Εμφάνιση 1-2 από 2
  1. #1
    Εγγραφή
    28-06-2018
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    1
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Nova
    Post
    Την Παρασκευή 15 Ιουνίου 2018 αντιλαμβάνομαι ότι το τηλέφωνο μου είναι νεκρό και κατά συνέπεια δεν έχω ίντερνετ.

    Το Σάββατο 16 Ιουνίου στέλνω μήνυμα στη Nova αναφέροντας το πρόβλημα. Με καλούν στο κινητό μου, τους εξηγώ ότι έχω νεκρή γραμμή. Με ενημερώνουν ότι θα δηλωθεί βλάβη στον ΟΤΕ και ότι αυτός ανταποκρίνεται εντός 2 εργάσιμων ημερών.

    Την Δευτέρα 18 Ιουνίου τυχαία διαπιστώνω ότι το εναέριο τηλεφωνικό καλώδιο σε απόσταση 300 μέτρων από το σπίτι μου είναι κομμένο. Οπότε και είμαι σίγουρος πλέον για την φύση της βλάβης. Αποφασίζω να ενημερώσω και τον ΟΤΕ. Μετά από πολλές συνομιλίες και ενώ έχει καταγραφεί το πρόβλημα φτάνω να μιλάω με έναν τεχνικό. Ο τεχνικός μου εξηγεί ότι πρέπει να απευθυνθώ στον πάροχο μου (Nova). Του επισημαίνω ότι το πρόβλημα είναι στην αρμοδιότητα του ΟΤΕ, καθώς τα καλώδια είναι δικά τους. Με εριστικό ύφος μου αναφέρει ότι δεν μπορεί να δηλώσει βλάβη αν δεν έρθει πρώτα τεχνικός από τον πάροχο μου να ελέγξει. Του ξαναεπισημαίνω ότι δεν καλώ για να φτιάξουν την γραμμή μου, αλλά πως αναφέρω ότι τα καλώδια του ΟΤΕ είναι κομμένα, και ότι αυτό προφανώς επηρεάζει και άλλους πελάτες, προφανώς και δικούς τους. Θέλοντας να αποφύγει τη συνέχεια της συνομιλίας, μου λέει ότι θα προσπαθήσει να το αναφέρει, αν και το πρωτόκολλο είναι αυτό μου εξήγησε προηγουμένως.

    Την Τετάρτη 20 Ιουνίου δεν έχει επικοινωνήσει ακόμα ούτε τεχνικός της Nova ούτε έχω δει κάποιο συνεργείο του ΟΤΕ να κάνει αυτοψία για να δουν το κομμένο καλώδιο. Αποφασίζω να ξαναστείλω μήνυμα στον πάροχο μου, τονίζοντας για το καλώδιο και ότι έχουν ήδη περάσει 3 εργάσιμες. Καμία απάντηση.

    Την Πέμπτη 21 Ιουνίου επικοινωνεί μαζί μου τεχνικός της Nova για να κλείσει ραντεβού για την επόμενη μέρα. Να έρθει να ελέγξει δηλαδή μετά από 5 εργάσιμες. Επικοινωνώ με την Nova από το κινητό μου μέσω Facebook για να ζητήσω εξηγήσεις. Απέφυγαν να απαντήσουν στα ερωτήματα μου (Υπάρχουν και οι αντίστοιχες φωτογραφίες για όποιον ενδιαφέρεται να δει τη συνομιλία). Ούτε καν είχαν την διάθεση να ζητήσουν συγνώμη για την έως εκείνη τη στιγμή αδράνειά τους. Την ίδια μέρα φτάνει και ο λογαριασμός από τη Nova για περίοδο χρήσης 15/06 – 15/08. Μεγάλο θράσος, αν και είμαι σίγουρος ότι βγαίνει αυτοματοποιημένα, οπότε μετριάζεται η σύγχυση μου.

    Την Παρασκευή 22 Ιουνίου έρχεται το πρωί ο τεχνικός της Nova. Του δείχνω που βρίσκεται το κομμένο καλώδιο. Υπογράφω για την επίσκεψη του και μου λέει ότι θα το φωτογραφίσουν και θα δηλωθεί βλάβη στον ΟΤΕ. Διάρκεια παραμονής τεχνικού μαζί με την φωτογράφιση 5 λεπτά. (Για 5 λεπτά υπόθεση έπρεπε να περιμένω 5 εργάσιμες). Στις 17:10 της ίδιας ημέρας λαμβάνω μήνυμα στο κινητό μου ότι έχουν δρομολογηθεί ενέργειες επίλυσης του τεχνικού ζητήματος στα αρμόδια συνεργεία.

    Την Τρίτη 26 Ιουνίου με καλεί στο κινητό μου τεχνικός του ΟΤΕ να ρωτήσει πού βρίσκεται το κομμένο καλώδιο. Του εξηγώ. Μετά από λίγα λεπτά φτάνει το συνεργείο, βλέπουν και αποχωρούν.

    Την Τετάρτη 27 Ιουνίου έρχεται συνεργείο του ΟΤΕ με γερανό και οι τεχνικοί ανεβαίνουν στους στύλους για να επισκευάσουν την βλάβη. Μετά από κάποιες ώρες το καλώδιο έχει αντικατασταθεί και έχω και πάλι τηλέφωνο και ίντερνετ. Μετά από συνολικά 12 μέρες!


    Τα συμπεράσματα από όλα αυτά είναι απογοητευτικά.

    1ον Η Nova ως πάροχος μου αρχικά μου αναφέρει ψευδός ότι θα δηλωθεί βλάβη στον ΟΤΕ απευθείας την πρώτη φορά που έκανα αναφορά προβλήματος.
    2ον Η Nova φαίνεται να έχει έλλειψη συντονισμού και απαράδεκτη τεχνική υποστήριξη (ανταπόκριση σε 5 εργάσιμες απλά για καταγραφή προβλήματος).
    3ον Ο ΟΤΕ δείχνει για ακόμα μια φορά τη στάση του απέναντι στους άλλους παρόχους και ότι για ένα ζήτημα που είναι καθαρά της αρμοδιότητας του πρέπει πρώτα να γίνει αναφορά από δικό τους πελάτη ή από πάροχο στον οποίο ενοικιάζει γραμμές.

    Παρόλα αυτά ο ΟΤΕ ενήργησε στην ώρα του (εντός 3 εργάσιμων) στην αντιμετώπιση της βλάβης. Το Τραγικό της υπόθεσης είναι ΓΙΑΤΙ χρειάστηκαν 5 εργάσιμες στο να ανταποκριθεί η Nova με αποτέλεσμα να μείνω συνολικά 12 μέρες offline; Είναι ένα ερώτημα που μάλλον δεν θα απαντηθεί ποτέ από κάποιον αρμόδιο.

    Η παρούσα ανάρτηση είναι απλά μια καταγραφή γεγονότων με στόχο την ενημέρωση ενδεχόμενων νέων συνδρομητών και ταυτόχρονα μια αναφορά παραπόνων κυρίως προς τον πάροχο μου. Εννοείται πως δεν θα συνιστούσα σε κανέναν φίλο ή γνωστό την συγκεκριμένη εταιρία και φυσικά μετά τη λήξη του συμβολαίου μου θα προβώ σε αλλαγή παρόχου για αποφυγή παρόμοιων καταστάσεων.


    Υ.Γ. Εννοείται ότι έχω ζητήσει πίστωση σε επόμενο λογαριασμό για το ποσό που αντιστοιχεί στις ημέρες που διήρκεσε η βλάβη. Επίσης για όλα τα παραπάνω που αφορούν την Nova έχω παραπονεθεί σε τηλεφωνική επικοινωνία που είχαν μαζί μου με σκοπό την βαθμολόγηση των υπηρεσιών τους από εμένα.

  2. #2
    Εγγραφή
    16-09-2013
    Μηνύματα
    28.146
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    55.000/5.500
    ISP
    COSMOTE
    Router
    AVM FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    25(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Eίναι γνωστά όλα αυτά που συμβαίνουν με τους εναλλακτικούς όταν προκύπτει βλάβη που εμπλέκεται και ο OTE.
    Imagination is more important than knowledge.
    Knowledge is limited

    IMAGINATION ENCIRCLES THE WORLD

    Albert Einstein

Παρόμοια Θέματα

  1. Η Οδύσσεια του Caller ID
    Από PhillipMorris στο φόρουμ Isdn - Pstn
    Μηνύματα: 26
    Τελευταίο Μήνυμα: 14-06-19, 20:19
  2. Μηνύματα: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 20-06-18, 14:05
  3. [Other] Τελικά αξίζει η αγορά ενός καλού ρούτερ;
    Από Kasi86 στο φόρουμ ADSL & Broadband Hardware, routers και modems...
    Μηνύματα: 21
    Τελευταίο Μήνυμα: 08-02-18, 01:18
  4. Μηνύματα: 34
    Τελευταίο Μήνυμα: 25-09-17, 21:41
  5. Μηνύματα: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 03-08-17, 19:29

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας