Εμφάνιση 1-6 από 6
  1. #1
    Εγγραφή
    21-10-2008
    Ηλικία
    38
    Μηνύματα
    356
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    17392/1020
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΝΙΚΑΙΑ
    SNR / Attn
    (dB) / 19(dB)
    Παιδιά καλησπέρα ελπιζω να το βάζω το θέμα στην σωστή ενότητα . Μιας κ σε λίγο καιρό θα πάω σε vdsl 100 ή 200 θα ήθελα να μου πείτε γνώμες για καλό router που θα μπει μετα το modem της εταιρίας έτσι ώστε να αναλάβει αυτο την διαχείρηση των συσκευών . Ναι πω ότι τωρα που εχω adsl κ συγχρονίζω με 17 κ μετα το Thomson της forthnet εχω βάλει ένα xiaomi ρουτερ που τα έχει πάει αρκετά καλά μπορώ να πω , αλλα θα ήθελα να πάω σε κατι πιο καλό κ σε πιο αναγνωρισμένη μάρκα πάνω στα δίκτυα .να σας πω ότι θα ήθελα να ειναι κ λίγο friendly user μην ειναι κατευθείαν επαγγελματικό που για να κανείς ένα QOS να πρέπει να γράψω εγω όλη την εντολή .Μην ειναι δηλαδή κανένα Ubiquiti .Δηλαδη asus , tp link κ άλλες μάρκες τέτοιου στιλ που δεν μου πάει το μυαλό τωρα .
    Ευχαριστω κ συγνώμη για το μεγάλο post.

  2. #2
    Εγγραφή
    20-07-2008
    Περιοχή
    Πετρούπολη
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    5.755
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    220/22
    ISP
    NOVA
    edit : Ηταν λαθος η απαντηση απο μερους μου και ζηταω συγνωμη.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος griniaris : 02-07-18 στις 09:46.
    The gr81 .

  3. #3
    Εγγραφή
    21-10-2008
    Ηλικία
    38
    Μηνύματα
    356
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    17392/1020
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΝΙΚΑΙΑ
    SNR / Attn
    (dB) / 19(dB)
    Ε άστο φίλε μπυ οκ ευχαριστω για την βοήθεια τωρα δεν θα κάτσω να σου αποδείξω αν ξερω η οχι , πάντως μιλάω παντα για σπίτι κ οχι για εταιρία κ απλα ηθελα μια γνώμη για ενα καλο ρουτερ μεχρι 150 . Τωρα αν ξερω να τα στήνω κ να φωνάξω κάποιον στον σπίτι μου κ να τον πληρώσω κιόλας ας μην το σχολιάσω καλύτερα .
    Τόσα χρονια εχω διαχειριστεί 20+ συσκευές που εχω στο δίκτυο κ με το κακόμοιρο το xiaomi πίσω απο το Thomson με το ανάλογο qos κ με bandwidth 14 down κ 0,9 up μια χαρα εχω καταφέρει όσο μπορώ να μην μου μπουκώνει η γραμμή . Απλα επειδη δεν εχουν περασει αρκετά ρουτερ απο τα χέρια μπυ ζήτησα μια συμβουλή για ενα καλο ρουτερ με ac σίγουρα qos κ bandwidth management . Οπως κ να χει ευχαριστω για την απάντηση σου .

    - - - Updated - - -

    Δεν υπαρχει λόγος φίλε μου να ζητάς συγνώμη συζήτηση κάνουμε σε φιλικά πλαίσια . Κ εμένα ισως να μην ήταν κάποιες απόψεις μου σωστές οπως οτι τα ubiquiti δεν ειναη friendly γιατι πάτησα το demo που εχει κ ειδα μερικά κ ήταν αρκετά friendly .
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος dimitris777 : 02-07-18 στις 04:49.

  4. #4
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Θα σου έλεγα να ρίξεις μια ματιά εδω
    Καθώς δεν υποστηρίζουν όλα τα Modem/router τα 200+

    Το μόνο που έχω δει να έχει user friendly qos είναι κάποια μοντέλα της asus, τα άλλα θέλει λίγο πείραγμα για να το κάνεις
    Ακόμα ίσως να μπορούσες να δεις και την λύση ξεχωριστά Modem και ξεχωριστά router

  5. #5
    Εγγραφή
    21-10-2008
    Ηλικία
    38
    Μηνύματα
    356
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    17392/1020
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΝΙΚΑΙΑ
    SNR / Attn
    (dB) / 19(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sdikr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Θα σου έλεγα να ρίξεις μια ματιά εδω
    Καθώς δεν υποστηρίζουν όλα τα Modem/router τα 200+

    Το μόνο που έχω δει να έχει user friendly qos είναι κάποια μοντέλα της asus, τα άλλα θέλει λίγο πείραγμα για να το κάνεις
    Ακόμα ίσως να μπορούσες να δεις και την λύση ξεχωριστά Modem και ξεχωριστά router
    Για αρχη ευχαριστω για την απάντηση σου , δεν θα ήθελα modem router αλλα σκέτο router για modem θα αφήσω της εταιρίας . Με μια μάτια αυτο εδώ είδα ότι ειναι πολύ καλό με πολύ καλό interface που το έβαλα στο demo κ το είδα αλλα με προβληματίζει ότι εχω ακούσει ότι η tp link δεν κανεί συχνά update το firmware .
    https://www.e-shop.gr/tp-link-archer...r-p-PER.612725

  6. #6
    Εγγραφή
    24-05-2018
    Περιοχή
    Νάουσα, Πάρος
    Μηνύματα
    111
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΝΑΟΥΣΑ
    Path Level
    Fastpath
    Καλησπέρα και από μένα, αν και αρχάριος σε τέτοια θέματα επειδή πρόσφατα ασχολήθηκα με παρόμοια αναζήτηση κατέληξα να βάλω ένα TP-Link των 30Euro πίσω απ' του ΟΤΕ το οποίο είχα ήδη στην κατοχή μου και υποστηρίζει open firmware,βρήκα την ησυχία μου μ' αυτό. Θα σου πρότεινα λοιπόν να ρίξεις μια ματιά στην παρακάτω λίστα και να διαλέξεις κάτι μέσα από αυτήν.
    https://openwrt.org/toh/views/toh_available_864
    Προσοχή στο unsupported function καθώς κάποιες χάνουν το wifi με το openWRT, αλλά το sqm έχει τρομερά αποτελέσματα και είναι πολύ εύκολο να το ρυθμίσεις.
    To C9 που έβαλες παραπάνω πχ είναι από αυτά που χάνουν το wifi.
    Τέλος ρίξε μια ματιά σ' αυτό, https://www.skroutz.gr/s/7036405/LinkSys-WRT1200AC.html αν δεν με ικανοποιούσε το tp-link που ήδη είχα ήταν η πρώτη μου επιλογή.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος peven87 : 14-07-18 στις 13:54.

Παρόμοια Θέματα

  1. Μεταφορά ρουτερ σε άλλο χώρο
    Από ubi στο φόρουμ Networking
    Μηνύματα: 13
    Τελευταίο Μήνυμα: 25-05-22, 17:45
  2. Προβήματα με VDSL 50 Vodafone Πρέβεζα.
    Από Nerven στο φόρουμ Vodafone
    Μηνύματα: 9
    Τελευταίο Μήνυμα: 25-05-18, 21:07
  3. Μηνύματα: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 20-03-18, 12:44
  4. Σύνδεση ρουτερ σε άλλο δωμάτιο
    Από fearsfears στο φόρουμ ADSL
    Μηνύματα: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 13-12-17, 00:58
  5. Μηνύματα: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 20-09-17, 10:53

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας