Σελ. 54 από 85 ΠρώτηΠρώτη ... 3444495253545556596474 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 796-810 από 1261
  1. #796
    Εγγραφή
    09-04-2019
    Μηνύματα
    641
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1gbps down/ 100mbps up
    ISP
    Vodafone
    Router
    Vodafone Station Wi-Fi 6
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από CoachX Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλησπέρα!
    Αύριο το πρωί περιμένω συνεργείο της vodafone για να περάσει την εγκατάσταση στην πολυκατοικία (Παναγιωταρά μέσα στο αδιέξοδο). Απ'ότι μου είχαν πει άλλο συνεργείο έρχεται για την εγκατάσταση στην πολυκατοικία και άλλο για να φέρει την οπτική ίνα μέσα στο διαμέρισμα. Αύριο που θα έχω νεότερα θα σας ενημερώσω..!
    Με το καλό να τους υποδεχθείς! Αναμένουμε νέα σου.

    Από πότε είχες κάνει αίτηση; Έτσι για να έχουμε εικόνα πόσο χρόνο κάνουν γενικά..

  2. #797
    Εγγραφή
    21-10-2020
    Περιοχή
    Γκύζη
    Ηλικία
    38
    Μηνύματα
    15
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από mike80 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Με το καλό να τους υποδεχθείς! Αναμένουμε νέα σου.

    Από πότε είχες κάνει αίτηση; Έτσι για να έχουμε εικόνα πόσο χρόνο κάνουν γενικά..
    Την αίτηση την έκανα 7/8. Για να δούνε την πολυκατοικία ήρθαν 24/8. Και μέχρι την περασμένη Παρασκευή που με πήρανε τηλέφωνο 15/10 ήταν σε σιγή.

    - - - Updated - - -

    Καλημέρα!

    Πιστοί στο ραντεβού ήρθαν 8 ακριβώς. Πάμε και στα παράξενα.. Οι κύριοι που είχαν έρθει τότε, για τη "μελέτη του χώρου" (4 στον αριθμό) πιστεύω ότι ήταν απλά για τα μάτια του κόσμου.. Οι φωτογραφίες που είχαν βγει τότε δεν υπήρχαν και πρακτικά ότι κάναμε και την πρώτη φορά που λέγαμε εκεί θα μπούνε τα κουτιά από εκεί θα περάσει το καλώδιο κτλ. το ίδιο κάναμε και τώρα.. Επίσης δεν έχουν πάρει λέει άδεια και "μάλλον θα βγούνε από εβδομάδα" για να σκαφτεί το πεζοδρόμιο και να μπεί η ίνα μέσα στη πολύκατοικία.. Οπότε θα έρθει άλλο συνεργείο για αυτή τη δουλειά..Και όπως είχα πει άλλο συνεργείο για να μπει μέσα στο διαμέρισμα.. Και αναρωτιέμαι... Δηλαδή έχουν σκάψει όλους τους δρόμους και κολλήσαμε στα 2 πλακάκια που θα γίνει μία τομή φαντάζομαι στο πεζοδρόμιο..? Και άντε εγώ δε το ξέρω και μπορεί να λέω και να σκέφτομαι χαζά τώρα.. Αυτοί όταν τα φτιάχνανε και σχεδιάζανε ότι θα σκάψουμε όλους τους δρόμους και πήρανε την άδεια, δε το ξέρανε να πάρουνε και τις άδειες για το πεζοδρόμιο και περιμένουμε τελευταία στιγμή; Νομίζω οτι αυτή η γραφειοκρατία δε θα σταματήσει ποτέ...

  3. #798
    Εγγραφή
    09-04-2019
    Μηνύματα
    641
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1gbps down/ 100mbps up
    ISP
    Vodafone
    Router
    Vodafone Station Wi-Fi 6
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από CoachX Εμφάνιση μηνυμάτων
    Την αίτηση την έκανα 7/8. Για να δούνε την πολυκατοικία ήρθαν 24/8. Και μέχρι την περασμένη Παρασκευή που με πήρανε τηλέφωνο 15/10 ήταν σε σιγή.

    - - - Updated - - -

    Καλημέρα!

    Πιστοί στο ραντεβού ήρθαν 8 ακριβώς. Πάμε και στα παράξενα.. Οι κύριοι που είχαν έρθει τότε, για τη "μελέτη του χώρου" (4 στον αριθμό) πιστεύω ότι ήταν απλά για τα μάτια του κόσμου.. Οι φωτογραφίες που είχαν βγει τότε δεν υπήρχαν και πρακτικά ότι κάναμε και την πρώτη φορά που λέγαμε εκεί θα μπούνε τα κουτιά από εκεί θα περάσει το καλώδιο κτλ. το ίδιο κάναμε και τώρα.. Επίσης δεν έχουν πάρει λέει άδεια και "μάλλον θα βγούνε από εβδομάδα" για να σκαφτεί το πεζοδρόμιο και να μπεί η ίνα μέσα στη πολύκατοικία.. Οπότε θα έρθει άλλο συνεργείο για αυτή τη δουλειά..Και όπως είχα πει άλλο συνεργείο για να μπει μέσα στο διαμέρισμα.. Και αναρωτιέμαι... Δηλαδή έχουν σκάψει όλους τους δρόμους και κολλήσαμε στα 2 πλακάκια που θα γίνει μία τομή φαντάζομαι στο πεζοδρόμιο..? Και άντε εγώ δε το ξέρω και μπορεί να λέω και να σκέφτομαι χαζά τώρα.. Αυτοί όταν τα φτιάχνανε και σχεδιάζανε ότι θα σκάψουμε όλους τους δρόμους και πήρανε την άδεια, δε το ξέρανε να πάρουνε και τις άδειες για το πεζοδρόμιο και περιμένουμε τελευταία στιγμή; Νομίζω οτι αυτή η γραφειοκρατία δε θα σταματήσει ποτέ...
    Καλημέρα, άρα κάνουν την κάθετη σε εσένα σήμερα;

    Ο νέος Κώδικας Ψηφιακής Διακυβέρνησης ψηφίστηκε και πλέον για αυτά τα έργα χαμηλής όχλησης δεν θα χρειάζεται η άδεια που χρειαζόταν πριν (απλή γνωστοποίηση, όπως στο φυσικό αέριο). Υποτίθεται ο νόμος (άρθ. 151 παρ. 15 ν. 4727/2020) ισχύει από την δημοσίευσή του και θα έπρεπε ήδη να εφαρμόζεται αλλά ακούγεται ότι από Δεκέμβριο θα γίνει στην πράξη (αγνοώ γιατί, αν ξέρει κάποιος ας διαφωτίσει). Στα πεζοδρόμια, όπως αντιλαμβάνεσαι δεν μπορούσαν να σκάψουν από πριν χωρίς να ξέρουν ποιος και πότε θα αιτηθεί να συνδεθεί.

  4. #799
    Εγγραφή
    01-10-2007
    Μηνύματα
    90
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    16384/1024
    ISP
    HOL
    DSLAM
    HOL - ΔΑΦΝΗ
    SNR / Attn
    31(dB) / 21(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από mike80 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλημέρα, συνδέθηκε κανείς στο Α/Κ Αλεξάνδρας είτε με Vodafone είτε Cosmote είτε Wind σε ftth;

    Φίλε 1wraith1, συνδέθηκαν τα διαμερίσματα σε εσάς στο πατρικό σου στην Βαλτινών;
    Όχι ακόμα. Σήμερα έσκαψαν το πεζοδρόμιο και σπάσανε και σωλήνα νερού.

    Είπαν ότι θα έρθει άλλο συνεργείο, άλλη μέρα, να κάνει τη σύνδεση από το πεζοδρόμιο με τον κατανεμητή...Μιλάμε για 4η μέρα εργασιών και ακόμα...

    Για τα διαμερίσματα τους είπαν ότι έχουν μέλλον ακόμα. Btw κανονικά δεν θα έπρεπε να τους έχουν στείλει εξοπλισμό;

    Εδώ στη Δάφνη που μένω η εγκατάσταση έγνε σε 2 μέρες, μαζί και η αποκατάσταση...

  5. #800
    Εγγραφή
    15-02-2017
    Μηνύματα
    90
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Cosmote
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από 1wraith1 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Όχι ακόμα. Σήμερα έσκαψαν το πεζοδρόμιο και σπάσανε και σωλήνα νερού.

    Είπαν ότι θα έρθει άλλο συνεργείο, άλλη μέρα, να κάνει τη σύνδεση από το πεζοδρόμιο με τον κατανεμητή...Μιλάμε για 4η μέρα εργασιών και ακόμα...

    Για τα διαμερίσματα τους είπαν ότι έχουν μέλλον ακόμα. Btw κανονικά δεν θα έπρεπε να τους έχουν στείλει εξοπλισμό;

    Εδώ στη Δάφνη που μένω η εγκατάσταση έγνε σε 2 μέρες, μαζί και η αποκατάσταση...
    είναι το στανταρ τους να σπανε σωληνες νερου..

  6. #801
    Εγγραφή
    23-06-2007
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    18.419
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    220/22 + 110/11 + 450/22
    ISP
    Cosmote & Vodafone
    DSLAM
    Wind - ΠΑΤΗΣΙΑ
    Router
    Fritz! VDSL + 5G
    SNR / Attn
    19(dB) / 11(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Πολλές φορές φταίει και η ΕΥΔΑΠ, γιατί σε κάμποσες περιπτώσεις οι σωλήνες νερού δεν είναι τοποθετημένοι στο σωστό βάθος..
    ή ακολουθούν ότι διαδρομή "θέλουν"..
    My AVM Fritz : 7590 AX, 4060 AX, 6850 5G, Repeater 6000, Fon X6, Smart Gateway, Dect 500, Dect 440, Dect 200
    Other : ZTE H267A, TP-Link TL-R605, Poynting XPOL-1-5G, Samsung S20 FE & S21 FE, Panasonic KX-TGF310, Cosmote TV Box, MI Box 2
    New! : QHora-301W - 10GbE

  7. #802
    Εγγραφή
    04-12-2014
    Μηνύματα
    37
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Κάθε μέρα που περνάει χωρίς να γράψει κάποιος εδώ ότι συνδέθηκε, εκνευρίζομαι όλο και περισσότερο με το φθηνό κόλπο της Vodafone (και Cosmote/WInd πιθανότατα) να ανακοινώσει τον Ιούλιο διαθεσιμότητα και να κόψει τα φτερά της Inalan. Δε ξέρω αν βλέπω συνομωσίες εκεί που δεν υπάρχουν αλλά μου φαίνεται ότι κάτι τέτοιο έγινε και από τότε η Inalan έριξε (ίσως) βάρος σε άλλες περιοχές βλέποντας τον ανταγωνισμό.

  8. #803
    Εγγραφή
    15-02-2017
    Μηνύματα
    90
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Cosmote
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από RTJ Εμφάνιση μηνυμάτων
    Κάθε μέρα που περνάει χωρίς να γράψει κάποιος εδώ ότι συνδέθηκε, εκνευρίζομαι όλο και περισσότερο με το φθηνό κόλπο της Vodafone (και Cosmote/WInd πιθανότατα) να ανακοινώσει τον Ιούλιο διαθεσιμότητα και να κόψει τα φτερά της Inalan. Δε ξέρω αν βλέπω συνομωσίες εκεί που δεν υπάρχουν αλλά μου φαίνεται ότι κάτι τέτοιο έγινε και από τότε η Inalan έριξε (ίσως) βάρος σε άλλες περιοχές βλέποντας τον ανταγωνισμό.
    Σίγουρα παίχτηκε κάποιο παιχνίδι.. Δε μπορεί η vodafone να άρχισε να σκάβει νύχτα πυρετωδώς με το που πέρασε η inalan τον κεντρικό της κορμό.

    Και επιτόπου η inalan να σταμάτησε τα σκαψίματα.

  9. #804
    Εγγραφή
    21-10-2020
    Περιοχή
    Γκύζη
    Ηλικία
    38
    Μηνύματα
    15
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Καλησπέρα,

    Λοιπόν έκαναν τις εργασίες στην πολυκατοικία (Παναγιωταρά) πήρε 2 μέρες (Πέμπτη - Παρασκευή). Να σημειώσω πως ο τεχνικός έκανε λάθος σχετικά με αυτό που μου είπε για την άδεια περι σκαψίματος πεζοδρομίου. Τελικά είχαν πάρει άδεια αλλά μάλλον δεν το γνώριζε. Ρώτησα για το διαμέρισμα μου πότε θα μπει μέσα η οπτική ίνα και μου είπαν είναι θέμα παρόχου και ότι δε ξέρει. Από βδομάδα λέω να πάρω ένα τηλέφωνο στη Vodafone να δω τι θα μου πούνε.

  10. #805
    Εγγραφή
    09-04-2019
    Μηνύματα
    641
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1gbps down/ 100mbps up
    ISP
    Vodafone
    Router
    Vodafone Station Wi-Fi 6
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από CoachX Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλησπέρα,

    Λοιπόν έκαναν τις εργασίες στην πολυκατοικία (Παναγιωταρά) πήρε 2 μέρες (Πέμπτη - Παρασκευή). Να σημειώσω πως ο τεχνικός έκανε λάθος σχετικά με αυτό που μου είπε για την άδεια περι σκαψίματος πεζοδρομίου. Τελικά είχαν πάρει άδεια αλλά μάλλον δεν το γνώριζε. Ρώτησα για το διαμέρισμα μου πότε θα μπει μέσα η οπτική ίνα και μου είπαν είναι θέμα παρόχου και ότι δε ξέρει. Από βδομάδα λέω να πάρω ένα τηλέφωνο στη Vodafone να δω τι θα μου πούνε.
    Καλησπέρα, άντε με το καλό να συνδεθείς
    Το πεζοδρόμιο το έσκαψαν δηλαδή; Ή δεν το κάνει το συγκεκριμένο συνεργείο;

  11. #806
    Εγγραφή
    21-10-2020
    Περιοχή
    Γκύζη
    Ηλικία
    38
    Μηνύματα
    15
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Το ίδιο συνεργείο το έκανε.. Εμένα 1μισι πλακάκι ήταν δεν έχει πολύ μεγάλο πεζοδρόμιο και έγινε μπαμ μπαμ. Την πρώτη μέρα στην ουσία είχαν τελειώσει.. Τη δευτέρη απότι κατάλαβα κάνανε εργασία μόνο εντός της πολυκατοικίας στα κουτιά που είχαν περάσει

  12. #807
    Εγγραφή
    14-06-2019
    Ηλικία
    24
    Μηνύματα
    197
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    12288/1024
    ISP
    Πλεον Vodafone
    DSLAM
    Cyta Hellas - ΑΘΗΝΑ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από CoachX Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το ίδιο συνεργείο το έκανε.. Εμένα 1μισι πλακάκι ήταν δεν έχει πολύ μεγάλο πεζοδρόμιο και έγινε μπαμ μπαμ. Την πρώτη μέρα στην ουσία είχαν τελειώσει.. Τη δευτέρη απότι κατάλαβα κάνανε εργασία μόνο εντός της πολυκατοικίας στα κουτιά που είχαν περάσει
    Και ποτε ειναι να συνδεθεις?

  13. #808
    Εγγραφή
    15-02-2017
    Μηνύματα
    90
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Cosmote
    Και που λέτε ανοίγω σήμερα το πατζουρι και βλέπω cosmote από κάτω να βγάζουν φωτογραφίες. Εντομεταξυ έχει ήδη περάσει ίνες η vodafone. Τον ρωτάω θα βάλετε οπτικές ίνες? Κ μου λέει έχουμε ήδη βάλει. Δλδ ισχύει τελικά ότι οι τρεις μεγάλοι πάροχοι θα είναι υποχρεωμένοι να παρέχουν το δίκτυο τους μεταξύ τους.
    Άρα όπου έσκαψε η vodafone σύντομα θα προσφέρουν και cosmote κ wind.
    Μένω Λοκρίδος χαμηλά πλατεία

  14. #809
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Ο πάροχος που έχει αναλάβει μία περιοχή είναι υποχρεωμένος να παρέχει υπηρεσία στην χοντρική σε όποιον πάροχο του ζητήσει τέτοια.
    Είναι καθαρά θέμα απόφασης των άλλων παρόχων, αν θα νοικιάσουν στη χοντρική για να δώσουν λιανική υπηρεσία στους δικούς τους πελάτες. Υποχρέωση δεν έχουν καμία από τον κανονισμό.

    Σύμφωνα με τα μέχρι σήμερα δεδομένα, ο ΟΤΕ το εφαρμόζει παντού. Vodafone και Wind στις περισσότερες περιπτώσεις (αλλά όχι πάντα) και τελευταία και καταϊδρωμένη η Nova που το κάνει σε λίγες περιπτώσεις.

  15. #810
    Εγγραφή
    01-10-2007
    Μηνύματα
    90
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    16384/1024
    ISP
    HOL
    DSLAM
    HOL - ΔΑΦΝΗ
    SNR / Attn
    31(dB) / 21(dB)
    Έτυχε να είμαι Γκύζη σήμερα και να ξανάρθει το συνεργείο. Την εσωτερική καλωδίωση έφτιαχναν πάλι. Το πεζοδρόμιο ακόμα να το αποκαταστήσουν.

    Με τη vodafone που μίλησα, μου είπαν ότι ο τεχνικός για την τερματική σύνδεση θα έρθει μόλις ολοκληρωθεί η κάθετη καλωδίωση aka οι κεντρικές εργασίες της πολυκατοικίας.

    Το πότε θα γίνουν αυτά, ακόμα ασαφές.

    Επαναλαμβάνω ότι στην πολυκατοικία που μένω τώρα στη Δάφνη οι εργασίες από το συνεργείο της Cosmote έγιναν σε 2 μέρες εδώ και ένα μήνα. Βέβαια και εκεί η τελική σύνδεση ακόμα να γίνει.

Σελ. 54 από 85 ΠρώτηΠρώτη ... 3444495253545556596474 ... ΤελευταίαΤελευταία

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας