Σελ. 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1-15 από 20
  1. #1
    Εγγραφή
    27-05-2006
    Περιοχή
    Άγιοι Ανάργυροι
    Ηλικία
    52
    Μηνύματα
    13.179
    Downloads
    21
    Uploads
    1
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100/10 - 600/120
    ISP
    Cosmote VDSL - 5G
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΦΙΛΑΔΕΛΦΕΙΑ
    Router
    UntangleVM on esxi
    Παιδιά sos... την πάτησα σα χαζός .

    Εδώ και καιρό περιμένω στη Νέα Χαλκηδόνα (50 μέτρα από τη γέφυρα με τους Αγίους Αναργύρους) να εμφανιστεί VDSL από κάποιον... η μόνη εδώ και καιρό που έλεγε πως μου βάζει VDSL ήταν η wind αλλά όταν προχωρούσα την αίτηση μου έλεγαν τελικά δεν μπαίνει.
    Ξαφνικά εμφανίστηκε και η Vodafone στο κόλπο με VDSL οπότε άρχισα τα τηλέφωνα.
    Η υπάρχουσα γραμμή μου ήταν στη forthnet με attenuation 17-18 db και κλείδωνα σαν ADSL γύρω στα 16-17mbit. Ο λόγος που ήθελα να προχωρήσω σε VDSL ήταν γιατί στην γωνία της πολυκατοικίας μας μπήκε εδώ και κάνα 6μηνο τουλάχιστον, VDSL καφάο του ΟΤΕ (βγαίνεις από την είσοδο και κάνεις 30μ αριστερά και είσαι στο καφάο στο ίδιο πεζοδρόμιο χωρίς στενό ενδιάμεσα ή τπτ.. απλά +2 σπίτια αριστερά).

    Με τα πολλά και αφού έχω πιέσει τη forthnet για vdsl οι οποίοι μου είπαν ΔΕΝ μπαίνει προχώρησα με τη WIND και μάλιστα με 100/10.
    Παρέλαβα εξοπλισμό ο οποίος ήταν ένα κλασμένο 789v2 (αναβόσβηνε το power πορτοκαλί αιώνια) που μου έστειλαν και αφού δήλωσα βλάβη περιμένω τεχνικό αύριο το πρωί με νέο μόντεμ να έρθει σπίτι.
    Από εκεί και πέρα τους ρώτησα αν μπορώ να κουμπώσω πάνω το παλιό μου ADSL της forthnet και να μου δώσουν username/pass να έχω τουλάχιστον ADSL από αυτούς μέχρι να έρθει το μόντεμ, πράγμα που έγινε.

    Τι βλέπω τώρα και εξού το την πάτησα στον τίτλο και θέλω βοήθεια μήπως δεν καταλαβαίνω κάτι. Το ίδιο μόντεμ που πριν ήταν στη forthnet και τώρα στη wind αφού συνδέθηκε και έχω ίντερνετ συνδέθηκε με σχεδόν ακριβώς τα ίδια χαρακτηριστικά γραμμής πάνω στη wind οπότε αυτό εμένα δεν μου δείχνει πως είμαι συνδεδεμένος στο καφάο του ΟΤΕ κάτω από το σπίτι αλλά στο κέντρο που ήμουν και πριν.

    Η ερώτηση λοιπόν είναι αν μόλις πάρει μπροστά το VDSL θα συνδεθεί στο καφάο? ενώ όταν η γραμμή είναι ADSL παρακάμπτεται και πάει στο κέντρο? αν ναι τότε είμαι Οκ .. αλλά αν όχι τότε με δούλεψαν στη wind κανονικά.

    Σε όλες τις επικοινωνίες μου μαζί τους που τις περισσότερες έχω ηχογραφήσει κιόλας ήμουν σαφέστατος "εχω το καφάο κάτω από το σπίτι, εκεί συνδέομαι?" επίσης ρώτησα που έχουν καφάο δικό τους γιατί δεν υφίσταται η wind στη Νέα Χαλκηδόνα και μου έλεγαν πως ΠΑΙΡΝΟΥΝ ΓΡΑΜΜΗ ΑΠΟ ΤΟ ΚΑΦΑΟ ΤΟΥ ΟΤΕ οπότε εκεί ηρέμησα και προχώρησα την αίτηση.

    Αύριο το πρωί που θα σκάσει ο τεχνικός με το νέο VDSL modem αν το βάλει επάνω και παίξω 26-28mb άντε 30 με αυτό το attenuation που έχω.. τότε τι κάνω μετά? Ειλικρινά ΔΕΝ με ενδιέφερε από 15 να πάω 25 για κανένα λόγο και τους το είχα πει και στο τηλέφωνο επανειλημμένα, γιατί ο λόγος που μπήκε η 100άρα εκεί είναι να κάνω offsite backup το εργοστάσιο που έχω 100/100 εκεί.

    Είμαι να σκάσω... μήπως η καμπίνα VDSL (ΑΡ. 567) δεν έχει πάρει ρεύμα ακόμα οπότε συνδέομαι στο κέντρο και αν πάρει ρεύμα θα συνδεθώ εκεί οπότε έτσι θα αξίζει να περιμένω?
    Μπορώ να υπαναχωρήσω από αυτούς ενώ έχουν τελειώσει όλα πλέον με τη γραμμή και να πάω κάπου αλλού χωρίς κόστος αν τελικά το μαξιμουμ είναι 25mbit?
    Μήπως για κάποιο ανεξήγητο και μαγικό λόγο το σπίτι ΔΕΝ παίρνει γραμμή από αυτή την καμπίνα? (Αυτό θα έχει μεγάλη πλάκα)

    help...όποιος μπορεί και σόρρυ για τις πολλές ερωτήσεις.. ακόμα και με ΠΜ να του δώσω στοιχεία και αριθμό γραμμής αν υπάρχει inside πληροφόρηση για το που συνδέομαι...

    Υ.Γ. Η μεγάλη πλάκα ήταν όταν πέρασαν 13 ημέρες και με παίρνουν από Forthnet βράδυ να μου πουν ΓΙΑΤΙ ΦΕΥΓΕΤΕ και όταν τους είπα πως θέλω VDSL και εσείς όταν σας παίρνω μου λέτε δεν μπαίνει, μου απάντησαν πως μπορούν. Επιτόπου βλέπω στο site της Forthnet πως πλέον μου εμφάνιζε VDSL στην διεύθυνση αλλά ήταν αργά.
    There's no substitute for experience
    CorollaClub

  2. #2
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Μήπως απλά δεν έχει ολοκληρωθεί ακόμα η μεταφορά;
    Ip παίρνεις απο wind ή Forthnet;

    Θα έλεγα να περιμένεις λίγο να δεις τι γίνεται, σε κάθε περίπτωση εσύ έκανες συμβόλαιο για 100/10 όποτε μπορείς και να διακόψεις αν δεν σου το παρέχουν

  3. #3
    Εγγραφή
    26-07-2008
    Περιοχή
    Παιανία
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    8.599
    Downloads
    1
    Uploads
    1
    Ταχύτητα
    8222/660
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΠΑΙΑΝΙΑ
    Router
    W8960N v8/C7 V5 Openwrt
    Path Level
    Interleaved
    Εγω προτεινω περιμενε λίγο να δεις τι θα γίνει. Εκτός αν είσαι ευχαριστημένος με την nova και δεν θες να φύγεις αρα το μονο που ίσως να μπορείς να κανεις είναι υπαναχωρηση ακύρωση φορητοτητας.
    Gentoo Linux, οδηγός εγκατάστασης

    ASUS P8Z77-V @1908 || Intel Core i5 3570K || Windows 10 Enterprise LTSB || G.skill F3-12800CL10-16GBXL || GX-550W || GTX680-DC2T-2GD5 || SAMSUNG 830 256 GB || WDC WD1002FAEX-00Y9A0 || iHAS124 C LL0G || Hyper 612S || Define R3 Usb3.0 || HP LP1965

  4. #4
    Το avatar του μέλους nkarytia
    nkarytia Guest
    Περίμενε! Η κατασκευή της γραμμής παίρνει ένα μήνα. Τόσο πήρε σε μενα αλλά άξιζε το κόπο.

  5. #5
    Εγγραφή
    06-01-2008
    Περιοχή
    Κιλκίς
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    1.604
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    360Mbps/360Mbps
    ISP
    HCN
    Router
    JMFIBRE AF611/MikrHap Ac2
    Μην ζεις με ενα αν στην ζωή σου, αν εκείνο αν το άλλο κτλ.

    Όταν θα τελειώσει και θα σου πει η wind τέλος, τότε θα δεις τι γίνεται.

    Και η γραμμή να έχει συνδεθεί το modem της forthnet που έχεις μπορεί να μην δουλεύει σε vdsl, οπότε θα μπει σε adsl και θα σου έχει τα ίδια στατιστικά που είχες και πριν.

    Υπομονή.

  6. #6
    Εγγραφή
    28-12-2005
    Περιοχή
    Μαρούσι, Αττική
    Μηνύματα
    562
    Downloads
    15
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Vodafone
    Router
    ΖΤΕ 268Q
    SNR / Attn
    9(dB) / 35(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Είναι νωρίς ακόμα, περίμενε
    Το μόντεμ της Forthnet που έχεις βάλει ειναι 99% ADSL
    Δεν έχει γίνει η μεταφορά της γραμμής σου, θέλει τουλάχιστον 15 εργάσιμες μέρες)
    Οταν ενεργοποιηθείς θα λάβεις SMS καθώς και κωδικούς για να συνδεθείς στην υπηρεσία τους οποιους θα βάλεις στο ρούτερ που θα σου δώσει η Wind. Aν η γραμμή σου είναι 100/10 θα έχεις και VoIP τηλεφωνία οπότε θα πρέπει να συνδεθεί και η τηλεφωνική σου συσκευή στην ανάλογη υποδοχή του ρούτερ που θα σου δώσει η Wind...

    Υπομονή....

  7. #7
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από adiS Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μην ζεις με ενα αν στην ζωή σου, αν εκείνο αν το άλλο κτλ.

    Όταν θα τελειώσει και θα σου πει η wind τέλος, τότε θα δεις τι γίνεται.

    Και η γραμμή να έχει συνδεθεί το modem της forthnet που έχεις μπορεί να μην δουλεύει σε vdsl, οπότε θα μπει σε adsl και θα σου έχει τα ίδια στατιστικά που είχες και πριν.

    Υπομονή.
    Αν τον είχανε βάλει σε καμπίνα θα είχε λογικά και διαφορετικά χαρακτηριστικά η γραμμή
    Μάλλον δεν έχει γίνει η μεταφορά ακόμα

  8. #8
    Εγγραφή
    27-05-2006
    Περιοχή
    Άγιοι Ανάργυροι
    Ηλικία
    52
    Μηνύματα
    13.179
    Downloads
    21
    Uploads
    1
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100/10 - 600/120
    ISP
    Cosmote VDSL - 5G
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΦΙΛΑΔΕΛΦΕΙΑ
    Router
    UntangleVM on esxi
    Ευχαριστώ πολύ όλους παιδιά.
    Θα δω το πρωί που θα έρθει ο τεχνικός να δω τι θα μου πει και θα ενημερώσω.

  9. #9
    Εγγραφή
    06-01-2008
    Περιοχή
    Κιλκίς
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    1.604
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    360Mbps/360Mbps
    ISP
    HCN
    Router
    JMFIBRE AF611/MikrHap Ac2
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sdikr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αν τον είχανε βάλει σε καμπίνα θα είχε λογικά και διαφορετικά χαρακτηριστικά η γραμμή
    Μάλλον δεν έχει γίνει η μεταφορά ακόμα
    το πιθανότερο είναι αυτό που αναφέρεις απλώς και να είχε συνδεθεί η γραμμή, αν το Modulation του modem είναι μόνο σε adsl2+ τότε θα συνδεθεί με τα χαρακτηριστικά από το Α/Κ, και όχι από την καμπίνα.

    Π.χ. όταν βγάζω το Modulation vdsl από το speedport, συνδέεται σε adsl αλλά από το Α/Κ μου.

  10. #10
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από adiS Εμφάνιση μηνυμάτων
    το πιθανότερο είναι αυτό που αναφέρεις απλώς και να είχε συνδεθεί η γραμμή, αν το Modulation του modem είναι μόνο σε adsl2+ τότε θα συνδεθεί με τα χαρακτηριστικά από το Α/Κ, και όχι από την καμπίνα.

    Π.χ. όταν βγάζω το Modulation vdsl από το speedport, συνδέεται σε adsl αλλά από το Α/Κ μου.
    Δεν γίνεται αυτό που λες, στην γραμμή μπορεί να υπάρχει μόνο ενα "Modem" ανα άκρο, όταν εσύ βάζεις το modem σου σε adsl modulation πάλι κάνει σύνδεση στην κάρτα στην καμπίνα, αλλά επείδη η κάρτα υποστηρίζει και adsl2+ κάνει την σύνδεση σαν adsl2+

  11. #11
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Αν είχαμε μια εικόνα των στατιστικών τώρα, θα βγάζαμε καλύτερο συμπέρασμα.
    Ενδέχεται όντως να είναι συνδεδεμένος στην καμπίνα και να έχει περιορισμό λόγω ασυμβατότητας του εξοπλισμού με το Vectoring.
    Ούτε ο πρώτος είναι ούτε ο τελευταίος που του συμβαίνει. Ακόμη και VDSL εξοπλισμό να είχες αλλά μη συμβατό με το vectoring, θα έβλεπε χαμηλές ταχύτητες ADSL (14-18Mbps έχουν αναφερθεί).

  12. #12
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jkoukos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αν είχαμε μια εικόνα των στατιστικών τώρα, θα βγάζαμε καλύτερο συμπέρασμα.
    Ενδέχεται όντως να είναι συνδεδεμένος στην καμπίνα και να έχει περιορισμό λόγω ασυμβατότητας του εξοπλισμού με το Vectoring.
    Ούτε ο πρώτος είναι ούτε ο τελευταίος που του συμβαίνει. Ακόμη και VDSL εξοπλισμό να είχες αλλά μη συμβατό με το vectoring, θα έβλεπε χαμηλές ταχύτητες ADSL (14-18Mbps έχουν αναφερθεί).
    Θεωρώ πως όταν λέει ίδια χαρακτηριστικά αναφέρεται και στο attenuation, αυτό ακόμα και μη συμβατό εξοπλισμό αλλάζει όταν σε βάζουν σε καμπινα

  13. #13
    Εγγραφή
    06-01-2008
    Περιοχή
    Κιλκίς
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    1.604
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    360Mbps/360Mbps
    ISP
    HCN
    Router
    JMFIBRE AF611/MikrHap Ac2
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sdikr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν γίνεται αυτό που λες, στην γραμμή μπορεί να υπάρχει μόνο ενα "Modem" ανα άκρο, όταν εσύ βάζεις το modem σου σε adsl modulation πάλι κάνει σύνδεση στην κάρτα στην καμπίνα, αλλά επείδη η κάρτα υποστηρίζει και adsl2+ κάνει την σύνδεση σαν adsl2+
    δυστυχώς δεν είμαι σπίτι(είμαι σε άλλη ήπειρο αυτήν την στιγμή) και ούτε έχω τα screenshot εδώ, αλλά έχει ειπωθεί σε άλλο θέμα παλιότερα.

    Σε vdsl vectoring αν στο modulation του modem βγάλεις το vdsl και το βάλεις να συνδεθεί με adsl2+ τα στατιστικά της γραμμής φαίνεται να "δείχνουν" ότι είσαι από Α/Κ. Δηλαδή και το line attenuation ανεβαίνει πάρα πολύ και η ταχύτητα που συνδέεται είναι ίδια με αυτές που υπήρχαν προ vdsl.
    Αν συνδεόμουν στην καμπίνα και με adsl2+ τότε σίγουρα η ταχύτητα θα ήταν πολύ κοντά στα 24Mbps που δίνει μαξ για τον λόγο ότι είσαι δίπλα, και το line attenuation θα ήταν πολύ κάτω.

  14. #14
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από adiS Εμφάνιση μηνυμάτων
    δυστυχώς δεν είμαι σπίτι(είμαι σε άλλη ήπειρο αυτήν την στιγμή) και ούτε έχω τα screenshot εδώ, αλλά έχει ειπωθεί σε άλλο θέμα παλιότερα.

    Σε vdsl vectoring αν στο modulation του modem βγάλεις το vdsl και το βάλεις να συνδεθεί με adsl2+ τα στατιστικά της γραμμής φαίνεται να "δείχνουν" ότι είσαι από Α/Κ. Δηλαδή και το line attenuation ανεβαίνει πάρα πολύ και η ταχύτητα που συνδέεται είναι ίδια με αυτές που υπήρχαν προ vdsl.
    Αν συνδεόμουν στην καμπίνα και με adsl2+ τότε σίγουρα η ταχύτητα θα ήταν πολύ κοντά στα 24Mbps που δίνει μαξ για τον λόγο ότι είσαι δίπλα, και το line attenuation θα ήταν πολύ κάτω.
    Ειδικά σε vectoring στο μεγαλύτερο ποσοστό δεν έχει πλέον γραμμή προς το ΑΚ λόγο voip, όποτε λίγο δύσκολο να συνδεθεί στο ΑΚ αν η γραμμή σου τερματίζει στην καμπίνα.
    Η ταχύτητα είναι μειωμένη με τεχνητά μέσα όταν ζητάς συγχρονισμό σε adsl2+ απο καμπίνα, τα νούμερα που έχουν ακουστεί είναι απο 12 εως 14Mbps. Το Attenuation και το snr πάλι δεν είναι ίδια με αυτά που είχε κάποιος πριν προς το ΑΚ

  15. #15
    Εγγραφή
    06-01-2008
    Περιοχή
    Κιλκίς
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    1.604
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    360Mbps/360Mbps
    ISP
    HCN
    Router
    JMFIBRE AF611/MikrHap Ac2
    Δυστυχώς δεν βρίσκω τα screenshot που υπήρχαν από άλλους χρήστες.

    Σε μένα απλώς το είχα δοκιμάσει να δω τι θα κάνει και έκανε αυτό που ανέφερα ποιο πάνω. Και ήμουν σε voip όταν το δοκίμασα, η γραμμή μου από την αρχή πριν 3 χρόνια που την είχα βάλει(αρχικά adsl2+) voip ήταν.

    Από περιέργεια και μόνο, αν θέλεις το συζητάμε όταν γυρίσω Ελλάδα.

Σελ. 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Προγραμμα 100/10(πτωση ταχυτητας)
    Από panosira στο φόρουμ COSMOTE VDSL
    Μηνύματα: 59
    Τελευταίο Μήνυμα: 12-03-18, 13:10
  2. Περίεργη συμπεριφορά σε WIND 100/10 και P2P
    Από Kasi86 στο φόρουμ BitTorrent
    Μηνύματα: 17
    Τελευταίο Μήνυμα: 07-03-18, 10:36
  3. Τηλεφωνική συμφωνία αναβάθμισης 100/10
    Από crossmo στο φόρουμ COSMOTE VDSL
    Μηνύματα: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 03-03-18, 09:19
  4. ΟΤΕ VDSL 30/3 σε 100/10 Πειραιάς
    Από rempes στο φόρουμ VDSL
    Μηνύματα: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 12-01-18, 14:56
  5. Μεταβαση απο VDSL 50 σε VDSL 100 COSMOTE
    Από ManolisGti στο φόρουμ COSMOTE VDSL
    Μηνύματα: 21
    Τελευταίο Μήνυμα: 25-12-17, 12:31

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας