Εμφάνιση 1-2 από 2
  1. #1
    Εγγραφή
    13-12-2005
    Μηνύματα
    8
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL OTE
    Ταχύτητα
    768/192
    ISP
    Otenet
    Router
    speedtouch 585
    Γεια σας έχω το εξής πρόβλημα επειδή δεν έχω καλό internet, από τα 24 Mbps πιάνω τα 5mbps τα οποία μαζί με την σταθερή τηλεφωνία μου βγαίνει περίπου 37 ευρώ το μήνα. Έχω δηλώσει για βλάβη επανειλημμένως αλλά αυτό δεν φτιάχνεται γιατί φταίει ο χαλκός που φτάνει έως το σπίτι μας (2 χιλιομετρα από ΚΑΦΑΟ του οτε). Για να φτιαχτεί θα πρέπει να έρθουν να σκάψουν σε ορισμένο σημείο όπου είχαν σκάψει και παλαιότερα για το πρόβλημά θορύβου και συνακροασεων που είχε η περιοχή μας. Και τότε μάλλον... θα κλειδώνω παραπάνω από 5mbps…

    Μας έχουν πάρει επανειλημμένως τηλέφωνα για προσφορές οπτικής ίνας κλπ. Αλλά ποιος ο λόγος εφόσων εάν σου προσφέρουν 50mbps και εσύ πιάνεις τα 30mbps ή τα 10mbps...

    Δεν ξέρω τι απαιτεί και πόσο χρόνο θα κάνει να έρθει ένα συνεργείο για να σκάψει σε ορισμένη περιοχή για να βρει τη βλάβη και δεν είμαι σίγουρος εαν θα βελτιωθεί…

    Γενικά έχουμε πρόβλημα με τη διασύνδεση χαλκού από το καφάο του ΟΤΕ μέχρι το σπίτι μου γιατί υποτίθεται ότι μέχρι εκεί φτάνει η οπτική Ίνα.

    Έχω σκεφτει: 1)Να πάρω ένα 4G router και να βάλω μία κάρτα SIM μέσα και να μοιράζω το internet στο σπίτι γενικά μέσω WiFi ή και μέσω Ethernet…

    Το θέμα είναι εάν υπάρχουν πιο φτηνά πακέτα οτε mobile ίντερνετ από 37€ το μήνα;

    Το ίντερνετ μέσω sim παίζει καλά με online υπηρεσίες σε smart TV;

    Έχει ρύθμιση για να κάνω port forward από το firewall του παρόχου η μπλοκάρει κάποια ports;

    Η 2η λύση είναι να πάρω ένα USB στικάκι με κάρτα sim μέσα και να το καρφώσω πάνω σε ένα συμβατό ρούτερ γιά να μοιράσω internet μέσω της SIM που θα έχει μέσα το USB στικάκι και πάλι εδώ είναι θέμα τη mobile internet συμβόλαια υπάρχουν;

    Και η 3η λύση είναι να κρατήσω την σταθερή γραμμή και να αλλάξω πάροχο και να το έχω μόνο για ίντερνετ με 20€ το μήνα λιγότερο από αυτά που δίνω για τον ΟΤΕ 37€…

    Εχετε να προτείνετε κάποιες λύσεις από τα προηγούμενα που είπα ή και κάτι άλλο ευχαριστώ

  2. #2
    Εγγραφή
    03-08-2004
    Περιοχή
    Θεσσαλονικη
    Μηνύματα
    2.426
    Downloads
    19
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    100/100
    ISP
    Inalan
    Router
    FRITZ!Box Fon WLAN 7360
    Δυστυχώς το mobile internet είναι πανάκριβο. Ακόμη και αν βρεις κάποιο πακέτο σε αυτά λεφτά θα έχει όριο πχ 20gb
    Αν δε σε πειράζει το όριο στα GB τότε υπάρχουν αυτά COSMOTE Home Double Play SIM
    Γενικά για οικιακή χρήση δεν κάνουν αυτά. Για κανένα εξοχικό ίσως
    Ρίξε μια ματιά και στο COSMOTE Home Speed Booster αλλά να ξέρεις ότι η υπηρεσία συνδυάζεται με την υπάρχουσα γραμμή DSL που έχεις άρα θα έχεις επιπλέον κόστος

Παρόμοια Θέματα

  1. Μηνύματα: 38
    Τελευταίο Μήνυμα: 05-10-18, 10:28
  2. αλλαγή εργασίας από COSMOTE σε WIND
    Από wifi στο φόρουμ Εκτός θέματος
    Μηνύματα: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 07-05-18, 17:29
  3. Αλλαγη παροχου απο Vodafon σε Cosmote
    Από athletic στο φόρουμ Σταθερή & Κινητή Τηλεφωνία
    Μηνύματα: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 03-02-18, 17:59
  4. Wind 800Mhz σε 4G δικτυο?
    Από nkoumo στο φόρουμ Wind
    Μηνύματα: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 02-11-17, 01:14
  5. Μηνύματα: 20
    Τελευταίο Μήνυμα: 27-09-17, 14:25

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας