Σελ. 3 από 3 ΠρώτηΠρώτη 123
Εμφάνιση 31-39 από 39
  1. #31
    Εγγραφή
    12-06-2011
    Μηνύματα
    7.521
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500/50 + 250/80
    ISP
    Ote/Vodafone
    Router
    Pf plus/nokia - mu5001 5G
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jkoukos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μ' αρέσει που το έγραψα κιόλας στην πρώτη γραμμή. Αναλογικό είναι το τμήμα Α/Κ-χρήστης (και φυσικά ο συναγερμός). Στο Α/Κ μετατρέπεται σε ψηφιακό σήμα και σε PSTN ο codec είναι ο G.711 μέσω του οποίου μεταφέρονται οι τόνοι σε Inband. Και γράφω μετά ότι πλέον ενδιάμεσα μπαίνει σε VoIP το CPE, που σε αυτό γίνεται η μετατροπή. Που έχεις διαφωνία;
    Πουθενα, απλα διευκρινιζω αυτα που λες, για να επικεντρωθουμε στο πραγματικο προβλημα, γιατι η ουσια ειναι στις λεπτομερειες.
    Αν το κέντρο λήψης δεν είναι στον ίδιο πάροχο με μένα, αλλά σε άλλον σε PSTN γραμμή, σε τι πρωτόκολλο περιμένει τους τόνους, που μέχρι μία μέρα πριν τους έπαιρνε από τον συναγερμό μου κανονικά (όταν είχα PSTN);
    τους περιμενει στο πρωτοκολλο που εχει συμφωνησει με το παροχο του. Ας πουμε για λογους απλοτητας, inband και alaw.

    Αναφέρεις ότι ο κάθε πάροχος, πρέπει να έχει πλήρη και μοναδική ρύθμιση για όλους. Μπορεί να γνωρίζει τι υπάρχει ενδιάμεσα μέχρι τον χρήστη του άλλου παρόχου; Μπορεί να επέμβει σε όλη την διαδρομή;
    Ας το δουμε λιγο πρακτικα.
    Εχουμε 3 κινητες, 5 providers γενικης τηλεφωνιας (που ακομα τεχνικα δεν εχουν συγχωνευτει) (οτε,VODA, WIND, FORTHNET, CYTA) και καμποσους voip operators, που απευθυνονται σε πιο εξειδικευμενο κοινο.
    Παραδοσιακα ολοι αυτοι μιλανε μεταξυ τους με SS7 και Ε1 trunks.
    Ομως αυτό αλλάζει, και πλεον διασυνδεονται μεταξυ τους απευθειας σε voip, αφου ουτως η αλλως το δικτυο ολων περναει η ειναι ηδη σε voip. Και επειδη για διαφορους λογους δεν συνδεονται ολοι με ολους απευθειας υπαρχουν διαφοροι "δρομοι". Επισης οι παροχοι διαθετουν παλαια και νεα συστηματα, και πολλαπλες συνδεσεις για λογους χωρητικοτητας κσι redundancy, συχνα σε διαφορετικες γεωγραφικες περιοχες. Ειναι προφανες οτι κανεις δεν μπορει να γνωριζει τι ακριβως υπαρχει συνολικα. Μονο ο καθε εμπλεκομενος το δικο του τμημα.

    Και εδω ακριβως εμφανιζεται το προβλημα. Σε καποια(ες) διασυνδεσεις ο ενας παροχος λεει στον αλλο οτι οι τονοι θα ειναι rfc2833 και στη συνεχεια στελνει μονο inband. Ο επομενος παροχος, εχει κανει negotiation για rfc2833, μπορει να μην ειναι καν g711, και περιμενει το dtmf μηνυμα. Το οποιο φυσικα δεν ερχεται ποτέ. Ναι ειναι ευθυνη του παροχου να μετατρεψει τα dtmf μηνυματα στο εκαστοτε συμφωνημενο πρωτοκολλο, αλλα το να περιμενεις rfc2833 και να ερχεται μονο inband, ειναι protocol violation. Επιπλεον, αν ακους inband ουτως η αλλως και μετατρεπεις, και σουρθει και rfc2833 τοτε θα στελεις διπλα ψηφια παρακατω.

    Το προβλημα χειροτερευει απο το γεγονος οτι καθε κληση εχει dtmf negotiation ομως δεν στελνουν ολες οι κλησεις dtmf, οποτε δεν υπαρχει ουσιαστικα κανενας τροπος να ανιχνευθει οτι κατι δεν δουλευει σωστα απο τους εμπλεκομενους, και το προβλημα σκαει σε αυτόν που παταει τα πληκτρα και σε αυτον που το υποδεχεται.

    Αν ήταν υποχρεωτικό, όπως αφήνεις να εννοηθεί, θα ήταν πολύ απλό και αποφάσιζαν όλοι να κάνουν χρήση του ίδιου. Αλλά δεν είναι και γι' αυτό οι συσκευές των χρηστών έχουν ανάλογες επιλογές. Και ούτε είναι πανάκεια ο rfc2833 σε VoIP, που εξάλλου έχει ξεπεραστεί από νεώτερο πρωτόκολλο.
    Εξηγω οτι ετσι οπως κατεληξε υπαρχει προβλημα Το γιατι οι συσκευες των χρηστων εχουν αναλογες επιλογες, δεν σημαινει απολυτως τιποτε. (και τα windows υποστηριζουν novell ipx, οποτε? ) Το ποια ειναι η σωστη λυση μπορει να βρεθει μονο οταν αναλυθουν ολες οι παραμετροι, κατι που προφανως δεν μπορει να κανει ο τελικος χρηστης. Προς το παρον πρεπει να γινει αντιληπτο το μεγεθος του προβληματος, και γιατι λυσεις με ρυθμισεις cpe εξοπλισμου δεν μπορουν να το λυσουν.
    Οπως ειπες και συ, σε αλλους παιζει inband, σε αλλους rfc και σε αλλους sipinfo. Και αυτο δυστυχως τις περισσοτερες φορες, αλλα οχι παντα.
    Το να στηριζεται συστημα συναγερμου σε τετοια ασταθη δεδομενα ειναι προβλημα. Οχι οτι τα ivr καλοπερνανε.
    Υποψιν, οτι το προβλημα εμφανιζεται και στην κινητη.

    Κληση απο κινητο vodafone σε σταθερο οτε vobb. Στις 50 κλησεις, μια δεν θα παιζει dtmf. Και το negotiation διχνει σωστο, ακριβως ιδιο οπως και τα υπολοιπα 49 λενε τα logs. Παραπισω δεν μπορω να ξερω τι γινεται. Ειτε με vobb με κωδικους, ειτε με oxygen και s0. Ιδια γευση.

    Εχω και αλλες τετοιες περιπτωσεις, σε αλλους παροχους, με ιδια συμπεριφορα.

  2. #32
    Εγγραφή
    17-04-2007
    Μηνύματα
    65
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Router
    FRITZBOX 7490
    Μια ερωτηση: Πως καταφερες να παρεις το OXYGEN? (και οχι το κλασσικο speedport)
    μφχ
    ΓΓ

  3. #33
    Εγγραφή
    12-06-2011
    Μηνύματα
    7.521
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500/50 + 250/80
    ISP
    Ote/Vodafone
    Router
    Pf plus/nokia - mu5001 5G
    13888 Γεια σας, εχω τηλεφωνικο κεντρο με ISDN BRI συνδεση, θα σου το στειλουν και θα παρουν πισω το speedport. (Οσες φορες χρειαστηκε ετσι εγινε).

  4. #34
    Εγγραφή
    07-01-2008
    Μηνύματα
    75
    Downloads
    16
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ OTE
    Ταχύτητα
    4096/512
    ISP
    Conn-x OTE/Otenet
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν.ΣΜΥΡΝΗΣ
    Router
    Baudtec
    SNR / Attn
    17,5(dB) / 42,8(dB)
    Καλημέρα σας και καλό μήνα
    Εχω εταιρεία με 2 ISDN γραμμές και συναγερμο. Με πιέζουν από Cosmote να αλλάξω σε ευρυζωνική. Επειδή υπάρχει και κατάστημα στον ίδιο χώρο δεν μπορώ να αφήσω το κατάστημα χωρίς συναγερμό ούτε μιά μέρα. Ο τεχνικός του συναγερμού αλλά και αυτός των τηλεφωνικών γραμμών μου λένε ότι πιθανόν να έχω πρόβλημα. Το οποίο σημαίνει ότι η Cosmote θα κάνει την αλλαγή των γραμμών και εγώ εάν έχω πρόβλημα θα τρέχω μόνη μου με τον καθένα να λέει τα δικά του. Κατά την γνώμη σας, ποιά προετοιμασία θα έπρεπε να γίνει? Τι θα πρέπει να ζητήσω από τους 3 τεχνικούς?

  5. #35
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από MELINAKIR Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλημέρα σας και καλό μήνα
    Εχω εταιρεία με 2 ISDN γραμμές και συναγερμο. Με πιέζουν από Cosmote να αλλάξω σε ευρυζωνική. Επειδή υπάρχει και κατάστημα στον ίδιο χώρο δεν μπορώ να αφήσω το κατάστημα χωρίς συναγερμό ούτε μιά μέρα. Ο τεχνικός του συναγερμού αλλά και αυτός των τηλεφωνικών γραμμών μου λένε ότι πιθανόν να έχω πρόβλημα. Το οποίο σημαίνει ότι η Cosmote θα κάνει την αλλαγή των γραμμών και εγώ εάν έχω πρόβλημα θα τρέχω μόνη μου με τον καθένα να λέει τα δικά του. Κατά την γνώμη σας, ποιά προετοιμασία θα έπρεπε να γίνει? Τι θα πρέπει να ζητήσω από τους 3 τεχνικούς?
    Απο την στιγμή που έχεις isdn σημαίνει πως η καλωδίωση της τηλεφωνίας ξεκινάει απο κάποιο netmod, με τον ίδιο τρόπο θα ξεκινάει πάλι απο το router που θα σου φέρουν.
    Για τον συναγερμό δεν θα χρειαστεί κάτι, αν πάλι θέλεις να είσαι 100% σίγουρη τότε μπορείς να βάλεις και κάποιο backup μεσώ gsm.
    Για τα τηλέφωνα θα πρέπει να μας δώσεις κάποιες παραπάνω πληροφορίες, έχεις κέντρο πχ, τι κέντρο κλπ

  6. #36
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Εκ των προτέρων δεν θα μάθεις κάτι διαφορετικό από αυτό που γνωρίζεις τώρα. Δηλαδή τίποτα.
    Το πιθανότερο είναι μετά την αλλαγή να λειτουργεί κανονικά ο συναγερμός (βασικά οι DTMF τόνοι προς το κέντρο λήψης σημάτων). Αν δημιουργηθεί πρόβλημα είναι δυνατόν με ρυθμίσεις των τεχνικών του ΟΤΕ ή/και του συναγερμού να επιλυθεί.
    Υπάρχουν κάποια στάνταρτ για τους DTMF τόνους, αλλά δεν ακολουθούνται απ' όλους. Ο καθένας (παρόχος, συναγερμός κλπ) μπορεί να τα ακολουθεί όλα ή μέρος αυτών, οπότε εκ των προτέρων κανείς δεν ξέρει πως θα παίξει με σιγουριά.

  7. #37
    Εγγραφή
    07-01-2008
    Μηνύματα
    75
    Downloads
    16
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ OTE
    Ταχύτητα
    4096/512
    ISP
    Conn-x OTE/Otenet
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν.ΣΜΥΡΝΗΣ
    Router
    Baudtec
    SNR / Attn
    17,5(dB) / 42,8(dB)
    Καλημέρα σας και καλό μήνα
    Εχω εταιρεία με 2 ISDN γραμμές και συναγερμο. Με πιέζουν από Cosmote να αλλάξω σε ευρυζωνική. Επειδή υπάρχει και κατάστημα στον ίδιο χώρο δεν μπορώ να αφήσω το κατάστημα χωρίς συναγερμό ούτε μιά μέρα. Ο τεχνικός του συναγερμού αλλά και αυτός των τηλεφωνικών γραμμών μου λένε ότι πιθανόν να έχω πρόβλημα. Το οποίο σημαίνει ότι η Cosmote θα κάνει την αλλαγή των γραμμών και εγώ εάν έχω πρόβλημα θα τρέχω μόνη μου με τον καθένα να λέει τα δικά του. Κατά την γνώμη σας, ποιά προετοιμασία θα έπρεπε να γίνει? Τι θα πρέπει να ζητήσω από τους 3 τεχνικούς?

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sdikr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Απο την στιγμή που έχεις isdn σημαίνει πως η καλωδίωση της τηλεφωνίας ξεκινάει απο κάποιο netmod, με τον ίδιο τρόπο θα ξεκινάει πάλι απο το router που θα σου φέρουν.
    Για τον συναγερμό δεν θα χρειαστεί κάτι, αν πάλι θέλεις να είσαι 100% σίγουρη τότε μπορείς να βάλεις και κάποιο backup μεσώ gsm.
    Για τα τηλέφωνα θα πρέπει να μας δώσεις κάποιες παραπάνω πληροφορίες, έχεις κέντρο πχ, τι κέντρο κλπ
    Ευχαριστω για την απάντηση
    Το τηλεφωνικό κέντρο είναι LG-Ericson LDK 20 I. Επίσης υπάρχουν 5 γραφεία (3 συσκευες LDP7008D, 1 LDP7016D και μιά απλή τηλεφωνική συσκευή.

  8. #38
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από MELINAKIR Εμφάνιση μηνυμάτων



    Ευχαριστω για την απάντηση
    Το τηλεφωνικό κέντρο είναι LG-Ericson LDK 20 I. Επίσης υπάρχουν 5 γραφεία (3 συσκευες LDP7008D, 1 LDP7016D και μιά απλή τηλεφωνική συσκευή.
    Δεν το ξέρω το συγκεκριμένο, υποθέτω πως είναι isdn, όποτε θα πρέπει να το δηλώσεις στον ΟΤΕ ώστε να κανονίσουν να στείλουν τεχνικό με το oxygen ώστε να σου δώσει σύνδεση isdn (bri) για το κέντρο.

    Λογικά δεν θα έχεις κάποιο θέμα

  9. #39
    Εγγραφή
    19-10-2007
    Ηλικία
    51
    Μηνύματα
    8
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Wind - ΑΠ. ΠΑΥΛΟΣ
    καλημερα . αν θελεις να μου πεις την μαρκα του συναγερμου γενικα. ο τεχνικος του οτε κανει login in στο router ως admin με pass που περνει απο το κεντρο βοηθειας τους . καθε pass ειναι μοναδικο για καθε router . καλο θα ειναι να το κρατησεις . στο voice παει και ρυθμιζει το voip-1 η το voip-2 αναλογα(καλο ειναι και τα δυο) .στο dtmf το κανει SIP info . μετα κανεις δοκιμες με το κλς . θα φανει με την πρωτη . αν δεν στειλει εμπλεξες . ισως ενα φιλτρο να βοηθησει .

Σελ. 3 από 3 ΠρώτηΠρώτη 123

Παρόμοια Θέματα

  1. Μηνύματα: 68
    Τελευταίο Μήνυμα: 27-07-18, 11:02
  2. Μηνύματα: 22
    Τελευταίο Μήνυμα: 31-05-18, 19:44
  3. Μηνύματα: 16
    Τελευταίο Μήνυμα: 11-03-18, 13:45
  4. Μηνύματα: 8
    Τελευταίο Μήνυμα: 06-01-18, 01:24
  5. Μηνύματα: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 23-09-17, 13:12

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας