Εμφάνιση 1-11 από 11
  1. #1
    Εγγραφή
    15-12-2005
    Μηνύματα
    226
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Έχω πάνω στο ίδιο router έναν υπολογιστή Α με Win10 κι έναν Β με WinXP. To δίκτυο ονομάζεται WORKGROUP. Από τα XP μπορώ να δω στους Υπολογιστές Ομάδας Εργασίας, τόσο τον Α όσο και τον Β, αλλά όταν πατάω διπλό κλικ πάνω στον Α (Win10) μου πετάει παράθυρο "Δεν είναι δυνατή η πρόσβαση στο μπλα μπλα μπλα. Μπορεί να μην έχετε δικαίωμα να χρησιμοποιήσετε αυτόν τον πόρο δικτύου. Επικοινωνήστε με μπλα μπλα μπλα. Το καθορισμένο όνομα δικτύου δεν είναι πια διαθέσιμο".

    Στα Win10 όταν είμαι στον explorer, και θέλω να ορίσω κοινή χρήση κάνω τα εξής: πλοηγούμαι σε μια τοποθεσία στην οποία υπάρχει ο φάκελος πχ ΣΧΕΔΙΑ που θέλω να μοιραστώ. Τον επιλέγω και από το οριζόντιο μενού στην κορυφή του παραθύρου διαλέγω την καρτέλα "κοινή χρήση" οπότε αλλάζει το μενού επιλογών. Εκεί διαπιστώνω ότι στο μενού "κοινή χρήση" το κουμπί/εικονίδιο "κοινή χρήση" είναι απενεργοποιημένο. Γιατί συμβαίνει αυτό;

    Μπορεί κάποιος να με βοηθήσει, γιατί δεν είμαι και ο καλύτερος στα Windows. Ευχαριστώ.

  2. #2
    Εγγραφή
    22-09-2003
    Μηνύματα
    81.753
    Downloads
    218
    Uploads
    48
    Άρθρα
    6
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    Wind
    Router
    Technicolor DGA4130
    SNR / Attn
    6(dB) / 2.8(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Δεξί κλικ πάνω στο εικονίδειο του δικτύου στην μπάρα, sharing options ή όπως αλλιώς το λέει αν είναι στα Ελληνικά.

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  2018-06-22.png 
Εμφανίσεις:  28 
Μέγεθος:  348,5 KB 
ID: 194814
    We'll build a fortress to keep them out and in a world gone silent I'll be your sound and if they try to hurt you I'll tear them down I'm always with you now....
    I forgot that I might see, so many Beautiful things
    everything that has a beginning has an end
    See the mirror in your eyes-see the truth behind your lies-your lies are haunting me See the reason in your eyes-giving answer to the why- your eyes are haunting me

  3. #3
    Εγγραφή
    15-12-2005
    Μηνύματα
    226
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Το έχω κάνει: Έχω πάει Πίνακας Ελέγχου>Όλα τα στοιχεία του Πίνακα Ελέγχου>Κέντρο δικτύου και κοινής χρήσης>Ρυθμίσεις κοινής χρήσης για προχωρημένους και εκεί έχω επιλέξει Ιδιωτικό (τρέχον προφίλ) και από κάτω, έχει 2 υπομενού. Το πρώτο λέγεται "Εντοπισμός δικτύου" και έχω κάνει τικ στα στο "Ενεργοποίηση του εντοπισμού δικτύου" και στην υποεπιλογή "Ενεργοποίηση της αυτόματης ρύθμισης τωνσυσκευών που είναι συνδεδεμένες στο δίκτυο". Το δεύτερο υπομενού λέγεται "Κοινή χρήση αρχείων και εκτυπωτών" και έχω κάνει τικ στην "Ενεργοποίηση της κοινής χρήσης".

    Τα προφανή τα έχω κάνει. Το θέμα είναι ότι το πρόβλημα ΔΕΝ είναι προφανές. Είναι διαρκώς γκριζαρισμένη η επόλή "Κονή χρήση" όταν κάνω δεξί κλικ σε ΚΑΘΕ φάκελο, ενώ οι γενικές ρυθμίσεις είναι σωστές!

    Το πρόβλημά μου περιγράφεται πολύ καλά από το ποστ αυτού του χρήστη εδώ, που κι αυτός, όπως κι εγώ, παρότι ακολουθήσαμε τις ίδιες οδηγίες όπως περιγράφονται δε βρίσκουμε λύση!

  4. #4
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Το Advanced sharing στο δίνει;
    Παίζει ρόλο και που είναι ο φάκελος, πχ δεν σου επιτρέπει να πατήσεις το απλό share σε φακέλους όπως program files, windows

  5. #5
    Εγγραφή
    15-12-2005
    Μηνύματα
    226
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Μου επιτρέπει να πατήσω "Κοινή χρήση για προχωρημένους" αλλά και πάλι δεν αλλάζει κάτι. Η επιλογή κοινή χρήση είναι γκρι για οποιονδήποτε φάκελο, πχ ακόμα και για τη Μουσική. Είμαι συνδεδεμένος ως administrator. Δε βγάζω άκρη.

  6. #6
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Δες σου βγάζει δηλαδή κάτι τέτοιο;

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  Screenshot_3.png 
Εμφανίσεις:  10 
Μέγεθος:  42,3 KB 
ID: 194816

  7. #7
    Εγγραφή
    30-09-2014
    Περιοχή
    Κόρινθος
    Μηνύματα
    206
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΟΡΙΝΘΟΣ
    Router
    AVM FritzBox 7490
    Network & Sharing Center:
    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  share1.png 
Εμφανίσεις:  14 
Μέγεθος:  40,7 KB 
ID: 194824Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  share2.png 
Εμφανίσεις:  13 
Μέγεθος:  47,6 KB 
ID: 194825

  8. #8
    Εγγραφή
    15-12-2005
    Μηνύματα
    226
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    @sdikr. Το κουμπί "κοινή χρήση" είναι γκριζαρισμένο όπως στο παράθυρο στο background από την εικόνα που επισυνάπτεις. Ωστόσο, στο μπροστινό παράθυρο (για προχωρημένους) το κουτάκι "Κοινή χρήση αυτού του φακέλου" είναι τικαρισμένο.

    @elio_1. Οι ρυθμίσεις μου είναι όπως αυτές που φαίνονται στην πρώτη εικόνα. Στη δεύτερη εικόνα, έχω τη διαφορά ότι είναι τικαρισμένο το "Turn on so anyone with network caaess can...". Πάντως ότι επιλογή κι αν κάνω σε αυτή τη ρύθμιση δεν αλλάζει κάτι.

    Υπάρχει περίπτωση να υπάρχει πρόβλημα από τη μεριά των Windows XP? Όταν πάω στην "Προβολή Υπολογιστών Ομάδας Εργασίας" από τον υπολογιστή B (αυτόν με τα XP), ο υπολογιστής Α εμφανίζεται στη λίστα. Παρόλα αυτά ΔΕΝ μπορώ να μπω σε αυτόν. Εμφανίζει αυτό που γράφω στο 1o post.

  9. #9
    Εγγραφή
    22-09-2003
    Μηνύματα
    81.753
    Downloads
    218
    Uploads
    48
    Άρθρα
    6
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    Wind
    Router
    Technicolor DGA4130
    SNR / Attn
    6(dB) / 2.8(dB)
    Path Level
    Interleaved
    password έχουν οι 2 υπολογιστές ?
    We'll build a fortress to keep them out and in a world gone silent I'll be your sound and if they try to hurt you I'll tear them down I'm always with you now....
    I forgot that I might see, so many Beautiful things
    everything that has a beginning has an end
    See the mirror in your eyes-see the truth behind your lies-your lies are haunting me See the reason in your eyes-giving answer to the why- your eyes are haunting me

  10. #10
    Εγγραφή
    15-12-2005
    Μηνύματα
    226
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Όχι. Αν εννοείς οι χρήστες δηλαδή, όχι. Με το που bootάρουν μπαίνουν κατευθείαν στο desktop.

  11. #11
    Εγγραφή
    22-09-2003
    Μηνύματα
    81.753
    Downloads
    218
    Uploads
    48
    Άρθρα
    6
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    Wind
    Router
    Technicolor DGA4130
    SNR / Attn
    6(dB) / 2.8(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Βάλε pass και στους 2 και ξαναδοκίμασε.
    We'll build a fortress to keep them out and in a world gone silent I'll be your sound and if they try to hurt you I'll tear them down I'm always with you now....
    I forgot that I might see, so many Beautiful things
    everything that has a beginning has an end
    See the mirror in your eyes-see the truth behind your lies-your lies are haunting me See the reason in your eyes-giving answer to the why- your eyes are haunting me

Παρόμοια Θέματα

  1. Η "επίσημη αγαπημένη": Εθνική μπάσκετ.
    Από Νικαετός στο φόρουμ Aθλητικά θέματα και γεγονότα
    Μηνύματα: 1501
    Τελευταίο Μήνυμα: 20-09-18, 23:39
  2. Μηνύματα: 8
    Τελευταίο Μήνυμα: 23-01-18, 00:38
  3. Μηνύματα: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 12-12-17, 23:44
  4. Κοινή χρήση
    Από dr_Huracan στο φόρουμ Voice over IP (VoIP) Software
    Μηνύματα: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 10-08-17, 14:14
  5. Υποστηρίζεται η "radeon r4" gpu (laptop);
    Από hammered στο φόρουμ Unix - Linux
    Μηνύματα: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 12-07-17, 13:35

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας