Σελ. 72 από 85 ΠρώτηΠρώτη ... 52626770717273747782 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1.066-1.080 από 1261
  1. #1066
    Εγγραφή
    12-12-2005
    Περιοχή
    Athens
    Ηλικία
    47
    Μηνύματα
    119
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    300000/30000
    ISP
    COSMOTE+NOVA
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΧΟΛΑΡΓΟΣ
    Router
    Draytek Vigor 2860
    SNR / Attn
    17(dB) / 5.8(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Kαλησπέρα και καλές γιορτές σε όλους! Επιτέλους FTTH μετά απο 1 χρόνο, σαν όνειρο μου φαίνεται
    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  ftth.png 
Εμφανίσεις:  6 
Μέγεθος:  44,9 KB 
ID: 233357

  2. #1067
    Εγγραφή
    23-06-2007
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    18.756
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    220/22 + 110/11 + 450/22
    ISP
    Cosmote & Vodafone
    DSLAM
    Wind - ΠΑΤΗΣΙΑ
    Router
    Fritz! VDSL + 5G
    SNR / Attn
    19(dB) / 11(dB)
    Path Level
    Fastpath
    H Vodafone ξεκίνησε νέα έργα στο διπλανό A/K Γηροκομείο..
    https://www.adslgr.com/forum/threads...CE%BF-Vodafone

    Για να δούμε εάν θα κάνει και σε εσάς..
    My AVM Fritz : 7590 AX, 4060 AX, 6850 5G, Repeater 6000, Fon X6, Smart Gateway, Dect 500, Dect 440, Dect 200
    Other : ZTE H267A, TP-Link TL-R605, Poynting XPOL-1-5G, Samsung S20 FE & S21 FE, Panasonic KX-TGF310, Cosmote TV Box, MI Box 2
    New! : QHora-301W - 10GbE

  3. #1068
    Εγγραφή
    30-08-2009
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    127
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200Mbps/20Mbps
    ISP
    Vodafone
    Router
    Vodafone Power Station
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από neme1978 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Παιδιά Καλημέρα καλές γιορτές σε όλους.Ειμαι εμμανουηλ ροιδη με 200 οπτικη και εγώ μεγάλη διακυμανση καθυστέρηση στο speedtest του fast είναι πάνω από 350ms είναι φυσιολογικό?
    Αν εννοείς το ping, όχι, δεν είναι φυσιολογικό.

  4. #1069
    Παίδες, πάνω από Αλεξάνδρας να βάλω Inalan ή συμβατικό πάροχο, ποια ειναι τα προς/κονς;

  5. #1070
    Εγγραφή
    01-05-2017
    Μηνύματα
    53
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/200mbps
    ISP
    Inalan
    Router
    Huawei HG8546M
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Kavourass Εμφάνιση μηνυμάτων
    Παίδες, πάνω από Αλεξάνδρας να βάλω Inalan ή συμβατικό πάροχο, ποια ειναι τα προς/κονς;
    Inalan δαγκωτό... Pros: Άψογη σταθερότητα, καλύτερες τιμές, άψογη υποστήριξη, συμμετρική σύνδεση 200/200 ή 100/100 mbps, προαιρετικά πακέτα για σταθερό τηλ αν σε ενδιαφέρει με επίσης καλές τιμές.

    Cons: Το "όριο" 7tb για download και 7tb για το download ανα μήνα για την 200αρα σύνδεση στα 28€ (όχι πως πρόκειται ποτέ να πλησιάσεις ποτέ αυτά τα όρια) (και 3,5 tb αντίστοιχα για την 100ρα σύνδεση)

  6. #1071
    Εγγραφή
    23-06-2007
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    18.756
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    220/22 + 110/11 + 450/22
    ISP
    Cosmote & Vodafone
    DSLAM
    Wind - ΠΑΤΗΣΙΑ
    Router
    Fritz! VDSL + 5G
    SNR / Attn
    19(dB) / 11(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Για μένα το μόνο + που μπορεί να έχει η Inalan τώρα είναι το μεγάλο Upload, αν το χρειάζεται κάποιος..

    Σε όλα τα άλλα μπορεί να πάρει και - την παρούσα στιγμή..

    Πλέον υπάρχουν 200άρες με απεριόριστες αστικές & υπεραστικές κλήσεις & απεριόριστα λεπτά ομιλίας προς εθνικά κινητά με 29 ευρώ..
    πέρα από τυχόν άλλες επιλογές για κινητό ή TV.

    Και αναμένονται νεότερα και από Cosmote, που πιθανόν να αλλάξουν τα πράγματα και στους άλλους παρόχους.
    My AVM Fritz : 7590 AX, 4060 AX, 6850 5G, Repeater 6000, Fon X6, Smart Gateway, Dect 500, Dect 440, Dect 200
    Other : ZTE H267A, TP-Link TL-R605, Poynting XPOL-1-5G, Samsung S20 FE & S21 FE, Panasonic KX-TGF310, Cosmote TV Box, MI Box 2
    New! : QHora-301W - 10GbE

  7. #1072
    Εγγραφή
    22-02-2013
    Μηνύματα
    1.016
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/20
    ISP
    Wind
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΛΥΣΙΔΑ
    Router
    ZYXEL VMG8623
    Να συμπληρώσουμε και την αστραπιαία ανταπόκριση στις βλάβες φίλε Iris07, στα αναμφισβήτητα θετικά της Inalan απέναντι στους τρεις μεγάλους παρόχους.

    Γνωρίζεις πολύ καλά ότι περιμένεις την Wind για να σου δώσει VDSL ή FTTH, αλλά αν σου τύχει σοβαρή καλωδιακή βλάβη, την έκατσες την βάρκα!

    Το ίδιο βέβαια ισχύει και για τις Cosmote, Vodafone, έχουμε αναρίθμητα παραδείγματα εδώ στο φόρουμ...

  8. #1073
    Εγγραφή
    23-06-2007
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    18.756
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    220/22 + 110/11 + 450/22
    ISP
    Cosmote & Vodafone
    DSLAM
    Wind - ΠΑΤΗΣΙΑ
    Router
    Fritz! VDSL + 5G
    SNR / Attn
    19(dB) / 11(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Καλημέρα.

    Με Cosmote ADSL έχω αρκετά χρόνια να πάθω βλάβη τώρα σε γραμμή χαλκού..
    αλλα με το FTTH νομίζω θα είναι πιο σταθερά τα πράγματα..

    Με την Inalan τελευταία διαβάζω κυρίως περιπτώσεις που πέφτει το δίκτυο της..
    αν και στις βλάβεις ναι, λένε ότι ενεργεί γενικά γρήγορα.
    My AVM Fritz : 7590 AX, 4060 AX, 6850 5G, Repeater 6000, Fon X6, Smart Gateway, Dect 500, Dect 440, Dect 200
    Other : ZTE H267A, TP-Link TL-R605, Poynting XPOL-1-5G, Samsung S20 FE & S21 FE, Panasonic KX-TGF310, Cosmote TV Box, MI Box 2
    New! : QHora-301W - 10GbE

  9. #1074
    Εγγραφή
    04-12-2010
    Μηνύματα
    48
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    Cyta Hellas - ΑΘΗΝΑ
    Πήραμε FTTH στο Πεδίο του Αρεως.... Ονειρο ζω δε το πιστεύω

  10. #1075
    Εγγραφή
    21-12-2006
    Μηνύματα
    806
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1000/1000 Mbps
    ISP
    Inalan
    Router
    Fritz!Box 7590
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Kavourass Εμφάνιση μηνυμάτων
    Παίδες, πάνω από Αλεξάνδρας να βάλω Inalan ή συμβατικό πάροχο, ποια ειναι τα προς/κονς;
    Πιθανόν να είδα πολύ αργά το μήνυμά σου και να μην χρειάζεσαι πλέον βοήθεια αλλά για την περίπτωση που ακόμα ψάχνεις, η δική μου γνώμη:

    Εγώ είμαι πολύ ευχαριστημένος από την Inalan. Η σύνδεση είναι γρήγορη και αξιόπιστη (και μέσα στα πρώτα lockdown δεν πήρε χαμπάρι, ενώ άλλοι συμβατικοί πάροχοι το ίδιο διάστημα σέρνονταν), το upload φυσικά μετράει και η πολύ γρήγορη ανταπόκριση σε βλάβες -εντός ελάχιστων ωρών, όταν στους συμβατικούς μετρούσαμε μέρες και εβδομάδες. Και γενικά μέχρι τώρα έχω δει πολύ γρήγορη (μηδενική αναμονή στο τηλέφωνο!) και αποτελεσματική εξυπηρέτηση όποτε χρειάστηκε το ο,τιδήποτε, είτε για τεχνικό θέμα είτε για θέμα λογιστηρίου. Για μένα πολύ θετικό επίσης ότι έχουμε μια στάνταρ τιμή και δεν χρειαζόμαστε επαναδιαπραγματεύσεις κάθε τόσο με το τμήμα ανανεώσεων να το παίζει υφάκι, να καταχωρούμε αίτημα διακοπής και τότε να αξιώνονται να κάνουν μια προσφορά της προκοπής, είναι πολύ εκνευριστικό όλο αυτό.

    Θα σκεφτόμουν σίγουρα τον συμβατικό πάροχο εάν μιλούσα πολύ στο τηλέφωνο. Επίσης, παρόλο που στις βλάβες ανταποκρίνονται και επιλύουν το πρόβλημα πραγματικά άμεσα, δεν αποκλείεται να συμβαίνουν πιο συχνά βλάβες επειδή η ίνα τους στο δρόμο είναι πιο εκτεθειμένη. Σε 1,5 χρόνο είχα μία φορά πρόβλημα με κομμένη ίνα, που κόπηκε από τα έργα οπτικής ίνας του ΟΤΕ (...), επιλύθηκε εντός <4 ωρών. Ίσως θα μπορούσε να πει κάποιος επιπλέον και ότι οι συμβατικοί πάροχοι κάνουν κατά κανόνα μια πιο τακτοποιημένη εγκατάσταση της ίνας στο κτίριο, αν και η δική μου εγκατάσταση από την Inalan μια χαρά είναι. Κάποια θέματα επίσης με το geolocation κάποιων IPs που αναφέρονται συχνά πυκνά (δείχνει π.χ. ότι βρίσκεσαι εξωτερικό και δεν μπορείς να δεις webtv) επιλύονται άμεσα με επικοινωνία με την Inalan, προσωπικά δεν μου έχει τύχει ακόμα κάτι τέτοιο.
    Ένα ακόμα που σκέφτομαι είναι ότι αν είμαι σε συμβατικό πάροχο έχω την επιλογή μεταξύ τριών παρόχων να πάω σε όποιον με συμφέρει περισσότερο, πιθανόν και μέσω συνδυαστικών προγραμμάτων με κινητό. Στον συμβατικό πάροχο θα είχα επίσης για τα πρώτα 2 χρόνια την επιδότηση ώστε να πάρω καλή τιμή παρόμοια με την στάνταρ τιμή της Inalan αλλά και με τηλεφωνία μέσα, μετά τα 2 χρόνια θα πρέπει λίγο να πιέσω για να ξαναπάρω καλή τιμή.

    Τέλος, θα έλεγα έτσι κι αλλιώς για σιγουριά να τους καλέσεις και να βεβαιωθείς ότι μπορούν να σε συνδέσουν σύντομα στην Inalan, γιατί πολλοί αναφέρουν τεράστιες καθυστερήσεις. Σε εμένα έτυχε να είμαι εκτός κάλυψης οριακά (30-40 μέτρα) και μέσα σε 3-4 εβδομάδες από την αίτηση ενεργοποιήθηκα (σε αυτό το διάστημα έκαναν τη χαρτογράφηση, έσκαψαν το δρόμο για να φτάσει η ίνα στο σπίτι μου και έκαναν την εγκατάσταση στο σπίτι μου). Άλλοι όμως είναι ακόμα και εντός κάλυψης και περιμένουν μήνες. Οπότε ρώτησε για σιγουριά και ίσως αν αργούν πολύ να μην έχει νόημα να περιμένεις.

    Με βάση τις υπηρεσίες και την εξυπηρέτηση εννοείται πως προτείνω την Inalan. Και με βάση τις ανάγκες και τις προτιμήσεις μου (π.χ. να μην κάθομαι κάθε τόσο να διαπραγματεύομαι τιμές) είναι για εμένα η καλύτερη επιλογή. Δες μόνο τα παραπάνω θέματα μήπως τυχόν παίζουν ιδιαίτερα σημαντικό ρόλο για σένα (σημαντικότερο από τα άλλα πλεονεκτήματα που προσφέρει η Inalan) και αποφάσισε.

  11. #1076
    Εγγραφή
    07-12-2007
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    84
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    ISP
    Wind
    Μετά από ανάρτηση σε λάθος thread και με την βοήθεια του μέλους iris07 βρέθηκα εδώ στους καημένους no fiber lands μιας και το καφάο μου 659-346 ΤΚ11472 είναι σε αυτά που δεν υπάρχουν στις λίστες της Vodafone. υπάρχει περίπτωση να πιέσουμε κάπως αν είμαστε πολλοί ώστε να έρθουν να κάνουν έργα; οι ανοχές μου στις ταχύτητες των 10-12mb είναι πολύ μικρές πλέον.. είναι σα να έχουν ξεχάσει μερικούς δρόμους από την εδώ πλευρά της Αλεξάνδρας.
    το καφάο της Βουλγαροκτόνου το έχω δει και 'γώ κ μάλιστα πέτυχα και τεχνικό και τον ρώτησα αλλά ήταν από wind οπότε δεν ήξερε να μου πει για εμάς εδώ..

  12. #1077
    Εγγραφή
    23-06-2007
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    18.756
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    220/22 + 110/11 + 450/22
    ISP
    Cosmote & Vodafone
    DSLAM
    Wind - ΠΑΤΗΣΙΑ
    Router
    Fritz! VDSL + 5G
    SNR / Attn
    19(dB) / 11(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Ξέχασα να στο γράψω..
    αλλά το βρήκες μόνος σου!

    Τελικά ακόμη δεν ξέρουμε γιατί η Vodafone έχει αφήσει αυτήν την πλευρά της Λ. Αλεξάνδρας έτσι..

    Υπάρχουν στην περιοχή μόνο κάποιες VDSL που είχε βάλει παλιότερα η Cosmote..

    Πάντως η Vodafone κάνει τώρα νέα έργα στους Αμπελόκηπους..
    να δούμε εάν θα κάνε κάποια κίνηση και προς τα εσάς..

    Πραγματικά "νεκρή" η περιοχή από καμπίνες της Vodafone, όπως φαίνεται στον χάρτη του
    http://fttxgr.eu/map

    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Iris07 : 09-02-22 στις 23:57.
    My AVM Fritz : 7590 AX, 4060 AX, 6850 5G, Repeater 6000, Fon X6, Smart Gateway, Dect 500, Dect 440, Dect 200
    Other : ZTE H267A, TP-Link TL-R605, Poynting XPOL-1-5G, Samsung S20 FE & S21 FE, Panasonic KX-TGF310, Cosmote TV Box, MI Box 2
    New! : QHora-301W - 10GbE

  13. #1078
    Εγγραφή
    07-12-2007
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    84
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    ISP
    Wind
    Εγώ νιώθω λες και μας έχουν ξεχάσει. Το να πω πως είμαι έξαλλος είναι λίγο αλλά δεν βοηθάει κάπου την συζήτηση.
    Ερώτηση: οι εργασίες και τα ΚΑΦΑΟ που θα δουλέψουν για το 2022 έχουν βγει ή έχουμε ελπίδα να περιμένουμε κάτι μελλοντικά;

    Σκέψη: αν συντάξουμε μια επιστολή προς vodafone κάποιοι από εδώ μέσα θα έχει κάποιο νόημα; Εν ανάγκη ας βάλω και vodafone πάροχο μετά δεν έχω θέμα αν είναι να σκάψουν πιο άμεσα.

    Δεν ξέρω αν έχετε κάποια άλλη ιδέα - σκέψη

  14. #1079
    Εγγραφή
    23-06-2007
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    18.756
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    220/22 + 110/11 + 450/22
    ISP
    Cosmote & Vodafone
    DSLAM
    Wind - ΠΑΤΗΣΙΑ
    Router
    Fritz! VDSL + 5G
    SNR / Attn
    19(dB) / 11(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Το "κουφό" με την Vodafone είναι ότι δεν ξαναέβγαλε λίστα για νέες καμπίνες..
    εκτός από την 1η ανάθεση που είχε πάρει!

    Ούτε καν στις ετήσιες, που βγάζει κάθε χρόνο ακόμη και η Wind!

    Εδώ ανεβαίνουν..
    https://www.eett.gr/opencms/opencms/...g/assignments/

    Από την άλλη τα έργα που κάνει τώρα, (κοντά στα A/K..)
    αυτά δεν ανακοινώνονται πουθενά..
    δεν περνάνε από την EETT..
    My AVM Fritz : 7590 AX, 4060 AX, 6850 5G, Repeater 6000, Fon X6, Smart Gateway, Dect 500, Dect 440, Dect 200
    Other : ZTE H267A, TP-Link TL-R605, Poynting XPOL-1-5G, Samsung S20 FE & S21 FE, Panasonic KX-TGF310, Cosmote TV Box, MI Box 2
    New! : QHora-301W - 10GbE

  15. #1080
    Εγγραφή
    22-02-2013
    Μηνύματα
    1.016
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/20
    ISP
    Wind
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΛΥΣΙΔΑ
    Router
    ZYXEL VMG8623
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από slvrfloston Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εγώ νιώθω λες και μας έχουν ξεχάσει. Το να πω πως είμαι έξαλλος είναι λίγο αλλά δεν βοηθάει κάπου την συζήτηση.
    Ερώτηση: οι εργασίες και τα ΚΑΦΑΟ που θα δουλέψουν για το 2022 έχουν βγει ή έχουμε ελπίδα να περιμένουμε κάτι μελλοντικά;

    Σκέψη: αν συντάξουμε μια επιστολή προς vodafone κάποιοι από εδώ μέσα θα έχει κάποιο νόημα; Εν ανάγκη ας βάλω και vodafone πάροχο μετά δεν έχω θέμα αν είναι να σκάψουν πιο άμεσα.

    Δεν ξέρω αν έχετε κάποια άλλη ιδέα - σκέψη


    Επειδή έχω κι εγώ το γραφείο στην Βουλγαροκτόνου, δεν υπάρχει καμία λύση που να διαγράφεται στην ορίζοντα, δυστυχώς. Είχαμε την ατυχία να αναλάβει το Α/Κ η Vodafone, οπότε χαιρέτα μου τον πλάτανο.

    Μπορεί να κάνει έργα σε ένα ή δύο ή δέκα χρόνια, μπορεί και ποτέ. Κανείς δεν μπορεί ποτέ να γνωρίζει τι θα συμβεί, με αυτή την ανεκδιήγητη εταιρεία. Εδώ άφησαν κολλητό μου φίλο που μένει κοντά στην Πανόρμου, έναν ολόκληρο μήνα χωρίς τηλέφωνο και ίντερνετ. Αφού είδε και απόειδε ο άνθρωπος, φεύγει και πάει στην Cosmote. Μέσα σε 2-3 μέρες είχε γραμμή μια χαρά. Επί έξι μήνες μετά, συνέχισαν να του στέλνουν κάθε μήνα μηνιαίο λογαριασμό, σαν να μην είχε συμβεί τίποτα, σαν να μην είχε διακόψει τη σύμβαση και συνέχιζε κανονικά.

    Μιλάμε για την πιο κουκουρούκου εταιρεία του σύμπαντος!...

Σελ. 72 από 85 ΠρώτηΠρώτη ... 52626770717273747782 ... ΤελευταίαΤελευταία

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας