Εμφάνιση 1-3 από 3
  1. #1
    Εγγραφή
    19-09-2007
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    32
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    Nova
    DSLAM
    Forthnet - ΑΓ. ΑΡΤΕΜΙΟΣ
    Router
    Speedport Plus
    Path Level
    Interleaved
    Γεια σας

    Σας περιγράφω μια περίπτωση που αντιμετωπίζω και να δεχθώ ιδέες!

    Έχω μια περίπτωση ενός κτήματος όπου η Cosmote (πρώην ΟΤΕ) έχει την κατάληξη της γραμμής του συνδρομητή της ακριβώς στην πύλη του κτήματος!
    Το κτίσμα (οίκημα) βρίσκεται σε κάποιο σημαντικό βάθος/απόσταση από την πύλη περίπου 130~150 μέτρα.

    Υπάρχει μεν μια εγκατάσταση ενός καλωδίου από την πύλη έως το οίκημα, το οποίο έχει τοποθετηθεί από ηλεκτρολόγο, αλλά η ποιότητα του καλωδίου είναι χαμηλή και είναι πλέον σε κατάσταση αχρηστίας διότι το έχουν κατασπαράξει τα ποντίκια.
    Αυτή η γραμμή είχε τοποθετηθεί επίσης παράλληλα με καλώδια μεταφοράς ηλεκτρική ενέργειας (φωτισμού του περίβολου) προκαλώντας και τα γνωστά προβλήματα διείσδυσης θορύβων στην τηλεφωνική γραμμή!!!

    Η γραμμή -ως γνωστόν πλέον- λειτουργεί με την τεχνολογία VOIP, που σημαίνει ότι η τηλεφωνική συσκευή συνδέεται επάνω στο router!!!!!

    Τα ερωτήματά μου είναι τα εξής:

    1) Υπάρχει τρόπος μεταφοράς της υπηρεσίας (WAN) από το σημείο απόληξης της γραμμής (από την πύλη προς το οίκημα) με ασύρματες συσκευές (πομπός-δέκτης);;;
    Δηλαδή, αντί να χρησιμοποιηθεί καλώδιο που θα οδηγεί την γραμμή μέσα στο οίκημα, να τοποθετηθούν 2 συσκευές που θα το κάνουν με ασύρματο τρόπο!

    2) Αν δεν υπάρχει ασύρματος τρόπος, ποιον τύπο καλωδίου θα πρέπει να αναζητήσω και να χρησιμοποιήσω, ώστε να είναι σε θέση ν' αντέξει τις καιρικές συνθήκες (ήλιος, βροχή, χιόνι κλπ) αν αυτό το τοποθετηθεί εκτεθειμένο (π.χ. εναέρια ή έστω προσδεδεμένο στην περίφραξη);;; Υπάρχει κάποιο συγκεκριμένο καλώδιο (υποθέτω ότι με 2 ζεύγη θα είναι μια χαρά) που γνωρίζει κάποιος ότι θα είναι σε θέση να έχει τέτοιες αντοχές;;;

    Παρακαλώ θα ήθελα τις προτάσεις σας (το δυνατός συντομότερα επειδή επείγει το θέμα... δεδομένου ότι το παλιό καλώδιο είναι άχρηστο πλέον και ο συνδρομητής δεν έχει καν τηλέφωνο).

    Έχω βρει αυτό το καλώδιο στον Καφκά. Πείτε μου τη γνώμη σας....
    https://www.kafkas.gr/proionta/ilekt...-cablel_94673/

  2. #2
    Εγγραφή
    03-06-2008
    Περιοχή
    Νέα Σμύρνη
    Μηνύματα
    426
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    COSMOTE
    Router
    Sercomm Speedport Plus 2
    Εγώ προσωπικά θα απέφευγα οτιδήποτε ασύρματο στην συγκεκριμένη περίπτωση.

    Το καλώδιο που βρήκες είναι κατάλληλο για την μεταφορά του τηλεφωνικού σήματος από την είσοδο, μέχρι και μέσα στον χώρο σου - απλά θα πρότεινα σαν επιπλέον προφύλαξη να το βάλεις μέσα σε μια ανθεκτική σωλήνα εξωτερικού χώρου για να είσαι σίγουρος.

  3. #3
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Το συγκεκριμένο καλώδιο το έχω σε εξωτερικό χώρο στο χωριό εδώ και πολλά χρόνια και δεν έχει πάθει τίποτα απολύτως. Ακόμη και μέσα στο χώμα να το βάλεις δεν θα πάθει τίποτα. Όμως δεν υπάρχει εγγύηση με τα τρωκτικά.

Παρόμοια Θέματα

  1. Ερώτησεις σχετικά με το Google my business
    Από manolis28athens στο φόρουμ Web authoring, development & web design
    Μηνύματα: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 22-10-18, 17:52
  2. Ερωτησεις σχετικα με την γραμμη;
    Από John_NX στο φόρουμ ADSL
    Μηνύματα: 7
    Τελευταίο Μήνυμα: 11-05-18, 22:26
  3. Μηνύματα: 18
    Τελευταίο Μήνυμα: 15-04-18, 09:51
  4. Double Play Fiber 30 - Άνω Τούμπα Θεσ/νικη
    Από pewFox στο φόρουμ COSMOTE VDSL
    Μηνύματα: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 10-02-18, 22:11
  5. Μηνύματα: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 16-09-17, 08:20

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας