Σελ. 60 από 85 ΠρώτηΠρώτη ... 4050555859606162657080 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 886-900 από 1261
  1. #886
    Εγγραφή
    01-12-2003
    Περιοχή
    Αθήνα
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    79
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1024000/102400
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΛΕΞΑΝΔΡΑ
    Router
    Mikrotik RB4011iGS+RM
    Μα αυτό είναι το θέμα μου. Μου εμφανίζει πακέτα κανονικά από τους παρόχους, αλλά αν τους πάρω τηλέφωνο μου λένε ότι δεν είναι διαθέσιμο το sfbb στην περιοχή μου.

  2. #887
    Εγγραφή
    05-09-2006
    Ηλικία
    35
    Μηνύματα
    36
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Σημερα ηρθαν και εκαναν τις εργασιες και στο πεζοδρομιο, οποτε παει και το δευτερο κομματι της εγκαταστασης. Φανταζομαι το τελευταιο θα ειναι να μου φερουν καλωδιο στο σπιτι. Αν και απο ο,τι ειδα, δεν εχει γινει τελικη συνδεση με το κουτι της πολυκατοικιας. Αυτοι σημερα τραβηξαν το καλωδιο απο το φρεατιο και το εφεραν στην εισοδο και μου ειπε αυτος οτι τη συνεχεια την κανει αλλος. Το βλεπω να τραβαει κανα 2 βδομαδες ακομα.

  3. #888
    Εγγραφή
    09-04-2019
    Μηνύματα
    641
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1gbps down/ 100mbps up
    ISP
    Vodafone
    Router
    Vodafone Station Wi-Fi 6
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sarpan Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σημερα ηρθαν και εκαναν τις εργασιες και στο πεζοδρομιο, οποτε παει και το δευτερο κομματι της εγκαταστασης. Φανταζομαι το τελευταιο θα ειναι να μου φερουν καλωδιο στο σπιτι. Αν και απο ο,τι ειδα, δεν εχει γινει τελικη συνδεση με το κουτι της πολυκατοικιας. Αυτοι σημερα τραβηξαν το καλωδιο απο το φρεατιο και το εφεραν στην εισοδο και μου ειπε αυτος οτι τη συνεχεια την κανει αλλος. Το βλεπω να τραβαει κανα 2 βδομαδες ακομα.
    Ωραία, προχωράνε κάπως. Έχεις παραλάβει και εξοπλισμό;

  4. #889
    Εγγραφή
    23-06-2007
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    18.430
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    220/22 + 110/11 + 450/22
    ISP
    Cosmote & Vodafone
    DSLAM
    Wind - ΠΑΤΗΣΙΑ
    Router
    Fritz! VDSL + 5G
    SNR / Attn
    19(dB) / 11(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από GD_19 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μα αυτό είναι το θέμα μου. Μου εμφανίζει πακέτα κανονικά από τους παρόχους, αλλά αν τους πάρω τηλέφωνο μου λένε ότι δεν είναι διαθέσιμο το sfbb στην περιοχή μου.
    Μισό.. τώρα που το πρόσεξα το προφίλ σου είναι σωστό ?

    - Έχεις ήδη VDSL 100 ?
    - Ανήκεις στο A/K Γηροκομείο.. ?

    Αλλά μπορεί όντως το sfbb να ενημερώθηκε λίγο βιαστικά πριν είναι όλα έτοιμα..
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Iris07 : 20-11-20 στις 17:51.
    My AVM Fritz : 7590 AX, 4060 AX, 6850 5G, Repeater 6000, Fon X6, Smart Gateway, Dect 500, Dect 440, Dect 200
    Other : ZTE H267A, TP-Link TL-R605, Poynting XPOL-1-5G, Samsung S20 FE & S21 FE, Panasonic KX-TGF310, Cosmote TV Box, MI Box 2
    New! : QHora-301W - 10GbE

  5. #890
    Εγγραφή
    01-12-2003
    Περιοχή
    Αθήνα
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    79
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1024000/102400
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΛΕΞΑΝΔΡΑ
    Router
    Mikrotik RB4011iGS+RM
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Iris07 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μισό.. τώρα που το πρόσεξα το προφίλ σου είναι σωστό ?

    - Έχεις ήδη VDSL 100 ?
    - Ανήκεις στο A/K Γηροκομείο.. ?

    Αλλά μπορεί όντως το sfbb να ενημερώθηκε λίγο βιαστικά πριν είναι όλα έτοιμα..
    Η σύνδεση που χρησιμοποιώ τώρα είναι από το πατρικό μου το οποίο ανήκει στο γειτονικό TK (11523, Α/Κ Γηροκομείο) σε δίκτυο FTTC της Vodafone με VDSL2 17a (αλλά με πάροχο λιανικής Cosmote). Εδώ που νοικιάζω παίρνω δίκτυο με 802.11ac από ταράτσα σε ταράτσα.

    Το θέμα μου είναι ότι από το Μάιο (μετά από 1 χρόνο σχεδόν άψογης λειτουργίας) αυτή η VDSL έχει πρόβλημα με πολύ συχνές αποσυνδέσεις και ακόμη δεν μου το έχουν λύσει. Συνεπώς σκέφτομαι να κάνω εσωτερική φορητότητα (μεταφορά σε νέα διεύθυνση για να μην έχω θέματα με δέσμευση συμβολαίου, αν και λήγει το επόμενο εξάμηνο) και να ενεργοποιηθώ σε FFTH στην περιοχή που νοικιάζω (11522, Α/Κ Αλεξάνδρας), που επίσης έχει αναλάβει την ανάπτυξη δικτύου η voda αλλά για NGA/GPON. Στο fftxgr.eu βλέπω καμπίνες αρκετά κοντά μου, αλλά δεν ξέρω πόσο κοντά πρέπει να είναι για να είναι και επαρκώς κοντά...

    Όπως και να 'χει κάποιος λόγος θα υπάρχει που δεν μου δίνουν διαθεσιμότητα στον "έλεγχο διαθεσιμότητας" τα site των παρόχων, όπως και κάποιος άλλος λόγος για τον οποίο το sfbb μου δίνει διαθεσιμότητα. Προσπαθώ να καταλάβω τι σημαίνει το carrier.will_sell != sfbb.grants_subsidy

  6. #891
    Εγγραφή
    05-09-2006
    Ηλικία
    35
    Μηνύματα
    36
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από mike80 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ωραία, προχωράνε κάπως. Έχεις παραλάβει και εξοπλισμό;
    Όχι. Τους ρωτησα και μου είπαν ότι θα το φέρει αυτός που θα κάνει τη σύνδεση. Και ποτέ θα γίνει αυτό ρε παιδιά; Εεεε θα σας καλέσουν...

  7. #892
    Εγγραφή
    01-12-2003
    Περιοχή
    Αθήνα
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    79
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1024000/102400
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΛΕΞΑΝΔΡΑ
    Router
    Mikrotik RB4011iGS+RM
    Update: Μόλις είδα ότι το Σεπτέμβρη υπήρξε παράταση της ενεργοποίησης από ΕΕΤΤ μεταξύ άλλων και για το Α/Κ ΑΛΕΞΑΝΔΡΑΣ: https://www.eett.gr/opencms/export/s.../AP955-003.pdf

    Ξέρει κανείς αν υπάρχει κάποιο resource όπου να μπορούμε να βρούμε που θα τοποθετηθεί η κάθε καμπίνα βάσει Κωδικού ΤΚΜ? Π.χ. συντεταγμένες ή διεύθυνση;

  8. #893
    Εγγραφή
    09-04-2019
    Μηνύματα
    641
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1gbps down/ 100mbps up
    ISP
    Vodafone
    Router
    Vodafone Station Wi-Fi 6
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από GD_19 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Update: Μόλις είδα ότι το Σεπτέμβρη υπήρξε παράταση της ενεργοποίησης από ΕΕΤΤ μεταξύ άλλων και για το Α/Κ ΑΛΕΞΑΝΔΡΑΣ: https://www.eett.gr/opencms/export/s.../AP955-003.pdf

    Ξέρει κανείς αν υπάρχει κάποιο resource όπου να μπορούμε να βρούμε που θα τοποθετηθεί η κάθε καμπίνα βάσει Κωδικού ΤΚΜ? Π.χ. συντεταγμένες ή διεύθυνση;
    Καλησπέρα, έχουν πει ότι δύο ακόμα κομμάτια μένουν για ενεργοποίηση/διαθεσιμότητα. Το ένα για τις 15 Δεκεμβρίου και το άλλο για τις 15 Φεβρουαρίου 2021.

    Δες και εδώ για τις υφιστάμενες καμπίνες http://fttxgr.eu/map? (δεν πρέπει να έχουν προστεθεί όλες έχω την εντύπωση). Για το που θα τοποθετηθούν οι καμπίνες μόνο η vodafone το ξέρει, αν βρεις κάτι άλλο μας λες.

    - - - Updated - - -

    Καλημέρα, έργα στον δρόμο στην πλατεία Γκύζη για οπτικές ίνες και επί της Δελλαπόρτα. Οι κορδέλες έγραφαν για σήμερα (και για χτες). Μάλλον θα συνδέσουν τις τριγύρω πολυκατοικίες με την καμπίνα που είναι επί της πλατείας Γκύζη.

    Στην πολυκατοικία μου (Δελλαπόρτα 17) 12 με 14 Νοεμβρίου 2020 έκαναν την κάθετη καλωδίωση.
    21 Νοεμβρίου ήρθαν και τελείωσαν την πολυκατοικία, έγινε η ένωση με την καλωδίωση στο φρεάτιο στον δρόμο απέξω. Άφησαν ατσιμεντάριστο το πεζοδρόμιο και έχουν έρθει σήμερα να το τελειώσουν.
    Απομένει και η σύνδεση με τα διαμερίσματα.
    Μου είπαν ότι η καμπίνα μας είναι στην πλατεία Γκύζη [περίεργο γιατί πιο κοντά μας πρέπει να είναι η καμπίνα στην οδό Βαρβάκη αλλά δεν έχει και σημασία αφού στην ίνα η απόσταση δεν παίζει ρόλο (σε τέτοιες αποστάσεις)].
    Η αίτηση/υπογραφή της σύμβασης έχει γίνει από 31 Ιουλίου 2020.

  9. #894
    Εγγραφή
    09-02-2011
    Μηνύματα
    39
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ Forthnet Full
    Ταχύτητα
    5061/1036
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΙΛΙΟΝ
    Router
    Siemens ADSL SL2-141
    SNR / Attn
    6.0(dB) / 32(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από mike80 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλησπέρα, έχουν πει ότι δύο ακόμα κομμάτια μένουν για ενεργοποίηση/διαθεσιμότητα. Το ένα για τις 15 Δεκεμβρίου και το άλλο για τις 15 Φεβρουαρίου 2021.

    Δες και εδώ για τις υφιστάμενες καμπίνες http://fttxgr.eu/map? (δεν πρέπει να έχουν προστεθεί όλες έχω την εντύπωση). Για το που θα τοποθετηθούν οι καμπίνες μόνο η vodafone το ξέρει, αν βρεις κάτι άλλο μας λες.

    - - - Updated - - -

    Καλημέρα, έργα στον δρόμο στην πλατεία Γκύζη για οπτικές ίνες και επί της Δελλαπόρτα. Οι κορδέλες έγραφαν για σήμερα (και για χτες). Μάλλον θα συνδέσουν τις τριγύρω πολυκατοικίες με την καμπίνα που είναι επί της πλατείας Γκύζη.

    Στην πολυκατοικία μου (Δελλαπόρτα 17) 12 με 14 Νοεμβρίου 2020 έκαναν την κάθετη καλωδίωση.
    21 Νοεμβρίου ήρθαν και τελείωσαν την πολυκατοικία, έγινε η ένωση με την καλωδίωση στο φρεάτιο στον δρόμο απέξω. Άφησαν ατσιμεντάριστο το πεζοδρόμιο και έχουν έρθει σήμερα να το τελειώσουν.
    Απομένει και η σύνδεση με τα διαμερίσματα.
    Μου είπαν ότι η καμπίνα μας είναι στην πλατεία Γκύζη [περίεργο γιατί πιο κοντά μας πρέπει να είναι η καμπίνα στην οδό Βαρβάκη αλλά δεν έχει και σημασία αφού στην ίνα η απόσταση δεν παίζει ρόλο (σε τέτοιες αποστάσεις)].
    Η αίτηση/υπογραφή της σύμβασης έχει γίνει από 31 Ιουλίου 2020.
    Ενδέχεται αυτές οι εργασίες να μας άφησαν και χωρίς ίντερνετ και εμάς στην Δελλαπόρτα 12-16.. είμαι 65 λεπτά στην αναμονή χωρίς ίντερνετ και τηλέφωνο. Χωρίς καμία ενημέρωση εννοείται...

  10. #895
    Εγγραφή
    05-09-2006
    Ηλικία
    35
    Μηνύματα
    36
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Επειδη δεν ξερω αν εχει αναφερθει στις προηγουμενες σελιδες, εχουμε καποιο feedback για το ρουτερ που δινει η voda? Παιζει προσφορα απο ιταλικο αμαζον το fritzbox 7530 και δεν ξερω αν αξιζει/χρειαζεται να επενδυσουμε. Κωδικους για Voip θα μπορεσουμε να βρουμε?

  11. #896
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Μια χαρά θα παίξει αν μάθεις τον κωδικό της τηλεφωνίας. Δες εδώ για σχετικές πληροφορίες.

  12. #897
    Εγγραφή
    02-12-2019
    Μηνύματα
    43
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΘΗΝΑ
    Καλη εβδομάδα σε όλους.
    Να πω ότι έφαγα σήμερα τρελό πιστόλι... Ενώ μου είχαν πει για σήμερα πως θα γίνει η εγκατάσταση της πολυκατοικίας όταν πήρα τηλέφωνο γιατί ξύπνησα τσάμπα μου είπαν πως είναι για τις 7 του μήνα....
    Ακόμα λένε να βγει η άδεια μου από τον δήμο και μπορεί να χρειαστεί άλλες 15 μέρες.... 2,5 μήνες στο περίμενε. Καλό καλοκαίρι θα πω εγώ.

  13. #898
    Εγγραφή
    21-10-2020
    Περιοχή
    Γκύζη
    Ηλικία
    38
    Μηνύματα
    15
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Εμένα μου στείλανε το H-300s Sarpan

  14. #899
    Εγγραφή
    01-05-2017
    Μηνύματα
    53
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/200mbps
    ISP
    Inalan
    Router
    Huawei HG8546M
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από aire8uele Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλη εβδομάδα σε όλους.
    Να πω ότι έφαγα σήμερα τρελό πιστόλι... Ενώ μου είχαν πει για σήμερα πως θα γίνει η εγκατάσταση της πολυκατοικίας όταν πήρα τηλέφωνο γιατί ξύπνησα τσάμπα μου είπαν πως είναι για τις 7 του μήνα....
    Ακόμα λένε να βγει η άδεια μου από τον δήμο και μπορεί να χρειαστεί άλλες 15 μέρες.... 2,5 μήνες στο περίμενε. Καλό καλοκαίρι θα πω εγώ.
    Ναι... είναι ξεκάθαροι όμως... λένε πως από 2 εώς 3 μήνες κάνει η εγκατάσταση από την αρχή...

  15. #900
    Εγγραφή
    04-04-2008
    Μηνύματα
    574
    Downloads
    17
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    ISP
    Vodafone
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από CoachX Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εμένα μου στείλανε το H-300s Sarpan
    Μικρή διόρθωση..H 300s sercomm.
    pepes

Σελ. 60 από 85 ΠρώτηΠρώτη ... 4050555859606162657080 ... ΤελευταίαΤελευταία

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας