Σελ. 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1-15 από 16
  1. #1
    Το avatar του μέλους Σταυροφόρος
    Σταυροφόρος Guest
    Unhappy
    Καλησπέρα.

    Από 5/6/18, δηλαδή εδώ και 1 μήνα, δεν έχω σταθερό τηλέφωνο και ίντερνετ. Ήρθε στο χώρο μου τεχνικός της Vodafone, έκανε τις μετρήσεις του κι έγραψε στην αναφορά του ότι η βλάβη είναι στο δίκτυο του ΟΤΕ. Μετά έστειλε το σχετικό αίτημα για έλεγχο της γραμμής.

    Ο ΟΤΕ ήρθε αλλά δεν άγγιξε, ούτε διόρθωσε τίποτα. Απ' ότι μου είπαν από την Vodafone, στην αναφορά του ο ΟΤΕ έγραψε «αδυναμία πρόσβασης στον χώρο». Το Χ/Κ βρίσκεται δίπλα στο ρολόι της ΔΕΗ και είναι προσβάσιμο από τον δημόσιο δρόμο, οπότε η δικαιολογία αυτή δεν ευσταθεί. Άλλωστε εγώ ήμουν στον χώρο και υπάρχει κουδούνι με το όνομά μου που λειτουργεί σε περίπτωση που ήθελαν να μπουν μέσα.

    Εδώ και 1 μήνα η Vodafone έχει ξαναδώσει την βλάβη για έλεγχο πολλές φορές και κάθε φορά ο ΟΤΕ είτε δεν έρχεται καθόλου είτε απαντάει το ίδιο πράγμα «αδυναμία πρόσβασης». Πριν 10 μέρες έκανα καταγγελία στην ΕΕΤΤ για αδικαιολόγητη καθυστέρηση ελέγχου βλάβης αλλά δεν έχει αλλάξει κάτι. Σήμερα ήταν να έρθει για έλεγχο και έγραψε πάλι την ίδια αναφορά «αδυναμία πρόσβασης».

    Πραγματικά δεν καταλαβαίνω τι μπορεί να συμβαίνει. Είναι τυφλός ο τεχνικός του ΟΤΕ; Το καλώδιο από την κολόνα πέφτει αμέσως πάνω στο τσιμεντένιο της ΔΕΗ, εκεί υπάρχει κουτί όπου συνδέεται με το καλώδιο που πάει μέσα στο σπίτι μου και είναι προσβάσιμο από το δρόμο (όπως και το ρολόι της ΔΕΗ). Από την Vodafone δεν ξέρουν τι άλλο να μου πουν, ούτε μπορούν να πιέσουν περισσότερο ώστε να προστατέψουν τον πελάτη τους.

    Λέτε αν κάνω φορητότητα στον ΟΤΕ η βλάβη να διορθωθεί ως δια μαγείας; Ο μόνος λόγος που παραμένω στην Vodafone είναι οικονομικός (έχω καλή έκπτωση λόγω πολλών χρόνων πελάτης τους). Είμαι ενήμερος από το φόρουμ ότι η διαδικασία φορητότητας έχει αλλάξει και θα πάω απευθείας σε κατάστημα για πιο άμεση φορητότητα.

  2. #2
    Εγγραφή
    22-09-2003
    Μηνύματα
    81.746
    Downloads
    218
    Uploads
    48
    Άρθρα
    6
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    Wind
    Router
    Technicolor DGA4130
    SNR / Attn
    6(dB) / 2.8(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Το κουτί που λες, αναφέρει πως είναι η δικιά σου γραμμή ?
    We'll build a fortress to keep them out and in a world gone silent I'll be your sound and if they try to hurt you I'll tear them down I'm always with you now....
    I forgot that I might see, so many Beautiful things
    everything that has a beginning has an end
    See the mirror in your eyes-see the truth behind your lies-your lies are haunting me See the reason in your eyes-giving answer to the why- your eyes are haunting me

  3. #3
    Το avatar του μέλους Σταυροφόρος
    Σταυροφόρος Guest
    Σε μονοκατοικία μένω.

    Το κουτί το έχει εγκαταστήσει ηλεκτρολόγος και γράφει ΟΤΕ με μεγάλα γράμματα. Τι άλλο πρέπει να γράφει; Αν είναι να το προσθέσω με ένα μαρκαδόρο.

  4. #4
    Εγγραφή
    22-09-2003
    Μηνύματα
    81.746
    Downloads
    218
    Uploads
    48
    Άρθρα
    6
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    Wind
    Router
    Technicolor DGA4130
    SNR / Attn
    6(dB) / 2.8(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Μου φαίνεται περίεργο να λέει αδυναμία πρόσβασης αν είναι τόσο φανερό. Παίζει μια πιθανότητα να δίνει λάθος στοιχεία η Vodafone και να μην "βρίσκουν" τον βρόχο.
    We'll build a fortress to keep them out and in a world gone silent I'll be your sound and if they try to hurt you I'll tear them down I'm always with you now....
    I forgot that I might see, so many Beautiful things
    everything that has a beginning has an end
    See the mirror in your eyes-see the truth behind your lies-your lies are haunting me See the reason in your eyes-giving answer to the why- your eyes are haunting me

  5. #5
    Εγγραφή
    27-12-2015
    Μηνύματα
    773
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΥΠΟΛΗ
    Router
    Speedport Smart
    Το καλύτερο είναι να εισαι στην είσοδο και να περιμένεις το τεχνικό του οτε

  6. #6
    Το avatar του μέλους Σταυροφόρος
    Σταυροφόρος Guest
    Έχουν σίγουρα την σωστή διεύθυνση. Αυτό το ξέρω γιατί είναι υποχρεωμένοι να βγάζουν φωτογραφία το ακίνητο. Την δεύτερη φορά που ήρθαν είχα αναρτήσει μέχρι και χαρτί Α3 που έγραφε «ΟΤΕ χτυπήστε το κουδούνι» κάτι που μου επιβεβαίωσε η Vodafone ότι φαινόταν στη φωτογραφία που τους έστειλαν συστημικά.

    Το κουδούνι όμως δεν το χτύπησαν και ήμουν όλη τη μέρα εδώ. Έφτασα να το χτυπάω εγώ για να βεβαιωθώ πως λειτουργεί.

    Σήμερα μου ήρθε πάλι αυτοματοποιημένο μήνυμα ότι ο τεχνικός του ΟΤΕ θα ξαναπεράσει αύριο. Αποφάσισα να στήσω καραούλι και να διαπιστώσω ιδίοις όμμασι τι συμβαίνει. Θα σας ενημερώσω.

  7. #7
    Εγγραφή
    22-09-2003
    Μηνύματα
    81.746
    Downloads
    218
    Uploads
    48
    Άρθρα
    6
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    Wind
    Router
    Technicolor DGA4130
    SNR / Attn
    6(dB) / 2.8(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Το καλώδιο από που έρχεται ?

    - - - Updated - - -

    Η ερώτηση θέλει σοβαρή απάντηση. Αν το καλώδιο έρχεται από κάποιο κουτί ΟΤΕ που είναι σε χώρο χωρίς πρόσβαση/κλειδωμένο, τότε θα μείνεις αιώνια χωρίς τηλέφωνο.
    We'll build a fortress to keep them out and in a world gone silent I'll be your sound and if they try to hurt you I'll tear them down I'm always with you now....
    I forgot that I might see, so many Beautiful things
    everything that has a beginning has an end
    See the mirror in your eyes-see the truth behind your lies-your lies are haunting me See the reason in your eyes-giving answer to the why- your eyes are haunting me

  8. #8
    Εγγραφή
    26-04-2006
    Περιοχή
    AS3329
    Μηνύματα
    1.647
    Downloads
    9
    Uploads
    1
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    Vodafone
    Αν ισχυει αυτο που λες (που ειναι πιθανο) , τοτε μπορει και ο ΟΤΕ να γινει και μια φορα πιο σαφης στην αναφορα του. Μια επιλογη drop down αδυναμια προσβασης και τελειωσαμε? (+50αρακι για ασκοπη μεταβαση & χρεωση στον παροχο - ωραια μπιζνα)
    Πρεπει δηλαδη ο πάροχος & ο πελάτης να γίνουν ντετεκτιβ για να βρουν τι γινεται παραπισω στο δικτυο του ΟΤΕ ?

    Εν τελει, σημείο παράδοσης της υπηρεσίας ειναι το ΧΚ του πελάτη. Αυτο ειναι το σημείο που πελάτης/παροχος πρεπει να εξασφαλίσουν προσβαση. Τα υπολοιπα βαρύνουν τον ΟΤΕ .
    Τωρα, αν το ΒΟΧ ΟΤΕ που τροφοδοτει το ΧΚ ειναι καπου καταχωνιασμένο, ο φίλος σε τί φταίει ?

  9. #9
    Εγγραφή
    22-09-2003
    Μηνύματα
    81.746
    Downloads
    218
    Uploads
    48
    Άρθρα
    6
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    Wind
    Router
    Technicolor DGA4130
    SNR / Attn
    6(dB) / 2.8(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Ο Οτετζής θα πάει ΚΑΦΑΟ-box-είσοδο πελάτη, στην σειρά. Αν ένα από τα τρία είναι μη προσβάσιμο,τότε θα δηλώσει αδυναμία.
    We'll build a fortress to keep them out and in a world gone silent I'll be your sound and if they try to hurt you I'll tear them down I'm always with you now....
    I forgot that I might see, so many Beautiful things
    everything that has a beginning has an end
    See the mirror in your eyes-see the truth behind your lies-your lies are haunting me See the reason in your eyes-giving answer to the why- your eyes are haunting me

  10. #10
    Εγγραφή
    26-04-2006
    Περιοχή
    AS3329
    Μηνύματα
    1.647
    Downloads
    9
    Uploads
    1
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    Vodafone
    To ξερω. Κακως. Την βλαβη την δηλωνει ο παροχος. Αδυναμια προσβασης θα πρεπει να δηλωσει αν δεν εχει δυνατοτητα προσβασης στον χωρο πελατη/ΧΚ (ευθυνη παροχου/πελατη).
    Δεν γινεται να δηλωνει αδυναμια προσβασης αν δεν εχει προσβαση σε δικες του υποδομες (ΚΑΦΑΟ-ΒΟΧ κλπ). Υποτιθεται αυτες οι υποδομες ειναι παντα σε προσβασιμο δημοσιο χωρο και η ευθυνη εξασφαλισης προσβασης παντα ειναι του ΟΤΕ.
    Ειδικά οταν σε αδυναμια προσβασης η βλαβη συστημικα κλεινει με ευθυνη παροχου (!!!!) + την αναλογη χρεωση .

    Θα ηταν σαν μια βλαβη wholesale NGA VDSL που δηλωνει ο ΟΤΕ στην Vodafone, να την κλεινει η vodafone με ευθυνη + χρεωση ΟΤΕ, γιατι ο τεχνικος της δεν ειχε προσβαση στην ιδιοκτητη καμπινα της (.. πχ, δεν ειχε κλειδια, ειχε Λαική αγορα στο πεζοδρομιο, παρκαρισμένο αυτοκίνητο η δεν ξερω τι αλλο) . Εξωφρενικο, το ξερω.


    Οσο για την σειρα, συνηθως πανε πρωτα πελατη, δεν ψαχνουν πρωτα απο το ΚΑΦΑΟ.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος valen_gr : 04-07-18 στις 14:54.

  11. #11
    Εγγραφή
    22-09-2003
    Μηνύματα
    81.746
    Downloads
    218
    Uploads
    48
    Άρθρα
    6
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    Wind
    Router
    Technicolor DGA4130
    SNR / Attn
    6(dB) / 2.8(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Έχω δει box να είναι σε κλειδωμένη αυλή/οικόπεδο whatever. Τι να κάνει εκεί, διάρρηξη ?
    We'll build a fortress to keep them out and in a world gone silent I'll be your sound and if they try to hurt you I'll tear them down I'm always with you now....
    I forgot that I might see, so many Beautiful things
    everything that has a beginning has an end
    See the mirror in your eyes-see the truth behind your lies-your lies are haunting me See the reason in your eyes-giving answer to the why- your eyes are haunting me

  12. #12
    Εγγραφή
    26-04-2006
    Περιοχή
    AS3329
    Μηνύματα
    1.647
    Downloads
    9
    Uploads
    1
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    Vodafone
    Μετακίνηση ΒΟΧ.
    Εχω δει κι εγω ενδιαμεσο ΒΟΧ σε τοιχο σπιτιου που κατεδαφίστηκε. Γενικά, Μονο ΧΚ πανω σε χωρους πελάτη .
    Εχω δει και ΚΑΦΑΟ μεσα σε καφετέρια.
    Τα κακως κειμενα σε ορισμενες περιπτωσεις πρεπει να διορθώνονται και οχι να διαιωνίζονται και να ταλαιπωρείται ο κόσμος αλλά και οι τεχνικοι με ασκοπες μεταβάσεις.

    Νεο ΒΟΧ/ΚΑΦΑΟ δεν προβλέπεται σε καμία περίπτωση να τοποθετηθεί σε μη προσβασιμες τοποθεσίες οπως περιγράφεις . Αν παλαιότερα , για διαφορους (κακους) λογους σε ορισμένες περιπτωσεις έχουν γίνει άλλα, αυτά πρεπει να διορθωθουν.

    Δεν καταλαβαίνω την δυσκολία να συμφωνήσει κανεις στο αυτονόητο. Ο ΟΤΕ πλεον εχει συγκεκριμένες προδιαγραφές για τα παντα, ακομα και για ΧΚ. Εξωτερικό ερμαριο, διαφορετικό στυλισκο απο αυτον της ΔΕΗ κλπ κλπ που πρέπει νέα οικοδομή να πληρεί σαν προδιαγραφή.

    Αντι λοιπον αστεία περι διαρρηξης, η σωστη απαντηση ειναι μετακινηση του ΒΟΧ σε προβλεπομενο χωρο.

  13. #13
    Εγγραφή
    06-05-2006
    Μηνύματα
    65
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    33 kbps
    ISP
    OTE
    Router
    US Robotics
    SNR / Attn
    16(dB) / 8(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Δηλαδη εαν ο τεχνικος του ΟΤΕ παει σε βλαβη στην οποια δεν εχει προσβαση στο box, θα πρεπει να ζητησει να βγει σε στυλο; Δεν λειτουργει ετσι το δικτυο, για πολλους λογους. Επισης σε καμια περιπτωση δεν προκειται να συμφωνησει καποιος να του βαλεις κολωνα εξω απο την φατσα της αυλης του η του καταστηματος του με εναερια καλωδια να φευγουν δεξια και αριστερα. Θα προτιμησει να παει στον τοιχο με καρφωτα καλωδια.

    Για την περιπτωση του φιλου γιατι δεν εχει ζητησει συνδυαστικο η Vodafone απο τον ΟΤΕ;

  14. #14
    Εγγραφή
    26-04-2006
    Περιοχή
    AS3329
    Μηνύματα
    1.647
    Downloads
    9
    Uploads
    1
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    Vodafone
    Αλλο ΒΟΧ, αλλο ΧΚ. Το ενα ειναι του ΟΤΕ, το αλλο δεν ειναι.
    Παμε παλι. Το ΒΟΧ ειναι του ΟΤΕ και πρεπει παντα να ειναι προσβασιμο απο τον ΟΤΕ . ΔΕΝ μπορει να ειναι μεσα σε αλλη ιδιοκτησια. Για πολλους και διαφορους ευνόητους λογους.
    Αμα το ΒΟΧ ειναι κλειδωμενο και ειναι όμηρος καποιου ιδιώτη & τι κεφια εχει για να δωσει προσβαση στον ΟΤΕ, τοτε κατι παει πολυ στραβα.

    Επισης, δεν μιλησε κανεις για εναερια καλωδια. Κι εγω απο ΒΟΧ παιρνω γραμμη, αλλα ολα τα καλωδια ειναι υπογεια.

    Δεν καταλαβαινω, δηλαδη αντι να διορθωθει κατι πραγματικά προτιμάτε αυτο?

    Ακομα θυμάμαι περίπτωση 2 μονοκατοικιών που το ένα σπίτι έπαιρνε γραμμη μέσα απο το οικόπεδο του άλλου. Ως κλασσικοι Ελληνες , ηταν τσακωμένοι και στα μαχαιρια, οποτε ο ενας εκοψε την γραμμη του γειτονα που περνουσε απο το οικοπεδό του & αρνουνταν επι 2 μηνες προσβαση στον ΟΤΕ.
    Ομηρια σκετη δηλαδη.

    Φαουλ και ο γειτονας αλλα κυριως ο ΟΤΕ που δεχτηκε αρχικα να παρδώσει γραμμη με αυτο τον τροπο (οταν και οι δυο ηταν πελατες ΟΤΕ , και ναι μωρε, που να βαζουμε 2η κολωνα εξωτερικά της ιδιοκτησιας, το 1ο σπιτι ηδη εχει γραμμη, τραβα μια προεκτασουλα εδω και ολα ΟΚ..)

    Anyway. Καλα ξεμπερδεματα στον φιλο, αρκετο hijack καναμε.

  15. #15
    Εγγραφή
    21-07-2005
    Περιοχή
    Αθήνα
    Ηλικία
    50
    Μηνύματα
    4.316
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    100/100 Mbps
    ISP
    INALAN
    Router
    FRITZ!Box 7530
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από valen_gr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αμα το ΒΟΧ ειναι κλειδωμενο και ειναι όμηρος καποιου ιδιώτη & τι κεφια εχει για να δωσει προσβαση στον ΟΤΕ, τοτε κατι παει πολυ στραβα.
    Τίποτα δεν πάει στραβά εκτός της ανοησίας και μόνο της ύπαρξης "box". Πολύ συνηθισμένο μάλιστα νομίζω. Ο χώρος μεταξύ οικοδομικής (το ντουβάρι της οικοδομής) και ρυμοτομικής (εκεί που τελειώνει ο δρόμος ή το πεζοδρόμιο) γραμμής λέγεται πρασιά και αποτελεί μέρος της ιδιοκτησίας. Μπορεί να περιφραχθεί και συχνότατα αυτό συμβαίνει. Το box στις περισσότερες τέτοιες περιπτώσεις βρίσκεται πάνω στο ντουβάρι -εφόσον δεν γίνεται να μπει στα κάγκελα του φράχτη- και άρα εντός ιδιωτικού χώρου.

Σελ. 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Μηνύματα: 9
    Τελευταίο Μήνυμα: 01-11-18, 23:12
  2. 1 Μηνα χωρις τηλ+ιντερνετ
    Από bebakos11 στο φόρουμ ADSL
    Μηνύματα: 8
    Τελευταίο Μήνυμα: 26-11-17, 14:04
  3. 1 Μηνα χωρις τηλ+ιντερνετ
    Από bebakos11 στο φόρουμ ADSL
    Μηνύματα: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 06-11-17, 17:12
  4. Μηνύματα: 21
    Τελευταίο Μήνυμα: 16-10-17, 13:35
  5. Μηνύματα: 11
    Τελευταίο Μήνυμα: 11-10-17, 17:02

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας