Σελ. 2 από 2 ΠρώτηΠρώτη 12
Εμφάνιση 16-20 από 20
  1. #16
    Εγγραφή
    27-05-2006
    Περιοχή
    Άγιοι Ανάργυροι
    Ηλικία
    52
    Μηνύματα
    13.165
    Downloads
    21
    Uploads
    1
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100/10 - 600/120
    ISP
    Cosmote VDSL - 5G
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΦΙΛΑΔΕΛΦΕΙΑ
    Router
    UntangleVM on esxi
    καλημέρα.

    Λοιπόν είμαι ακόμα συνδεδεμένος στο κέντρο και όχι στο Καφάο κάτω από το σπίτι.

    Ήρθε ο τεχνικός της Wind το πρωί (χωρίς μόντεμ ενώ το περίμενα και μου είχαν πει πως θα το φέρει, οπότε περιμένω με courier modem) και με το που κούμπωσε το ματζαφλαράκι του στη γραμμή είδε αμέσως πως είμαι στο κέντρο συνδεδεμένος σε ADSL άκρο, το παλιό δηλαδή.

    Του είπα για να είμαστε σίγουροι και πήγαμε στο υπόγειο όπου έρχονται όλες οι γραμμές του ΟΤΕ και είδαμε εκεί να γράφουν οι ρεκλέτες 567 πάνω που είναι ο αριθμός του νέου ΚΑΦΑΟ έξω από την πολυκατοικία.
    Άρα το δήλωσε βλάβη και έβριζε τον ΟΤΕ που δεν γύρισε τη γραμμή μέσα στο ΚΑΦΑΟ και αναμένω νεότερα. Μου είπε πως μπορεί και σήμερα να γίνει αυτό και αν γίνει θα σταματήσω να συγχρονίζω σαν ADSL με το υπάρχων παλιό ADSL modem που έχω τώρα πάνω.

    Για τα παιδιά που λέτε για τα χαρακτηριστικά της γραμμής, γράφω πάνω πως τα νούμερα στο ADSL modem ήταν ίδια με τη διαφορά πως όταν έπεσα σε μοντεμ της Wind επειδή έχουν το Attenuation στο 6 είχα 1mbit παραπάνω σύνδεση ενώ η forthnet το είχε 9 το ATT.

    Αυτό που δεν καταλαβαίνω είναι το εξής, ποιός κάνει αυτές τις συνδέσεις? ο ΟΤΕ σωστά? ο οποίος πως αποφασίζει αν κάποιος θα συνδεθεί στο κέντρο ή στο ΚΑΦΑΟ? μυρίζομαι θέμα με τον ΟΤΕ και τους εναλλακτικούς εδώ αλλά ίσως άλλοι με την ίδια εμπειρία θα ξέρουν καλύτερα.

    Το τελευταίο που φοβάμαι (που θα λυθεί αν ισχύει σε κάποια φάση) είναι να μην έχει πάρει το ΚΑΦΑΟ ρεύμα και για αυτό ο ΟΤΕ δεν κάνει τίποτα στο ΚΑΦΑΟ ...

    Ίδωμεν.

    - - - Updated - - -

    Κάτι άλλαξε παιδιά... είμαι δουλειά και περιμένω το μόντεμ να μου έρθει από τη wind (είμαι ακόμα με το ADSL modem πάνω) αλλά σπίτι που μπήκα και έκανα speedtest ξαφνικά το ping από 20ms πήγε 41 και μαξ speed βγάζω 10mbit download ότι και να κάνω...
    Μάλλον με γύρισαν στο Καφάο και ισχύει αυτό που είπε κάποιος εδώ πως ADSL modem πάνω σε VDSL κάρτα (στο καφάο) παίζει επίτηδες αργά... οπότε αυτό είναι μάλλον υπέροχο νέο..
    Θα έχω νεότερα το απόγευμα..

    - - - Updated - - -

    Καλημέρα

    Τέλος καλό όλα καλά παιδιά.
    Στις 7 το πρωί με γύρισαν στο καφαο και όλα οκ.
    Ευχαριστώ όλους για τη βοήθεια.
    Πρέπει τώρα το ρημάδι το technicolor να το γυρίσω σε bridge mode κάπως μέχρι να πάρω ένα vigor 130, γιατί κάνω double nat αυτή τη στιγμή με dmz στο Untangle μου.

    - - - Updated - - -

    ρε παιδιά αυτό το ρημάδι το 789v2 πως το βάζω σε bridge mode? ξέρει κανείς?
    Attached Thumbnails Attached Thumbnails 20180630_093514.jpg  

    There's no substitute for experience
    CorollaClub

  2. #17
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Δεν νομίζω πως μπορεί να μπει απο το web interface, παλιότερα στα πιο παλιά thomson το έκανες μέσω του setup απο το δισκάκι

  3. #18
    Εγγραφή
    26-07-2008
    Περιοχή
    Παιανία
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    8.599
    Downloads
    1
    Uploads
    1
    Ταχύτητα
    8222/660
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΠΑΙΑΝΙΑ
    Router
    W8960N v8/C7 V5 Openwrt
    Path Level
    Interleaved
    Δεν ξέρω μήπως είναι και κλειδωμένο. Δεν ρωτάς την τεχνική υποστήριξη καλύτερα
    Gentoo Linux, οδηγός εγκατάστασης

    ASUS P8Z77-V @1908 || Intel Core i5 3570K || Windows 10 Enterprise LTSB || G.skill F3-12800CL10-16GBXL || GX-550W || GTX680-DC2T-2GD5 || SAMSUNG 830 256 GB || WDC WD1002FAEX-00Y9A0 || iHAS124 C LL0G || Hyper 612S || Define R3 Usb3.0 || HP LP1965

  4. #19
    Εγγραφή
    27-05-2006
    Περιοχή
    Άγιοι Ανάργυροι
    Ηλικία
    52
    Μηνύματα
    13.165
    Downloads
    21
    Uploads
    1
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100/10 - 600/120
    ISP
    Cosmote VDSL - 5G
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΦΙΛΑΔΕΛΦΕΙΑ
    Router
    UntangleVM on esxi
    Θα το αφήσω έτσι... με double Nat και έχοντας off τα πάντα στο technicolor μονό ρυθμισμένο το DMZ να τα ρίχνει όλα στο untangle μου προσθέτει 1-1.5ms στο ping οπότε είμαι ΟΚ.
    Με το technicolor έχω ping στο grnet για παράδειγμα 14ms και με το untangle ενδιάμεσα πάω στα 15-15.5ms.

    Είμαι στο ψάξιμο από ebay για μια ευκαιρία για ένα Vigor 130 καθαρό modem που όποτε κάτσει θα το σκατζάρω με το technicolor το οποίο μετά θα σκίσω να το κάνω root με jtag έτσι για το γαμώτο.
    There's no substitute for experience
    CorollaClub

  5. #20
    Εγγραφή
    28-12-2005
    Περιοχή
    Μαρούσι, Αττική
    Μηνύματα
    562
    Downloads
    15
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Vodafone
    Router
    ΖΤΕ 268Q
    SNR / Attn
    9(dB) / 35(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από BlueChris Εμφάνιση μηνυμάτων
    Θα το αφήσω έτσι... με double Nat και έχοντας off τα πάντα στο technicolor μονό ρυθμισμένο το DMZ να τα ρίχνει όλα στο untangle μου προσθέτει 1-1.5ms στο ping οπότε είμαι ΟΚ.
    Με το technicolor έχω ping στο grnet για παράδειγμα 14ms και με το untangle ενδιάμεσα πάω στα 15-15.5ms.

    Είμαι στο ψάξιμο από ebay για μια ευκαιρία για ένα Vigor 130 καθαρό modem που όποτε κάτσει θα το σκατζάρω με το technicolor το οποίο μετά θα σκίσω να το κάνω root με jtag έτσι για το γαμώτο.

    Απλά μετά θα κάνεις support μόνος σου όταν έχεις προβλήματα...

Σελ. 2 από 2 ΠρώτηΠρώτη 12

Παρόμοια Θέματα

  1. Προγραμμα 100/10(πτωση ταχυτητας)
    Από panosira στο φόρουμ COSMOTE VDSL
    Μηνύματα: 59
    Τελευταίο Μήνυμα: 12-03-18, 13:10
  2. Περίεργη συμπεριφορά σε WIND 100/10 και P2P
    Από Kasi86 στο φόρουμ BitTorrent
    Μηνύματα: 17
    Τελευταίο Μήνυμα: 07-03-18, 10:36
  3. Τηλεφωνική συμφωνία αναβάθμισης 100/10
    Από crossmo στο φόρουμ COSMOTE VDSL
    Μηνύματα: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 03-03-18, 09:19
  4. ΟΤΕ VDSL 30/3 σε 100/10 Πειραιάς
    Από rempes στο φόρουμ VDSL
    Μηνύματα: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 12-01-18, 14:56
  5. Μεταβαση απο VDSL 50 σε VDSL 100 COSMOTE
    Από ManolisGti στο φόρουμ COSMOTE VDSL
    Μηνύματα: 21
    Τελευταίο Μήνυμα: 25-12-17, 12:31

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας