Σελ. 1 από 5 123 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1-15 από 66
  1. #1
    Το avatar του μέλους Red Yonko
    Red Yonko Guest
    Τριγυρνάω διαβαζοντας πλέον βιβλία πιστεύοντας πως θα τα καταφέρω και θα μάθω καποια γλώσσα, και αυτό που θέλω να πω είναι πως δεν μου έχει βρεθεί ούτε ένα βιβλίο που να σου δείξει πως να φτιάξεις ας πουμε ένα chatbox σε php. Χρειάζεται δηλαδή να googlάρω πως γίνεται, αυτό με κάνει να νιώθω άχρηστο (νομίζοντας πως δεν διαβαζω καλά). Το ερώτημα μου είναι, αυτά τα πράγματα παραείναι εξελιγμένα για έναν αρχάριο; Δηλαδή ένας αρχάριος τι δυνατότητες έχει στο να φτιάξει έστω Κάτι?

    Και επίσης, μήπως διαβάζω λάθος βιβλία; Μήπως υπάρχουν συγκεκριμένα που διαβάζονται από αρχάριους;

  2. #2
    Εγγραφή
    05-12-2008
    Μηνύματα
    2.854
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    ISP
    Not for public
    Δε λες παλι καλα που υπαρχει το google. Πριν 25-30 χρονια που δεν υπηρχε αυτη η δυνατοτητα, ηταν δυσκολο να μαθει κανεις ευκολα προγραμματισμο.

    Και εγω με την βοηθεια του google και βιβλιων προσπαθω να βγαλω ακρη.

  3. #3
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Red Yonko Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τριγυρνάω διαβαζοντας πλέον βιβλία πιστεύοντας πως θα τα καταφέρω και θα μάθω καποια γλώσσα, και αυτό που θέλω να πω είναι πως δεν μου έχει βρεθεί ούτε ένα βιβλίο που να σου δείξει πως να φτιάξεις ας πουμε ένα chatbox σε php. Χρειάζεται δηλαδή να googlάρω πως γίνεται, αυτό με κάνει να νιώθω άχρηστο (νομίζοντας πως δεν διαβαζω καλά). Το ερώτημα μου είναι, αυτά τα πράγματα παραείναι εξελιγμένα για έναν αρχάριο; Δηλαδή ένας αρχάριος τι δυνατότητες έχει στο να φτιάξει έστω Κάτι?

    Και επίσης, μήπως διαβάζω λάθος βιβλία; Μήπως υπάρχουν συγκεκριμένα που διαβάζονται από αρχάριους;
    Αν δεν ξεκινήσεις απο το hello world, πως περιμένεις να πας παρακάτω;
    Μιλάμε πάντα για να μάθεις, αν απλά θέλεις να κάνεις clopy paste κωδικά αυτό είναι εύκολο και δεν χρειάζεται κάποιο βιβλίο

  4. #4
    Το avatar του μέλους Red Yonko
    Red Yonko Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sdikr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αν δεν ξεκινήσεις απο το hello world, πως περιμένεις να πας παρακάτω;
    Μιλάμε πάντα για να μάθεις, αν απλά θέλεις να κάνεις clopy paste κωδικά αυτό είναι εύκολο και δεν χρειάζεται κάποιο βιβλίο
    Ναι, συγγνώμη που έχω ψάξει την Άρτα και τα Γιάννενα για να φτιάξω ένα chatbox σαν αυτό: https://code.tutsplus.com/tutorials/...tion--net-5931

    Και δεν ζητάω τιποτα το δύσκολο, έναν τροπο τα μηνύματα να σταλθούν στον αλλο, ό,τι πιο εύκολος τροπος υπάρχει. Έχω ψάξει σε καθε βιβλιο και περιεχόμενο που ο ένας user να στελνει στον άλλο μηνυμα δεν έχω βρει

  5. #5
    Εγγραφή
    12-02-2005
    Περιοχή
    ΚΑΤΕΡΙΝΗ
    Ηλικία
    50
    Μηνύματα
    2.675
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    89836/10996
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΚΑΤΕΡΙΝΗ
    Router
    ZTE H288A
    SNR / Attn
    9.7(dB) / 6.1(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Α, επομένως δεν θέλεις να μάθεις προγραμματισμό αλλά να ενσωματώσεις μια συγκεκριμένη δυνατότητα στην σελίδα σου.

    Για τα γνωστά CMS υπάρχουν ήδη πρόσθετα που προσφέρουν αυτήν την δυνατότητα, οπότε δεν χρειάζεται να ψάχνεις την Άρτα και τα Γιάννενα.
    Τα όνειρα που κάνω από τα 20 παρκάρουν στον ακάλυπτο νωρίς. Μα εσύ που με κοιτάς σαν λύτρωση ζωή παρκαρισμένη μην δεχτείς.

  6. #6
    Εγγραφή
    13-11-2011
    Περιοχή
    Χολαργός
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    1.447
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    24000 / 4500
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Wind - ΧΟΛΑΡΓΟΣ
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Red Yonko Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ναι, συγγνώμη που έχω ψάξει την Άρτα και τα Γιάννενα για να φτιάξω ένα chatbox σαν αυτό: https://code.tutsplus.com/tutorials/...tion--net-5931

    Και δεν ζητάω τιποτα το δύσκολο, έναν τροπο τα μηνύματα να σταλθούν στον αλλο, ό,τι πιο εύκολος τροπος υπάρχει. Έχω ψάξει σε καθε βιβλιο και περιεχόμενο που ο ένας user να στελνει στον άλλο μηνυμα δεν έχω βρει
    Αυτό που ψάχνεις δεν είναι κάτι απλό (όσο και να φαίνεται).
    Το παράδειγμα που αναφέρεις περιέχει 4 διαφορετικές "γλώσσες" προγραμματισμού!
    - HTML
    - CSS
    - Javascript
    - PHP
    Και αυτό για να γράφεις απλά σε ένα αρχείο τα μηνύματα. Αν πας και σε βάση δεδομένων θέλεις και 5η γλώσσα (SQL).

    Αν θέλεις τα μηνύματα να "σταλούν" στον άλλον και όχι ο άλλος να τα "διαβάσει" από τον server περιπλέκεις πολύ περισσότερο τις τεχνολογίες που πρέπει να χρησιμοποιηθούν.

    Δεν μπορείς έτσι απλά να κάτσεις να μάθεις τόσες πολλές τεχνολογίες μαζί, ούτε υπάρχει ένα βιβλίο που να εξηγεί τα πάντα. Θέλεις 2-3 βιβλία για να μαζέψεις όλη αυτή τη γνώση που θα σε μάθει τι δυνατότητες υπάρχουν για να σκεφτείς τι θα χρησιμοποιήσεις για να φτιάξεις αυτό που θέλεις.

    Η κονσόλα για έναν αρχάριο, που θέλει να βλέπει γρήγορα αποτελέσματα, δυστυχώς είναι αποτρεπτική αλλά ταυτόχρονα και μόνη λύση για να μάθεις κάτι από τη βάση του.

  7. #7
    Το avatar του μέλους Red Yonko
    Red Yonko Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ZORO Εμφάνιση μηνυμάτων
    Α, επομένως δεν θέλεις να μάθεις προγραμματισμό αλλά να ενσωματώσεις μια συγκεκριμένη δυνατότητα στην σελίδα σου.

    Για τα γνωστά CMS υπάρχουν ήδη πρόσθετα που προσφέρουν αυτήν την δυνατότητα, οπότε δεν χρειάζεται να ψάχνεις την Άρτα και τα Γιάννενα.
    Μαθαίνοντας προγραμματισμό θέλω να δω και που με βοηθά, να κάθομαι να κάνω όλη την ώρα hello world νταξει οκ, θα μου μείνει στη μνήμη αλλά πόσο θα κάνω για να τελειώσω; Δεκαετία; Θέλω να βλέπω και τα καλούδια όσο μαθαίνω προγραμματισμό για να προχωράω

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από MitsakosGR Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αυτό που ψάχνεις δεν είναι κάτι απλό (όσο και να φαίνεται).
    Το παράδειγμα που αναφέρεις περιέχει 4 διαφορετικές "γλώσσες" προγραμματισμού!
    - HTML
    - CSS
    - Javascript
    - PHP
    Και αυτό για να γράφεις απλά σε ένα αρχείο τα μηνύματα. Αν πας και σε βάση δεδομένων θέλεις και 5η γλώσσα (SQL).

    Αν θέλεις τα μηνύματα να "σταλούν" στον άλλον και όχι ο άλλος να τα "διαβάσει" από τον server περιπλέκεις πολύ περισσότερο τις τεχνολογίες που πρέπει να χρησιμοποιηθούν.

    Δεν μπορείς έτσι απλά να κάτσεις να μάθεις τόσες πολλές τεχνολογίες μαζί, ούτε υπάρχει ένα βιβλίο που να εξηγεί τα πάντα. Θέλεις 2-3 βιβλία για να μαζέψεις όλη αυτή τη γνώση που θα σε μάθει τι δυνατότητες υπάρχουν για να σκεφτείς τι θα χρησιμοποιήσεις για να φτιάξεις αυτό που θέλεις.

    Η κονσόλα για έναν αρχάριο, που θέλει να βλέπει γρήγορα αποτελέσματα, δυστυχώς είναι αποτρεπτική αλλά ταυτόχρονα και μόνη λύση για να μάθεις κάτι από τη βάση του.
    Το λινκ που έστειλα τα αποθηκεύει στο log.html αρχείο και (ευτυχως) δεν χρειάζεται να φτιαξεις βασεις. Νομιζω χρειάζεται μονο 3, αμα βγάλουμε την css που είναι για αυτην την περιπτωση περιττή.


    Αν θέλεις τα μηνύματα να "σταλούν" στον άλλον και όχι ο άλλος να τα "διαβάσει" από τον server περιπλέκεις πολύ περισσότερο τις τεχνολογίες που πρέπει να χρησιμοποιηθούν.
    Αυτό δεν το καταλαβα... Μα αμα τα στείλω και δεν είναι online δεν θα μπορέσει να τα διαβασει αργότερα;

  8. #8
    Εγγραφή
    13-11-2011
    Περιοχή
    Χολαργός
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    1.447
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    24000 / 4500
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Wind - ΧΟΛΑΡΓΟΣ
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Red Yonko Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αυτό δεν το καταλαβα... Μα αμα τα στείλω και δεν είναι online δεν θα μπορέσει να τα διαβασει αργότερα;
    Όταν λες "αποστολή στον χρήστη" μπορείς να έχεις δύο περιπτώσεις:
    1. Το μήνυμα αποστέλεται στον χρήστη χωρίς να κάνει κάτι αυτός (πχ sms στο κινητό)
    2. Ο χρήστης ρωτάει αν υπάρχουν μηνύματα και αν υπάρχουν τα κατεβάζει.

    Αυτά τα δύο είναι δύο διαφορετικές τεχνολογίες που χρειάζονται εντελώς διαφορετικό χειρισμό για να λειτουργήσουν.

  9. #9
    Το avatar του μέλους Red Yonko
    Red Yonko Guest
    Το chatbox δεν ανήκει στην πρώτη κατηγορία;

  10. #10
    Εγγραφή
    13-11-2011
    Περιοχή
    Χολαργός
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    1.447
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    24000 / 4500
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Wind - ΧΟΛΑΡΓΟΣ
    Path Level
    Interleaved
    Όχι, στην δεύτερη!
    To
    Κώδικας:
    setInterval (loadLog, 2500);
    λέει ότι κάθε 2.5 δευτερόλεπτα θα ξαναφορτώσει τα μηνύματα από τον server. Οπότε αν έχει μπει κάτι καινούργιο θα εμφανιστεί.

  11. #11
    Το avatar του μέλους Red Yonko
    Red Yonko Guest
    Μα ο χρήστης δεν κάνει κάτι. Και επίσης ο χρήστης δεν ρωτάει (δηλαδή δεν κάνει κάποια πράξη, σαν να πατήσει καποιο κουμπι για να διαβασει το μηνυα του), το loadLog κάθε 2,5 δευτερολεπτα είναι το refresh του chatbox.

  12. #12
    Εγγραφή
    13-11-2011
    Περιοχή
    Χολαργός
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    1.447
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    24000 / 4500
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Wind - ΧΟΛΑΡΓΟΣ
    Path Level
    Interleaved
    Ακριβώς! Ο χρήστης σαν άνθρωπος δεν κάνει τίποτα. Ο χρήστης όμως, σαν browser, κάνει. Άρα ο client είναι αυτός που ρωτάει αν υπάρχουν μηνύματα και τα κατεβάζει.

  13. #13
    Το avatar του μέλους Red Yonko
    Red Yonko Guest
    Τέσπα, είναι τόσο δύσκολο το message system? Μονο με php και html δεν θα μπορούσε να φτιαχτεί;

  14. #14
    Εγγραφή
    13-11-2011
    Περιοχή
    Χολαργός
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    1.447
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    24000 / 4500
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Wind - ΧΟΛΑΡΓΟΣ
    Path Level
    Interleaved
    Αν θέλεις να ανανεώνεται αυτόματα θέλεις και javascript.

  15. #15
    Το avatar του μέλους Red Yonko
    Red Yonko Guest
    Ωραία, αλλά μεχρι εκεί. Αν αποθηκεύονται όλα σε ένα αρχείο log δεν υπάρχει καπου θέμα. Βιβλίο πάντως που να σου τα έχει ολα αυτά μεσα και να σου έχει και διαφορες δημιουργίες όπως chatbox δεν έχω βρει. Λες πως για να φτιαξω κάτι τετοιο χρειάζομαι γνώσεις από πολλα βιβλία. Ναι αλλά και πάλι αυτό που έκανε ο τύπος https://code.tutsplus.com/tutorials/...tion--net-5931 δεν νομίζω να το κάνω ποτε...

Σελ. 1 από 5 123 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Μηνύματα: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 29-03-18, 13:27
  2. Μηνύματα: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 16-03-18, 21:53
  3. Μηνύματα: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 26-01-18, 14:39
  4. Μηνύματα: 16
    Τελευταίο Μήνυμα: 26-09-17, 13:48
  5. Μηνύματα: 29
    Τελευταίο Μήνυμα: 22-07-17, 10:21

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας