Σελ. 2 από 16 ΠρώτηΠρώτη 1234712 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 16-30 από 230
  1. #16
    Εγγραφή
    11-10-2005
    Ηλικία
    57
    Μηνύματα
    7.305
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Wind - ΝΙΚΑΙΑ
    Router
    Technicolor TG789vac v2
    Path Level
    Fastpath
    Καλό θα είναι πέρα από το τηλεφωνικό bullying (από τον ΟΤΕ προς τους συνδρομητές) να ζητάτε και να σας εξηγήσουν γραπτά ποιο είναι το πρόβλημα και σε τι ενέργειες θα προβούν.

    Είχαν προσθέσει ειδικούς όρους στις συμβάσεις για συμβατό εξοπλισμό του χρήστη, τι άλλαξε δηλαδή τώρα και δεν μπορούν;

    Στο δια ταύτα: Θα έπρεπε να έχουν μια λίστα με αποδεκτό συμβατό εξοπλισμό ώστε να προστατεύεται η επένδυση του κάθε συνδρομητή. Ή έστω να έχουν ένα μπουζούκι (Santis, Speedport) δωρεάν και να δίνουν την επιλογή με μια παραπάνω χρέωση να παίρνει ο συνδρομητής έναν πιο αξιοπρεπή εξοπλισμό που όμως θα τον υποστηρίζουν.

    Για τα περί ISDN / VoIP δεν θα σχολιάσω, έχουν γραφτεί τόσα και τόσα στο forum. Ισχύει πάντα πως οι παλαιού τύπου συνδέσεις (PSTN / ISDN) δεν είναι συμβατές με vectoring και αργά ή γρήγορα θα πρέπει να εκλείψουν. Αν υπάρχει πρόβλημα στον τρόπο που το κάνει ο ΟΤΕ (υπάρχει!), περιμένετε να δείτε τι θα κάνουν οι άλλοι πάροχοι όταν φτάσει ο κόμπος στο χτένι.
    hnesne

  2. #17
    Εγγραφή
    04-10-2003
    Περιοχή
    Μοσχάτο
    Ηλικία
    42
    Μηνύματα
    1.716
    Downloads
    32
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500/50
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΦΑΛΗΡΟ
    Router
    Speedport Plus 2
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jap
    Είχαν προσθέσει ειδικούς όρους στις συμβάσεις για συμβατό εξοπλισμό του χρήστη, τι άλλαξε δηλαδή τώρα και δεν μπορούν;
    Υπάρχει όρος για συμβατό εξοπλισμό Vectoring και επιπρόσθετα ότι δύναται να υπάρξει downgrade αν δεν γίνεται χρήση αυτού.
    Οπότε τους λύνει τα χέρια μια γενική οδηγία για χρήση εξοπλισμού του ΟΤΕ από το να το παίζουν χωροφύλακες τι εξοπλισμό χρησιμοποιεί μεμονωμένα κάθε χρήστης.
    There is a difference between dumb and stupid. The word Dumb implies that a person has no choice in their behavior and cannot help it. Stupidity implies that the person knows better, but is simply choosing to make a bad choice. So which one are you? Unfortunately dumb or just breathtakingly stupid?



  3. #18
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Υπάρχει σχετική πρόβλεψη στον κανονισμό και στους όρους των συμβάσεων σε κάθε πάροχο.
    Το ίδιο ισχύει και σε όλες τις χώρες της Ευρώπης που αναπτύσσεται το Vectoring. Μάλιστα κάποιες είναι ακόμη πιο αδιάλλακτες με άμεση διακοπή της υπηρεσίας.

  4. #19
    Εγγραφή
    11-10-2005
    Ηλικία
    57
    Μηνύματα
    7.305
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Wind - ΝΙΚΑΙΑ
    Router
    Technicolor TG789vac v2
    Path Level
    Fastpath
    Εννοείται πως η χρήση εξοπλισμού που δεν προκαλεί προβλήματα είναι επιβεβλημένη. Εγώ διαφωνώ με το ότι έδωσαν το δικαίωμα και τώρα το παίρνουν πίσω. Το πρόβλημα είναι τα χρήματα που κάποιος ίσως να έδωσε για εξοπλισμούς. Και το θέμα είναι πώς θα ξέρω εγώ πριν δώσω χρήματα αν ο εξοπλισμός που θέλω θεωρείται συμβατός από τον ΟΤΕ ή όχι. Δεν είπα να αφήσουν να χρησιμοποιεί ο καθένας ό,τι θέλει, αλλά να δώσουν μια λίστα με 4-5 σοβαρά μηχανάκια που θα παίζουν χωρίς προβλήματα. Αλλιώς εδώ μέσα έχουμε τόσους οδηγούς για όσους δεν τους αρέσουν τα κονσερβοκούτια του κάθε παρόχου να τα βάλουν μόνο για συγχρονισμό και μετά να τα παρακάμψουν και να χρησιμοποιούν άλλο εξοπλισμό.
    hnesne

  5. #20
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jap Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εννοείται πως η χρήση εξοπλισμού που δεν προκαλεί προβλήματα είναι επιβεβλημένη. Εγώ διαφωνώ με το ότι έδωσαν το δικαίωμα και τώρα το παίρνουν πίσω. Το πρόβλημα είναι τα χρήματα που κάποιος ίσως να έδωσε για εξοπλισμούς. Και το θέμα είναι πώς θα ξέρω εγώ πριν δώσω χρήματα αν ο εξοπλισμός που θέλω θεωρείται συμβατός από τον ΟΤΕ ή όχι. Δεν είπα να αφήσουν να χρησιμοποιεί ο καθένας ό,τι θέλει, αλλά να δώσουν μια λίστα με 4-5 σοβαρά μηχανάκια που θα παίζουν χωρίς προβλήματα. Αλλιώς εδώ μέσα έχουμε τόσους οδηγούς για όσους δεν τους αρέσουν τα κονσερβοκούτια του κάθε παρόχου να τα βάλουν μόνο για συγχρονισμό και μετά να τα παρακάμψουν και να χρησιμοποιούν άλλο εξοπλισμό.
    Κάποιοι κατασκευαστές δίνουν firmware ανάλογα την χώρα, αρκετές φόρες μάλιστα βγάζουν καινούργια γιατί κάτι αλλάζει στις απαιτήσεις του παρόχου.
    Και να δώσει μια λίστα σήμερα ο ΟΤΕ με εξοπλισμό που δουλεύει δεν μπορεί να είναι σίγουρος πως θα δουλεύει και αύριο

  6. #21
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Ο κάθε πάροχος νομιμοποιείται να δώσει τις προδιαγραφές που πρέπει να καλύπτει το CPE του εμπορίου, διαφορετικά μπορεί να κάνει το άλλο που ισχύει σε Βρετανία και Βέλγιο, αλλά πολλοί κατασκευαστές στέλνουν προς αξιολόγηση μόνο λίγες και κάποιοι άλλοι καμία. Το είχα πάλι αναφέρει παλαιότερα.
    Εξαρτάται πως το βλέπει κανείς. Σε Βέλγιο και Βρετανία, ακολουθήθηκε αυτό που προτείνεις. Όμως κάθε κατασκευαστής υποχρεώθηκε να δώσει προς έλεγχο όποιες συσκευές ήθελε για να πάρουν σχετική έγκριση, φυσικά επί πληρωμή και όχι δωρεάν. Κι έτσι σήμερα είναι διαπιστωμένα λίγα μόνο μοντέλα ανά κατασκευαστή.
    Π.χ. από τα Fritz, παρόλο που υπάρχουν πληθώρα συσκευών που υποστηρίζουν το Vectoring, εν τούτοις έχουν περάσει τον έλεγχο μόνο 1 στην Βρετανία και 2 ή 3 στο Βέλγιο, αφού ο κατασκευαστή επέλεξε να μην στείλει και τα άλλα. Ήμαστε σίγουροι ότι ως χρήστες επιθυμούμε κάτι παρόμοιο ή καλύτερα αυτό που γίνεται στη χώρα μας και στις περισσότερες της Ευρώπης;
    Τώρα αν αναφέρεσαι στο VoIP, η μεγάλη πλειοψηφία στην Ευρώπη δεν δίνει τον κωδικό και η τηλεφωνία είναι κλειδωμένη με την συσκευή που παρέχει. Είχαμε παλαιότερα αναφερθεί πολλάκις στο θέμα, όταν ξεκίνησε να δίνει τέτοια υπηρεσία ο ΟΤΕ (όταν πριν σε HOL, Cyta κλπ, λίγοι είχαν ενδιασμούς), όπου ο όμιλος DT τον έδινε σε άλλες περιπτώσεις αλλά όχι εδώ. Αυτό άλλαξε στην πορεία και στον ΟΤΕ, αλλά για άγνωστους λόγους πρόσφατα επανέφερε την αρχική του πολιτική.

  7. #22
    Εγγραφή
    15-11-2006
    Ηλικία
    47
    Μηνύματα
    617
    Downloads
    8
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΙΛΙΣΣΟΣ
    Οκ, αλλά πώς ξέρεις αν έχεις 'απόλυτα συμβατό εξοπλισμό'; Ξεχνάμε τα δικά μας μόντεμ δηλαδή;

  8. #23
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Αν μιλάμε για το VoIP, εκεί δεν υπάρχουν πολλές επιλογές. Εφόσον ο πάροχος δεν δίνει τον κωδικό, θέλουμε δεν θέλουμε παντρευόμαστε την συσκευή του για να λειτουργεί η τηλεφωνία.
    Αν δεν μας ενδιαφέρει η τηλεφωνία ή αν αυτή μπορεί να λειτουργήσει στην συσκευή του πίσω από δικό μας εξοπλισμό, τότε αυτός πρέπει να είναι συμβατός με την όποια υπηρεσία xDSL μας παρέχει. Εδώ τα πράγματα είναι σαφώς καλύτερα και έχουμε πολλές επιλογές.
    Σε κάθε περίπτωση υπάρχει η δυνατότητα να έχουμε τον δικό μας router (όχι modem) πίσω από την συσκευή του παρόχου, με τα όποια υπέρ ή κατά ανάλογα την υλοποίηση.

  9. #24
    Εγγραφή
    16-09-2008
    Μηνύματα
    212
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    199999/9999
    ISP
    OTEnet
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΕΚΑΛΗ
    Router
    ASUS DSL-AC68VG
    SNR / Attn
    12(dB) / 1.5(dB)
    Path Level
    Interleaved
    ε βάλτε το μοντεμ του οτε να κανει μονο την κληση και πισω αυτο βαλτε οτι θελετε να μανατζαρει το δικτυο σας. Και εγώ έτσι το έχω απο αρχες Vdsl, το routing μου το κανει το ubiquity, οπως και wifi κλπ και το speedport μονο την κληση και το voip οταν ηρθε αργοτερα

  10. #25
    Εγγραφή
    15-11-2006
    Ηλικία
    47
    Μηνύματα
    617
    Downloads
    8
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΙΛΙΣΣΟΣ
    Ε καλα, προφανώς εκεί αναγκάζεσαι να πας, αλλά έχεις ακόμη μία συσκευή να σετάρεις και να κάθεται εκεί πέρα, άσε το έξοδο που έχεις κάνει που ενδεχομένως και να μην έκανες αλλιώς.

  11. #26
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Tecate Εμφάνιση μηνυμάτων
    ε βάλτε το μοντεμ του οτε να κανει μονο την κληση και πισω αυτο βαλτε οτι θελετε να μανατζαρει το δικτυο σας. Και εγώ έτσι το έχω απο αρχες Vdsl, το routing μου το κανει το ubiquity, οπως και wifi κλπ και το speedport μονο την κληση και το voip οταν ηρθε αργοτερα
    Αυτό όμως δεν είναι οτι καλύτερο γιατί έχεις διπλό ΝΑΤ και πάλι κάνεις χρήση σαν router το modem του ΟΤΕ, το σωστό είναι με Bridge

  12. #27
    Εγγραφή
    15-11-2006
    Ηλικία
    47
    Μηνύματα
    617
    Downloads
    8
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΙΛΙΣΣΟΣ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sdikr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αυτό όμως δεν είναι οτι καλύτερο γιατί έχεις διπλό ΝΑΤ και πάλι κάνεις χρήση σαν router το modem του ΟΤΕ, το σωστό είναι με Bridge
    Μια που το ανέφερες: υπάρχει πουθενά οδηγός για το πώς να το κάνεις σωστά με μόντεμ του ΟΤΕ? Δεν έχω χρησιμοποιήσει ποτέ (μα ποτέ όμως)!

  13. #28
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από gryzor Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μια που το ανέφερες: υπάρχει πουθενά οδηγός για το πώς να το κάνεις σωστά με μόντεμ του ΟΤΕ? Δεν έχω χρησιμοποιήσει ποτέ (μα ποτέ όμως)!
    Υπάρχουν σχετικά νήματα για το πως να έχεις το speedport για τηλεφωνία με άλλο router

  14. #29
    Εγγραφή
    15-11-2006
    Ηλικία
    47
    Μηνύματα
    617
    Downloads
    8
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΙΛΙΣΣΟΣ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sdikr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Υπάρχουν σχετικά νήματα για το πως να έχεις το speedport για τηλεφωνία με άλλο router
    Ωχ, έχω μπόλικο διάβασμα... σ'ευχαριστώ!!

  15. #30
    Εγγραφή
    14-10-2005
    Περιοχή
    Κυπριαδου
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    1.145
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1000/100
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΛΥΣΙΔΑ
    Router
    Fritz 5530
    Και γω δεχθηκα κληση χθες αλλα για να μου γυρισουν την τηλεφωνια σε voip. Τους εξηγησα ομορφα ότι εχω ρουτερ εμποριου και θα ηθελα μια παραταση. Μου ειπε οκ αλλα μεχρι τελος του χρονου ολοι θα γυρισουν σε voip.

    Μου ειπε επισης ότι αν θελω στο μελλον μπορω να εχω το ρουτερ τους για τηλεφωνια και το δικο μου για νετ με bridge.
    OS1: Windows 10,MoBo:Gigabyte Aorus 7 X299, CPU:Ι9-7900X,RAM:G.Skill DDR4 64GB,GPU:MSI 3080 RTX ,PSU:Corsair HX1500i ,SSD1:Samsung 970PRO 512GB SSD 2: Sandisk Ultra 2 960GB,HDD:21 TB W/D, Case:CoolerMaster Cosmos 2,CPU Cooler:Corsair H150i Pro, Monitor: Samsung Odyssey G7 32',Various: Logitech Z550,Keyboard:Logi G915

Σελ. 2 από 16 ΠρώτηΠρώτη 1234712 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Παραπλανητικό τηλεφώνημα από το 13888
    Από titan1 στο φόρουμ COSMΟΤΕ
    Μηνύματα: 106
    Τελευταίο Μήνυμα: 24-04-19, 14:02
  2. Μηνύματα: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 23-03-18, 14:00
  3. Μηνύματα: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 29-01-18, 10:02
  4. Μηνύματα: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 18-12-17, 19:04
  5. Μηνύματα: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 17-10-17, 18:51

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας