576 downlink ) και στο cosmote website / billing έβλεπα ακόμη:





    εκεί μου επιβεβαίωσαν οτι η αναβάθμιση έγινε 20180927 16:01

    2-3 ώρες μετά το ticket το profile άλλαξε ορθά σε 35b και φτάσαμε εδώ:





    ενώ πλέον και στο site τους βλέπω:





    Κανονίστηκε επίσκεψη τεχνικού όπως και έγινε το Σάββατο 29/9.

    Επειδή δεν είχαμε όργανο μέτρησης για 35b συνδέσαμε το router στην είσοδο της πολυκατοικίας και μάλιστα χωρίς πρίζα, αναγκαστικά έκανα το Speedport Plus mobile router με δικό μου power bank (!!!)





    ( απορία μου: πως έρχεται να διαγνώσει βλάβη η Cosmote σε 35b χωρίς όργανο μέτρησης και με δεδομένο πως θα μετρήσουμε με το router του πελάτη και μόνο ? και θα βρούμε και ρεύμα εκεί που θα μετρήσουμε ? )


    Επειδή βλέπαμε 125Mbps στην είσοδο και 89-95 στο σπίτι ο τεχνικός αποφάνθηκε οτι υπάρχει θέμα με απώλειες στην εσωτερική καλωδίωση κάθετα στην πολυκατοικία ή και οριζόντια στο σπίτι.

    Μου προτάθηκε ραντεβού Cosmote@YourService που αποδέχτηκα και χτες 2/10 είχα ραντεβού στο σπίτι όπου και προτάθηκε να περαστεί νέο καλώδιο κάθετά ή και να περαστεί UTP και στο σπίτι χωρίς να μείνουν ενεργές οι υπάρχουσες τηλεφωνικές πρίζες.

    Φυσικά και δεν με απασχολεί το θέμα αυτό όσο το αρχικό ερώτημα: υπάρχει τρόπος να αυξηθεί η ταχύτητα στην είσοδο από μόλις 125Mbit ειδικά όταν η καμπίνα έχει απόσταση 110m ?

    Σε αυτό οι απαντήσεις είναι οι ήδη γνωστές που διαβάζω στο thread, στο VDSL section και γενικά σε ό,τι αφορά περαιτέρω διερεύνηση: αν θέλετε ατελώς υποβάθμιση σε 100/10, ακόμη και 250Mbit να φέρουμε το πρόβλημα είναι στο σπίτι σας, είναι θέμα απόστασης, το θέμα είναι ο χαλκός κτλ κτλ

    Σε αυτά έχω να απαντήσω οτι :

    σε 35b profile έχω δεί πολλούς να πιάνουν εύκολα ακόμη και 199999/19999 εώς και σε 250m απόσταση
    επίσης πιστεύω και διορθώστε με οτι απώλειες υπάρχουν παντού, αν στη είσοδο πχ είχαμε 250Mbit λόγω 35b τότε θα έβλεπα κι εγω 200 ακόμη και με απώλειες
    το θέμα ειναι αν υπάρχει τρόπος να διερευνηθεί παραπάνω για άλλο ζεύγος και μάλιστα με δικό τους όργανο αλλά και περισσότερη προσπάθεια



    κλείνοντας, όπως εξήγησα και στο 13818 δεν με ενδιαφέρει ούτε έκπτωση, ούτε υποβάθμιση. Το ενδιαφέρον μου δεν ήταν απλά στα 200 αλλά και στα 20 ^ για άλλους λόγους (όχι τόσο seeding όσο δικά μου FTP HTTP hosts αλλά και αίσθηση απόκρισης σε Remote Access. Επίσης από τη στιγμή που το κόστος δεν ανέβηκε σε σχέση με το υφιστάμενο η αναβάθμιση είναι αισθητή ακόμη και έτσι)

    Παραθέτω και μια εικόνα από το Speedport+ όπου φαίνεται αυτό που πάντα ήταν ανησυχητικό ( το χαμηλό SNR ) τουλάχιστον σε εμένα.





    κλείνοντας, πιστεύω ότι αφενός υπάρχουν παιδικές ασθένειες και σε αυτή την υλοποίηση αλλά αυτό που περισσότερο με ανησυχεί είναι η προοπτική επιδείνωσης λόγω cross talk όταν θα γίνει πλέον trend το vectoring.

    Για κάποιο λόγο η κατάσταση θυμίζει εποχές ADSL2/ADSL2+ όπου 4096 ή και 8192 έπιανες εύκολα αλλά τα 24Mbit έμειναν για την συντριπτική πλειοψηφία άπιαστο όνειρο .....

    - - - Updated - - -

    το ωραίο είναι οι διακυμάνσεις που είδα σε χρονικό διάστημα 2-3 μηνών και οφείλονται είτε σε αλλαγές πακέτου είτε σε αλλάγες στο infrastructure από Cosmote

    1. Η γραμμή χωρίς να υπάρχει vectoring στην περιοχή παίζει σταθερά με ZTE 931VII επί χρόνια έτσι:



    2. Ιούλιο 2018 λογικά έγιναν αλλαγές σε DSLAM / KV και ξαφνικά βλέπω αυτό στο ίδιο router



    3. γίνεται αλλαγή σε Speedport 924 και πάμε σε VoIP στις 12/7

    η γραμμή πλέον παίζει σταθερότατα σε 50/5

    4. διατίθεται 100/200 στην περιοχή και παραγγέλνω 200, γίνεται η αλλαγή χωρίς το σωστό Profile



    5. μόλις γίνεται διαμόρφωση σε 35b βλέπουμε πλέον



    ΥΓ
    όπως εξήγησα και στο customer care, αυτό που θα ήθελα δεν είναι υποβάθμιση αλλά περαιτέρω διερεύνηση του προβλήματος.

    H γραμμή πάντως είναι εξίσου σταθερή με πριν (50/5) αλλά δεν ξέρω τι μας επιφυλάσσει το μέλον.


    forumsandmore.com - forum setup, script installation and web design

  5. #20
    Εγγραφή
    14-12-2014
    Μηνύματα
    66
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    219999/21999
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΧΟΛΑΡΓΟΣ
    Router
    Fritz!Box 7590
    SNR / Attn
    16(dB) / 3(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Είμαι στα 160μ καλωδιακά από το KV. Στην αρχή είχα και εγώ θέματα και απορούσα γιατί είμαι τόσο κοντά στο κουτί και έπιανα μικρή ταχύτητα με χαμηλό SNR. Μετά από πολλά παράπονα ήρθε ο τεχνικός και μου άλλαξε ζεύγος, το καλώδιο στον κατανεμητή, και επαννεκινήσανε τη σύνδεση από το DSLAM. Αυτό επέφερε τη μεγιστοποίηση της ταχύτητας. Προτείνω και σε εσένα να ζητήσεις κάποιον τεχνικό να σου κάνει αυτή τη δουλειά μπας και δεις κάτι καλύτερο. Είναι αδλυνατον να υπάρχει ΤΟΣΟ θέμα στη περιοχή σου και η ταχύτητα που πιάνεις να είναι ουτε καν η μισή του προγράμματος στα ~150 μέτρα. Να είσαι έτοιμος βέβαια για τους γνωστούς καγβάδες με το 13888. Πρέπει επίσης να απαιτήσεις τεχνικό με όργανο μέτρησης. Είναι δικαίωμά σου να ξέρεις τι ακριβώς παίζει στη γραμμή σου.

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  Capture.PNG 
Εμφανίσεις:  111 
Μέγεθος:  57,2 KB 
ID: 197658

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  Screen Shot 2018-10-05 at 12.59.06 PM.png 
Εμφανίσεις:  80 
Μέγεθος:  474,1 KB 
ID: 197660

  6. #21
    Εγγραφή
    10-08-2006
    Ηλικία
    47
    Μηνύματα
    63
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    ISP
    OTEnet
    Το περασμένο Σάββατο μετρήσαμε μαζί με τον τεχνικό τους και με το Speedport Plus 125Mbit στην εισαγωγή,

    άλλαξε ζεύγος και στην καμπίνα αλλά πριν δώ καλά καλά αποτελέσματα ( ήμουν με το κινητό και WiFi πάνω στo router ) έκλεισε η γραμμή καθώς σύμφωνα με τα λεγόμενα τους ήταν χειρότερα. Ξαναμίλησα μαζί του προχτές και μου ανέφερε πως φασματικά δεν έχει άλλο ζεύγος για να δοκιμάσει.

    Σε κάθε περίπτωση χτες στο 13818 ( το τονίζω το 13818 εδώ καθώς τυπικά πιστεύω δικαιούμαι ακόμη περισσότερο και λόγω κόστους business σύνδεσης να αναμένω πιο αντικειμενικές και τεκμηριωμένες απαντήσεις ) αποδέχτηκαν τη ρεαλιστική λογική στην συζήτηση ειδικά με 104m απόσταση. Τους ανέφερα εκεί οτι ακόμη και το 1% να αποτελεί, υπάρχει πάντα η πιθανότητα να μην συγχρονίζει παραπάνω και το συγκεκριμένο router που έχω ( αν θέλετε κάντε το και 0,1% αλλά η πιθανότητα υπάρχει ) και δεν έχει δοκιμαστεί και άλλο στην ίδια γραμμή.

    Αναμένω πλέον επίσκεψη με όργανο ή με άλλο router αν και ειλικρινά δεν έχω μεγάλες βλέψεις με όσα έχω δεί, ακούσει, διαβάσει και συζητήσει έως τώρα.

    forumsandmore.com - forum setup, script installation and web design

  7. #22
    Εγγραφή
    14-12-2014
    Μηνύματα
    66
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    219999/21999
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΧΟΛΑΡΓΟΣ
    Router
    Fritz!Box 7590
    SNR / Attn
    16(dB) / 3(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Αναμένουμε τις εξελίξεις!

  8. #23
    Εγγραφή
    10-08-2006
    Ηλικία
    47
    Μηνύματα
    63
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    ISP
    OTEnet
    δεν υπάρχει λύση από όσο είδα και πολύ φοβάμαι πως ίσως πρέπει και να σταματήσω να τους ενοχλώ άλλο ...

    ηδη σε διαθεσιμότητα στην περιοχή το site αναφέρει εώς 50Mbps Μέγιστο !

    forumsandmore.com - forum setup, script installation and web design

  9. #24
    Εγγραφή
    12-06-2011
    Μηνύματα
    7.764
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500/50 + 250/80
    ISP
    Ote/Vodafone
    Router
    Pf plus/nokia - mu5001 5G
    Μεινε με τα 20 mbit upload και το download ας κατσει οπου ναναι.
    Στις πολιτισμενες χωρες τα 100 τα δινουν με 20 upload...

  10. #25
    Εγγραφή
    10-08-2006
    Ηλικία
    47
    Μηνύματα
    63
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    ISP
    OTEnet
    Σήμερα είχα και την μάλλον οριστική ενημέρωση από το 13818 και τους ευχαριστώ για την προσπάθεια ακόμη και αν δεν πετύχαμε το ιδανικό.

    Σύμφωνα με όσα συζητήθηκαν, η απόσταση των 106m δεν ισχύει καλωδιακά και εκεί αναφέρουν 500m

    Δεν εχω δυνατότητα ούτε να αμφισβητήσω ούτε και να αντικρούσω κάτι τέτοιο ως μη ειδικός.

    Από εκεί και πέρα εφόσον είναι ξεκάθαρο οτι το πακέτο με ενδιαφέρει και λόγω upload αναμένω FTTH καθως ο Άλιμος ήδη προχωράει όπως με ενημρωσαν.

    Χρονοδιάγραμμα δεν μπορεί να δοθεί καθώς οι σχετικές εργασίες αφορούν προγραμματισμό σε επεκτάσεις που ξεπερνά την δικαιοδοσία του support.

    Από πλευράς μου εφόσον η γραμμή δεν έχει καθόλου αποσυνδέσεις και δεν κοστίζει κάτι παραπάνω από πριν, δεν μπορώ παρά να είμαι ικανοποιημένος.

    Σκέφτομαι οτι το 2014 προχώρησα σε 50/5 και όλα μια χαρά για μια 4ετία, μακάρι να μην έχουμε απρόοπτα και να παίζει εξισου σταθερά και το τρέχον profile.

    πάντως ισχύει οτι από το website δεν βλεπω πια διάθεση ουτε 100 ούτε 200 στην διεύθυνσή μου...
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος nickpar : 18-10-18 στις 18:01.

    forumsandmore.com - forum setup, script installation and web design

  11. #26
    Εγγραφή
    14-12-2014
    Μηνύματα
    66
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    219999/21999
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΧΟΛΑΡΓΟΣ
    Router
    Fritz!Box 7590
    SNR / Attn
    16(dB) / 3(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Κρίμα φίλε μου που το ακούω αυτό... για 500 μέτρα πάντως εισαι πολύ καλά. Άντε και με το καλό το FTTH

  12. #27
    Εγγραφή
    10-08-2006
    Ηλικία
    47
    Μηνύματα
    63
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    ISP
    OTEnet
    Δεν έχω τρόπο να διασταυρώσω αυτό που μου ανέφεραν, η απόσταση οδικά είναι 163m από την μια πλευρά του τετραγώνου ή 314m από την άλλη.

    Πιστεύω οτι τα προβλήματα σε γραμμές χαλκό κτλ πλέον ο ΟΤΕ θα τα ονομάζει καλωδιακή απόσταση. Δυσκολότερο να αντικρούσεις κάτι τέτοιο και να απαιτήσεις επίλυση

    forumsandmore.com - forum setup, script installation and web design

  13. #28
    Εγγραφή
    12-06-2011
    Μηνύματα
    7.764
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500/50 + 250/80
    ISP
    Ote/Vodafone
    Router
    Pf plus/nokia - mu5001 5G
    Εαν η γραμμη ειναι σταθερη και χωρις αποσυνδεσεις και πολλα crc παιζει και να ειναι αληθινο το μεγαλυτερο καλωδιακο μηκος.
    Μπορει να μην ειναι 500 αλλα 350. Το crosstalk θα αναλαβει τα υπολοιπα.
    Εαν δουλευε παντου το 200/20 με χαλκο δεν θα συζητουσαν καν περι ftth.
    Και επι της ουσιας δεν μπορουν να κανουν κατι περισσοτερο. Ζευγαρι απερχομενο αλλαξαν και ειδες βελτιωση. Καπου εδω τελειωνουν τα μαγικα.
    Ακομα και να σκαψουν και να αντικαταστησουν το καλωδιο δεν σημαινει οτι θα βελτιωθει η κατασταση.
    Το να αλλαξει η οδευση και να πεσουν τα μετρα δεν το συζηταμε καν. Εξαλλου καποιος λογος θα υπαρχει που εγινε ετσι.
    Οταν το περασαν, σιγουρα δεν ηθελαν ουτε περισσοτερο σκαψιμο, ουτε περισσοτερο καλωδιο, μιας και αυτο θα αυξανε το κοστος και τοτε.

  14. #29
    Εγγραφή
    10-08-2006
    Ηλικία
    47
    Μηνύματα
    63
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    ISP
    OTEnet
    Από πλευράς μου απλά είχα ζητήσει μια ακόμη επίσκεψη και μέτρηση παρουσία μου με όργανο ή και δεύτερο router.

    Κάτι τέτοιο δεν έγινε παρά ερήμιν μου και η σχετική αναφορά του δικού τους field engineer τεκμηριώνει το θέμα.

    Να μπώ στην διαδικασία να ζητήσω εκ νέου επίσκεψη ή διερεύνηση και για 3ο ζεύγος κάπου κουράστηκα.

    Επίσης να μπω σε διαδικασία αλλαγής εσωτερικής καλωδίωσης ή μικτονόμησης απλά επειδη στην εισαγώγη έχουμε 123Mbit και πάλι όχι ευχαριστώ, μένω ώς εχει, τα πράγματα είναι σταθερά 100+ εδώ και μια εβδομάδα περίπου με μέγιστο κάπου 110




    forumsandmore.com - forum setup, script installation and web design

  15. #30
    Εγγραφή
    12-06-2011
    Μηνύματα
    7.764
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500/50 + 250/80
    ISP
    Ote/Vodafone
    Router
    Pf plus/nokia - mu5001 5G
    Τα 15 mbit απο την ειαγωγη, αξιζει το κοπο να το κοιταξεις καποια στιγμη που βολευει.Το τριτο ζευγαρι οχι.
    Υποψιν οτι καθως θα μπαινουν και αλλες γρηγορες συνδεσεις στο καλωδιο η ταχυτητα θα πεφτει σιγα σιγα.

Σελ. 2 από 3 ΠρώτηΠρώτη 123 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Χαμηλο Max Rate
    Από CaptainNickGR στο φόρουμ Nova VDSL
    Μηνύματα: 11
    Τελευταίο Μήνυμα: 22-06-18, 15:57
  2. Cosmote VDSL Πολύ χαμηλό κλείδωμα
    Από gmx στο φόρουμ COSMOTE VDSL
    Μηνύματα: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 05-06-18, 01:05
  3. Κλείδωμα τιμονιού yaris diesel
    Από Doxaios στο φόρουμ Εκτός θέματος
    Μηνύματα: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 13-02-18, 20:07
  4. Χαμηλο Attainable Rate(Up/Down)
    Από sierra στο φόρουμ COSMOTE VDSL
    Μηνύματα: 24
    Τελευταίο Μήνυμα: 31-12-17, 14:51
  5. Θήκη και magnet sensor κλείδωμα
    Από Cotsos στο φόρουμ Android
    Μηνύματα: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 28-07-17, 23:54

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας