Εμφάνιση 1-14 από 14
  1. #1
    Το avatar του μέλους Red Yonko
    Red Yonko Guest
    Ας πουμε πως θέλω στο ένα pc να μου δείχνει τι συμβαίνει στην οθονη του αλλου pc. Υπάρχει καποιο πρόγραμμα που μπορει να το κάνει αυτό;

    Ευχαριστώ

  2. #2
    Εγγραφή
    20-02-2015
    Μηνύματα
    1.191
    Downloads
    8
    Uploads
    1
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    54000/5400
    ISP
    Vodafone
    Router
    H300s
    tenviewer...vnc....etc(οχι αλλο καρβουνο...)
    H λύση με τις λιγότερες υποθέσεις είναι και η πιο σωστή,τις περισσότερες φορές.

  3. #3
    Εγγραφή
    03-08-2004
    Περιοχή
    Θεσσαλονικη
    Μηνύματα
    2.426
    Downloads
    19
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    100/100
    ISP
    Inalan
    Router
    FRITZ!Box Fon WLAN 7360
    Αν αυτό που θέλεις είναι να χρησιμοποιείς το PC σου εξ αποστάσεως και αν υποθέσουμε ότι αυτό το PC έχει windows και επίσης υποθέσουμε ότι αυτό το PC είναι δικό σου, τότε η Microsoft έχει ένα ενσωματωμένο δωρεάν εργαλείο για αυτή τη δουλειά. Λέγεται remote desktop ή σύνδεση απομακρυσμένης επιφάνειας εργασίας και βρίσκεται μέσα στα βοηθήματα.
    Επειδή όμως πιστεύω ότι μάλλον κάνω λάθος υποθέσεις και δεν θέλεις να δεις τι γίνεται σε δικό σου PC αλλά τι κάνει στο PC του κάποιος άλλος, τότε ανάλογα με το ποιος είναι αυτός ο άλλος τα προγράμματα έχουν διαφορετική ονομασία
    Αν ας πούμε είναι το PC του παιδιού σου τότε το πρόγραμμα λέγεται parental control
    Αν αυτός ο άλλος είναι η γυναίκα σου ή φίλος σου ή το αφεντικό σου τότε τα προγράμματα λέγονται virus
    Πρέπει να δώσεις περισσότερες πληροφορίες για το τι ακριβώς θέλεις να κάνεις και σε ποιόν για να υπάρξει ποιο ουσιαστική απάντηση

  4. #4
    Το avatar του μέλους Red Yonko
    Red Yonko Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από stelios4711 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αν αυτό που θέλεις είναι να χρησιμοποιείς το PC σου εξ αποστάσεως και αν υποθέσουμε ότι αυτό το PC έχει windows και επίσης υποθέσουμε ότι αυτό το PC είναι δικό σου, τότε η Microsoft έχει ένα ενσωματωμένο δωρεάν εργαλείο για αυτή τη δουλειά. Λέγεται remote desktop ή σύνδεση απομακρυσμένης επιφάνειας εργασίας και βρίσκεται μέσα στα βοηθήματα.
    Επειδή όμως πιστεύω ότι μάλλον κάνω λάθος υποθέσεις και δεν θέλεις να δεις τι γίνεται σε δικό σου PC αλλά τι κάνει στο PC του κάποιος άλλος, τότε ανάλογα με το ποιος είναι αυτός ο άλλος τα προγράμματα έχουν διαφορετική ονομασία
    Αν ας πούμε είναι το PC του παιδιού σου τότε το πρόγραμμα λέγεται parental control
    Αν αυτός ο άλλος είναι η γυναίκα σου ή φίλος σου ή το αφεντικό σου τότε τα προγράμματα λέγονται virus
    Πρέπει να δώσεις περισσότερες πληροφορίες για το τι ακριβώς θέλεις να κάνεις και σε ποιόν για να υπάρξει ποιο ουσιαστική απάντηση
    Όχι γυναίκες, όχι παιδιά.. Μόνος..

    Έχω δύο λαπτοπ, το ένα είναι windows 7 Και το άλλο windows 10.

    Μήπως το πρόγραμμα που λες πετυχαίνει όταν και τα δύο windows είναι ίδια version?

  5. #5
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Για να δουλέψει το remote desktop θέλει η έκδοση του λειτουργικού να είναι pro και όχι Home.
    Το Rdp τώρα μάλλον δεν σου κάνει γιατί όταν κάνει την σύνδεση στον άλλον υπολογιστή τον κλειδώνει έτσι αυτός που δουλεύει τοπικά δεν μπορεί να δεί ή να κάνει κάτι.

    Οπότε πας με αυτά που λέει στο ποστ #2

  6. #6
    Το avatar του μέλους Red Yonko
    Red Yonko Guest
    Σας ευχαριστώ, δουλεψε το team viewer

    - - - Updated - - -

    Μήπως γίνεται όμως να μην ζητάει να πατήσω το access κουμπί για να δουλεψει καθε φορά που το κανω διότι όταν θα είμαι μακρια δεν θα μπορω;

  7. #7
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Red Yonko Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σας ευχαριστώ, δουλεψε το team viewer

    - - - Updated - - -

    Μήπως γίνεται όμως να μην ζητάει να πατήσω το access κουμπί για να δουλεψει καθε φορά που το κανω διότι όταν θα είμαι μακρια δεν θα μπορω;
    Πρέπει να το κάνεις install και να ενεργοποιήσεις το unattended accesss

  8. #8
    Το avatar του μέλους Red Yonko
    Red Yonko Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sdikr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πρέπει να το κάνεις install και να ενεργοποιήσεις το unattended accesss
    Σ' ωραίος

  9. #9
    Εγγραφή
    03-08-2004
    Περιοχή
    Θεσσαλονικη
    Μηνύματα
    2.426
    Downloads
    19
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    100/100
    ISP
    Inalan
    Router
    FRITZ!Box Fon WLAN 7360
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Red Yonko Εμφάνιση μηνυμάτων
    Όχι γυναίκες, όχι παιδιά.. Μόνος..

    Έχω δύο λαπτοπ, το ένα είναι windows 7 Και το άλλο windows 10.

    Μήπως το πρόγραμμα που λες πετυχαίνει όταν και τα δύο windows είναι ίδια version?
    Όχι δεν είναι απαραίτητο να είναι ίδιες εκδόσεις windows

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sdikr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Για να δουλέψει το remote desktop θέλει η έκδοση του λειτουργικού να είναι pro και όχι Home.
    Το Rdp τώρα μάλλον δεν σου κάνει γιατί όταν κάνει την σύνδεση στον άλλον υπολογιστή τον κλειδώνει έτσι αυτός που δουλεύει τοπικά δεν μπορεί να δεί ή να κάνει κάτι.

    Οπότε πας με αυτά που λέει στο ποστ #2
    Υπάρχει ένας διαδεδομένος τρόπος να ξεπεραστούν αυτά τα εμπόδια λέγεται termsrv.dll και επιτρέπει και home εκδόσεις να συνδέονται αλλά και Multiple RDP Sessions. Βρίσκεται εύκολα στο internet με μια απλή αναζήτηση

    Αν και οι περισσότεροι για αυτή τη δουλεία χρησιμοποιούν/συστήνουν teamviewer εγώ προσωπικά για απλή χρήση εντός σπιτιού το RDP το βρίσκω αρκετά εύκολο και εύχρηστο οπότε θα επιμείνω να του ρίξει μια ματιά

  10. #10
    Το avatar του μέλους Red Yonko
    Red Yonko Guest
    Μα δεν θελω να είναι κοντα οι υπολογιστες. Σου λεω πως θα φύγω μακρια και θελω να τον έχω υπο έλεγχο

  11. #11
    Εγγραφή
    14-03-2011
    Περιοχή
    Köln
    Ηλικία
    35
    Μηνύματα
    836
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    24.000/2.500
    ISP
    Telekom
    Router
    Speedport Entry 2i
    SNR / Attn
    16.3(dB) / 12(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Εγώ χρησιμοποιώ το AnyDesk. Δοκίμασε το.
    SY2BYG
    Παράθεση Παράθεση Posted from Android app

  12. #12
    Το avatar του μέλους Red Yonko
    Red Yonko Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ubi Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εγώ χρησιμοποιώ το AnyDesk. Δοκίμασε το.
    Εβαλα το team viewer και μπορώ να πω πως είμαι απόλυτα ευχαριστημένος

  13. #13
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από stelios4711 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Όχι δεν είναι απαραίτητο να είναι ίδιες εκδόσεις windows



    Υπάρχει ένας διαδεδομένος τρόπος να ξεπεραστούν αυτά τα εμπόδια λέγεται termsrv.dll και επιτρέπει και home εκδόσεις να συνδέονται αλλά και Multiple RDP Sessions. Βρίσκεται εύκολα στο internet με μια απλή αναζήτηση

    Αν και οι περισσότεροι για αυτή τη δουλεία χρησιμοποιούν/συστήνουν teamviewer εγώ προσωπικά για απλή χρήση εντός σπιτιού το RDP το βρίσκω αρκετά εύκολο και εύχρηστο οπότε θα επιμείνω να του ρίξει μια ματιά
    Ναι το ξέρω, θέλει όμως λίγο ψάξιμο, υπάρχει και το rdpwrap , ακόμα πιο καθαρή λύση
    Αλλά αυτό δεν αλλάζει το γεγονός πως απο μόνα τους δουλεύουν σε pro εκδόσεις ή το ότι πετάει τον τοπικό χρήστη εξω και δεν μπορεί να δεί ο άλλος τι κάνει ο remote

  14. #14
    Το avatar του μέλους Red Yonko
    Red Yonko Guest
    κάποιες φορές στο team viewer όταν κάνω το connection στους δυο υπολογιστές, ο ένας έχει βγει log off και λεει πως ειναι locked. (Δλδ χρειάζεται το password για να με περάσει) Ξερετε πως απενεργοποιείται αυτο;

Παρόμοια Θέματα

  1. Μηνύματα: 47
    Τελευταίο Μήνυμα: 21-07-20, 23:15
  2. Το PC δεν κάνει turn off/reset
    Από netlag στο φόρουμ Hardware Γενικά
    Μηνύματα: 12
    Τελευταίο Μήνυμα: 29-05-18, 12:01
  3. Μηνύματα: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 14-05-18, 17:30
  4. Μηνύματα: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 16-04-18, 11:15
  5. 2η Εξωτερικη οθονη σε Lenovo netbook x61 μου δείχνει τη μισή οθόνη.
    Από chris1975 στο φόρουμ Laptop, tablet και mobile computing
    Μηνύματα: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 12-01-18, 00:58

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας