Εμφάνιση 1-6 από 6
  1. #1
    Εγγραφή
    04-07-2018
    Μηνύματα
    3
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Αγαπητοί φίλοι
    Μπορεί η ερώτηση που ακόλουθη να είναι απλή για κάποιους άλλα δύστυχος για εμενα είναι βουνά, και συγκεκριμένa :
    Μου έδωσε ένας φίλος ( λύπη σε διακοπές τώρα ) ένα βιβλίο σkαναρισμένο και αποθηκευμένο σε αρχείο ( .TIFF) συνολικού μεγέθους 4,98 MB (5.226.496 byte) ως εδώ όλα καλλα και το αρχείο ανοίγει με το πρόγραμμα προβολής τον windows και βλέπεις μια μια της σελίδες . Το πρόβλημα μου είναι ότι προσωπικά θέλω της 88 σελίδας που είναι kai βλέπω μια μια στο πρόγραμμα προβολής να φαίνονται και η 88 σαν φωτογραφίες ( εικονίδια ) μέσα σε ένα φάκελο και να μην χρίζεται κάθε φορά που σταματώ το διάβασμα στην 10 σελίδα να ψάχνω κάνοντας 10 η 20 η 30 κλικ για να Πηγενω στην σελίδα που είχα σταματήσει το διάβασμα.
    Θέλω δηλαδή να βλέπω και της 88 σελίδες όπως όταν μεταφέρω αποθηκεύω ( πχ) Φώτο από ένα κινητό σε ένα φάκελο και βλέπω ανάλογα τα εικονίδια των Φώτο που έβγαλα και τα μεγαλώνω ανάλογα με δεξιό κλικ σε μικρότερα η μεγαλύτερα εικονιδια.
    Σας ευχαριστώ εκ τον προτέρων για της βοήθεια σας υποδείξτε μου τρόπο να μπορέσω να μετατρέψω αυτό το αρχείο ( .TIFF) όπως το περιγραφώ παραπάνω.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος skyros1 : 04-07-18 στις 17:09.

  2. #2
    Εγγραφή
    02-11-2003
    Περιοχή
    Επαναπατρισθείς στην Αθήνα
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    56.427
    Downloads
    64
    Uploads
    73
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Vodafone
    Path Level
    Fastpath
    1. Έλεοc με τα ελληνικά σου.

    2. Δεν καταλαβαίνω τί θες να κάνεις.

    3. Αν θες να κάνεις αυτό που νομίζω που θες να κάνεις έχεις 3 λύσεις - αφού πρώτα μετονομάσεις τις εικόνες έτσι ώστε να έχουν αύξουσα αρίθμηση ανάλογα με τη σελίδα, με τον ίδιο αριθμό ψηφίων-γραμμάτων-χαρακτήρων:

    α. Χρησιμοποιείς κάποιο πρόγραμμα που βλέπει thumbnails (π.χ. ACDSee)

    β. Κάνεις τις TIFF PDF με έναν virtual PDF printer (π.χ. Bullzip PDF) και τις ενώνεις με τη σωστή σειρά σε ένα PDF με το PDF Split & Merge

    γ. Συμπιέζεις τις σελίδες σε ένα ZIP. Αλλάζεις το extension από zip σε cbz και τις βλέπεις με ένα πρόγραμμα κόμικ (π.χ. MComix).
    Επιτέλους το ελάχιστο δυνατό, ευέλικτο, και ψηφιακό κράτος. Με διαρκή αξιολόγηση.

  3. #3
    Εγγραφή
    04-07-2018
    Μηνύματα
    3
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Καλημέρα,
    Ένταξη οκ σε ευχαριστώ για την απάντηση να είσαι καλά, τώρα για τα ελληνικά άμα δεν είσαι και κάλος στο πληκτρολόγια κάνης λάθη.
    Να τα πάρω λοιπόν από την αρχή όπως έχει το θέμα μου.
    1. Μου έδωσαν ένα βιβλίο σε ένα στικακι το οποίο είναι σε επέκταση με τίτλο ( κηπουρική.tiff )
    2. Συγκεκριμένα , το συγκεκριμένο αρχείο είναι μέσα σε ένα φάκελο με το όνομα ( ο κήπος μας )
    3. Όταν ανοίγεις το φάκελο βλέπεις ένα μόνο αρχείο αυτό= ( κηπουρική.tiff )
    4. Κάνοντας κλικ επάνω στο αρχείο ανοίγει το πρόγραμμα προβολής φωτογραφιών τon windows, ΟΠΟΥ βλέπεις την πρώτη σελίδα του βιβλίου.
    5. Για να διάβασω τις υπόλοιπες σελίδες κάνω κλικ στα σύμβολα μπρος- πίσω του προγράμματος προβολής τon windows.
    6. Ως εδω όλα καλά , είναι βαρετό κάθε φορά που σταματάς στην σελίδα πχ 20 να χριάζεται να κανω 20 κλικ για να μεταφερθείς στην σελίδα που σταμάτησες το διάβασμα η να δω (ανοιξω ) μια εικόνα που σε ενδιαφέρει.
    7. Ήθελα ένα τρόπο που να μου μετατρέψει αυτό το συμπαγές αρχείο ( κηπουρική.tiff που περιεχη το συνολο των σελιδων του βιβλιου 88 κατα αυξανοντα σειρα αναγνωσης α/α 1,2,3,....86, 87, 88.) σε ανεξάρτητες Φώτο ( χύμα φυσικά κατά σειρά ανάγνωσης ) μέσα σε ένα φάκελο ( πχ 1 κηπουρική) οπού η φωτογραφίες θα είναι όπως προανέφερα σε σειρά ανάγνωσης και θα έχω την ευχέρεια να επιλέξω πια θα ανοίξω χωρίς να χριαζετε να κάνω 10 20 η 30 κλικ για ΝΑ ΒΡΩ ΤΗΝ ΣΕΛΙΔΑ ΠΟΥ ΘΕΛΩ.
    Πιο άπλα όπως όταν κάνουμε μεταφορά φωτογραφιών από το κινητό σε ένα φάκελο στο σκληρό δίσκο του υπολογιστή μας αυτές δεν είναι σε ένα ομαδοποιημένο αρχείο όπως το βιβλίο που αναγραφώ παραπάνω ( κηπουρική.tiff ) ΑΛΛΑ ΕΙΝΑΙ ΜΙΑ ΜΙΑ ΞΕΧΩΡΙΣΤΑ ΣΤΟ ΦΑΚΕΛΟ αυτό ακριβός θέλω να Κάνω και για το συγκεκριμένο αρχειο του βιβλίο ( κηπουρική.tiff ) η σελίδες του να φαίνονται μια μια σε ένα φάκελο ( ΠΟΥ ΔΥΣΤΙΧΟΣ ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΜΕΤΑΤΡΕΨΩ ΤΟ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΩ ΑΡΧΕΙΟ κηπουρική.tiff δεν γνωριζω τον τροπο ) .
    8. ΠΙΣΤΕΥΩ ΝΑ ΕΓΙΝΑ κατανοητός τώρα.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος skyros1 : 05-07-18 στις 13:47.

  4. #4
    Εγγραφή
    02-11-2003
    Περιοχή
    Επαναπατρισθείς στην Αθήνα
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    56.427
    Downloads
    64
    Uploads
    73
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Vodafone
    Path Level
    Fastpath
    Δηλαδή το αρχείο TIFF είναι ένα και έχει όλες τις σελίδες;

    Και συ θες να το σπάσεις σε 1 αρχείο ανά σελίδα;

    Αν θυμάμαι καλά - με μία επιφύλαξη - μπορεί να κάνει κάτι τέτοιο το GIMP.
    Επιτέλους το ελάχιστο δυνατό, ευέλικτο, και ψηφιακό κράτος. Με διαρκή αξιολόγηση.

  5. #5
    Εγγραφή
    05-05-2003
    Περιοχή
    Λάρισα
    Μηνύματα
    8.868
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    CosmOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΚΑΔΗΜΙΑ
    Router
    FRITZ!Box 7590
    Path Level
    Fastpath
    Ίσως ο πιο απλός τρόπος. Ένα εργαλείο ειδικά για αυτή την δουλειά.

    https://archive.codeplex.com/?p=tiffsplitter

  6. #6
    Εγγραφή
    04-07-2018
    Μηνύματα
    3
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    ΣΩΣΤΑ ΑΥΤΟ ΑΚΡΙΒΟΣ ΘΕΛΩ.=(( Το avatar του μέλους WAntilles
    WAntilles Το μέλος WAntilles δεν είναι συνδεδεμένο Ελληνική Σοβιετική Συριζαϊκή Δημοκρατία aDSLgr Honouree ))

Παρόμοια Θέματα

  1. Μηνύματα: 17
    Τελευταίο Μήνυμα: 28-03-18, 12:55
  2. μία SIM δύο καρτοκινητά και διαβάζεται σε ένα ! ! !
    Από johnyb98 στο φόρουμ Σταθερή & Κινητή Τηλεφωνία
    Μηνύματα: 13
    Τελευταίο Μήνυμα: 23-02-18, 12:29
  3. Embeding ένα αρχείο .exe σε ένα σαιτ.
    Από Red Yonko στο φόρουμ Προγραμματισμός και γλώσσες προγραμματισμού
    Μηνύματα: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 10-02-18, 21:11
  4. 2 adsl ή 2 vdsl πανω σε ενα καλωδιο
    Από DJman στο φόρουμ Networking
    Μηνύματα: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 28-10-17, 18:22
  5. Συνδεση ΟΤΕ και Nova με 2 δορυφόρικά πιάτα σε ένα καλώδιο
    Από zErO_cOoL στο φόρουμ DVB-T, Tηλεοράσεις, IPTV
    Μηνύματα: 9
    Τελευταίο Μήνυμα: 11-08-17, 11:09

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας