Εμφάνιση 1-8 από 8
  1. #1
    Εγγραφή
    04-09-2006
    Ηλικία
    38
    Μηνύματα
    6
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    HOL
    DSLAM
    HOL - ΑΙΓΙΟ
    Στο κατάστημά μου διατηρώ 50άρα VDSL της Cosmote. Μέχρι τη Δευτέρα 2 Ιουλίου η σύνδεση δούλευε άψογα. Από τη Δευτέρα που ήρθε ο τεχνικός για να καταργήσει το netmod ξεκίνησε ένα απίστευτος γολγοθάς, με αποτέλεσμα να είμαι σήμερα τρεις ολόκληρες μέρες μετά χωρίς internet και χωρίς τηλέφωνο. Στην αρχή δεν δεχόταν εισερχόμενες κλήσεις, μετά δεν μπορούσα να κάνω ούτε εξερχόμενες, πλέον δεν συγχρονίζει καν ο εξοπλισμός της Cosmote (ούτε το παλιό router, ούτε το καινούριο). Έχει έρθει και πάλι τεχνικός στο χώρο μου και επίσης πρέπει να έχω μιλήσει πάνω από 60 φορές με το helpdesk τους, το οποίο αποδεικνύεται πάρα πολύ λίγο για την περίσταση (είμαι χωρίς internet και τηλέφωνο σε κατάστημα, καίγεται ο κώλος μου (sic) και αυτοί με πήζουν στα «έτσι είναι η διαδικασία» και στα «έχει δρομολογηθεί»).

    Κάθε μέρα που περνάει και δεν επισκευάζεται η βλάβη, κυριολεκτικά καταστρέφομαι οικονομικά:

    α) Τα POS μου δεν δουλεύουν με αποτέλεσμα οι πελάτες που δεν μπορούν να πληρώσουν με κάρτα να αφήνουν τα προϊόντα και να φεύγουν
    β) Δεν μπορώ να δεχθώ εισερχόμενες κλήσεις με αποτέλεσμα να χάνω πάρα πολλές παραγγελίες
    γ) Στο κατάστημα μου διατηρώ κεντρικό server όπου είναι συνδεδεμένα τα υποκαταστήματά, επομένως οι υπάλληλοι γραφείου να κάθονται άπραγοι αφού δεν μπορούν να συνδεθούν στον server για να δουλέψουν τόσες μέρες

    Είμαι απελπισμένος και δεν ξέρω πως να προχωρήσω. Προφανώς ακούνε άπειρα μπινελίκια στο helpdesk και ήδη ετοιμάζει αγωγή η δικηγόρος μου, αλλά αυτό δεν λύνει το άμεσο πρόβλημά μου.

    Καμιά ιδέα κανείς;

  2. #2
    Εγγραφή
    31-05-2007
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    3.996
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110000/11000
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΤΕΡΨΙΘΕΑ
    Router
    Fritz!Box 7590
    Δεν είναι απίστευτη η ταλαιπωρία, εγώ την πιστεύω μια χαρά.
    Τo έχω δει πολλές φορές.
    Ιδέα?

    Άν υπάρχει συγκεκριμένο τεχνικό πρόβλημα με το cpe/modem/router,
    ανάφερε τα σχετικά μήπως έχει καμιά ιδέα κανείς απ'το forum.

    Αλλιώς απλώς περιμένεις, και πιέζεις όσο μπορείς τον ΟΤΕ.
    Άν το πρόβλημα είναι από την πλευρά τους δεν μπορεί να σε βοηθήσει κανείς πλην του provider.

    Με την αγωγή καλή τύχη βέβαια, και μιά χαρά θα βγάλει και το ψωμάκι της η δικηγόρος σου,
    αλλά δεν θα βγάλεις άκρη.
    Δεν βοηθάει βέβαια στο πρόβλημα σου, και σύμφωνοι το βιώνεις με τραγικό τρόπο,
    αλλά οι απλές συνδέσεις τηλεφωνίας/xDSL δεν έχουν SLA,
    και αυτό είναι σαφές στους όρους της υπηρεσίας.
    Άν θές να έχεις εγγυημένη υπηρεσία, και η υπηρεσία είναι critical για σένα,
    αγοράζεις μισθωμένο κύκλωμα με SLA (με το αντίστοιχο εξωφρενικό κόστος).
    Για τα υπόλοιπα, άν έχει πρόβλημα ο ΟΤΕ, θα το διορθώσει αν/όταν μπορεί.
    Δεν είναι καν υποχρεωμένος να προσφέρει την υπηρεσία.
    Αν αργήσει η αποκατάσταση της βλάβης θα αιτηθείς να σου επιστρέψουν το ανάλογο
    ποσοστό από τα πάγια, αλλά μέχρι εκεί ευθύνεται ο οτε.
    Δυστυχώς, δική του η υπηρεσία, δικοί του οι κανόνες.
    Disclaimer:
    Any views or opinions expressed represent the official view of the voices in my head.

  3. #3
    Εγγραφή
    15-02-2006
    Ηλικία
    47
    Μηνύματα
    248
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100/20
    ISP
    Sunrise comfort
    Router
    Sagemcom F@st 5360
    Στα pos γιατι δεν δινεις ιντερνετ μεσω GSM; Ειναι κριμα να φευγουν οι πελατες ετσι.

  4. #4
    Εγγραφή
    10-08-2005
    Περιοχή
    Εεεεε,σπιτι μου;
    Ηλικία
    38
    Μηνύματα
    1.778
    Downloads
    16
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΦΡΕΑΤΤΥΔΑ
    Router
    Fritz 7490
    SNR / Attn
    18(dB) / 7(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Καλημέρα, μπορείς να δοκιμάσεις να κάνεις εκτροπή τα σταθερά στο κινητό σου και να πάρεις ένα στικάκι 3/4G για όσο καιρό είσαι χωρίς internet. Πάρε τηλέφωνο στο 13888 να σου κάνουν την εκτροπή.

    Υπάρχει πιθανότητα το router που έχεις να μπορεί να δεχτεί usb στικάκι και να τραβάει από εκεί Internet, αλλιώς πάρε ένα mobile hotspot.

    Κάνε μια κουβέντα στον ΟΤΕ μήπως στα παρέχουν εκείνοι εως ότου αποκατασταθεί η βλάβη, δεν πρόκειται, αλλά δεν χάνεις κάτι.
    <--Εξαιρετικό webcomic με κατεστραμμένο D&D χιούμορ!!!
    XKCD: Wikipedia trivia: if you take any article, click on the first link in the article text not in parentheses or italics, and then repeat, you will eventually end up at Philosophy

  5. #5
    Εγγραφή
    16-09-2013
    Μηνύματα
    28.146
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    55.000/5.500
    ISP
    COSMOTE
    Router
    AVM FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    25(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Σε φίλο μου με πρόβλημα που πήρε 3~4 μέρες, του προτείνανε μόνοι τους την εκτροπή και του δώσανε και δωρεάν 10GB για δεδομένα, την επόμενη μέρα το φτιάξανε.
    Imagination is more important than knowledge.
    Knowledge is limited

    IMAGINATION ENCIRCLES THE WORLD

    Albert Einstein

  6. #6
    Εγγραφή
    14-10-2005
    Περιοχή
    Κυπριαδου
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    1.145
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1000/100
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΛΥΣΙΔΑ
    Router
    Fritz 5530
    Ο φιλος σου εριξε μπινελικια??


    Προφανώς ακούνε άπειρα μπινελίκια στο helpdesk και ήδη ετοιμάζει αγωγή η δικηγόρος μου, αλλά αυτό δεν λύνει το άμεσο πρόβλημά μου.
    Αν ημουν στο help desk εγω, θα το καθυστερουσα επίτηδες
    OS1: Windows 10,MoBo:Gigabyte Aorus 7 X299, CPU:Ι9-7900X,RAM:G.Skill DDR4 64GB,GPU:MSI 3080 RTX ,PSU:Corsair HX1500i ,SSD1:Samsung 970PRO 512GB SSD 2: Sandisk Ultra 2 960GB,HDD:21 TB W/D, Case:CoolerMaster Cosmos 2,CPU Cooler:Corsair H150i Pro, Monitor: Samsung Odyssey G7 32',Various: Logitech Z550,Keyboard:Logi G915

  7. #7
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Αν είναι κατι τόσο απαραίτητο το internet, δεν θα έπρεπε να υπάρχει κάποιο backup;
    Ο δικηγόρος τι ακριβώς να κάνει; το πολύ πολύ να σου πιστώσουν το πάγιο των ημερών που δεν είχες internet/γραμμή

    Το άμεσο πρόβλημα θα το λύσεις τώρα με κάποια λύση κινητής και κάποιο router που να υποστηρίζει 3g/4g, θα μπορείς μετά να το κρατήσεις και σαν Backup για τέτοιες περιπτώσεις

  8. #8
    Εγγραφή
    25-10-2012
    Μηνύματα
    906
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΨΥΧΙΚΟ
    Καταρχάς, έχεις πακέτο @business; Εάν ναι στο 13818 θα βγάλεις πιο γρήγορα άκρη. Εάν δεν έχεις, δεν μπορεί να υπάρχει τέτοια απαίτηση σε οικιακή σύνδεση.

Παρόμοια Θέματα

  1. Μηνύματα: 1808
    Τελευταίο Μήνυμα: 13-10-21, 20:55
  2. Μηνύματα: 17
    Τελευταίο Μήνυμα: 08-01-20, 19:20
  3. Μηνύματα: 38
    Τελευταίο Μήνυμα: 05-10-18, 10:28
  4. Μηνύματα: 13
    Τελευταίο Μήνυμα: 01-03-18, 23:56
  5. Μηνύματα: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 27-09-17, 22:07

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας