Σελ. 1 από 4 123 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1-15 από 53
  1. #1
    Εγγραφή
    22-06-2018
    Ηλικία
    65
    Μηνύματα
    0
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    fibair
    Τι να πω γιαυτό το θέμα .... Πρώτα να πω μιά καλημέρα και δεύτερον να αναφέρω ότι υπήρχε αυτό το θέμα πριν από χρόνια, το βρήκα ψάχνοντας για βοήθεια, λύση, κάτι τέλος πάντων επειδή μου άρεσαν οι απαντήσεις κάποιων μελών για να βοηθηθώ. Μένω στον 1ο όροφο πολυκατοικίας στο ισόγειο της οποίας εδώ και τρία χρόνια έχει ανοίξει παιδικός-βρεφονηπιακός σταθμός-υπηρεσίες φύλαξης παιδιών και δημιουργικής απασχόλησης. Λειτουργεί από 07.00-21.00 'ωρα και προσφέρει απ' όλα. Πάρτυ, παραστάσεις καραγκιόζη και ότι άλλο μπορείτε να φαντασθείτε. Επειδή τόλμησα να καλέσω δυο φορές την αστυνομία για διατάραξη, μου έχουν κάνει δύο μηνύσεις και μία αγωγή, ζητώντας 300.000 ευρώ αποζημίωση για δυσφήμιση. Εχω πληρώσει σε δικηγόρους ένα σωρό λεφτά και άκρη σεν έχω βγάλει ακόμη. Εδώ έρχεται και το τελειωτικό χτύπημα. Η κυρία που μένει στον 2ο ακριβώς από πάνω μου όροφο, έχει εδώ και 4-5 χρόνια που μάλλον προσπαθεί να γκρεμίσει το διαμέρισμά της πάνω στο κεφάλι μου. Το τι έπιπλο τραβάει όλη μέρα μέχρι τις 5 το απόγευμα, δεν μπορείτε να καταλάβετε. Εχω κάνει συστάσεις, εχω πάει στον εισαγγελέα και της έχουν γίνει παρατηρήσεις, έχω πάει στο αστυνομικό τμήμα και την έχουν καλέσει δυο φορές. Τίποτα, συμμορφώνεται για 5-6 μήνες και μετά πάλι τα ίδια. Πήγα σε δικηγόρο και μου είπε ότι δεν πρόκειται να βγάλω άκρη ούτε με κατάθεση μήνυσης, είναι πολύ δύσκολο να αποδειχθεί και οι δικαστές απρόθυμοι για τέτοιες υποθέσεις. Τελικά πρέπει να αυτοδικήσει κάποιος; Με έχουν βάλει στη μέση και βράζω στο ζουμί μου. Σκέπτομαι διάφορα για εκδίκηση και εδώ έρχομαι να ζητήσω την βοήθεια του zer0c00l και του minas1000. Τώρα τι να σας πω, πάσα συμβουλή προκειμένου να εξαφανισθεί η αποπάνω ευπρόσδεκτη, είναι και ιδιοκτήτρια τρομάρα της. Δεν έχω ενοχλήσει κανέναν, προσπαθώ να είμαι ευγενική, μάλλον στις μέρες μας νομίζουν ότι είσαι μ.........ας.

  2. #2
    Εγγραφή
    23-12-2004
    Ηλικία
    61
    Μηνύματα
    912
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Router
    DrayTek
    Ο σταθμός αν τηρεί τις ώρες κοινής ησυχίας δεν μπορείς να κάνεις τίποτα.Για την αποπάνω δυστυχως πρέπει να γίνεις καφρισα Με απλά λόγια ενόχλησε την και εσύ όταν αυτή ησυχάζει πχ βάλε δυνατά μουσική . Ζούμε σε μια κοινωνία που με το καλό κάνεις δεν καταλαβαίνει.Η κόρη μου κάνει 2 πάρτυ το χρόνο και στις 23.30 σχεδόν κλείνει τη μουσική γιατι της έχω μάθει ότι επειδή αυτή γιορτάζει οι άλλοι δεν έχουν υποχρέωση να ακούν τη μουσική της.
    Μετεωρολογικός σταθμός Αμαρουσίου
    http://users.otenet.gr/~oyxbc3/myweather/index.html

  3. #3
    Εγγραφή
    03-12-2010
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    846
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    HOL
    Δυστυχώς δεν έχει νόημα να ασχοληθείς και δεν θα καταφέρεις να κάνεις τίποτα, αν ο άλλος δεν έχει λάβει την απαραίτητη παιδεία απ' τους γονείς του και ως ενήλικας δεν μπορεί να καταλάβει οτι ο άλλος ενοχλείται από την φασαρία του δεν θα μπορέσεις ούτε εσύ να καταφέρεις κάτι και θα χαλάσεις την ψυχολογία σου δίχως αποτέλεσμα.

    Στο θέμα του "γκρεμίσματος" της από πάνω, να κάνεις καταγγελία στην πολεοδομία, οχι οτι με αυτό θα σταματήσει απαραίτητα τον θόρυβο, αλλά μπορεί να την τσούξει αν φάει πρόστιμο, αν και πλέον από αυτά που γνωρίζω, μόνο αν έχει κάνει επεμβάσεις στον φέροντα οργανισμού του κτιρίου θα έχει σοβαρές ποινές, πλέον δεν απαιτείται άδεια εργασιών μικρής κλίμακας για αρκετές εργασίες που παλιά χρειαζόταν.

    Επειδή το θέμα το έχω συζητήσει με γνωστούς, είτε κοιτάς να αλλάξεις σπίτι είτε κοιτάς για λύσης ηχομόνωσης στο σπίτι σου, και τα 2 απαιτούν κόστος και ταλαιπωρία.

  4. #4
    Εγγραφή
    22-12-2007
    Ηλικία
    38
    Μηνύματα
    633
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Το καταστατικο της πολυκατοικιας προβλεπει τετοια χρηση του χωρου? Αν εισαι ιδιοκτητης ξερεις λογικα, αν εισαι ενοικιαστης απλα ψαχνεις σπιτι αλλου.
    Αν και ειμαι κατα των αντιποινων, αν εχεις ορεξη και δεν ντρεπεσαι, υποθετω οι φωνες απο καμια τσοντα δεν θα εμπνεουν και πολυ τους γονεις που θελουν να φερουν τα παιδια τους εκει. Νομικα ομως δεν ξερω τι συνεπεις μπορει να εχει αυτο, ασχετα απο τις ωρες κοινης ησυχιας.

  5. #5
    Εγγραφή
    16-09-2013
    Μηνύματα
    28.146
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    55.000/5.500
    ISP
    COSMOTE
    Router
    AVM FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    25(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    «Ο κακός ο χρόνος περνάει, ο κακός ο γείτονας όχι», έχω αντιμετωπίσει τα ίδια με "αποπάνω γαιδούρια", δεν κατάφερα τίποτα με παρατηρήσεις, μηνύσεις, κ.λ.π., φρόντισα στο επόμενο διαμέρισμα που μετακόμισα να είναι στον τελευταίο όροφο.
    Αν είσαι ενοικιάστρια, φεύγεις, αν είσαι ιδιοκτήτρια, την έκατσες...…...επίσης οτιδήποτε και να κάνεις για αντίποινα κάποια στιγμή μπορεί να γυρίσει εναντίον σου, οι υπόλοιποι μπορεί να είναι συνεννοημένοι για να σε πάνε κόντρα.
    Imagination is more important than knowledge.
    Knowledge is limited

    IMAGINATION ENCIRCLES THE WORLD

    Albert Einstein

  6. #6
    Εγγραφή
    16-06-2008
    Μηνύματα
    545
    Downloads
    38
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    5000/50000
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΑΛΑΜΑΚΙ
    Path Level
    Interleaved
    Για την πάνω, θα πάρεις κάτι με κοντάρι, ένα σκουπόξυλο πχ, και κάθε φορά που θα ξεκινάει τρία χτυπήματα στο ταβάνι.
    Τακ - Τακ - Τακ, αν σταματήσει έχει καλώς, αλλιώς συνεχίζεις με ένα δεύτερο σετ επί δυο αυτή την φορά.
    Αρκεί να μην εισαι υπερβολική βέβαια και χτυπάς με κάθε θόρυβο.

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Basilhs23_ Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δυστυχώς δεν έχει νόημα να ασχοληθείς και δεν θα καταφέρεις να κάνεις τίποτα, αν ο άλλος δεν έχει λάβει την απαραίτητη παιδεία απ' τους γονείς του και ως ενήλικας δεν μπορεί να καταλάβει οτι ο άλλος ενοχλείται από την φασαρία του δεν θα μπορέσεις ούτε εσύ να καταφέρεις κάτι και θα χαλάσεις την ψυχολογία σου δίχως αποτέλεσμα.

    Στο θέμα του "γκρεμίσματος" της από πάνω, να κάνεις καταγγελία στην πολεοδομία, οχι οτι με αυτό θα σταματήσει απαραίτητα τον θόρυβο, αλλά μπορεί να την τσούξει αν φάει πρόστιμο, αν και πλέον από αυτά που γνωρίζω, μόνο αν έχει κάνει επεμβάσεις στον φέροντα οργανισμού του κτιρίου θα έχει σοβαρές ποινές, πλέον δεν απαιτείται άδεια εργασιών μικρής κλίμακας για αρκετές εργασίες που παλιά χρειαζόταν.

    Επειδή το θέμα το έχω συζητήσει με γνωστούς, είτε κοιτάς να αλλάξεις σπίτι είτε κοιτάς για λύσης ηχομόνωσης στο σπίτι σου, και τα 2 απαιτούν κόστος και ταλαιπωρία.
    Η καταγγελία στην πολεοδομία προϋποθέτει να εισαι και συ 100% νόμιμος, αλλιώς αναμένεις και συ τα αντίποινα!
    Αν η πολυκατοικία είναι πριν το 2013, αν δεν έχει καλύψει τις όποιες παρανομίες με τον πρόσφατο νόμο περί αυθαίρετων, 99% θα πληρώσεις και συ!

    Αν και μάλλον το "γκρέμισμα" είναι καθ υπερβολή για να περιγράψει τον θόρυβο!
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος eqvus : 07-07-18 στις 12:02.

  7. #7
    Εγγραφή
    18-02-2004
    Μηνύματα
    3.400
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΧΑΛΑΝΔΡΙ
    Router
    Fritz!box Fon 7590
    SNR / Attn
    10(dB) / 21(dB)
    Ο κανονισμός χρήσεων της περιοχής και ο κανονισμός της πολυκατοικίας επιτρέπουν τη χρήση του ισογείου ως παιδικού σταθμού; Πληρούν τις προδιαγραφές πυρασφάλειας;
    Προσπάθησε να βρεις κάτι με το οποίο δεν είναι σύννομοι.

  8. #8
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από gcf Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ο κανονισμός χρήσεων της περιοχής και ο κανονισμός της πολυκατοικίας επιτρέπουν τη χρήση του ισογείου ως παιδικού σταθμού; Πληρούν τις προδιαγραφές πυρασφάλειας;
    Προσπάθησε να βρεις κάτι με το οποίο δεν είναι σύννομοι.
    Φαντάσου να φύγει ο παιδικός και να γίνει μπαράκι μετά

  9. #9
    Εγγραφή
    24-06-2006
    Περιοχή
    Αργυρούπολη
    Ηλικία
    56
    Μηνύματα
    285
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    2048/256
    ISP
    OTEnet
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΗΛΙΟΥΠΟΛΗΣ
    κατά τη γνώμη μου, υπάρχουν λύσεις (ή/και "λύσεις") ανάλογα με το μέχρι που θέλεις να φτάσεις:

    η απλή είναι να μετακομίσεις: αν νοικιάζεις δεν σε πειράζει - αν είσαι ιδιοκτήτης, νοικιάζεις αυτό και νοικιάζεις άλλο για να μείνεις

    μια "σύνθετη" είναι να "ανοίξεις" άτυπο μηχανουργείο - τηρείς απαρέγγλιτα τις ώρες κοινής ησυχίας και όλες τις υπόλοιπες - ανελλειπώς - τρίβεις σίδερα με τριβείο.(το σίδερο να ακουμπά στο πάτωμα). Φυσικά λες οτι κάνεις "εξυπηρέτηση" σε γνωστούς χωρίς αμοιβή.
    Αν αντέξει κάποιος το 7:00-15:00 και 17:30-22:00 για πάνω από 6-7 μέρες, να μου τον δείξεις

  10. #10
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από exop001 Εμφάνιση μηνυμάτων
    κατά τη γνώμη μου, υπάρχουν λύσεις (ή/και "λύσεις") ανάλογα με το μέχρι που θέλεις να φτάσεις:

    η απλή είναι να μετακομίσεις: αν νοικιάζεις δεν σε πειράζει - αν είσαι ιδιοκτήτης, νοικιάζεις αυτό και νοικιάζεις άλλο για να μείνεις

    μια "σύνθετη" είναι να "ανοίξεις" άτυπο μηχανουργείο - τηρείς απαρέγγλιτα τις ώρες κοινής ησυχίας και όλες τις υπόλοιπες - ανελλειπώς - τρίβεις σίδερα με τριβείο.(το σίδερο να ακουμπά στο πάτωμα). Φυσικά λες οτι κάνεις "εξυπηρέτηση" σε γνωστούς χωρίς αμοιβή.
    Αν αντέξει κάποιος το 7:00-15:00 και 17:30-22:00 για πάνω από 6-7 μέρες, να μου τον δείξεις
    Θέλει προσοχή αυτο, καθώς υπάρχουν κάποιες περιπτώσεις που μπορεί να βρεθείς μπλεγμένος
    http://www.news247.gr/i-fasaria-tha-...i.6076032.html

  11. #11
    Εγγραφή
    24-06-2006
    Περιοχή
    Αργυρούπολη
    Ηλικία
    56
    Μηνύματα
    285
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    2048/256
    ISP
    OTEnet
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΗΛΙΟΥΠΟΛΗΣ
    η φράση "κλειδί" είναι:

    οι οποίοι σχεδόν σε καθημερινή βάση έκαναν τον βίο αβίωτο στους γείτονες κάνοντας φασαρία κατά τις βραδινές ώρες και τις ώρες κοινής ησυχίας.
    το παραπάνω ισχύει :
    τηρείς απαρέγγλιτα τις ώρες κοινής ησυχίας και όλες τις υπόλοιπες - ανελλειπώς - τρίβεις σίδερα με τριβείο.(το σίδερο να ακουμπά στο πάτωμα). Φυσικά λες οτι κάνεις "εξυπηρέτηση" σε γνωστούς χωρίς αμοιβή.

    βέβαια, θα τον μισίσουν όλοι, αλλά αν είναι αποφασισμένος...

  12. #12
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από exop001 Εμφάνιση μηνυμάτων
    η φράση "κλειδί" είναι:



    το παραπάνω ισχύει :
    τηρείς απαρέγγλιτα τις ώρες κοινής ησυχίας και όλες τις υπόλοιπες - ανελλειπώς - τρίβεις σίδερα με τριβείο.(το σίδερο να ακουμπά στο πάτωμα). Φυσικά λες οτι κάνεις "εξυπηρέτηση" σε γνωστούς χωρίς αμοιβή.

    βέβαια, θα τον μισίσουν όλοι, αλλά αν είναι αποφασισμένος...
    το κλειδί είναι το και
    Για να λέει βραδινές, αλλά και ώρες κοινής ησυχίας μιλάει και για τις ώρες πριν τις 23:00 που ξεκινάνε οι ώρες κοινής ησυχίας, όποτε ξαναλέω θέλει προσοχή.

  13. #13
    Εγγραφή
    24-06-2006
    Περιοχή
    Αργυρούπολη
    Ηλικία
    56
    Μηνύματα
    285
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    2048/256
    ISP
    OTEnet
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΗΛΙΟΥΠΟΛΗΣ
    ε καλά - ας το κάνει 7:00-15:00 και 17:30-20:00

    Αν αντέξει κάποιος για πάνω από 6-7 μέρες, να μου τον δείξεις

    γίνεται και αλλιώς: τις πρώτες 1-2 μέρες το κάνεις και το ηχογραφείς και μετά άσε το στέρεο να κάνει τη "δουλειά"

  14. #14
    Εγγραφή
    22-06-2018
    Ηλικία
    65
    Μηνύματα
    0
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    fibair
    Τελικά έχω καταλάβει, ότι όσο προσπαθείς να σέβεσαι και να είσαι ανθρώπινος, τόσο οι άλλοι βγάζουν την καφρίλα τους. Δεν ξέρω αν γίνεται επίτηδες, αλλά έχω σηκώσει τα χέρια δεν μπορώ να βγάλω άκρη.

    - - - Updated - - -

    Δυστυχώς είμαι ιδιοκτήτρια και δεν θα ανεχθώ από κανέναν να μ απειλεί ότι θα με κάνει να πουλήσω το σπίτι μου. Εκεί έχουμε φτάσει, ο ενοικιαστής να απειλεί τους ιδιοκτήτες. Και επειδή οι άλλοι κάθονται σαν κότες και τον ανέχονται, εγώ δεν είμαι κότα.

  15. #15
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από exop001 Εμφάνιση μηνυμάτων
    ε καλά - ας το κάνει 7:00-15:00 και 17:30-20:00

    Αν αντέξει κάποιος για πάνω από 6-7 μέρες, να μου τον δείξεις

    γίνεται και αλλιώς: τις πρώτες 1-2 μέρες το κάνεις και το ηχογραφείς και μετά άσε το στέρεο να κάνει τη "δουλειά"
    Και πάλι θα έχει θέμα, είναι άλλο πράγμα οι ώρες κοινής ησυχίας και άλλο πράγμα το να πας κάποιον στο δικαστήριο γιατί πραγματικά σου δημιουργεί πρόβλημα

    Πράγματι το Μονομελές Πρωτοδικείο Αθηνών απαγόρευσε στους ιδιοκτήτες του δεύτερου ορόφου κάθε προσβολή της προσωπικότητας των ιδιοκτήτων του πρώτου ορόφου και τους υποχρέωσε να παραλείψουν στο μέλλον κάθε όμοια πράξη που οδηγεί στην προσβολή της προσωπικότητας τους, ενώ επιβλήθηκε σε βάρος τους χρηματική ποινή 2.000 ευρώ και προσωπική κράτηση ενός μηνός στον καθένα, σε περίπτωση παραβίασης της δικαστικής απόφασης.
    Είναι άλλο πράγμα το κάνω θόρυβο μια μέρα, ή δυο ή μια βδομάδα, φτάνει να μπορώ και να το δικαιολογήσω, πχ ανακαίνισή, είναι άλλο πράγμα το κάνω το διαμέρισμα μηχανουργείο χωρίς αδεία, χωρίς να μεριμνήσω για μόνωση κλπ.


    Σε μια παραπλήσια περίπτωση που είχα θέμα με τον απο επάνω με το μπάσο της μουσικής σε ώρες κανονικές του πήγα μια εκτύπωση απο μια παραπλήσια απόφαση δικαστηρίου που έριξε πρόστιμο σε αυτούς που παίζανε δυνατή μουσική όλες τις ώρες της ημέρας.
    Μάλλον το διάβασε γιατί δεν παίζει τρίζουν πλέον τα τζάμια

Σελ. 1 από 4 123 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Μηνύματα: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 01-03-18, 00:15
  2. Μηνύματα: 37
    Τελευταίο Μήνυμα: 16-02-18, 16:46
  3. Μηνύματα: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 16-02-18, 03:51
  4. Μηνύματα: 28
    Τελευταίο Μήνυμα: 18-10-17, 14:24
  5. Μηνύματα: 13
    Τελευταίο Μήνυμα: 25-07-17, 18:30

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας