Σελ. 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1-15 από 20
  1. #1
    Εγγραφή
    14-06-2018
    Ηλικία
    28
    Μηνύματα
    133
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Wind
    Αυτές της ημέρες έχω θέματα με την Forthnet.
    Υψηλό Ping σε Online Games, Χαμηλή ταχύτητα ίντερνετ και σκέφτομαι μιας που έλυξε το συμβόλαιο
    να πάω σε Cosmote. Εσείς τι προτείνετε θα έχω τα ίδια προβλήματα; Είμαι πάνω από 1.000 χιλιόμετρα μακριά από αστικό κέντρο!
    Στην περιοχή μου πιάνω έως 6MPBS Download και στο περίπου 0.75 Upload. Ρίξτε τα φώτα σας

  2. #2
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Αν μας έδινες και τα στοιχεία συγχρονισμού θα βγάζαμε κάποιο συμπέρασμα. Μπορεί να είναι χάλια ή καλά. Ανάλογα την απόσταση που έχεις (που σίγουρα δεν είναι όση γράφεις).

  3. #3
    Εγγραφή
    05-05-2009
    Περιοχή
    Παλαιό Φάληρο
    Μηνύματα
    12.715
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    FTTH Φως το αληθ
    ISP
    OTE
    Router
    Fritz 7590
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Constantine4 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αυτές της ημέρες έχω θέματα με την Forthnet.
    Υψηλό Ping σε Online Games, Χαμηλή ταχύτητα ίντερνετ και σκέφτομαι μιας που έλυξε το συμβόλαιο
    να πάω σε Cosmote. Εσείς τι προτείνετε θα έχω τα ίδια προβλήματα; Είμαι πάνω από 1.000 χιλιόμετρα μακριά από αστικό κέντρο!
    Στην περιοχή μου πιάνω έως 6MPBS Download και στο περίπου 0.75 Upload. Ρίξτε τα φώτα σας
    Στα 2.500 χιλιόμετρα είσαι στο Παρίσι
    " Ούτε λαχανικά δεν θα φόρτωνα. "

    ----
    No fm radio ?
    No headphone jack ?

    Sorry no phone.

  4. #4
    Εγγραφή
    16-09-2013
    Μηνύματα
    28.146
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    55.000/5.500
    ISP
    COSMOTE
    Router
    AVM FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    25(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από dimitri_ns Εμφάνιση μηνυμάτων
    Στα 2.500 χιλιόμετρα είσαι στο Παρίσι
    Αμέσως να τον κράξεις, αν είναι στην Κόρινθο και συνδέεται στο Α/Κ Διδυμότειχου, μέσα στην Ελλάδα είναι.
    Imagination is more important than knowledge.
    Knowledge is limited

    IMAGINATION ENCIRCLES THE WORLD

    Albert Einstein

  5. #5
    Εγγραφή
    14-06-2018
    Ηλικία
    28
    Μηνύματα
    133
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Wind
    Η αλήθεια είναι ότι δεν ήξερα ότι η απόσταση πάει με βάση το DSLAM αλλά με το Α/Κ του ΟΤΕ! :P

    Υπάρχει κάποιος τρόπος να δω πόσο μακριά είμαι από το DSLAM της περιοχής μου;

  6. #6
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Το DSLAM κάθε παρόχου είναι μέσα (ή ακριβώς έξω) από το αστικό κέντρο του ΟΤΕ της περιοχής σου.
    Αν μιλάμε όμως για νέες καμπίνες, τότε το DSLAM είναι σε αυτές, άρα πολύ μικρότερη απόσταση.

  7. #7
    Εγγραφή
    01-04-2007
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    82
    Downloads
    14
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    20519 /1003
    ISP
    COSMOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΑ
    Router
    Speedport Plus
    SNR / Attn
    8.4(dB) / 14.5(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Constantine4 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αυτές της ημέρες έχω θέματα με την Forthnet.
    Υψηλό Ping σε Online Games, Χαμηλή ταχύτητα ίντερνετ και σκέφτομαι μιας που έλυξε το συμβόλαιο
    να πάω σε Cosmote. Εσείς τι προτείνετε θα έχω τα ίδια προβλήματα; Είμαι πάνω από 1.000 χιλιόμετρα μακριά από αστικό κέντρο!
    Στην περιοχή μου πιάνω έως 6MPBS Download και στο περίπου 0.75 Upload. Ρίξτε τα φώτα σας
    Έχεις κάποια IP για games να δούμε τις διαφορές ; Γενικά έχει πολύ καλά ping ο ΟΤΕ.

  8. #8
    Εγγραφή
    14-06-2018
    Ηλικία
    28
    Μηνύματα
    133
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Wind
    Κώδικας:
    Τι IP;
    Κώδικας:
    Το DSLAM κάθε παρόχου είναι μέσα (ή ακριβώς έξω) από το αστικό κέντρο του ΟΤΕ της περιοχής σου.
    Αν μιλάμε όμως για νέες καμπίνες, τότε το DSLAM είναι σε αυτές, άρα πολύ μικρότερη απόσταση.
    Δυστυχώς είναι παλιού τύπου καμπίνες και όχι αναβαθμίσμενες

  9. #9
    Εγγραφή
    01-04-2007
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    82
    Downloads
    14
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    20519 /1003
    ISP
    COSMOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΑ
    Router
    Speedport Plus
    SNR / Attn
    8.4(dB) / 14.5(dB)
    Path Level
    Interleaved
    IP από τα παιχνίδια που παρατήρησες ότι έχεις υψηλό ping. π.χ αν παίζεις world of tanks υπάρχουν οι IP's του παιχνιδιού στην παρακάτω διεύθυνση : http://wiki.wargaming.net/en/Servers

    Αντίστοιχα υπάρχουν και από τα παιχνίδια που παίζεις. Όνομα παιχνιδιού δώσε και την IP του server ώστε να κάνουμε και οι δύο ένα test για να συγκρίνουμε και να δεις αν σε καλύπτει.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος heavysmok : 09-07-18 στις 23:03.

  10. #10
    Εγγραφή
    16-09-2013
    Μηνύματα
    28.146
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    55.000/5.500
    ISP
    COSMOTE
    Router
    AVM FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    25(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Constantine4 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Η αλήθεια είναι ότι δεν ήξερα ότι η απόσταση πάει με βάση το DSLAM αλλά με το Α/Κ του ΟΤΕ! :P

    Υπάρχει κάποιος τρόπος να δω πόσο μακριά είμαι από το DSLAM της περιοχής μου;
    Κάνε το παρακάτω με την πρώτη ευκαιρία
    Kάνε μια επανεκκίνηση στο modem/router από το ρεύμα, βγάλτο, περίμενε 2~3 λεπτά και σύνδεσε το πάλι. Ανέβασε τα στοιχεία της γραμμής με screenshot μέσα από το μενού (Actual Rate(Up/Down)-Downstream Attenuation-SNR Margin-Errors(Up/Down), κ.λ.π.).
    Imagination is more important than knowledge.
    Knowledge is limited

    IMAGINATION ENCIRCLES THE WORLD

    Albert Einstein

  11. #11
    Εγγραφή
    14-06-2018
    Ηλικία
    28
    Μηνύματα
    133
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Wind
    Αυτά εδώ είναι τα στατιστικά;
    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  statistics.png 
Εμφανίσεις:  10 
Μέγεθος:  16,2 KB 
ID: 195326

  12. #12
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Για τα 3 χιλιόμετρα που έχεις απόσταση από το αστικό κέντρο, μια χαρά είναι η γραμμή σου. Αν ζητήσεις να σε βάλουν σε Interleaved (αντί του Fastpath που έχεις τώρα) θα κερδίσεις λίγο ακόμη σε ταχύτητα (χάνοντας σε απόκριση).
    Έχεις βέβαια πολλά λάθη που μάλλον οφείλονται στην καλωδίωση (εσωτερική η εξωτερική) αλλά και στον ΟΤΕ κάπου εκεί θα είσαι.
    Είναι γενικά παραδεκτό ότι ο ΟΤΕ έχει καλύτερα κυκλώματα διασύνδεσης με το εξωτερικό, αλλά θαύματα δεν γίνονται.
    Δεν απάντησες όμως τι πρόβλημα ακριβώς έχεις με το online παιχνίδια και το Ping, που σε ρώτησε 2 φορές ο φίλος heavysmok.

  13. #13
    Εγγραφή
    14-06-2018
    Ηλικία
    28
    Μηνύματα
    133
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Wind
    Παρόλο που έχω FastPath από εκεί που παίζω σταθερά στα 50 - 60ms
    ανεβαίνει απότομα στα 300 έως και στα 5.000ms καμία φορά και δυστυχώς αν ανέβω ψηλά στο ping
    δύσκολα ξανά επανέρχεται στα φυσιολογικά του. Με την καλωδίωση σίγουρα υπάρχει θέμα γιατί ο χαλκός έχει να αντικασταθή από τότε που χτίστηκε το σπίτι.
    Σύντομα θα φέρω ηλεκτρολόγο για αλλαγή εσωτερικής καλωδίωσεις μήπως και δω κάποια διαφορά. Επίσης είχε έρθει τεχνικός της Forthnet σπίτι μου
    και μου είχε αποσυνδέσει τα καλώδια του τηλεφωνικού κουτιού που βρίσκετε στο δωμάτιο μου και αυτή τι στιγμή συνδέσω δεν συνδέσω το ρούτερ δεν λειτουργεί. Όταν είχα ρωτήσει για ποιον λόγο τα αποσύνδεσε μου είπε πως
    υπάρχει πρόβλημα στα καλώδιο και θα άφηνε μόνο τα καλώδια συνδεδεμένα του έξω κουτιού. Όπως καταλαβαίνετε λοιπόν αυτή τι στιγμή συνδέομαι με WiFi κάτι που μου προκαλέι μεγαλύτερη ζημιά στο ίντερνετ. Υπάρχει τρόπος να ξανά συνδέσω τα καλώδια του κουτιού μου που βρίσκοντε κάτω από τη σκάλα του σπιτιού μου; Αν βγάλω το FastPath και ζητήσω το InterLeaved τι διαφορά έχει από το FastPath και τι κάνει αυτό;
    Συγνώμη αν τα λέω κάπως περίεργα τα πράγματα αλλά δεν είμαι πολύ καλός γνώστης!

  14. #14
    Εγγραφή
    01-04-2007
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    82
    Downloads
    14
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    20519 /1003
    ISP
    COSMOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΑ
    Router
    Speedport Plus
    SNR / Attn
    8.4(dB) / 14.5(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Constantine4 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Παρόλο που έχω FastPath από εκεί που παίζω σταθερά στα 50 - 60ms
    ανεβαίνει απότομα στα 300 έως και στα 5.000ms καμία φορά και δυστυχώς αν ανέβω ψηλά στο ping
    δύσκολα ξανά επανέρχεται στα φυσιολογικά του. Με την καλωδίωση σίγουρα υπάρχει θέμα γιατί ο χαλκός έχει να αντικασταθή από τότε που χτίστηκε το σπίτι.
    Σύντομα θα φέρω ηλεκτρολόγο για αλλαγή εσωτερικής καλωδίωσεις μήπως και δω κάποια διαφορά. Επίσης είχε έρθει τεχνικός της Forthnet σπίτι μου
    και μου είχε αποσυνδέσει τα καλώδια του τηλεφωνικού κουτιού που βρίσκετε στο δωμάτιο μου και αυτή τι στιγμή συνδέσω δεν συνδέσω το ρούτερ δεν λειτουργεί. Όταν είχα ρωτήσει για ποιον λόγο τα αποσύνδεσε μου είπε πως
    υπάρχει πρόβλημα στα καλώδιο και θα άφηνε μόνο τα καλώδια συνδεδεμένα του έξω κουτιού. Όπως καταλαβαίνετε λοιπόν αυτή τι στιγμή συνδέομαι με WiFi κάτι που μου προκαλέι μεγαλύτερη ζημιά στο ίντερνετ. Υπάρχει τρόπος να ξανά συνδέσω τα καλώδια του κουτιού μου που βρίσκοντε κάτω από τη σκάλα του σπιτιού μου; Αν βγάλω το FastPath και ζητήσω το InterLeaved τι διαφορά έχει από το FastPath και τι κάνει αυτό;
    Συγνώμη αν τα λέω κάπως περίεργα τα πράγματα αλλά δεν είμαι πολύ καλός γνώστης!
    Την στιγμή που το κάνει αυτό χρησιμοποιεί κάποια άλλη συσκευή το δίκτυο σου ; π.χ κινητό τηλέφωνο ή άλλος υπολογιστής ; Αν ναι ίσως εκείνη την στιγμή "μπουκώνει" την γραμμή σου κάποια άλλη συσκευή και ανεβάζει το ping σου. Θα πρέπει να κάνεις ένα test με μόνο συνδεδεμένο τον υπολογιστή σου. Επίσης το wifi δεν είναι και ότι καλύτερο για games (σε αντίθεση με την ενσύρματη σύνδεση, ethernet).

    Αν βγάλεις το fast path και το γυρίσεις σε InterLeaved το ping θα ανέβει και στην περίπτωση σου θα λειτουργήσει αντιστρόφως ανάλογα.

    Για τις καλωδιώσεις δεν γνωρίζω, σίγουρα κάποιος άλλος του φόρουμ θα σε ενημερώσει

  15. #15
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Ασύρματη σύνδεση και χαμηλό Ping, δεν κολλάνε στην ίδια πρόταση. Δοκίμασε συνδεδεμένος ενσύρματα ακόμη κι αν χρειαστεί να τραβήξεις καλώδιο UTP από τον router μέχρι το PC.

Σελ. 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Απο CYTA σε COSMOTE
    Από ant21 στο φόρουμ COSMΟΤΕ
    Μηνύματα: 8
    Τελευταίο Μήνυμα: 20-02-18, 18:20
  2. Από Nova σε Cosmote
    Από dyrer στο φόρουμ COSMΟΤΕ
    Μηνύματα: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 07-02-18, 18:24
  3. Από Forthnet σε Cosmote.
    Από Αργύρης Α. στο φόρουμ COSMOTE VDSL
    Μηνύματα: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 08-01-18, 00:32
  4. Φορητότητα απο WIND σε COSMOTE
    Από rstone στο φόρουμ Σταθερή & Κινητή Τηλεφωνία
    Μηνύματα: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 30-11-17, 23:04
  5. Μηνύματα: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 20-10-17, 11:51

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας