Εμφάνιση 1-10 από 10
  1. #1
    Εγγραφή
    27-01-2010
    Μηνύματα
    368
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Καλημέρα,

    εχω ενα λαπτοπ 9 ετων (sony vaio) - δεν του εχω κανει ποτε φορματ. Επειδη φοβαμαι μηπως καποια μερα τα παιξει ο σκληρος δισκος, σκεφτομαι να κανω εναν κλωνο(?)

    ο λογος που το σκεφτομαι ειναι οτι εχω περασμενα προγραμματα για τη δουλεια τα οποια χρησιμοποιω συνεχεια και δεν μπορω να κανω φορματ και να τα ξαναπερασω- ειναι μια πολυ δυσκολη διαδικασια για μενα - ειδικα να τα σεταρω ξανα οπως τα εχω τωρα.

    οποτε σκεφτομαι -εαν κανω ενα κλωνο του δισκου- τοτε σε περιπτωση που τα φτυσει ο υπαρχων σκληρος, εαν βαλω στη θεση του τον κλωνο, θα εχω το ιδιο περιβαλλον εργασιας και παλι?

  2. #2
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Ναι, θα έχεις το ίδιο περιβάλλον εργασίας, θα είναι ακριβώς όπως ήταν την στιγμή που έκανες το mirror

  3. #3
    Εγγραφή
    27-01-2010
    Μηνύματα
    368
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sdikr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ναι, θα έχεις το ίδιο περιβάλλον εργασίας, θα είναι ακριβώς όπως ήταν την στιγμή που έκανες το mirror
    καποιος 'γνωστης' μου ειχε πει οτι δεν προκειται να ειναι το ιδιο - ισως να σου παρουσιαζει προβληματα κατα τη χρηση κλτπ...

    υπαρχουν πολλοι τροποι κλωνιποιησης του δισκου? εχετε να μου προτεινετε καποια μαρκα ή καποια συγκεκριμενη μεθοδο?

  4. #4
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jmk5 Εμφάνιση μηνυμάτων
    καποιος 'γνωστης' μου ειχε πει οτι δεν προκειται να ειναι το ιδιο - ισως να σου παρουσιαζει προβληματα κατα τη χρηση κλτπ...

    υπαρχουν πολλοι τροποι κλωνιποιησης του δισκου? εχετε να μου προτεινετε καποια μαρκα ή καποια συγκεκριμενη μεθοδο?
    Δεν έχω κρατήσει αριθμό πόσα clone/ghost έχω κάνει στα 20 χρόνια εργασίας, είναι πολλά πάντως, πάντα ήταν το ίδιο με το Original.

    Υπάρχουν πολλά προγράμματα, έχω δοκιμάσει Ghost, Acronis true image, με το τελευταίο να τα πηγαίνει αρκετά καλύτερα, πιο γρήγορα και δυνατότητα αντιγραφής dynamic/GPT δίσκων.

  5. #5
    Εγγραφή
    20-07-2008
    Περιοχή
    Πετρούπολη
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    5.753
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    220/22
    ISP
    NOVA
    Οτι γραφει ο SDIKR .

    Κανεις τον κλωνο και ειναι ακριβως οπως οταν το πηρες . Δεν ξερω τι σου ειπαν αλλα δεν υπηρξε ποτε προβλημα.



    Αυτο που εκανα εγω παντως ειναι να φτιαξω εναν Window Home Server (WHS) ο οποιος παιρνει καθημερινα backup των υπολογιστων που του εχω ορισει.
    Ετσι αν γινει κατι... χρησιμοποιω το εργαλειο που εχει μαζι με το backup και επαναφερω τον υπολογιστη στην κατασταση που ηταν την προηγουμενη μερα.

    Μια φορα το ειχα χρειαστει .... εβαλα νεο δισκο και εγιναν ολα οπως επρεπε.
    The gr81 .

  6. #6
    Εγγραφή
    27-01-2010
    Μηνύματα
    368
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    παιδια ευχαριστω πολυ για τις πληροφοριες! δε φανταζεσται ποσο ανακουφιστηκα που διαπιστωνω οτι οντως μπορει να γινει ενας κλωνος με επιτυχια.
    μερικες αποριες:

    1.για να γινει η κλωνοποιηση πρεπει να βγει εξω ο σκληρος δισκος του λαπτοπ?

    2.Ο δισκος που εχει το λαπτοπ μου ειναι Toshiba MK5055GSX (500gb). O νεος δισκος που στον οποιο θα γινει η αντιγραφη, τι μορφη εχει? πως συνδεεται με το λαπτοπ -για την αντιγραφη- επισης υποθετω οτι πρεπει να ειναι ολοιδιος με αυτον (τον παλιο) που φοραει τωρα το λαπτοπ?

    3.υπαρχει περιπτωση να γινει αντικατασταση με ssd?

    4.ποσο κοστιζει στην πιατσα η αντιγραφη και ποσο ενας δισκος (περιπου)

  7. #7
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jmk5 Εμφάνιση μηνυμάτων
    παιδια ευχαριστω πολυ για τις πληροφοριες! δε φανταζεσται ποσο ανακουφιστηκα που διαπιστωνω οτι οντως μπορει να γινει ενας κλωνος με επιτυχια.
    μερικες αποριες:

    1.για να γινει η κλωνοποιηση πρεπει να βγει εξω ο σκληρος δισκος του λαπτοπ?

    2.Ο δισκος που εχει το λαπτοπ μου ειναι Toshiba MK5055GSX (500gb). O νεος δισκος που στον οποιο θα γινει η αντιγραφη, τι μορφη εχει? πως συνδεεται με το λαπτοπ -για την αντιγραφη- επισης υποθετω οτι πρεπει να ειναι ολοιδιος με αυτον (τον παλιο) που φοραει τωρα το λαπτοπ?

    3.υπαρχει περιπτωση να γινει αντικατασταση με ssd?

    4.ποσο κοστιζει στην πιατσα η αντιγραφη και ποσο ενας δισκος (περιπου)

    1. Αν βγεί θα γίνει πιο γρήγορα η αντιγραφή, μπορεί όμως να βάλει κάποιος εναν εξωτερικό με usb και να το κάνει με αυτό τον τρόπο.
    2. Θα πρέπει να πάρεις δίσκο που να έχει την ίδια σύνδεση και σίγουρα τον απαραίτητο χώρο, αν τώρα πχ έχεις sata και 200GB δεδομένα, τότε θα πρέπει να πάρεις SATA και να έχει τουλάχιστον χώρο για τα δεδομένα σου + 10GB
    3. Αν είναι Sata ναι φυσικά

  8. #8
    Εγγραφή
    27-01-2010
    Μηνύματα
    368
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sdikr Εμφάνιση μηνυμάτων
    3. Αν είναι Sata ναι φυσικά
    o δικος μου ειναι Toshiba MK5055GSX (500gb). μπορω να τον αντικαταστησω με ssd?

  9. #9
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jmk5 Εμφάνιση μηνυμάτων
    o δικος μου ειναι Toshiba MK5055GSX (500gb). μπορω να τον αντικαταστησω με ssd?
    Ναι ......

  10. #10
    Εγγραφή
    16-09-2013
    Μηνύματα
    28.146
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    55.000/5.500
    ISP
    COSMOTE
    Router
    AVM FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    25(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jmk5 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλημέρα,

    εχω ενα λαπτοπ 9 ετων (sony vaio) - δεν του εχω κανει ποτε φορματ. Επειδη φοβαμαι μηπως καποια μερα τα παιξει ο σκληρος δισκος, σκεφτομαι να κανω εναν κλωνο(?)

    ο λογος που το σκεφτομαι ειναι οτι εχω περασμενα προγραμματα για τη δουλεια τα οποια χρησιμοποιω συνεχεια και δεν μπορω να κανω φορματ και να τα ξαναπερασω- ειναι μια πολυ δυσκολη διαδικασια για μενα - ειδικα να τα σεταρω ξανα οπως τα εχω τωρα.

    οποτε σκεφτομαι -εαν κανω ενα κλωνο του δισκου- τοτε σε περιπτωση που τα φτυσει ο υπαρχων σκληρος, εαν βαλω στη θεση του τον κλωνο, θα εχω το ιδιο περιβαλλον εργασιας και παλι?
    Δεν χρειάζεται να δεσμεύσεις έναν δίσκο και να τον έχεις να κάθεται σε περίπτωση που πάθει κάτι ο άλλος, κλωνοποίηση κάνουμε όταν θέλουμε να χρησιμοποιήσουμε άμεσα τον δίσκο, εσύ μπορείς να πάρεις ένα Image του συστήματος και να το έχεις αποθηκευμένο σε έναν δίσκο, όταν το χρειαστείς κάνεις επαναφορά από αυτό.
    Imagination is more important than knowledge.
    Knowledge is limited

    IMAGINATION ENCIRCLES THE WORLD

    Albert Einstein

Παρόμοια Θέματα

  1. "Χαρτογραφηση" των κακων τομεων του σκληρου δισκου.
    Από zaranero στο φόρουμ Σκληροί δίσκοι, αποθηκευτικά μέσα και λοιπά περιφερειακά
    Μηνύματα: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 07-05-18, 14:47
  2. Τι προβλέπεται για αντικατάσταση σκληρού δίσκου ??
    Από akis_k στο φόρουμ Σκληροί δίσκοι, αποθηκευτικά μέσα και λοιπά περιφερειακά
    Μηνύματα: 9
    Τελευταίο Μήνυμα: 21-04-18, 14:58
  3. Πόση χωρητικότητα σκληρού δίσκου χωράνε τα windows 7
    Από xaris2335 στο φόρουμ Σκληροί δίσκοι, αποθηκευτικά μέσα και λοιπά περιφερειακά
    Μηνύματα: 10
    Τελευταίο Μήνυμα: 20-03-18, 20:33
  4. Αγορά σκληρού δίσκου για αποθήκευση αρχείων
    Από Sir_Johnny στο φόρουμ Σκληροί δίσκοι, αποθηκευτικά μέσα και λοιπά περιφερειακά
    Μηνύματα: 7
    Τελευταίο Μήνυμα: 28-10-17, 14:43
  5. Προτάσεις για αγορά εξωτερικού σκληρού δίσκου
    Από Prometheus στο φόρουμ Σκληροί δίσκοι, αποθηκευτικά μέσα και λοιπά περιφερειακά
    Μηνύματα: 34
    Τελευταίο Μήνυμα: 17-09-17, 00:33

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας