Εμφάνιση 1-10 από 10
  1. #1
    Εγγραφή
    06-04-2007
    Ηλικία
    59
    Μηνύματα
    126
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    DSLAM
    HOL - ΑΘΗΝΑ
    Ειμαι (ημουν) στη VODAFONE. Με τη ληξη του συμβολαιου πηγα σε καταστημα WIND και εκανα αιτηση, γιατι απο VODAFONE δεν μου εδωσαν καλυτερη προσφορα.
    Αυτο εγινε την Παρασκευη 22/6. Την ιδια μερα συζητωντας το θεμα με συγκατοικους της πολυκατοικιας πληροφορηθηκα οτι στην περιοχη μας η WIND ειναι εντελως γτπ, ετσι την επομενη Σαββατο, πηγα στο καταστημα να ακυρωσω.

    Ο υπαλληλος, που στον ιδιο ειχα κανει και την αιτηση μου και εχω το ονομα του, ειπε οτι μονο η εταιρια που ηδη ανηκα ειχε το δικαιωμα να στειλει αιτηση ακυρωσης. Με τα πολλα και αφου μιλησα με VODAFONE, και αφου μου ειπαν οτι ο νομος εχει αλλαξει και αν η αιτηση γινει σε καταστημα εχει πεναλτυ και οτι εγω επρεπε να ενημερωθω απο τον υπαλληλο πραγμα που δεν εγινε αλλα ο νομος δεν εφαρμοζεται ακομα γιατι οι καταναλωτες δεν εχουν ενημερωθει, μου εδωσαν οδηγιες και εκανα εγω αιτηση ακυρωσης την Τριτη 26/6, δηλαδη την τριτη εργασιμη απο την ημερα που εγινε η αιτηση.
    Την επομενη επικοινωνησα με WIND και μου ειπαν οτι η αιτηση εχει ληφθει και θα εξεταστει, εν τωμεταξυ εγω δεν εχω πλεον εισερχομενες κλησεις στο σταθερο για 4 μερες περιπου και το νετ μου ειναι ακομα στη VODAFONE.
    Την επομενη ξαναμιλαω, με πληροφορουν οτι απερριψαν την αιτηση ακυρωσης, τους ζητησα να ηχογραφηθη η κληση και τους ειπα οτι δεν επιθυμω να παραμεινω στην εταιρια τους, διοτι δεν ενημερωθηκα για την αλλαγη του νομου και διοτι η αιτηση ακυρωσης μου ηταν εγκαιρη.

    Μιλησα με VODAFONE, απο την οποια ειχα ηδη παρει μια πολυ καλη προσφορα, με ρωτησαν αν θελω να παραμεινω σε αυτους, δεχτηκα, και εκαναν αιτηση αντιστροφης...κατι τετοιο τελος παντων, εν τω μεταξυ τηλεφωνο και νετ περασν ηδη στη WIND. Σε συνεννοηση παντα με τη VODAFONE, πηγα σε καταστημα της και εκανα τυπικα εκ νεου ενα συμβολαιο, περιμενοντας να ενημερωθω για το αποτελεσμα της αντστροφης... αιτησης τελος παντων που ειχαν στειλει στη WIND... Σημερα με ενημερωσαν απο τη VODAFONE οτι δεν εγινε ακομα η επαναφορα μου σε αυτους διοτι, λεει, οτι υπεγραψα εγω στη WIND αιτημα (?) ακυρωσης του αριθμου μου (!), το αρνηθηκα, και μου ζητησαν να επικοινωνησω με WIND να μαθω τον αριθμο βρογχου μου για να απαντησουν στην WIND οτι εγω ποτε δεν εχω υπογραψει κατι τετοιο, τους εδωσα τον αριθμο και απο σημερα περιμενω τις εξελιξεις.

    Επειδη το θεμα με εχει κουρασει αρκετα, τι μπορω να κανω, νομικα - καταγγελτικα πλεον αν το θεμα μου με τη WIND εχελιχτει ασκημα για μενα και δεν ξεμπερδεψω;..
    Αν ξεμπερδεψω, τι θα με χρεωσουν, αν με χρεωσουν και για ποιο λογο;
    Συγνωμη αν σας κουρασα παιδια, αλλα προσπαθησα να περιγραψω οσο πιο περιληπτικα το προβλημα.

  2. #2
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Αν έχεις κάνει αίτηση σε κατάστημα δεν ισχύουν οι 14 ημέρες που μπορείς να διακόψεις χωρίς πεναλτι, λάθος σου τα είπανε απο την vodafone,
    Αίτηση ακύρωσης κάνεις στον πάροχο που ζητάς να πάς, ο προηγούμενος παρόχος δεν μπορεί να κάνει αίτηση ακύρωσης

    Δεν έχει κάνει έγκαιρα την αίτηση ακύρωσης, δυστυχώς

    Επισημαίνεται ότι εάν η σύμβαση έχει συναφθεί σε κατάστημα της εταιρίας, ο συνδρομητής δεν έχει δικαίωμα να υπαναχωρήσει και συνεπώς, δεν μπορεί να ακυρώσει αίτηση φορητότητας αριθμού.

  3. #3
    Εγγραφή
    09-09-2005
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    812
    Downloads
    19
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    49.998/4.996
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Wind - ΓΕΡΑΚΑΣ
    Σε περίπτωση διακοπής σύμβασης ορισμένου χρόνου πριν τη λήξη της, ενδέχεται να επιβαρυνθείτε με τέλος λόγω πρόωρης λήξης. Ανατρέξτε στη σύμβασή σας για τους σχετικούς όρους.
    Νομίζω έχει ασάφεια εδώ ο νέος κανονισμός. Ημερομηνία έναρξης της σύμβασης ορίζεται η ημέρα που ενεργοποιείται η τηλεφωνική γραμμή στο νέο πάροχο. Αυτό απ' όσο θυμάμαι αναγραφόταν παλιότερα στα συμβόλαια. Άρα αν δεν έχει ενεργοποιηθεί η γραμμή δεν υφίσταται ο όρος διακοπής σύμβασης, εφ' όσον η σύμβαση δεν έχει ξεκινήσει.

    Ωστόσο, με την μπουρδολογία που έχουν ενημερώσει τους υπαλλήλους των καταστημάτων να παραμμυθιάζουν τους συνδρομητές κερδίζουν χρόνο για να ενεργοποιηθεί η γραμμή.

    Η ξεφτίλα σε όλο της το μεγαλείο.

  4. #4
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από humanious Εμφάνιση μηνυμάτων
    Νομίζω έχει ασάφεια εδώ ο νέος κανονισμός. Ημερομηνία έναρξης της σύμβασης ορίζεται η ημέρα που ενεργοποιείται η τηλεφωνική γραμμή στο νέο πάροχο. Αυτό απ' όσο θυμάμαι αναγραφόταν παλιότερα στα συμβόλαια. Άρα αν δεν έχει ενεργοποιηθεί η γραμμή δεν υφίσταται ο όρος διακοπής σύμβασης, εφ' όσον η σύμβαση δεν έχει ξεκινήσει.

    Ωστόσο, με την μπουρδολογία που έχουν ενημερώσει τους υπαλλήλους των καταστημάτων να παραμμυθιάζουν τους συνδρομητές κερδίζουν χρόνο για να ενεργοποιηθεί η γραμμή.

    Η ξεφτίλα σε όλο της το μεγαλείο.
    είναι ξεκάθαρο το

    Επισημαίνεται ότι εάν η σύμβαση έχει συναφθεί σε κατάστημα της εταιρίας, ο συνδρομητής δεν έχει δικαίωμα να υπαναχωρήσει και συνεπώς, δεν μπορεί να ακυρώσει αίτηση φορητότητας αριθμού.
    η σύμβαση έχει ξεκινήσει απο την υπογραφή στο κατάστημα

  5. #5
    Εγγραφή
    06-04-2007
    Ηλικία
    59
    Μηνύματα
    126
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    DSLAM
    HOL - ΑΘΗΝΑ
    Αληθεια, εμεις οι απλοι χρηστες - συνρομητες πως θα επρεπε να ξερουμε οτι αλλαξε ο νομος, μυριζοντας τα δαχτυλα μας η κανοντας διαλογισμο;.. δεν ειναι υποχρεωμενοι οι υπαλληλοι του νεου παροχου που κανουμε αιτηση να μας ενημερωσουν;...

  6. #6
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από gf030 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αληθεια, εμεις οι απλοι χρηστες - συνρομητες πως θα επρεπε να ξερουμε οτι αλλαξε ο νομος, μυριζοντας τα δαχτυλα μας η κανοντας διαλογισμο;.. δεν ειναι υποχρεωμενοι οι υπαλληλοι του νεου παροχου που κανουμε αιτηση να μας ενημερωσουν;...
    Και παλιότερα αυτό ίσχυε για αιτήσεις σε κατάστημα, στο συμβόλαιο που υπέγραψες αναφέρεται αυτό το πράγμα

  7. #7
    Εγγραφή
    06-04-2007
    Ηλικία
    59
    Μηνύματα
    126
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    DSLAM
    HOL - ΑΘΗΝΑ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sdikr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Και παλιότερα αυτό ίσχυε για αιτήσεις σε κατάστημα, στο συμβόλαιο που υπέγραψες αναφέρεται αυτό το πράγμα
    Εχω ακυρωσει πολλες φορες ενω ειχα κανει αιτηση σε καταστημα, και σε cosmote, και σε forthnet, μονο με την WIND εχω προβλημα

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sdikr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αν έχεις κάνει αίτηση σε κατάστημα δεν ισχύουν οι 14 ημέρες που μπορείς να διακόψεις χωρίς πεναλτι, λάθος σου τα είπανε απο την vodafone,
    Αίτηση ακύρωσης κάνεις στον πάροχο που ζητάς να πάς, ο προηγούμενος παρόχος δεν μπορεί να κάνει αίτηση ακύρωσης

    Δεν έχει κάνει έγκαιρα την αίτηση ακύρωσης, δυστυχώς
    Απο τη WIND μου ειπανε και οχι απο την vodafone, την επομενη της αιτησης που πηγα να ακυρωσω, οτι δεν μπορω ο ιδιος να κανω αιτηση ακυρωσης και οτι πρεπει να το κανει ο προηγουμενος παραχος μου, προφανως για να καθυστερησω να την κανω.... Μου στειλανε μηνυμα ενεργοποιησης στις 6,30 το πρωι, αφου την προηγουμενη ειχαν λαβει την αιτηση ακυρωσης μου.

  8. #8
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από gf030 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εχω ακυρωσει πολλες φορες ενω ειχα κανει αιτηση σε καταστημα, και σε cosmote, και σε forthnet, μονο με την WIND εχω προβλημα
    Παλιότερα για απο κατάστημα ίσχυε το 3 ημέρες πριν την ημερομηνία ενεργοποίησης
    https://lawandtech.eu/2014/08/21/portability/

    Πάλι όμως στο νέο συμβόλαιο υπήρχε η αναφορά στον νέο κανονισμό,

  9. #9
    Εγγραφή
    06-04-2007
    Ηλικία
    59
    Μηνύματα
    126
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    DSLAM
    HOL - ΑΘΗΝΑ
    Προφανως εννοεις τρεις εργασιμες, την τριτη εργασιμη το πρωι εκανα την αιτηση ακυρωσης και θα την ειχα κανει απο τη δευτερη αν δεν με παραπλανουσε ο υπαλληλος.

  10. #10
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από gf030 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Προφανως εννοεις τρεις εργασιμες, την τριτη εργασιμη το πρωι εκανα την αιτηση ακυρωσης και θα την ειχα κανει απο τη δευτερη αν δεν με παραπλανουσε ο υπαλληλος.
    3 εργάσιμες πριν την ορισμένη ημερομηνία ενεργοποίησης όχι 3 εργάσιμες μετά την αίτηση
    Αλλά αυτό αναφέρεται στον παλιό κανονισμό

Παρόμοια Θέματα

  1. Πρόβλημα με WIND σε μετάβαση από ADSL σε VDSL
    Από vassilis1970 στο φόρουμ Wind VDSL
    Μηνύματα: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 03-05-18, 13:05
  2. Μπέρδεμα με WIND VDSL
    Από bored01 στο φόρουμ Wind VDSL
    Μηνύματα: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 16-04-18, 01:32
  3. Wind: Πασχαλινή προσφορά με 2GB mobile data δωρεάν
    Από nnn στο φόρουμ Ειδήσεις
    Μηνύματα: 22
    Τελευταίο Μήνυμα: 05-04-18, 17:41
  4. Μηνύματα: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 18-12-17, 14:25
  5. Μηνύματα: 22
    Τελευταίο Μήνυμα: 06-12-17, 23:18

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας