Σελ. 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1-15 από 17
  1. #1
    Εγγραφή
    13-02-2004
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    17.103
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/200 Mbps
    ISP
    Inalan FTTH
    Router
    CRS109-8G-1S-2HnD+HapAC2
    καλησπέρα, σχετικά με το θέμα που έχω κάνει εδω https://www.adslgr.com/forum/threads...BC%CE%BC%CE%AE θα ήθελα οποιος γνωριζει να γραψει την γνωμη του γιατι έχω τρελαθει και δεν ξερω τι να κανω!

    Η ιστορια έχει ως εξης :
    Το Σάββατο 2 Ιουνιου που λειπαμε στο εξοχικο ηρθαν και σκαψανε στο πεζοδρομιο για να μου βαλουν μετρητη φυσικου αεριου που εχω κανει αιτηση.
    Στο εξοχικο που ημουν ειδα οτι δεν φτανω εδω στα μηχανηματα και δεν ειχα και VOIP οποτε λέω παει κοψανε τα καλωδια του ΟΤΕ.
    Ηρθα εδω Κυριακη 3 του μηνα και ενημερωσα αμεσως στο forum το Nova support, επειδη πηγα και το κοιταξα ειπα τι φταιει ακριβως και με πηραν και τηλ το απογευμα οπου τα εξηγησα ολα.
    Μου λενε θα ερθει τεχνικος την Τεταρτη 6 Ιουνιου να δει και να φτιαξει. Τους λεω οτι το προβλημα ειναι στα καλωδια απεξω και ο τεχνικος δεν μπορει να κανει τιποτα, οποτε πρεπει να το δωσουν καλωδιακη στον ΟΤΕ.
    Φυσικα ηρθε τεχνικος και ουτε καν εκανε τον κοπο να δει στην τρυπα οπτικα τι εχει μεσα, πηγε κατανεμητη και σπιτι δεν βρηκε γραμμη, λεει δεν εχει γραμμη, ΧΩΡΙΣ να γραψει το ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟ προβλημα στο χαρτι που δινει.
    Με παιρνουν τηλ και μου λενε την Παρασκευη 8 Ιουνιου το απογευμα αν εχω τηλεφωνο και ιντερνετ. Τους λεω ΟΧΙ δεν εχω! μου λενε ο ΟΤΕ εδωσε αλλο ζευγος! και τους λεω και να εδωσε πως να εχω ηρθε κανεις να το αλλαξει στην πολυκατοικια μεσα! οχι!
    και εξηγω και παλι οτι ειναι απεξω το προβλημα σε ΟΛΑ τα καλωδια τα τσακισε το μηχανημα δεν ειναι θεμα ζευγους!
    πηγα μετρησα ολα νεκρα 100%, ενημερωνω, στελνω φωτος και τους λεω να μην στειλουν τεχνικο γιατι ειπαν θα ερθει την Τριτη 12 να με συνδεσει!!!
    ηρθε τελικα και ηταν και καπως αγενης και δεν μιλιοτανε οπως μου ειπαν, σημασια και αυτος στην τρυπα, λεει ο ΟΤΕ ο ΟΤΕ.....
    δεν εκανε και αυτος τπτ.
    Με παιρνουν τηλ ξανα και μου λενε οτι κανονισαν συνδυαστικη με ΟΤΕ να το φτιαξουν την Δευτερα 18 του μηνα!
    ηρθαν κοιτουσαν απο εδω απο εκει λενε καλωδιακη, ε σε 2-3 μερες το πολυυυυυ θα το φτιαξουν.
    Φυσικα σημερα ειναι Πεμπτη και ακομα τιποτα!!!!

    εν τωμεταξυ την Παρασκευη νομιζω οταν που με πηραν τηλ απο ΟΤΕ για προσφορα? σιφιλιαστικα και το εκανα οποτε αντε γεια....
    εννοειτε δεν πληρωσα λογαριασμο ακομα (δεν εχει ληξει) και εννοειτε δεν πληρωνω καμια απολυτως ποινη δεν με ενδιαφερει τι θα κανουν και εγω θα κανω καταγγελιες παντου.
    το κολοβαρεμα εχει παει συνεφο.....
    το συνδιαστικο επρεπε να εχει γινει απο την πρωτη εβδομαδα οχι την τριτη!!!!

    Επισης δεν με ενημερωσαν οτι μπορει να γινει εκτροπη σε κινητο! το σταθερο κανει οτι δεν το σηκωνουμε!!!
    συγγενεις πηραν αλλους γιατι νομιζαν οτι παθαμε τιποτα και δεν ειχαν κινητα μας! ειναι ΑΚΡΩΣ ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΟΙ!!!!
    εχω 12 ωρες σε κινητα! τυχαια το εμαθα και το ζητησα, και οταν ρωτησα γιατι δεν το εκαναν απο την αρχη καμια απαντηση....

    Κριμα και την συμπαθουσα, δεν θα ξαναγινει αυτο το λαθος ΠΟΤΕ!!!!

    Τελος εχετε καμια ιδεα τι μπορω να κανω?
    με το αεριο εχουν τελειωσει ηδη μου εδωσαν στον μετρητη και υπαρχει κινδυνος να κλεισει η τρυπα!!!
    μετα θα φαμε ολο τον Ιουνιο!!!!
    μπορω να κανω καταγγελιες? σχετικα με την ποινη δεν κανουν τπτ εχω βρει 2 ατομα ο ενας 2 και ο αλλος 3 χρονια τους επριξαν λιγο αλλα δεν εγινε τπτ μετα απο τοσα χρονια....
    εξαλου να υπενθυμισω οτι οι ιδιοι προτειναν οταν εφυγα απο ΟΤΕ οτι δεν μου κανουν τιποτα με την ποινη! οποτε οχι κυριοι της NOVA οτι μας συμφερει!!!!!

    Στις φωτος παρακατω εκτος εκει στην μουφα αριστερα που πανε στο μπετο εχουν διπλωσει τα καλωδια, και ο τεχνικος ΟΤΕ ειπε οτι εκει ειναι η μεγαλη ζημια.

    Εχω στειλει και μυνημα στον ΟΤΕ. Και ειπαμε οτι αμα δεν το φτιαξουν μεχρι Δευτερα απλωνω UTP τα κοβω και τα φτιαχνω, θα το ειχα κανει απο την αρχη που να ηξερα....

    Ξεχασα να πω οτι και ο απο πανω μου δεν εχει γραμμη (εχει wind), και στην πολυκατοικια δεν εχουν αλλοι τηλεφωνα, ειναι αδεια διαμερισματα ή δεν εχουν απλα.
    To ενα καλωδιο που ειναι γερο αυτο εκτος μουφας ειναι της διπλα πολυκατοικιας και ρωτησα και ειναι ολα καλα εκει.
    Attached Thumbnails Attached Thumbnails 35544828_10216927792845663_1859402758185025536_n.jpg  

    35802245_10216927795525730_457696475548221440_n.jpg  

    34985106_10216857665052512_2178362895195176960_n.jpg  

    34862140_10216857664892508_7144021276137357312_n.jpg  


  2. #2
    Εγγραφή
    13-02-2004
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    17.103
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/200 Mbps
    ISP
    Inalan FTTH
    Router
    CRS109-8G-1S-2HnD+HapAC2
    καλησπερα, τελικα οπως θα δειτε και στις φωτος παρακατω τα καλωδια ειναι για πεταμα...
    ηρθαν τελικα σημερα απο ΟΤΕ παλι οπτικα και μετρημα, κατι λεγανε οτι ειναι ολα βραχυκυκλωμενα!
    τελικα σημαδεψαν τα πεζοδρομια προφανως για σκαψιμο και εφυγαν.
    Επισης για την ιστορια μιλησα με INALAN και εχουν παρει τις αδειες και μεσα ειναι η οδος μου, πριν ληξει η nova θα εχει οποτε ακυρωνω και ΟΤΕ και παω για ΙΝΑΛΑΝ...
    Attached Thumbnails Attached Thumbnails 36003018_10216950927184007_6451880463093989376_n.jpg  

    35971083_10216950926984002_350075890874449920_n.jpg  


  3. #3
    Εγγραφή
    01-03-2017
    Περιοχή
    Akihabara
    Μηνύματα
    299
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    33 kbps
    ISP
    Compulink
    Δεν καταλαβαινω γιατι κανεις επιθεση στον οτε και στη νοβα τη στιγμη που δεν φταινε σε τιποτα.
    Τη ζημια οπως λες την εκαναν αυτοι που εβαλαν το μετρητη. Αυτους θα επρεπε να κατηγορεις και ισως (υστερα απο συμβουλη καποιου δικηγορου) να κινηθεις νομικα εναντιον τους.
    "Απαραδεκτοι" δεν ειναι ο οτε και η νοβα που πρεπει τωρα να σκαψουν το πεζοδρομιο και να περασουν νεο καλωδιο, αλλα εκεινος που ηρθε να βαλει το μετρητη αεριου και εκοψε το καλωδιο...
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος giorgiosgr : 22-06-18 στις 18:24.

  4. #4
    Εγγραφή
    13-02-2004
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    17.103
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/200 Mbps
    ISP
    Inalan FTTH
    Router
    CRS109-8G-1S-2HnD+HapAC2
    Τα διαβασες ολα και δεν εχεις καταλαβει ακομα?
    οκ σιγουρα φταιει ο πρωτος που τα χαλασε, ομως δεν ειχαν κανενα διακριτικο πχ αμμο πριν, και δεν ηταν μεσα σε αλλη σωληνα οπως θα επρεπε οποτε δεν το γνωριζε.
    Μετα τις καθυστερησεις που τις πας?
    δλδ εχω ενημερωσει εγω απο τις 3 του μηνα, εχω πει AKΡΙΒΩΣ ΤΙ ΦΤΑΕΙ!!!! και κολοβαρανε μετρωντας το ρουτερ στο σπιτι?
    δλδ αν ειναι δυνατον!!!!
    πριν ερθει ο δευτερος τεχνικος εχω στειλει ακομα και φωτος απο εδω στο forum, ενημερωσα οτι δεν εχει κανεις γραμμη στην πολυκατοικια, παρολαυτα ηρθε και ΠΑΛΙ μετρουσε στο ρουτερ!!!! δλδ τι ειμαστε ΧΑΖΟΙ????
    και οι 2 τεχνικοι οι πρωτοι που ηρθαν αγνοησαν εντελώς την τρυπα και ουτε καν μια οπτικη ματια, ενω κανει μπαμ το προβλημα και απο εναν εντελως 100% ασχετο με οτιδηποτε απο καλωδια!!!
    αν ειχε κανει ο πρωτος την δουλεια του οπως θα επρεπε το αργοτερο την δευτερη εβδομαδα θα το ειχαν φτιαξει.
    Μετα οσον αφορα τον ΟΤΕ κανουν συνδυαστικη και δεν βγαζουν ακριβες πορισμα παλι, και απο Δευτερα φτασαμε σημερα Παρασκευη για να πουν οτι ειναι χαλασμενα τα καλωδια οποτε θελει εκτος απο αλλαγες και συμπληρωματικα σκαψιματα!!!
    οποτε ναι φταινε ολοι!!!!!

    Μολις εστειλα ακυρωση φορητοτητας στον ΟΤΕ και παω για INALAN....
    ειναι τοσο χρεπια τα καλωδια αυτα σαπια που ποτε δεν θα παιξουν σωστα.
    Παντα θα εχουν προβληματα, και αν μπει καποτε VDSL (ΖΗΣΕ ΜΑΗ ΜΟΥ ΝΑ ΦΑΣ ΤΡΥΦΙΛΙ!!!!!) παλι προβληματα θα εχει!
    πρεπει κανονικα να αλλαχτουν ολα απο καφαο μεχρι κατανεμητη πολυκατοικιας, και ελα που στο υπογειο οι αλλοι λαλακηδες κλεισανε τα φρεατια με μαρμαρα και δεν γινεται!!! αυτο δεν το λεω εγω μου το εχουν πει παλιοτερα απο ΟΤΕ γιατι ειχα και αλλες φορες, μαλιστα ειχαν απλωσει καλουμπα UTP απο κατανεμητη μεχρι καφαο εξωτερικα!!!

    Παμε και περιληπτικα τις ημερομηνιες....

    Σαββατο 2 Ιουνιου πρωι εγινε η ζημια.
    Κυριακη 3 Ιουνιου ενημερωνω στο forum εδω και απογευμα με πηρε τεχνικος και του εξηγησα ακριβως το προβλημα.
    Τεταρτη 6 Ιουνιου ερχεται τεχνικος να μετρησει στο ρουτερ και κατανεμητη και εψαχνε τα καλωδια μου στο διαμερισμα ενω εξω εχει την τρυπα με ορατο το προβλημα δεν δεχτηκε να δει μεσα και ειπε οτι ειναι του ΟΤΕ....
    Παρασκευη 8 Ιουνιου με παιρνουν τηλ να μου πουν οτι αλλαξε ζευγος ο ΟΤΕ (ενω εχω ηδη ενημερωσει απο τις 3 οτι ειναι χαλασμενα ΟΛΑ τα καλωδια στην εισαγωγη) και με ρωτανε αν εχω ιντερνετ και τηλ ενω κανεις δεν εχει ερθει σπιτι να αλλαξει το ζευγος στον κατανεμητη!!!!
    Τριτη 12 Ιουνιου και ενω την Παρασκευη 8 πηγα και τα μετρησα ολα και ενημερωσα και εστειλα και φωτος απο τα καλωδια τα χαλασμενα, ερχεται παλι τεχνικος να αλλαξει ζευγος λεει και φυσικα ΟΛΑ πεθαμενα στον κατανεμητη! και επισης δεν κοιταξε καν στην τρυπα! πληρη 100% αδιαφορια....
    Δευτερα 18 Ιουνιου κανουν συνδυαστικο με ΟΤΕ και βγαλανε πορισμα οτι ειναι καλωδιακη, λενε σε 2-3 μερες θα εχετε και σημερα Παρασκευη ηρθαν 2 απο ΟΤΕ μετρησαν απεξω ειπαν οτι ειναι βραχυκυκλωμενα και σημαδεψαν ολο το πεζοδρομιο μαλλον για σκαψιματα.....

    Δηλαδη υπαρχει κανεις να νομιζει οτι ολα τα παραπανω δεν ειναι καθυστερησεις που ειδικα απο την πλευρα της NOVA θα μπορουσαν να εχουν αποφεχθει?
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Nikiforos : 22-06-18 στις 18:39.

  5. #5
    Εγγραφή
    01-03-2017
    Περιοχή
    Akihabara
    Μηνύματα
    299
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    33 kbps
    ISP
    Compulink
    Κοιταξε, ο καθε ανθρωπος εχει διαφορετικο χαρακτηρα, εγω πχ θα ειχα γινει πυρ και μανια με τον ασχετο που εκοψε το καλωδιο...

  6. #6
    Εγγραφή
    13-02-2004
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    17.103
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/200 Mbps
    ISP
    Inalan FTTH
    Router
    CRS109-8G-1S-2HnD+HapAC2
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από giorgiosgr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Κοιταξε, ο καθε ανθρωπος εχει διαφορετικο χαρακτηρα, εγω πχ θα ειχα γινει πυρ και μανια με τον ασχετο που εκοψε το καλωδιο...
    με πετυχες στο edit διαβασε απο πανω. Εξηγω ακριβως ολες τις καθυστερησεις, αυτα ειναι εμενα που με νευριαζουν, το κολοβαρεμα....και το γραψιμο....
    ειναι κατι που ειναι ορατο δεν ειναι οτι δεν ξερω που ειναι η ζημια και θελει ψαξιμο και η τρυπα ετοιμη να το δει καποιος.
    Δεν ειπα να το φτιαξει η nova, επρεπε απο την αρχη να το εβλεπε οπτικα ο τεχνικος να καλεσει τον ΟΤΕ για συνδυαστικο. Δηλαδη αυτο που εγινε στην 3η εβδομαδα επρεπε να γινει μεσα στην 1η. Αυτο λεω!!!!

    Να σου πω εγω δινω περισσοτερο δικιο σε αυτον γιατι δεν μπορουσε να ξερει, οταν ειναι οι αλλοι στοκοι και πετανε το καλωδιο χυμα στο χωμα μεσα, χωρις να εχει καμια απολυτως σημανση δεν ειναι αυτος μαγος να το δει!!!!
    πυρ και μανια γινομαι με τους ασχετους που ερχονται εδω και το παιζουν τεχνικοι και μαστορες....
    εχω ενημερωσει απο τις 3 του μηνα ΑΚΡΙΒΩΣ τι φταιει και με εχουν γραψει κανονικα....

    και δεν φτανουν ολα, ενω εχω πει απο την αρχη οτι δεν εχω εισερχομενες και οταν με καλουν νομιζουν οτι δεν το σηκωνω, δεν μου λενε οτι μπορει να γινει εκτροπη! εφοσον μαλιστα εχω 12ωρες σε κινητα!
    το εμαθα τυχαια απο φιλο τεχνικο στον ΟΤΕ και το ζητησα και εγινε πριν λιγες μερες. Ρωταω 2 φορες γιατι δεν το ειπαν απο την αρχη και ουδεποτε απαντησην ελαβον...

    Ειμαι τωρα 20 μερες ποσες ειναι καθημερινα με δεδομενα κινητης και εχω λιωσει καρτες και πακετα....
    για ομιλια δεν το συζηταω βλεπουμε ποιος εχει τσαμπα και παμε σπιτι του για καφε να κανουμε και τηλεφωνα.
    τι να πω ειναι ακρως απαραδεχτα αυτα τα πραγματα!!!!

    Βρηκαμε και κατι εργατες που ηρθαν να φερουν αμμο και τους τα ειπαμε, ειπαν οτι δεν το καταλαβαν αλλα δεν ηταν και οι ιδιοι.
    Ισως αν το ελεγαν αυτοι απευθειας στον ΟΤΕ να ηταν ποιο αμεσες οι διαδικασιες.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Nikiforos : 22-06-18 στις 18:45.

  7. #7
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Nikiforos Εμφάνιση μηνυμάτων
    με πετυχες στο edit διαβασε απο πανω. Εξηγω ακριβως ολες τις καθυστερησεις, αυτα ειναι εμενα που με νευριαζουν, το κολοβαρεμα....

    Να σου πω εγω δινω περισσοτερο δικιο σε αυτον γιατι δεν μπορουσε να ξερει, οταν ειναι οι αλλοι στοκοι και πετανε το καλωδιο χυμα στο χωμα μεσα, χωρις να εχει καμια απολυτως σημανση δεν ειναι αυτος μαγος να το δει!!!!
    πυρ και μανια γινομαι με τους ασχετους που ερχονται εδω και το παιζουν τεχνικοι και μαστορες....
    εχω ενημερωσει απο τις 3 του μηνα ΑΚΡΙΒΩΣ τι φταιει και με εχουν γραψει κανονικα....

    και δεν φτανουν ολα, ενω εχω πει απο την αρχη οτι δεν εχω εισερχομενες και οταν με καλουν νομιζουν οτι δεν το σηκωνω, δεν μου λενε οτι μπορει να γινει εκτροπη! εφοσον μαλιστα εχω 12ωρες σε κινητα!
    το εμαθα τυχαια απο φιλο τεχνικο στον ΟΤΕ και το ζητησα και εγινε πριν λιγες μερες. Ρωταω 2 φορες γιατι δεν το ειπαν απο την αρχη και ουδεποτε απαντησην ελαβον...
    Ολα τα καλώδια έτσι χύμα είναι, οι χάρτες για το που είναι τα καλώδια υπάρχουν, οι εργολάβοι όμως σου λέει πιο φθηνά μου βγαίνει να σκάψω και να κόψω καλώδια (που θα πληρώσει η ασφάλεια) πάρα να ψάξω να δω που είναι τα καλώδια ή οι σωλήνες.
    Οταν δηλώνεις βλάβη στον πάροχο σου, έχει υποχρέωση να στείλει πρώτα δικό του τεχνικό να δει τι γίνεται, μετά εφόσον περάσει ο δικός του τότε μπορεί να το στείλει στον ΟΤΕ.

  8. #8
    Εγγραφή
    13-02-2004
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    17.103
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/200 Mbps
    ISP
    Inalan FTTH
    Router
    CRS109-8G-1S-2HnD+HapAC2
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sdikr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ολα τα καλώδια έτσι χύμα είναι, οι χάρτες για το που είναι τα καλώδια υπάρχουν, οι εργολάβοι όμως σου λέει πιο φθηνά μου βγαίνει να σκάψω και να κόψω καλώδια (που θα πληρώσει η ασφάλεια) πάρα να ψάξω να δω που είναι τα καλώδια ή οι σωλήνες.
    Οταν δηλώνεις βλάβη στον πάροχο σου, έχει υποχρέωση να στείλει πρώτα δικό του τεχνικό να δει τι γίνεται, μετά εφόσον περάσει ο δικός του τότε μπορεί να το στείλει στον ΟΤΕ.
    αλλου εχω δει τα καλωδια να ειναι μεσα σε σιδηροσωληνες!
    οπως και να εχει οι καθυστερησεις ηταν τεραστιες και ΑΚΡΩΣ απαραδεκτες!
    οπως ξαναπειπα επρεπε να εχει γινει συνδυαστικο την 1η εβδομαδα.
    Eπισης αυτος που ηρθε ο πρωτος δεν ακουγε τιποτα για την τρυπα (δεν ημουν και εγω σπιτι θα τον επρηζα!) οποτε δηλωσε οτι δεν εχει γραμμη, οχι οτι δεν εχουν ΟΛΟΙ γραμμη.
    Εφοσον δεν το δηλωνει και σωστα στον ΟΤΕ αναμενομενο ηταν να δωσει ζευγος και ετσι χαθηκε και αλλος χρονος.
    Εχασα τσαμπα αλλες 2 εβδομαδες και να δουμε για ποσο καιρο θα εχουμε συνεχεια.
    Δυστυχως δεν ειναι και ετοιμη η INALAN τωρα, κατα τον Σεπτεμβρη μου ειπαν, εχουν βγει αδειες και ειναι μεσα η οδος μου, το προχωραω.
    Ετυχε τωρα να μην εχω και καποιο προχειρο κομβο να δανειστω ιντερνετ μεσω AWMN και λιωνω τα δεδομενα 4G. Το μονο που με παρηγορει ειναι τα φοβερα pings στα online games!

  9. #9
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Εγώ βλέπω και άλλα καλώδια εκεί μέσα που δεν έχουν θέμα, οι γείτονες δηλώσανε και εκείνοι βλάβη; γιατί αν δεν δηλώσανε σε βλέπουνε σαν μεμονωμένη περίπτωση βλάβης, όποτε θα δοκιμάσουνε να αλλάξουνε ζεύγος 1α.

    Εσυ μπορεί να το δήλωσες Κυριακή, για αυτούς εργασιμή είναι η Δευτέρα, πρέπει μετά να σου στείλουν δικό τους τεχνικό, εφόσον δει βλάβη, το δηλώνει στον ΟΤΕ 3 μέρες μαξ, αλλαγή ζεύγους, πάλι τεχνικός, μετά πάς συνδυαστικό, άλλες 3 μέρες.

    Είσαι σίγουρος οτι οι γείτονες δεν έχουν γραμμή και ότι το δηλώσανε;

  10. #10
    Εγγραφή
    13-02-2004
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    17.103
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/200 Mbps
    ISP
    Inalan FTTH
    Router
    CRS109-8G-1S-2HnD+HapAC2
    Εμενα ειναι αυτο που ειναι στην μουφα που εχει 2 καλωδια πανω. Ενα που ειναι μονο του χωρις μουφα ειναι της διπλανης πολυκατοικιας και δεν εχουν καποιο προβλημα κανενας (ειναι οικογενειακη) εχω ηδη μιλησει.
    Στην πολυκατοικια μου τωρα ο απο πανω εχει Wind και δεν εχει γραμμη δεν ξερω αν το δηλωσε γιατι εχει καρτοκινητο.
    Τα αλλα διαμερισματα ειναι ειτε αδεια ειτε δεν εχουν σταθερο ειμαστε συνολικα 7 διαμερισματα.
    Στον κατανεμητη εχει 3 ζευγαρια πανω για γραμμες ξερω το δικο μου ποιο ειναι, και 7 ζευγη βρηκα ελευθερα στον αερα που δεν ειναι πιασμενα στην ρεγκλετα.
    Ολα τα μετρησα και ειναι ολα νεκρα.

  11. #11
    Εγγραφή
    11-10-2005
    Ηλικία
    57
    Μηνύματα
    7.280
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Wind - ΝΙΚΑΙΑ
    Router
    Technicolor TG789vac v2
    Path Level
    Fastpath
    Το βασικό είναι ότι η βλάβη είναι τώρα 3 εβδομάδες και πηγαινοέρχεται μπαλάκι. Τα υπόλοιπα να έχουμε να λέμε.

    Νικηφόρε, δεν θα βγάλεις άκρη αν δεν κάνεις μια καταγγελία στον πάροχό σου. Αν θες υπόδειγμα, pm. Και βάλε και τους συγκατοίκους / γείτονες με το ίδιο πρόβλημα να πράξουν το ίδιο.
    hnesne

  12. #12
    Εγγραφή
    13-02-2004
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    17.103
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/200 Mbps
    ISP
    Inalan FTTH
    Router
    CRS109-8G-1S-2HnD+HapAC2
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jap Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το βασικό είναι ότι η βλάβη είναι τώρα 3 εβδομάδες και πηγαινοέρχεται μπαλάκι. Τα υπόλοιπα να έχουμε να λέμε.
    Νικηφόρε, δεν θα βγάλεις άκρη αν δεν κάνεις μια καταγγελία στον πάροχό σου. Αν θες υπόδειγμα, pm. Και βάλε και τους συγκατοίκους / γείτονες με το ίδιο πρόβλημα να πράξουν το ίδιο.
    Τωρα μαλλον θα γινει δουλεια, το θεμα ειναι οτι η NOVA εκανε πολυ μεγαλη καθυστερηση και εχασα παρα πολυ χρονο τσαμπα.
    Το συνδυαστικο επρεπε να εχει γινει απο την πρωτη εβδομαδα και οχι την τριτη!
    μεχρι και τηλ πηρα σημερα στον ΟΤΕ και μου ειπαν οτι ειναι θεμα της NOVA ενω ειπα οτι εχουν θεμα τα καλωδια στην εισαγωγη!
    οτι νανε για να γλιτωσει δουλεια ο καθενας....

    Αν δεν δω στις αρχες της εβδομαδας εργασιες θα σου πω, ευχαριστω!

  13. #13
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Nikiforos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εμενα ειναι αυτο που ειναι στην μουφα που εχει 2 καλωδια πανω. Ενα που ειναι μονο του χωρις μουφα ειναι της διπλανης πολυκατοικιας και δεν εχουν καποιο προβλημα κανενας (ειναι οικογενειακη) εχω ηδη μιλησει.
    Στην πολυκατοικια μου τωρα ο απο πανω εχει Wind και δεν εχει γραμμη δεν ξερω αν το δηλωσε γιατι εχει καρτοκινητο.
    Τα αλλα διαμερισματα ειναι ειτε αδεια ειτε δεν εχουν σταθερο ειμαστε συνολικα 7 διαμερισματα.
    Στον κατανεμητη εχει 3 ζευγαρια πανω για γραμμες ξερω το δικο μου ποιο ειναι, και 7 ζευγη βρηκα ελευθερα στον αερα που δεν ειναι πιασμενα στην ρεγκλετα.
    Ολα τα μετρησα και ειναι ολα νεκρα.
    Λογικό είναι να είναι νεκρά αν δεν είναι συνδεμένα κάπου στο καφάο ή αν είναι voip
    Έτσι όπως το λές, δεν έχει δηλώσει κάποιος άλλος καλωδιακή βλάβη, αν το είχανε δηλώσει και άλλοι θα υπήρχε διαφορετική αντιμετώπιση πιστεύω.

  14. #14
    Εγγραφή
    13-02-2004
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    17.103
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/200 Mbps
    ISP
    Inalan FTTH
    Router
    CRS109-8G-1S-2HnD+HapAC2
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sdikr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Λογικό είναι να είναι νεκρά αν δεν είναι συνδεμένα κάπου στο καφάο ή αν είναι voip
    Έτσι όπως το λές, δεν έχει δηλώσει κάποιος άλλος καλωδιακή βλάβη, αν το είχανε δηλώσει και άλλοι θα υπήρχε διαφορετική αντιμετώπιση πιστεύω.
    αφου απο τα 7 διαμερισματα που ειμαστε εδω μονο εγω και ο απο πανω εχουμε γραμμη!
    υπαρχει αλλο ενα ζευγαρι στην ρεγκλετα στην εξοδο προς τα διαμερισματα δεν ξερω ποιος ειναι μαλλον καποιο αδειο διαμερισμα.
    ο απο πανω επειδη εχει καρτοκινητο ειπε οτι ειχε πολυ αναμονη και δεν ειχε μιλησει, ειπε θα παει σε καταστημα δεν ξερω τι εκανε δεν τον εχω δει ξανα.
    Οπωσδηποτε αν ηταν πολλοι και δηλωναν αλλοι φυσικα και θα ειχε αλλη αντιμετωπιση, αν ειναι μονο ενας μπορει να νομιζουν οτι ειναι θεμα ζευγους.
    Το ξερω για τα νεκρα οτι ειναι λογικο αμα δεν συνδεονται καπου, απλα οταν μετρησα ειπαν οτι εδωσαν αλλο ζευγος απο καφαο αλλα δεν ειχε ερθει κανεις στην πολυκατοικια να το αλλαξει, οποτε εψαχνα να βρω ποιο ειναι, αν επαιζε θα το αλλαζα και μονος μου, δεν θα περιμενα απο ημερα Παρασκευη ημερα Τριτη να ερθει ο τεχνικος της νοβα!!! αλλα ολα ηταν νεκρα και τα ελευθερα και τα 3 ζευγαρια στην ρεγκλετα (προς τα διαμερισματα).

  15. #15
    Εγγραφή
    13-02-2004
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    17.103
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/200 Mbps
    ISP
    Inalan FTTH
    Router
    CRS109-8G-1S-2HnD+HapAC2
    καλησπερα, σε συνεχεια του ποστ 4 για να ενημερωσω για τα επομενα βηματα της επισκευης των καλωδιων.
    Τελικα μετα την Παρασκευη ελειπα το ΣΚ και ηρθα και τα βρηκα ολα σκαμενα τα πεζοδρομια και ειχαν αλλαξει και τα καλωδια!!!
    οχι ο ιδιος ο ΟΤΕ καποιος εργολαβος. Θα δειτε μερικες φωτος παρακατω.
    Την Δευτερα ηρθαν και τα εκλεισαν δεν ξερω ποιος.
    Το θεμα ειναι οτι εγω ακομα ΔΕΝ εχω γραμμη!
    ξαναεγραψα στην nova support αν ειδατε τιποτα καμια ενημερωση, με την δευτερη φορα τελικα μου ειπαν οτι δεν εχουν ενημερωση απο τον διαχειριστη του δικτυου.
    Με πηραν και τηλεφωνο απο τον ΟΤΕ μαλιστα και με ρωταγαν αν ειμαι οκ γιατι τελειωσαν αυτοι οτι ηταν να κανουν και η ζημια αποκατασταθηκε!
    δεν ηξερε οτι δεν εχω ακομα γραμμη και ειπε να το πω στην nova!!!
    τι να πω τωρα?????

    Σημερα αφου παλι ΔΕΝ εχω τιποτα, κατεβηκα στο κατανεμητη με οτι ειχα και εκανα μερικες δοκιμες, τελικα ανακαλυψα οτι τιποτα δεν δουλευει....
    σε μερικα ζευγη εχει μια μικρη ταση αλλα η μεγαλυτερη δεν ειναι ουτε 15 volts!
    λειπει ο απο πανω μου και δεν ξερω αν εχει τηλ αυτος δεν πειραξα το δικο του ζευγος.
    Δοκιμασα ΟΛΑ τα αλλα και δεν δουλευει τιποτα...

    Τωρα τι εχει γινει παλι? πως ο ΟΤΕ μου λεει οτι, οτι ηταν να κανουν το εκαναν και ειναι ενταξει τα καλωδια αλλα δεν βλεπω να δουλευουνε?

    Τι να πω εχω αγανακτησει! ειμαι χωρις υπηρεσιες (σταθερο και ιντερνετ) απο τις 2 του μηνα!!! κοντευουμε μηνα! ΕΛΕΟΣΣΣΣΣ!!!!! ΑΚΡΩΣ ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΟΙ!!!!!

    επισης ακυρωσα την φορητοτητα στον ΟΤΕ (εγινε δεκτη εννοειτε) και οταν με πηραν το ηξεραν ηδη παρολαυτα με ξαναπηραν και σημερα σχετικα, οποτε αναμενω την INALAN μετα το καλοκαιρι....(εχω ηδη μιλησει και ερχονται).

    - - - Updated - - -

    Edit : Συμπληρωμα σημερινο 27/6
    πρωινο sms απο οτε , η ακυρωση φορητοτητας εγινε...
    μυνημα απο nova για τεχνικες εργασιες.
    Με πηραν μετα τηλ τελικα αναμενω ραντεβου διοτι αλλαχτηκαν ολα τα απερχομενα και εδωσε λεει ο ΟΤΕ νεο ζευγος καθως ολα τα αλλα ειχαν προβλημα....λες και δεν το ξεραμε απο τις 2 του μηνα!!!

    Και το περιεργο, οτι τωρα και η διπλανη πολυκατοικια δεν εχει γραμμες!!! ΛΟΛ!!!!!!!!
    με ενημερωσαν οτι εχει προβλημα το απερχομενο δικτυο και πρεπει να γινουν εκ νεου οι μικτονομησεις....
    αλλα επειδη δεν εχουμε ΟΤΕ αλλα εναλλακτικους ο ΟΤΕ τα αφηνει στις ακρες χωρις αλλαγες οποτε πρεπει οι παροχοι να τα κανουν.
    Οταν λεμε ΟΤΕ δεν ειχαν ερθει ΟΤΕτζηδες αλλα εργολαβοι ιδιωτικης εταιρειας.
    Αντε να δουμε ποτε θα ξαναεχουμε γραμμη...
    Attached Thumbnails Attached Thumbnails IMG_20180624_144154.jpg  

    IMG_20180624_144159.jpg  

    IMG_20180624_144213.jpg  

    IMG_20180624_144254.jpg  

    IMG_20180624_144204.jpg  


Σελ. 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Μηνύματα: 8
    Τελευταίο Μήνυμα: 10-04-18, 13:40
  2. Καλώδιο από κουτί ΟΤΕ στο ρούτερ...
    Από thouthou στο φόρουμ Networking
    Μηνύματα: 26
    Τελευταίο Μήνυμα: 22-01-18, 13:32
  3. Μηνύματα: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 11-08-17, 19:03

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας