Εμφάνιση 1-13 από 13
  1. #1
    Εγγραφή
    28-12-2005
    Περιοχή
    Μαρούσι, Αττική
    Μηνύματα
    562
    Downloads
    15
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Vodafone
    Router
    ΖΤΕ 268Q
    SNR / Attn
    9(dB) / 35(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Ανοίγω το θέμα αυτό για όσους ενδιαφέρονται ενόψει των αλλαγών στην διαδικασία φορητότητας. Έχοντας δύο γραμμές Wind double play στο όνομά μου σε διαφορετικές περιοχές και με την μια από αυτές (ADSL) να λήγει σε 7 μέρες είπα να ξεκινήσω να δω τι γίνεται ενόψει νέου κανονισμού.

    Βήμα 1 : Τσέκαρα προσεκτικά την ημερομηνία λήξης του συμβολαίου μου για να μην βρεθώ προ εκπλήξεων.
    Βήμα 2 : Πρώτο τηλέφωνο στην Wind για προσφορά ανανέωσης. Μου δίνουν την τιμή που ήδη έχω. Τους ευχαριστώ και λέω οτι θα επανέλθω.
    Βήμα 3 : Επίσκεψη σε κατάστημα Wind για προσφορά ανανέωσης (κατά το βήμα 2). Παίρνω τιμή τους ευχαριστώ και φεύγω.
    Βήμα 3 : Τηλεφωνική επικοινωνία με ανταγωνισμό (VF & Cosmote) για εκδήλωση ενδιαφέροντος φορητότητας και προσφορές. Στην συνέχεια επίσκεψη σε καταστήματα για εκδήλωση ενδιαφέροντος φορητότητας. Περιέργως πήρα καλύτερη τιμή στην Vodafone σε κατάστημα παρά στο τηλέφωνο. Η Forthnet δεν με ενδιέφερε και δεν ασχολήθηκα..

    Βήμα 4 : Κλήση στην Wind για να τους ενημερώσω για τις τιμές που έχω λάβει και τους λέω οτι θα περιμένω προσφορά τους στις επόμενες 7-10 μέρες (ώστε να είμαι ΟΚ αν χρειαστεί τελικά να κάνω φορητότητα) διαφορετικά θα κάνω φορητότητα σε κατάστημα. Παράλληλα τους έστειλα ανάλογο μύνημα στην ομάδα τους στο Facebook (μέσω Messenger)

    Βήμα 5 : Τηλέφωνο μετά από τρεις μέρες με ελαφρά βελτιωμένη προσφορά. Την απορρίπτω και τους λέω οτι θα περιμένω ακόμα μια εβδομάδα για κάτι καλύτερο και αν δεν το έχω θα προχωρήσω σε φορητότητα.

    Βήμα 6 : Τηλέφωνο μετά από δύο μέρες με καλύτερη προσφορά. Την ζητάω γραπτώς (με email) την στέλνουν, την αποδέχομαι και ανανεώνουμε για 2 ακόμα χρόνια.

    Δεν ξέρω αν συνέχιζα την διαδικασία αν και πόσο θα κατέβαινε η τιμή αλλά δεν είχα πολύ όρεξη να το συνεχίσω για 1-2 ακόμα Ευρώ.

    Καλές διαπραγματεύσεις και προσοχή στις ημερομηνίες !!
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος prometheas : 26-06-18 στις 17:18.

  2. #2
    Εγγραφή
    19-01-2017
    Μηνύματα
    19
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    ISP
    Wind
    Πραγματικα πολυ χρησιμο,ευχαριστουμε.Φανταζομαι ζητησες να μιλησεις κατ ευθειαν με το τμημα προσφορων?

  3. #3
    Εγγραφή
    28-12-2005
    Περιοχή
    Μαρούσι, Αττική
    Μηνύματα
    562
    Downloads
    15
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Vodafone
    Router
    ΖΤΕ 268Q
    SNR / Attn
    9(dB) / 35(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Ακριβώς..

  4. #4
    Εγγραφή
    27-06-2004
    Μηνύματα
    74
    Downloads
    29
    Uploads
    0
    DSLAM
    On Telecoms - ΧΟΛΑΡΓΟΣ
    πολυ καλο ! θα βοηθουσε αν μας ελεγες και τι ειδους προσφορα σου εκαναν

  5. #5
    Εγγραφή
    28-12-2005
    Περιοχή
    Μαρούσι, Αττική
    Μηνύματα
    562
    Downloads
    15
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Vodafone
    Router
    ΖΤΕ 268Q
    SNR / Attn
    9(dB) / 35(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Ξέχασα να απαντήσω, συγνώμη.

    Η προηγούμενη τιμή ήταν 24 Ευρώ το μήνα (τελική μαζί με φόρους) και πλέον η νέα τιμή που πήρα με την ανανέωση είναι 21 Ευρώ τελική τιμή + 100 Ευρώ δωροεπιταγή στα Public.

    Το πακέτο ειναι το κλασσικό : απεριόριστα σταθερά + 24άρι Ιnternet (κλειδώνει στα 11) + 300 λεπτά κινητά προς όλους

    Εμένα μου φάνηκε ΟΚ και προχώρησα. Δεν ξέρω αν κατέβαινε περισσότερο η τιμή αλλά για 2-3 Ευρώ δεν αγχώνομαι..

    Το περίεργο για Wind είναι οτι η γραμμή ειναι βράχος. Εχω δε ένα παλαιό Netgear DGN2000 εκεί το οποίο δουλεύει απρόσκοπτα , ούτε restart δεν του έχω κάνει (πρέπει να έχει αλλάξει 2-3 providers το συγκεκριμένο)..
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος prometheas : 19-07-18 στις 16:17.

  6. #6
    Εγγραφή
    03-10-2006
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    3.965
    Downloads
    25
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    2048/512
    ISP
    ΔΙΟΔΟΣ HOL
    Router
    AVM Fritz!Box Fon
    SNR / Attn
    31(dB) / 14(dB)
    πολύ καλή η προσφορά, ειδικά λόγω της δωροεπιταγής των 100€ στα Public
    Σεβασμός & Απειθαρχία

    δεν αντέχετε το 50-50
    δεν το αντέχετε

  7. #7
    Εγγραφή
    28-12-2005
    Περιοχή
    Μαρούσι, Αττική
    Μηνύματα
    562
    Downloads
    15
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Vodafone
    Router
    ΖΤΕ 268Q
    SNR / Attn
    9(dB) / 35(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Βέβαια το κακό είναι οτι πρέπει να εξαργυρωθεί μέχρι 30/9/2018 αλλά δεν πειράζει.

    Πάντως θέλει προσπάθεια (και τύχη). Οι τιμές έχουν τσιμπήσει....

  8. #8
    Εγγραφή
    23-06-2016
    Περιοχή
    Μακεδονία
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    2
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Douple Play
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από prometheas Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ξέχασα να απαντήσω, συγνώμη.

    Η προηγούμενη τιμή ήταν 24 Ευρώ το μήνα (τελική μαζί με φόρους) και πλέον η νέα τιμή που πήρα με την ανανέωση είναι 21 Ευρώ τελική τιμή + 100 Ευρώ δωροεπιταγή στα Public.

    Το πακέτο ειναι το κλασσικό : απεριόριστα σταθερά + 24άρι Ιnternet (κλειδώνει στα 11) + 300 λεπτά κινητά προς όλους

    Εμένα μου φάνηκε ΟΚ και προχώρησα. Δεν ξέρω αν κατέβαινε περισσότερο η τιμή αλλά για 2-3 Ευρώ δεν αγχώνομαι..

    Το περίεργο για Wind είναι οτι η γραμμή ειναι βράχος. Εχω δε ένα παλαιό Netgear DGN2000 εκεί το οποίο δουλεύει απρόσκοπτα , ούτε restart δεν του έχω κάνει (πρέπει να έχει αλλάξει 2-3 providers το συγκεκριμένο)..
    Εσένα έψαχνα !!! Έχω ακριβώς το ίδιο πρόγραμμα, κλείνω 2 χρόνια αρχές Σεπτεμβρίου και από 21€ που είχα κλείσει,μου λένε για 28€ προσφορά στο ίδιο πρόγραμμα !!
    Πρέπει να διαπραγματευτώ επίσης.Φυσικά προσπαθούν να πουλήσουν πάντα πιο ακριβά...αλλά είπαμε...
    Από αρχές του χρόνου άρχισα να πληρώνω 24€/μήνα και ανέβαινε κάθε 3 και λίγο.Έφτασα τώρα στα 27,76€ !!
    Χρειάζομαι βοήθεια ,καθοδήγηση.... !!
    Θα επανέλθω αύριο . ( Προσφορά πήρα ίδια από τηλέφωνο και σήμερα από κατάστημα)
    [είμαι 15 χρόνια στην wind] axaxaxax

    Bravo

  9. #9
    Εγγραφή
    23-06-2016
    Περιοχή
    Μακεδονία
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    2
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Douple Play
    Μου κάνει εντύπωση που σου χαμήλωσαν και αρκετά το πάγιο.
    Το συμβόλαιο που το είχες κλείσει το αρχικό;; Σε κατάστημα Wind ή Public;;

    Εμένα κλείνει στις 4/9 το 24μηνό συμβόλαιο D.P. Wind (24Mbps+300' όλα κινητά+απεριόριστα σταθερά & 120' στο κινητό προς όλους).
    Το έκλεισα στα Public το 2016 στα 21€ (+δώρο εγκατάσταση γραμμής) & δώρο Τάπλετ αξίας 60€ ,το οποίο ήταν ένα συν φυσικά,αλλά όχι κάτι σπουδαίο.Περισσότερο με ενδιαφέρει ή πάγια τιμή να παραμείνει μέχρι το πολύ 25€. Αφού μέσα στα 2 χρόνια σταδιακά ανέβαινε το πάγιο και τώρα πληρώνω 26,77€ !!!
    Δεν ξέρω γιατί ανέβηκε έτσι το πάγιο.Ξέρω ότι υπήρξαν στο Φ.Π.Α αυξήσεις.Και τώρα μου δίνουν προσφορά στο ίδιο πρόγραμμα στα 28€ ,κάτι που φυσικά μου φαίνεται υπερβολικό,όταν το έκλεισα στα 21€ και ακόμα οι νέες συνδέσεις είναι στα 21€!! Δεν ξέρω πως να διαπραγματευτώ μαζί τους.
    Ευτυχώς που διάβασα την δική σου πρόσφατη εμπειρία & ενέργειες σου, να ξέρω να κινηθώ ανάλογα, αν και κάπου διάβασα πως αν κάνω αίτηση φορητότητας σε άλλο πάροχο σταθερής και τελικά το ακυρώσω (όπως θα γίνει, αφού είμαι Οκ στην Wind), ενδέχεται να έχω κυρώσεις.
    Τι γνωρίζετε περί αυτού ;;;
    Το εκνευριστικό στην εξυπηρέτηση πελατών Wind είναι ,ότι κάθε φορά μιλάς και με άλλον υπάλληλο,αντί να αναλάβει ένας μία και καλή.Πολλοί δεν γνωρίζουν επίσης πολλά περί προσφορών...Τι να πω, ένα αλαλούμ??
    Μήπως έτσι κερδίσω κάτι;; Μήπως ήσουν πολύ τυχερός με τους υπαλλήλους που έκλεισες την νέα και πιο χαμηλή προσφορά;; (Για την δώρο επιταγή δεν το συζητώ ) ???
    Μέχρι στιγμής που με κάλεσαν από τηλέφωνο και σε κατάστημα, ή καλύτερη προσφορά είναι στα 28€, έτσι απλά και αυτονόητα .... [αισθάνομαι λιγάκι απογοητευμένη.τόσα χρόνια πελάτισσα και τους στηρίζω με καρτοκινητά τους,παλιότερα στην Τελλάς συμβόλαιο σταθερής & τώρα βάλαμε σε άλλο μας σπίτι Ιντερνετ στα 18€ (χωρίς τηλέφωνο) ]
    Επίσης ρώτησα αν υπάρχει κάποια έκπτωση σε smartphone με την ανανέωση του συμβολαίου Douple Play,αλλά πάλι άκουσα όχι, ενώ στην ιστιοσελίδα είδα κάποια έκπτωση με χρήση του αριθμού σταθερού μου.

    Όπως κι αν έχει, το μηναίο πάγιο με ενδιαφέρει να πέσει πάλι,και μακάρι να καταφέρω κάτι όπως κατάφερες πολύ καλά και εσύ prometheas

    Ευχαριστώ

  10. #10
    Εγγραφή
    28-12-2005
    Περιοχή
    Μαρούσι, Αττική
    Μηνύματα
    562
    Downloads
    15
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Vodafone
    Router
    ΖΤΕ 268Q
    SNR / Attn
    9(dB) / 35(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Προσπαθήστε να κάνετε την διαδικασία όπως την αναφέρω. Είναι πολύ σημαντικό να είστε σταθεροί και ξεκάθαροι στις απαιτήσεις σας , ευγενικοί αλλά τυπικοί στην επικοινωνία ( οι φωνές δεν βοηθούν) και να έχετε στο μυαλό σας ένα άνω όριο τιμής.


    Δεν είναι εύκολα τα πράγματα, οι τιμές γενικά ανεβαίνουν αλλά το παλεύουμε, δυστυχώς ανάλογα με τους μηνιαίους στόχους της εταιρείας για customer retention (που διαφοροποιούνται συνεχώς) ενδέχεται να πετύχετε καλύτερη ή χειρότερη τιμή.

    Μακάρι κάποτε να αρχίσει να μετράει πραγματικά το customer loyalty και να έχουμε τις σωστές τιμές χωρίς να μας βγαίνει η ψυχή αλλά δεν το βλέπω...

    - - - Updated - - -

    Πάρτε και μερικές προσφορές από πριν για να είστε προετοιμασμένοι

    Πχ εδώ
    https://www.vodafone.gr/eshop/vodafo...adsl/c-120112/

    Ζητείστε να σας καλέσουν πείτε οτι ενδιαφέρεστε για κάτι οικονομικό, παίξτε λιγο παιχνίδι
    Κάντε το και στον Cosmote , ενδεχομένως και σε Forthnet

    Μετά πίσω στην Wind για διαπραγμάτευση όπως έχω αναφέρει.. Τα 28 Ευρώ για ADSL ειναι πάρα πολλά προφανώς..
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος prometheas : 27-08-18 στις 12:00.

  11. #11
    Εγγραφή
    22-05-2012
    Μηνύματα
    9
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Wind
    Καλημέρα σας.
    Τί μπορεί να συμβεί αν ξεκινήσουμε διαδικασία φορητότητας 1-2 μέρες ΜΕΤΑ την ημερομηνία λήξης του 2ετούς συμβολάιου.
    Πλησιάζει και η δικιά μου ημερομηνία λήξης και δεν ξέρω αν πρέπει να πράξω μετά για να αποφύγω τυχόν ακυρωτικά.

  12. #12
    Εγγραφή
    24-01-2008
    Περιοχή
    Χαλάνδρι
    Ηλικία
    59
    Μηνύματα
    1.880
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    95/11 Mbps
    ISP
    Vodafone
    SNR / Attn
    10.3(dB) / 16.7(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Τίποτα το φοβερό, απλά για τις λίγες μέρες που θα μείνεις στον τρέχοντα πάροχο, θα χρεωθείς με την ονομαστική τιμή του πακέτου. Αρκετά παραπάνω από την προσφορά που είχες, αλλά μόνο για την αναλογία των ημερών.
    Θα σου πρότεινα να κάνεις έρευνα αγοράς λίγες μέρες πριν τη λήξη, αλλά να υπογράψεις την ακριβώς επόμενη, εφόσον αλλάξεις πάροχο. Αν πάρεις αντιπροσφορά από τον τρέχοντα και μείνεις, μπορείς να ανανεώσεις και νωρίτερα. Προσοχή, σε αυτή την πέριπτωση, αντιπροσφορά από απ'ευθείας επικοινωνία, όχι να πάρει αίτημα φορητότητας από άλλον όσο ισχύει το συμβόλαιό σου, για να μην μπλέξεις!

  13. #13
    Εγγραφή
    22-05-2012
    Μηνύματα
    9
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Wind
    Οκ, έγινε.

Παρόμοια Θέματα

  1. εχει γινει ασυμφορη η καρτοκινητη στην wind
    Από badweed στο φόρουμ Σταθερή & Κινητή Τηλεφωνία
    Μηνύματα: 20
    Τελευταίο Μήνυμα: 01-02-18, 23:25
  2. Πολυ μπροστα η vodafone στην Γερμανια
    Από johann69 στο φόρουμ Vodafone VDSL
    Μηνύματα: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 18-12-17, 00:06
  3. Μηνύματα: 45
    Τελευταίο Μήνυμα: 01-11-17, 07:41
  4. Μηνύματα: 11
    Τελευταίο Μήνυμα: 28-09-17, 15:06
  5. Μηνύματα: 19
    Τελευταίο Μήνυμα: 27-09-17, 06:05

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας