Σελ. 67 από 85 ΠρώτηΠρώτη ... 47576265666768697277 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 991-1.005 από 1261
  1. #991
    Εγγραφή
    03-03-2021
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    10
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Nova
    Καλά ναι το 4g φαίνεται η πιο αξιοπίστη λύση.
    Και απο άλλες ευρωπαικές χώρες βρίσκεις unlimited με ακόμα λίγοτερα. Το unlimited της cosmote δεν το χω δει. ΑΛλά ναι γενικά η απογνώση είναι σε επίπεδα "δίνω όσο όσο αρκεί να έχω ντισεντ δικτυο".

    δλδ ακόμα και να είναι λάθος της μηχανοργάνωσης και να μπορω να παρω vdsl απο το κουτι του 362, θα ηταν μια καποια αναβαθμιση.

    εντάξει να ξερες την χαρα μου οταν σκαψαν για να περασουν της wind οπτικες ινες και κατεβηκα να αλλαξω θεση το αμάξι. και μετά είδα ότι ειναι μόνο στην απέναντι πλευρά του δρόμου

  2. #992
    Εγγραφή
    13-11-2020
    Ηλικία
    29
    Μηνύματα
    7
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    COSMOTE
    Ρίξε μια ματιά μήπως μπορείς να παραγγείλεις από StarLink (https://www.starlink.com) είναι η νέα εταιρία του Elon Musk και διάβασα ότι θα έρθει και στην Ελλάδα! Βέβαια το κόστος θα είναι λιγο τσουχτερό αλλά θα έχεις Unlimited Bandwidth (θεωρητικά)!

  3. #993
    Εγγραφή
    01-10-2007
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    13
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    DSLAM
    Forthnet - ΓΑΛΑΤΣΙ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από panrap Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλά ναι το 4g φαίνεται η πιο αξιοπίστη λύση.
    Και απο άλλες ευρωπαικές χώρες βρίσκεις unlimited με ακόμα λίγοτερα. Το unlimited της cosmote δεν το χω δει. ΑΛλά ναι γενικά η απογνώση είναι σε επίπεδα "δίνω όσο όσο αρκεί να έχω ντισεντ δικτυο".

    δλδ ακόμα και να είναι λάθος της μηχανοργάνωσης και να μπορω να παρω vdsl απο το κουτι του 362, θα ηταν μια καποια αναβαθμιση.

    εντάξει να ξερες την χαρα μου οταν σκαψαν για να περασουν της wind οπτικες ινες και κατεβηκα να αλλαξω θεση το αμάξι. και μετά είδα ότι ειναι μόνο στην απέναντι πλευρά του δρόμου
    Και το Home Speed Booster της Cosmote ίσως είναι μια λύση εαν έχεις 4G σήμα στο σπίτι:

    https://www.cosmote.gr/cs/cosmote/gr...d_booster.html

  4. #994
    Εγγραφή
    04-12-2010
    Μηνύματα
    48
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    Cyta Hellas - ΑΘΗΝΑ
    Είδα εγκατάσταση οπτικών ινών Λεωφόρο Αλεξάνδρας 3 και Λεωφόρο Αλεξάνδρας 5 με ένα μποξ και για τα δύο κτίρια

  5. #995
    Εγγραφή
    30-08-2009
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    127
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200Mbps/20Mbps
    ISP
    Vodafone
    Router
    Vodafone Power Station
    Ενεργοποιήθηκα κ εγώ την περασμένη Παρασκευή! Συνολικά η διαδικασία κράτησε 4 μήνες! Δε τους ενοχλούσα γενικά αλλά άρχισα να τους ενοχλώ προς το τελευταίο στάδιο (μέσα καλωδίωση) όταν κατάλαβα ότι δεν έχουν γενικά οργάνωση κ συνεννόηση. Και εξηγούμαι.

    Γενικά εγώ έλειπα από το πατρικό κ δεν παρακολουθούσα την εξέλιξη. Έτσι μια μέρα κάλεσαν κ τον γείτονα (wind) μου κ εμένα (vodafone) για να έρθουν να μας συνδέσουν. Ήρθαν πρώτα σε εμένα κ τελικά αφού φάγαμε μισή μέρα μέχρι το απόγευμα φεύγουν, χωρίς να με συνδέσουν μέσα. Κ μου εξηγούν ότι εκείνοι ήρθαν να κάνουν μόνο τις κολλήσεις στην ίνα (στα κουτιά) κ ότι για μέσα θα έρθουν άλλοι!! Εν τω μεταξύ στο φρεάτιο έξω δεν υπήρχε "μούφα" (αναμονή για να συνδεθεί οπτική ίνα για κάθε πελάτη) κ έγινε κ αυτή επί τόπου (πάλι καλά).

    Ο γείτονας δεν το κατέχει κ πολύ κ επέμενε ότι σε αυτόν θα έρθουν κ θα τον συνδέσουν κατευθείαν. Τότε κατάλαβα τι παίζει. Σε εκείνον ήρθαν μία φορά κ πρώτα έσκαψαν το πεζοδρόμιο κ μετά άλλη μία όπου μια κ καλή έκαναν και την εγκατάσταση στο κτήριο και τα κολλήματα. Ενώ σε εμένα πρώτα κάναν την εγκατάσταση, μετά το σκάψιμο κ μετά ήρθαν για τα κολλήματα. Σπατάλη δηλαδή λόγω μη συνεννόησης με το ποια σειρά να γίνει τι.

    Επομένως τους πίεσα δύο φορές για να έρθουν να κάνουν το μέσα κομμάτι κ να συνδέσουν τον εξοπλισμό. Τη μία με ενημέρωσαν για ραντεβού με sms το απόγευμα ότι θα ερχόντουσαν εκείνη την ημέρα το πρωί!!! (Φυσικά δεν ήρθαν ποτέ) Μετά με εκ νέου επικοινωνία κ πίεση από μεριά μου για άμεσες ενέργειες κ ότι με έστησαν κ δεν ήρθαν ποτέ κτλ όντως την επόμενη μέρα ήρθαν για το μέσα κομμάτι.

    Αλλά η ασυνεννοησία δε σταμάτησε εκεί. Το μαύρο κουτί (ONT) δεν συγχρόνιζε με τίποτα (λαμπάκι pon). Μου λένε δεν είναι κάτι σε μισή ώρα θα παίξει (μούσι). Ρε παιδιά πριν φύγετε, τους λέω, δεν χτυπάτε ένα τηλ εσωτερικά εσείς κατευθείαν να περάσετε το config να παίξει; Όχι μου λένε θα παίξει από μόνο του σε λίγο. Τίποτα! Μίλησα με 3 διαφορετικά άτομα κ ο καθένας μου έλεγε το μακρύ κ το κοντό του. Ότι έχω νετ κανονικά (βλέπανε το χάλκινο), τους ξανά έλεγα ότι περάστηκε οπτική κ δεν συγχρονίζει. Ε θα φτιαχτεί λέγανε! Ρε παιδιά δεν μπορεί κάποιος λέω μια στιγμή να δηλώσει το Serial να πάρει το config από το dslam; Ναι λέει αυτό ακριβώς πρέπει να γίνει αλλά θα περιμένετε λόγω φόρτου εργασίας!!! Την επόμενη μέρα Σάββατο είχε όντως ενεργοποιηθεί το πρωί, αλλά το τηλ δεν είχε γυρίσει σε voip. Οπότε λειτουργούσε κ το "παλιό" Internet κ τηλέφωνο! Νέο τηλέφωνο εκεί να εξηγήσω πάλι το μπέρδεμα που έγινε κ αφού κατάλαβαν τι παίχτηκε φτιάχτηκε όντως μέσα σε 10 λεπτά.

    Τέλος καλό όλα καλά. Γενικά όποιος έχει χρόνο κ όρεξη ας πιέζει γιατί με το σταυρό στο χέρι δεν γίνεται τίποτα!

    ΥΓ: Τον γείτονα ακόμα δεν ήρθαν να τον συνδέσουν. Μιλάει με άσχετους από wind που του λένε ότι περιμένουν άδεια από το Δήμο κτλ. Ρε ποιά άδεια του λέω; Αφού έχουν σκάψει έξω. Το μέσα έμεινε πες τους!

  6. #996
    Εγγραφή
    14-12-2020
    Ηλικία
    59
    Μηνύματα
    16
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Καλησπέρα από 11476 στο Πολύγωνο.
    Ολοι οι εμπλεκόμενοι φορείς τής ανάπτυξης τού FTTH, μού θυμίζουν το ανέκδοτο ''να οργανωθούμε''
    Μετά από 3 μήνες αναμονή κολλήσαμε άσχημα. Ο παροχός μου (ΟΤΕ) βρίσκει δικαιολογία ότι ο Δήμος δεν εχει δώσει άδεια εκσκαφής
    στο πεζοδρόμιο. Ειλικρινά δεν καταλαβαίνω γιατί ο καταναλωτής πρέπει να γνωρίζει αυτό. Δηλαδή αν ο δήμος εκδίδει μία άδεια για κάθε
    μία αίτηση, τότε ΚΑΛΑ ΓΕΡΑΜΑΤΑ!!Εφόσον δεν μπορούν να συνεννοηθούνε μεταξύ τους, το εγχείρημα είναι δυσλειτουργικό.
    Δέν είναι δυνατόν σε φίλο και γείτονα μου νά τον συνδέουν σε λιγότερο από μήνα, (Όλα εξαρχής) γιατί ο πάροχος του έκανε προσφορά!!!!

  7. #997
    Εγγραφή
    30-08-2009
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    127
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200Mbps/20Mbps
    ISP
    Vodafone
    Router
    Vodafone Power Station
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από stavros64 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλησπέρα από 11476 στο Πολύγωνο.
    Ολοι οι εμπλεκόμενοι φορείς τής ανάπτυξης τού FTTH, μού θυμίζουν το ανέκδοτο ''να οργανωθούμε''
    Μετά από 3 μήνες αναμονή κολλήσαμε άσχημα. Ο παροχός μου (ΟΤΕ) βρίσκει δικαιολογία ότι ο Δήμος δεν εχει δώσει άδεια εκσκαφής
    στο πεζοδρόμιο. Ειλικρινά δεν καταλαβαίνω γιατί ο καταναλωτής πρέπει να γνωρίζει αυτό. Δηλαδή αν ο δήμος εκδίδει μία άδεια για κάθε
    μία αίτηση, τότε ΚΑΛΑ ΓΕΡΑΜΑΤΑ!!Εφόσον δεν μπορούν να συνεννοηθούνε μεταξύ τους, το εγχείρημα είναι δυσλειτουργικό.
    Δέν είναι δυνατόν σε φίλο και γείτονα μου νά τον συνδέουν σε λιγότερο από μήνα, (Όλα εξαρχής) γιατί ο πάροχος του έκανε προσφορά!!!!
    Ακύρωσε την αίτηση κ κάνε μια αίτηση στη Vodafone να δεις για πότε θα βρεθεί η λύση.

    Πάντως κ εγώ με Vodafone 4 μήνες έκανα κ μάλιστα είχαν μαζευτεί κ κάποιοι γείτονες απ έξω όταν με φτιάχναν κ ρωτούσαν πότε θα τους φτιάξουν κ αυτούς κτλ!!

  8. #998
    Εγγραφή
    23-06-2007
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    18.747
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    220/22 + 110/11 + 450/22
    ISP
    Cosmote & Vodafone
    DSLAM
    Wind - ΠΑΤΗΣΙΑ
    Router
    Fritz! VDSL + 5G
    SNR / Attn
    19(dB) / 11(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Ολίγο ιστορία τελικά το FTTH..
    σε διάβασα leopseft..

    Καλό είναι και το VDSL είπα στην περίπτωση μου..
    γιατί τα έργα κάνει η Wind !!

    My AVM Fritz : 7590 AX, 4060 AX, 6850 5G, Repeater 6000, Fon X6, Smart Gateway, Dect 500, Dect 440, Dect 200
    Other : ZTE H267A, TP-Link TL-R605, Poynting XPOL-1-5G, Samsung S20 FE & S21 FE, Panasonic KX-TGF310, Cosmote TV Box, MI Box 2
    New! : QHora-301W - 10GbE

  9. #999
    Εγγραφή
    06-02-2005
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    1.760
    Downloads
    10
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    Vodafone
    Router
    PFSense
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από stavros64 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλησπέρα από 11476 στο Πολύγωνο.
    Ολοι οι εμπλεκόμενοι φορείς τής ανάπτυξης τού FTTH, μού θυμίζουν το ανέκδοτο ''να οργανωθούμε''
    Μετά από 3 μήνες αναμονή κολλήσαμε άσχημα. Ο παροχός μου (ΟΤΕ) βρίσκει δικαιολογία ότι ο Δήμος δεν εχει δώσει άδεια εκσκαφής
    στο πεζοδρόμιο. Ειλικρινά δεν καταλαβαίνω γιατί ο καταναλωτής πρέπει να γνωρίζει αυτό. Δηλαδή αν ο δήμος εκδίδει μία άδεια για κάθε
    μία αίτηση, τότε ΚΑΛΑ ΓΕΡΑΜΑΤΑ!!Εφόσον δεν μπορούν να συνεννοηθούνε μεταξύ τους, το εγχείρημα είναι δυσλειτουργικό.
    Δέν είναι δυνατόν σε φίλο και γείτονα μου νά τον συνδέουν σε λιγότερο από μήνα, (Όλα εξαρχής) γιατί ο πάροχος του έκανε προσφορά!!!!
    Δε νομίζω οτι χρειάζεται άδεια εκσκαφής για κάθε πολυκατοικία ξεχωριστά.

  10. #1000
    Εγγραφή
    10-04-2020
    Ηλικία
    46
    Μηνύματα
    13
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Vodafone
    καλησπερα απο 11474
    ιδια ιστορια κι εδω στο Γκυζη
    θα κλεισουμε 5μηνο κι ακομα δε ξεμπερδεψαμε.
    εχει γινει η εγκατασταση στη πολυκατοικια εχουν περασει 3 εβδομαδες απο τοτε και περιμενουμε το Αγιο Φως!
    μαλλον θα ερθει με την ανασταση το πασχα!
    τους τα εχωσα εχθες δε ξερουν που πανε τα τεσσερα οτι να ναι σου λενε.

  11. #1001
    Εγγραφή
    30-08-2009
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    127
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200Mbps/20Mbps
    ISP
    Vodafone
    Router
    Vodafone Power Station
    Παιδιά στη Vodafone έχει δοκιμάσει κανείς να περάσει το κουπόνι; Είχα ρωτήσει από το τσατ κ μου έιχαν πει όταν ενεργοποιηθώ να πάω από κατάστημα. Κ πήγα σήμερα στο Χαλάνδρι στην Εθνικής Αντιστάσεως κ μου ρίξανε άκυρο. Θα πας Ζωγράφου μου είπαν!! Καλά κρασιά!!

    Μόλις μίλησα με το chat κ με παραπληροφόρησαν αρχικά ξανά για το γεγονός ότι μπορώ να πάω σε οποιοδήποτε κατάστημα κ όταν τους εξήγησα τι έγινε μετά μου είπαν ότι μου είχαν πει ότι γίνεται κ με mail(ποτέ δεν μου είχαν πει κάτι τέτοιο θα το είχα κάνει εξ αρχής). Κ στη συνέχεια είπαν ότι λόγω της κατάστασης είναι επιλεγμένα τα καταστήματα που μπορώ να πάω. Αυτό δε θα έπρεπε να το λένε από την αρχή;

    Θα στείλω μήνυμα στο τμήμα παραπόνων προς βελτίωση των υπηρεσιών τους.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος leopseft : 22-03-21 στις 19:05.

  12. #1002
    Εγγραφή
    23-06-2007
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    18.747
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    220/22 + 110/11 + 450/22
    ISP
    Cosmote & Vodafone
    DSLAM
    Wind - ΠΑΤΗΣΙΑ
    Router
    Fritz! VDSL + 5G
    SNR / Attn
    19(dB) / 11(dB)
    Path Level
    Fastpath
    My AVM Fritz : 7590 AX, 4060 AX, 6850 5G, Repeater 6000, Fon X6, Smart Gateway, Dect 500, Dect 440, Dect 200
    Other : ZTE H267A, TP-Link TL-R605, Poynting XPOL-1-5G, Samsung S20 FE & S21 FE, Panasonic KX-TGF310, Cosmote TV Box, MI Box 2
    New! : QHora-301W - 10GbE

  13. #1003
    Εγγραφή
    09-04-2019
    Μηνύματα
    641
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1gbps down/ 100mbps up
    ISP
    Vodafone
    Router
    Vodafone Station Wi-Fi 6
    Καλησπέρα, γνωρίζει κανείς αν έχει ολοκληρωθεί η διαθεσιμότητα στο Α/Κ Αλεξάνδρας;

  14. #1004
    Εγγραφή
    01-05-2017
    Μηνύματα
    53
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/200mbps
    ISP
    Inalan
    Router
    Huawei HG8546M
    Βλέπω σε αρκετές πολυκατοικίες να έχει γίνει σύνδεση στις γραμμές της vodafone, και να γίνονται συνδέσεις καθημερινά. Οπότε ή έχει ολοκληρωθεί, ή το πάνε κομμάτι κομμάτι ανάλογα με τις αιτήσεις. Απο το 17ο δημοτικό που είναι η κεντρική τους καμπίνα για ftth απ' ότι έχω παρατηρήσει έχουν φτάσει στην φθιώτιδος. Οπότε μάλλον οι συνδέσεις θα γίνονται σχετικά γρήγορα από εδώ και πέρα. Βέβαια εμένα με έχει κλέψει ήδη η inalan

  15. #1005
    Εγγραφή
    03-04-2020
    Ηλικία
    32
    Μηνύματα
    12
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    24111/2826
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΘΗΝΑ
    Router
    Huawei HA35-10
    SNR / Attn
    (dB) / 23(dB)
    Καλησπέρα, εργασίες από…..τον ΟΤΕ (CNF Engineering) στην οδό Βαλσαμώνος (αριθμοί 7+). Να θυμίσω ότι το καλοκαίρι που πέρασε, η Vodafone είχε ολοκληρώσει τα έργα στην Βαλσαμώνος 1-7 και προς Αλεξάνδρας.

    Ξέρει κάποιος τι γίνεται;;

Σελ. 67 από 85 ΠρώτηΠρώτη ... 47576265666768697277 ... ΤελευταίαΤελευταία

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας