Εμφάνιση 1-8 από 8
  1. #1
    Εγγραφή
    20-08-2015
    Μηνύματα
    104
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    Wind
    Καλησπέρα!

    σε λίγο καιρό σκέφτομαι να πάρω το συγκεκριμένο ρουτερ της LinkSys, απλά θα ήθελα να ξέρω αν υποστηρίζει vdsl;

    Αν όχι τότε τι ακριβώς κερδίζω, εφόσον θα συνδέετε στην μάπα ρουτερ του isp μου, δε θα χάνω κάτι;
    και αν όντως χάνω κάτι, τι είναι αυτό;

    Ποια θα είναι τα αρνητικά και ποια τα θετικά μίας τέτοιας συνδεσμολογίας.
    π.χ τι διαφορά θα δω στο εσωτερικό μου δίκτυο κτλπ.

    όλα αυτά αν και εφόσον δεν συγχρονίζετε σε vdsl/vdsl2.

    το ρουτερ https://www.e-shop.gr/linksys-ea6350...r-p-PER.615357

  2. #2
    Εγγραφή
    03-06-2008
    Περιοχή
    Νέα Σμύρνη
    Μηνύματα
    428
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    COSMOTE
    Router
    Sercomm Speedport Plus 2
    Αυτό το μοντέλο είναι σκέτο router+wireless AP και δεν διαθέτει καθόλου modem.

    Άρα θα πρέπει έτσι κι αλλιώς να το συνδέσεις στην "μάπα" modem του ISP σου.

    Αν χρειάζεσαι να έχει και modem μέσα, τότε κοίτα κάποιο άλλο μοντέλο.

  3. #3
    Εγγραφή
    20-08-2015
    Μηνύματα
    104
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    Wind
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Moho Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αυτό το μοντέλο είναι σκέτο router+wireless AP και δεν διαθέτει καθόλου modem.

    Άρα θα πρέπει έτσι κι αλλιώς να το συνδέσεις στην "μάπα" modem του ISP σου.

    Αν χρειάζεσαι να έχει και modem μέσα, τότε κοίτα κάποιο άλλο μοντέλο.
    αν το βάλω στο εσωτερικό μου δίκτυο(όπου φυσικά θα συνδέεται πάνω στο modem/router του isp) και με ένα switch να συνδέεται πάνω του(για τις εσωτερικές συσκευές), θα δω διαφορά στο εσωτερικό μου δίκτυο;
    δλδ να αφήσω το ρουτερ/modem μόνο για την εξωτερική δρομολόγηση.

    εκεί που θέλω να καταλήξω είναι, πιο είναι το θετικό μιας τέτοιας αναβάθμισης, δλδ τι ακριβώς θα κερδίσω;
    δε θα χάσω κάτι και θα έχω και 100% έλεγχο/διαχείριση στο εσωτερικό μου δίκτυο σωστά;
    είναι όπως σε διάφορα σπίτια( κυρίως στο εξωτερικό ) που έχουν ένα τέτοιο modem ( του isp ) που φτάνει μέχρι έξω από το σπίτι( σε ένα κουτί ) και από εκεί με ethernet θύρα συνδέετε στο ρουτερ (μέσα στον χώρο) , για αυτό έχει και την ethrnet θύρα το ρουτερ ( που λέει Internet ) , σωστά τα λέω η μπα; xaxaxax
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος bitman : 10-07-18 στις 12:39.

  4. #4
    Εγγραφή
    03-06-2008
    Περιοχή
    Νέα Σμύρνη
    Μηνύματα
    428
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    COSMOTE
    Router
    Sercomm Speedport Plus 2
    Σωστά τα λες. Το router (Linksys) θα παίρνει internet από το modem του ISP μέσω της θύρας WAN (κίτρινη) και θα το μοιράζει ενσύρματα (μπλε θύρες) και ασύρματα (WiFi).

    Το αν ωφελείσαι κάτι με αυτή την διάταξη, εξαρτάται βασικά από το τι προσφέρει το modem του ISP σου. Αν το modem δεν έχει gigabit ethernet, τότε ωφελείσαι αυτό. Αν το modem δεν έχει 2.4 & 5GHz AC wireless, τότε ωφελείσαι και αυτό.

    Γενικά, εφόσον το Linksys θα γίνει ο κόμβος πάνω στον οποίο συνδέονται όλες οι συσκευές σου, τότε ωφελείσαι ουσιαστικά μεγαλύτερη ταχύτητα στην εσωτερική επικοινωνία. Όσο αφορά την εξωτερική σύνδεση προς internet, δεν νομίζω να προσφέρει κάτι σημαντικό παραπάνω σε σχέση με το modem του ISP σου.

  5. #5
    Εγγραφή
    20-08-2015
    Μηνύματα
    104
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    Wind
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Moho Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σωστά τα λες. Το router (Linksys) θα παίρνει internet από το modem του ISP μέσω της θύρας WAN (κίτρινη) και θα το μοιράζει ενσύρματα (μπλε θύρες) και ασύρματα (WiFi).

    Το αν ωφελείσαι κάτι με αυτή την διάταξη, εξαρτάται βασικά από το τι προσφέρει το modem του ISP σου. Αν το modem δεν έχει gigabit ethernet, τότε ωφελείσαι αυτό. Αν το modem δεν έχει 2.4 & 5GHz AC wireless, τότε ωφελείσαι και αυτό.

    Γενικά, εφόσον το Linksys θα γίνει ο κόμβος πάνω στον οποίο συνδέονται όλες οι συσκευές σου, τότε ωφελείσαι ουσιαστικά μεγαλύτερη ταχύτητα στην εσωτερική επικοινωνία. Όσο αφορά την εξωτερική σύνδεση προς internet, δεν νομίζω να προσφέρει κάτι σημαντικό παραπάνω σε σχέση με το modem του ISP σου.
    έτσι και αλλιώς το wifi θα το έχω απενεργοποιημένο από το ρουτερ/μοντεμ του isp, δλδ θα λειτουργεί μόνο σαν μοντεμ.
    μελλοντικά θα πάρω powerlines, μέχρι στιγμής για wifi θα βολευτώ με αυτό, έχει και μεγάλη εμβέλεια και είναι και dual-band

    άρα όλα κομπλέ!
    έγινε σε ευχαριστώ!!!

  6. #6
    Εγγραφή
    26-07-2008
    Περιοχή
    Παιανία
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    8.599
    Downloads
    1
    Uploads
    1
    Ταχύτητα
    8222/660
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΠΑΙΑΝΙΑ
    Router
    W8960N v8/C7 V5 Openwrt
    Path Level
    Interleaved
    Δες κι αυτό https://www.skroutz.gr/s/13068581/TP...her-C7-v4.html

    Δεν είναι πιο ευκολο σωστο να περάσεις καλώδια wifi απο το να βάλεις powerline;
    Gentoo Linux, οδηγός εγκατάστασης

    ASUS P8Z77-V @1908 || Intel Core i5 3570K || Windows 10 Enterprise LTSB || G.skill F3-12800CL10-16GBXL || GX-550W || GTX680-DC2T-2GD5 || SAMSUNG 830 256 GB || WDC WD1002FAEX-00Y9A0 || iHAS124 C LL0G || Hyper 612S || Define R3 Usb3.0 || HP LP1965

  7. #7
    Εγγραφή
    20-08-2015
    Μηνύματα
    104
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    Wind
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Vtester Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δες κι αυτό https://www.skroutz.gr/s/13068581/TP...her-C7-v4.html

    Δεν είναι πιο ευκολο σωστο να περάσεις καλώδια wifi απο το να βάλεις powerline;
    λογικά ναι γιατί με αυτό τον τρόπο θα έχω σχεδόν μηδέν απώλεια, λες για wifi extender και να συνδέονται με καλωδιάκια?

  8. #8
    Εγγραφή
    26-07-2008
    Περιοχή
    Παιανία
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    8.599
    Downloads
    1
    Uploads
    1
    Ταχύτητα
    8222/660
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΠΑΙΑΝΙΑ
    Router
    W8960N v8/C7 V5 Openwrt
    Path Level
    Interleaved
    Δεν είμαι ουτε υπέρ του extender. Γιατί να μην ζητησεις απο τον ηλεκτρολόγο σου να περάσει 4 καλωδια Λαν. Πχ το ενα στην tv , τα αλλά δυο στα υπνοδωμάτια και το 4ο κάπου που πχ να βάλεις ενα access point αν θέλεις καλυψη wifi. Δεν είναι το τέλειο σχέδιο όπως καταλαβαινεις, μπορεί να σου προτει ουν και καλύτερα αλλά σίγουρα γι; μένα έχει καλύτερη απόδοση extender ή powerline.
    Gentoo Linux, οδηγός εγκατάστασης

    ASUS P8Z77-V @1908 || Intel Core i5 3570K || Windows 10 Enterprise LTSB || G.skill F3-12800CL10-16GBXL || GX-550W || GTX680-DC2T-2GD5 || SAMSUNG 830 256 GB || WDC WD1002FAEX-00Y9A0 || iHAS124 C LL0G || Hyper 612S || Define R3 Usb3.0 || HP LP1965

Παρόμοια Θέματα

  1. Ρουτερ LinkSys EA6350
    Από bitman στο φόρουμ Linksys ADSL modems και routers
    Μηνύματα: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 03-07-18, 18:25
  2. VDSL 50 Χαμενα 10mbit ξαφνικα με ρουτερ ZXDSL 931VII
    Από Avvocato στο φόρουμ COSMOTE VDSL
    Μηνύματα: 29
    Τελευταίο Μήνυμα: 04-04-18, 14:20
  3. Προταση επιλογης ρουτερ vdsl
    Από daskalos στο φόρουμ Vodafone VDSL
    Μηνύματα: 14
    Τελευταίο Μήνυμα: 31-01-18, 17:43
  4. Μηνύματα: 16
    Τελευταίο Μήνυμα: 09-10-17, 21:23
  5. Ρυθμίσεις σε ρούτερ για VDSL
    Από Giorgos_VDSL στο φόρουμ Wind VDSL
    Μηνύματα: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 05-10-17, 19:45

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας