Έχω από πέρισυ το καλοκαίρι που είχα βρεθει Ιταλία μια κάρτα Vodafone ιταλική, την οποία είχα φορτίσει μία φορά μόνο, τότε που την πήρα 16/8/2017 (μου είχαν κλέψει το κινητό λίγη ώρα πριν φύγω για Ιταλία και χρειαζόμουν κάποιο νούμερο προφανώς για να επικοινωνώ μέχρι να γυρίσω πίσω). Είχε κάτι λεπτά (και για Ιταλία και για Ευρωπαϊκές χώρες αν θυμάμαι καλά) και κάτι GB το πακετάκι... Εννοείται τα ξόδεψα, ωστόσο την κάρτα την έχω ακόμα μέσα στο κινητό σαν DualSIM μαζί με το ελληνικό μου νούμερο. Κάθε λίγο και λιγάκι μου έστελναν από τη Vodafone Ιταλίας διάφορα μηνύματα εως τώρα, αλλά δεν τα βάζω καν στο Google Translate να δω τι λένε, εφόσον στην πράξη δε χρησιμοποιώ το νούμερο. Μου στείλανε όμως χτες και σήμερα ιταλικό SMS λέγοντας ότι η επαναφορτιζόμενη κάρτα μου θα λήξει. Πήγα στο www.vodafone.it, έκανα στο μπαμ λογαριασμό και μπαίνοντας μέσα, βλέπω αυτά (βάζω screenshot και στα ιταλικά και στα αγγλικά με το translate):
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  a.JPG 
Εμφανίσεις:  12 
Μέγεθος:  124,2 KB 
ID: 195114Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  i.JPG 
Εμφανίσεις:  10 
Μέγεθος:  132,2 KB 
ID: 195115Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  a1.JPG 
Εμφανίσεις:  8 
Μέγεθος:  56,3 KB 
ID: 195116Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  i1.JPG 
Εμφανίσεις:  9 
Μέγεθος:  56,8 KB 
ID: 195117

1). Λοιπόν εγώ θέλω να διατηρήσω το νούμερο, να μην το χάσω και ίσως το χρησιμοποιήσω κι αυτό το καλοκαίρι. Τι κάνω; Πρέπει να βάλω (έστω κάποια) λεφτά στην κάρτα;
2). Αυτό το -17,90 ευρώ πως δημιουργήθηκε; Πρέπει να πληρωθεί κι αυτό για να μην λήξει η κάρτα;

Δώσ'τε λίγο τα φώτα σας παιδιά, γιατί δε γνωρίζω πολλά από κάρτες. Μόνο με συμβόλαια είχα πάντα να κάνω.


edit: Βέβαια έχω κι άλλο θέμα... Πατάω στο πράσινο κάτω από το -17,90 για online recharging και με πάει εδώ:
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  top.JPG 
Εμφανίσεις:  8 
Μέγεθος:  69,3 KB 
ID: 195119
κι όταν πάω "Top up now!" με πάει εδώ:
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  asdcasdfdaaf.jpg 
Εμφανίσεις:  9 
Μέγεθος:  203,1 KB 
ID: 195120
Ε εκεί, όταν επιλέγω οποιοδήποτε ποσό και πληρωμή με PayPal (δεν έχω πιστωτική, μόνο χρεωστικές) και πατάω το πράσινο πλήκτρο κάτω, κάνει αυτό:

Ανοίγει για κλάσματα, όπως είδατε, το popup παράθυρο για το PayPal αλλά κλείνει μόνο του στο μπαμ, οπότε δε μπορώ να κάνω login στο PayPal στο popup. Έτσι γίνεται κι όταν κάνουμε αγορές από ebay, αλλά εκεί το παράθυρο του PayPal μένει ανοιχτό και κάνουμε login.