Εμφάνιση 1-12 από 12
  1. #1
    Εγγραφή
    06-08-2011
    Μηνύματα
    66
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Καλησπέρα σε όλους/ες. Εδώ και χρόνια χρησιμοποιώ πολυμηχανήματα canon των 30-40 ευρώ και κατ’ επέκταση τους εκτυπωτές τους οι οποίοι είναι inkjet (μελάνη). Χρησιμοποιώ τον εκτυπωτή 3-4 φορές τον χρόνο για να εκτυπώσω καμιά 20 σελίδες σύνολο. Αναγομώνω τα μελανάκια και ο εκτυπωτής προβλέπεται μετά την αναγόμωση να εκτυπώσει έναν μεγάλο και σεβαστό αριθμό σελίδων. Αυτό όμως δε συμβαίνει και στον χρόνο πάνω, παρόλο που έχω εκτυπώσει μόνο 20 σελίδες, τα μελάνια εξαντλούνται και πρέπει να τα αναγομώνω ξανά. Επειδή τα δυο τελευταία χρόνια κατάντησε αηδία, είπα να κάνω μια κουβέντα με την υπάλληλο επώνυμου καταστήματος που μου αναγομώνει τα μελάνια. Τη ρώτησα πώς είναι δυνατόν να συμβαίνει αυτό και μου απάντησε πως το θεωρεί δυνατό. Χαρακτηριστικά είπε: 1ον) Επειδή ο εκτυπωτής χρησιμοποιείται σπάνια, τα μελανάκια ενδέχεται να ξεραίνονται και ο αριθμός φύλλων που μπορούν να εκτυπωθούν γίνεται τραγικά περιορισμένος, 2ον) Ακόμα και χωρίς να λειτουργεί ο εκτυπωτής, πραγματοποιεί ένα είδος καθαρισμού στις κεφαλές κάτι το οποίο κι αυτό καταναλώνει μελάνη. Απηύδησα και ρώτησα ποια λύση υπάρχει σε αυτό και μου είπε πως οι εκτυπωτές lazer δεν έχουν αυτό το πρόβλημα. Και μια φορά τον χρόνο να τον χρησιμοποιήσεις δεν πρόκειται να ξεραθεί κάτι και οι προβλεπόμενες σελίδες από τον κατασκευαστή που είναι να εκτυπωθούν με μια αναγόμωση θα εκτυπωθούν. Οπότε σύμφωνα με τα λεγόμενά της συμφέρει και η αναγόμωση περισσότερο. Με προβλημάτισαν τα λεγόμενά της και είπα επιτέλους να δώσω κανένα φράγκο παραπάνω και να αγοράσω επιτέλους εκτυπωτή lazer. Μου πρότεινε κάποιους αυτή με βάση το πόσο «φιλικές» είναι κάποιες μάρκες στην αναγόμωση εστιάζοντας στους Samsung. Με μια έρευνα που έκανα καταλήγω σε αυτόν. Επειδή όμως είναι ένα μεγαλούτσικο οικονομικό άνοιγμα για μένα, προτού το προχωρήσω ήθελα να συμβουλευτώ κι εσάς. Θα μου λύσει σίγουρα το πρόβλημα ένας εκτυπωτής lazer; Είναι τα πράγματα όπως μου τα είπε η υπάλληλος;

  2. #2
    Εγγραφή
    02-11-2003
    Περιοχή
    Επαναπατρισθείς στην Αθήνα
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    56.427
    Downloads
    64
    Uploads
    73
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Vodafone
    Path Level
    Fastpath
    Καλά που το κατάλαβες.

    Η φτήνια και οι inkjet τρώνε τον παρά.

    - - - Updated - - -

    Πάρε κάτι στοιχειωδώς σοβαρό:

    - laser ασπρόμαυρος
    - ethernet
    - αυτόματη εκτύπωση 2πλης όψης

    Δηλαδή:

    https://www.skroutz.gr/c/119/printer...ima-Laser.html
    Επιτέλους το ελάχιστο δυνατό, ευέλικτο, και ψηφιακό κράτος. Με διαρκή αξιολόγηση.

  3. #3
    Εγγραφή
    10-01-2008
    Μηνύματα
    1.372
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    OTEnet
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΕΡΑΜΕΙΚΟΣ
    Path Level
    Fastpath
    Και αυτός είναι δοκιμασμένος https://www.skroutz.gr/c/119/printer...ase=xerox+3260 (εκτός αν θες πολυμηχάνημα).
    Φυσικά μπορείς να τυπώνεις και μια σελίδα το χρόνο. Επιπλέον με τη χρήση που του κάνεις εσύ ακόμα και τα μελάνια που έχει μέσα θα σε βγάλουν πάνω από 5 χρόνια+.
    The 3 most dangerous things in the world are a computer technician with a software patch, a programmer with a screwdriver and a customer with an idea....
    Εγκατάσταση Ubuntu και Joomla

  4. #4
    Εγγραφή
    06-08-2011
    Μηνύματα
    66
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από WAntilles Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλά που το κατάλαβες.

    Η φτήνια και οι inkjet τρώνε τον παρά.

    - - - Updated - - -

    Πάρε κάτι στοιχειωδώς σοβαρό:

    - laser ασπρόμαυρος
    - ethernet
    - αυτόματη εκτύπωση 2πλης όψης

    Δηλαδή:

    https://www.skroutz.gr/c/119/printer...ima-Laser.html
    Πρέπει να ανεβάσω το μπάτζετ δηλαδή. Την εκτύπωση διπλής όψης είπα να τη θυσιάσω... Είναι πολύ βολική όμως.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από akis1009 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Και αυτός είναι δοκιμασμένος https://www.skroutz.gr/c/119/printer...ase=xerox+3260 (εκτός αν θες πολυμηχάνημα).
    Φυσικά μπορείς να τυπώνεις και μια σελίδα το χρόνο. Επιπλέον με τη χρήση που του κάνεις εσύ ακόμα και τα μελάνια που έχει μέσα θα σε βγάλουν πάνω από 5 χρόνια+.
    Φίλε μου, θα προτιμήσω πολυμηχάνημα λόγω scanner. Το χρησιμοποιώ πολύ.

  5. #5
    Εγγραφή
    23-10-2005
    Περιοχή
    Αμπέλια
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    6.814
    Downloads
    25
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    26mbps+LTE
    ISP
    Home Speed Booster
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΒΑΣΙΛΙΚΟ
    Router
    DN9245X6-10
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από WAntilles Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλά που το κατάλαβες.

    Η φτήνια και οι inkjet τρώνε τον παρά.

    - - - Updated - - -

    Πάρε κάτι στοιχειωδώς σοβαρό:

    - laser ασπρόμαυρος
    - ethernet
    - αυτόματη εκτύπωση 2πλης όψης

    Δηλαδή:

    https://www.skroutz.gr/c/119/printer...ima-Laser.html
    Συμφωνούμε σε όλα εκτός από τους samsung. Στο γραφείου έχουμε κάτι τετοιους, και δεν εκτυπωνουν αν ο μετρητής εκτυπώσεων ξεπεράσει τον προκαθορισμένο αριθμό. Ζητάνε καινούριο drum. Σε αντίθεση κάτι lexmark εκτυπώνουν μέχρι να διαλυθεί το drum. Στο ενδιάμεσο απλά ανάβει ένα λαμπάκι ότι θέλει αλλαγή το drum το οποίο απλά το κάνεις ignore.

    Antec P280 | beQuiet S9-700 | Arctic Liquid Freezer II 240 | MSI X470 Gaming Pro Max | R9 5900X | 3600CL16 32GB | RTX3070 | XPG8200Pro | ROG PG258Q

  6. #6
    Εγγραφή
    02-11-2003
    Περιοχή
    Επαναπατρισθείς στην Αθήνα
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    56.427
    Downloads
    64
    Uploads
    73
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Vodafone
    Path Level
    Fastpath
    Δεν του πρότεινα Samsung, απλά αυτούς είχε επιλέξει εξαρχής.

    Για τους Lexmark συμφωνώ απόλυτα.

    Έχω έναν εδώ και 8 χρόνια και έχει βγει καταπληκτικός.

    - - - Updated - - -

    Ορίστε και σε Lexmark.

    https://www.skroutz.gr/c/119/printer...ima-Laser.html
    Επιτέλους το ελάχιστο δυνατό, ευέλικτο, και ψηφιακό κράτος. Με διαρκή αξιολόγηση.

  7. #7
    Εγγραφή
    31-05-2007
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    4.017
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110000/11000
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΤΕΡΨΙΘΕΑ
    Router
    Fritz!Box 7590
    Θά'λεγα lexmark ή HP σειρές 3-4.x
    Disclaimer:
    Any views or opinions expressed represent the official view of the voices in my head.

  8. #8
    Εγγραφή
    06-08-2011
    Μηνύματα
    66
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Πρέπει να ανεβάσω πολύ το μπάτζετ δηλαδή...

  9. #9
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Όχι δεν πρέπει. Μόνο αν το θέλεις εσύ.
    Αγοράζουμε σύμφωνα με τα χαρακτηριστικά που θέλουμε τώρα και αυτά που πιθανόν να μας είναι αναγκαία στο μέλλον και φυσικά μέχρι εκεί που αντέχει η τσέπη μας.
    Μια χαρά είναι και αυτό που έδειξες και σε καλύπτει πλήρως

  10. #10
    Εγγραφή
    11-10-2012
    Ηλικία
    47
    Μηνύματα
    328
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    On Telecoms
    Για 3-4 φορες τον χρονο συμφερει να πας σε ενα βιβλιοπωλειο να δωσεις 1€ και να σου κανει εκτυπωση.

  11. #11
    Εγγραφή
    31-05-2007
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    4.017
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110000/11000
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΤΕΡΨΙΘΕΑ
    Router
    Fritz!Box 7590
    Η αλήθεια είναι ότι για 10 εκτυπώσεις το χρόνο και τα μικρά μιά χαρά κάνουν.
    Έχω όμως κακές εμπειρίες σε θέματα ποιότητας κατασκευής,
    και σε χαζές βλάβες στα μικρά, οπότε τείνω να προτιμάω/προτείνω πιό μεγάλα μηχανάκια.
    Εν'τω μεταξύ, ένα πολυμηχάνημα είναι κάτι που το κρατάει κανείς για χρόνια αν δεν χαλάει,
    οπότε το βλέπω σαν επένδυση.
    Εννοείται ότι αν δεν υπάρχει budget και ένα μικρό σου κάνει.
    Disclaimer:
    Any views or opinions expressed represent the official view of the voices in my head.

  12. #12
    Εγγραφή
    06-08-2011
    Μηνύματα
    66
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jkoukos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Όχι δεν πρέπει. Μόνο αν το θέλεις εσύ.
    Αγοράζουμε σύμφωνα με τα χαρακτηριστικά που θέλουμε τώρα και αυτά που πιθανόν να μας είναι αναγκαία στο μέλλον και φυσικά μέχρι εκεί που αντέχει η τσέπη μας.
    Συμφωνώ. Θα πρέπει δυστυχώς να στερηθώ κάποιες λειτουργίες (όπως π.χ. εκτύπωση διπλής όψης) και να εστιάσω στη συγκεκριμένη μάρκα (samsung). Σας ευχαριστώ πάντως όλους ξανά για τις απόψεις.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από vasilimertzani Εμφάνιση μηνυμάτων
    Για 3-4 φορες τον χρονο συμφερει να πας σε ενα βιβλιοπωλειο να δωσεις 1€ και να σου κανει εκτυπωση.
    Σαφώς και έχει βάση η άποψή σου υπό ορισμένες προϋποθέσεις. Αν ήμουν φοιτητής -και έχουν περάσει αρκετά χρόνια από τότε - το πιθανότερο είναι να εφάρμοζα αυτό το πλάνο. Στο χωριό όμως που ζω δεν υπάρχει βιβλιοπωλείο (και τον χειμώνα ίσα που υπάρχουν και κάτοικοι) και στο διπλανό όπου υπάρχουν 2, όταν τους είπα πριν 6-7 χρόνια για εκτύπωση με κοιτούσαν σαν εξωγήινο. Ουκ ολίγες ήταν οι φορές από την άλλη που χρειαστήκαμε στην οικογένεια εκτυπώσεις άμεσα, χωρίς να υπάρχει καμιά πολυτέλεια χρόνου και εργάσιμης ημέρας για μαγαζί. Περιττό να αναφερθώ και στα φαξ. Στα τόσα χρόνια δυο φορές χρειάστηκε να στείλω και έτρεχα πανικόβλητος εδώ κι εκεί... Το επάγγελμά μου απαιτεί αρκετές εκτυπώσεις και τις περισσότερες τις πραγματοποιώ στον χώρο εργασίας. Το γεγονός πάντως πως ως επαγγελματίας νιώθω πως δικαιούμαι έναν αξιοπρεπή εκτυπώτή έστω και για λιγότερες οικιακές εκτυπώσεις σ'το παραθέτω τελευταίο.

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από K1m0n Εμφάνιση μηνυμάτων
    Η αλήθεια είναι ότι για 10 εκτυπώσεις το χρόνο και τα μικρά μιά χαρά κάνουν.
    Έχω όμως κακές εμπειρίες σε θέματα ποιότητας κατασκευής,
    και σε χαζές βλάβες στα μικρά, οπότε τείνω να προτιμάω/προτείνω πιό μεγάλα μηχανάκια.
    Εν'τω μεταξύ, ένα πολυμηχάνημα είναι κάτι που το κρατάει κανείς για χρόνια αν δεν χαλάει,
    οπότε το βλέπω σαν επένδυση.
    Εννοείται ότι αν δεν υπάρχει budget και ένα μικρό σου κάνει.
    Συμφωνώ απόλυτα με τη λογική σου. Με τα μελανομικρά έχω απηυδήσει τόσα χρόνια ως εκεί που δεν πάει. Βέβαια έτυχε να έχω πάντα canon, αλλά τα προβλήματα που πρωτοανέφερα νομίζω πως αφορούν γενικότερα σε inkjet μικροεκτυπωτές. Είναι πολύ σημαντικό να έχω ένα μηχάνημα που θα ξέρω πως όση χρήση και να γίνει, το "μελάνι" του θα εξαντληθεί στις προβλεπόμενες εκτυπώσεις και ενδεχομένως για κάποια χρόνια να έχω το κεφάλι μου ήσυχο.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος efthiktos : 04-07-18 στις 01:42.

Παρόμοια Θέματα

  1. Laser or inkjet (80€)?
    Από Alexcxvtr στο φόρουμ Σκληροί δίσκοι, αποθηκευτικά μέσα και λοιπά περιφερειακά
    Μηνύματα: 11
    Τελευταίο Μήνυμα: 27-02-18, 23:12
  2. Αγορά πολυμηχανήματος για οικιακή χρήση
    Από nti_na στο φόρουμ Σκληροί δίσκοι, αποθηκευτικά μέσα και λοιπά περιφερειακά
    Μηνύματα: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 20-01-18, 21:49
  3. Αγορά κουζίνας υγραερίου
    Από Μάνος1952 στο φόρουμ Εκτός θέματος
    Μηνύματα: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 24-12-17, 17:30
  4. Πολυμηχάνημα Canon Pixma MG2550 (Scanner/Inkjet)
    Από Sovjohn στο φόρουμ Προσφορά
    Μηνύματα: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 14-08-17, 14:27
  5. Αγορά πολυμηχανήματος
    Από ddiid στο φόρουμ Σκληροί δίσκοι, αποθηκευτικά μέσα και λοιπά περιφερειακά
    Μηνύματα: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 12-08-17, 14:08

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας