Σελ. 5 από 16 ΠρώτηΠρώτη ... 345671015 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 61-75 από 230
  1. #61
    Εγγραφή
    28-02-2006
    Μηνύματα
    1.162
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΑΛΑΤΣΙ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jkoukos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Οι προδιαγραφές υπάρχουν, αλλά αν έχει γίνει κάποιο λάθος στο firmware άρα η υλοποίηση του κατασκευαστή, γιατί να είναι λάθος η τεχνολογία;
    Γιατί με βάση αυτά που διάβασα, αυτός που έχει "κακό" modem, π!δ@ει όλους τους υπόλοιπους στην καμπίνα. Αυτό για μένα είναι απαράδεκτο και δεν θα έπρεπε να συμβαίνει για κανένα λόγο...

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sdikr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ναι μια βλακεία είναι, όποτε ας το αφήσουμε με σκέτο vdsl2 χωρίς vectoring.
    Δες πιο πάνω...

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sdikr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ξέρεις οτι μια καμπίνα που γίνεται vectoring την διαχειρίζεται μόνο ένας πάροχος έτσι; αυτό γίνεται ώστε να μπορεί να υπάρχει ο απαραίτητος έλεγχος σε όλο τα φάσμα/εκπομπή ώστε να μπορέσει να λειτουργήσει αποτελεσματικά. Αν ήταν κάτι standard τότε δεν θα υπήρχε η ανάγκη να το έχει μόνο ενας πάροχος, ούτε θα υπήρχε κάποια ανάγκη ο εξοπλισμός να είναι συμβατός. αλλά μετά πάλι ταχύτητες vdsl2+ full crosstalk θα είχαμε
    Επομένως, ή δεν υπάρχουν ξεκάθαρα standards ή αυτά είναι τόσο strict, που επί της ουσίας ελάχιστα modem δουλεύουν σωστά. Αν όμως συμβαίνει το δεύτερο, γιατί απλώς δεν βγαίνουν off (δηλ. να μην συγχρονίζουν) τα "προβληματικά" modem και χαλάνε τις γραμμές των υπολοίπων στην καμπίνα; Μάλλον επειδή η τεχνολογία είναι μάπα...
    NetBSD Rocks!
    http://www.netbsd.org

  2. #62
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Mosfet Εμφάνιση μηνυμάτων
    Γιατί με βάση αυτά που διάβασα, αυτός που έχει "κακό" modem, π!δ@ει όλους τους υπόλοιπους στην καμπίνα. Αυτό για μένα είναι απαράδεκτο και δεν θα έπρεπε να συμβαίνει για κανένα λόγο...



    Δες πιο πάνω...



    Επομένως, ή δεν υπάρχουν ξεκάθαρα standards ή αυτά είναι τόσο strict, που επί της ουσίας ελάχιστα modem δουλεύουν σωστά. Αν όμως συμβαίνει το δεύτερο, γιατί απλώς δεν βγαίνουν off (δηλ. να μην συγχρονίζουν) τα "προβληματικά" modem και χαλάνε τις γραμμές των υπολοίπων στην καμπίνα; Μάλλον επειδή η τεχνολογία είναι μάπα...



    Είναι επιλογή του παρόχου αν θα μειώσει την ταχύτητα ή αν θα κόψει την υπηρεσία στο vectoring, ο ΟΤΕ σε αυτή την περίπτωση έχει επιλέξει να μειώνει ταχύτητα
    H τεχνολογία μόνο μάπα δεν είναι, αν τώρα δεν σου αρέσει όταν θα έχεις πρόσβαση σε αυτή μπορείς να βάλεις μη συμβατό εξοπλισμό και θα συγχρονίσεις σε adsl

  3. #63
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Αυτά που διάβασες μάλλον δεν τα κατάλαβες. Το Vectoring σκέψου το απλά ως μια εφαρμογή που ελέγχει όλες τις γραμμές του ίδιου DSLAM ώστε να μειώνεται σε κάποιο βαθμό το crosstalk μεταξύ των ζευγών που τρέχουν μαζί σε ένα καλώδιο, άρα μεγαλύτερες ταχύτητες συγχρονισμού. Γι' αυτό δεν κλαιγόμαστε όλοι μας;

    Όμως για να λειτουργήσει σωστά, όσοι παίρνουν υπηρεσία από το ίδιο DSLAM πρέπει να κάνουν χρήση συμβατού εξοπλισμού με το προφίλ του πρότυπου, αλλιώς παύουν τα όποια πλεονεκτήματα και γυρνάμε πάλι στα ίδια.
    Αν π.χ. εγώ παίρνω υπηρεσία από καμπίνα που έχει ενεργοποιηθεί το vectoring, υποχρεωτικά πρέπει ο εξοπλισμός που διαθέτω να το υποστηρίζει, διαφορετικά αρχικά θα μου μειώσουν πολύ τον συγχρονισμό, θα με ειδοποιήσουν κι αν συνεχίσω έχουν κάθε δικαίωμα να διακόψουν την σύνδεσή μου. Και αυτά δεν τα λέω εγώ αλλά ο κανονισμός και ήδη αναφέρεται στα συμβόλαια των παρόχων. Ισχύει δε σε όλες τις χώρες που χρησιμοποιούν την ίδια υπηρεσία.

    Το ότι εγώ χρησιμοποιώ εν γνώση μου μη συμβατό εξοπλισμό δεν σημαίνει ότι η τεχνολογία είναι μάπα, αλλά ότι φταίει το ξερό μου το μυαλό. Αν ο εξοπλισμό που έχω, σύμφωνα με τον κατασκευαστή είναι συμβατός αλλά αποδεδειγμένα δεν λειτουργεί σωστά, τον κάνω πακέτο και του τον επιστρέφω.

  4. #64
    Εγγραφή
    14-10-2005
    Περιοχή
    Κυπριαδου
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    1.145
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1000/100
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΛΥΣΙΔΑ
    Router
    Fritz 5530
    Δλδ να το χαιρεταω το asus σιγα σιγα?
    OS1: Windows 10,MoBo:Gigabyte Aorus 7 X299, CPU:Ι9-7900X,RAM:G.Skill DDR4 64GB,GPU:MSI 3080 RTX ,PSU:Corsair HX1500i ,SSD1:Samsung 970PRO 512GB SSD 2: Sandisk Ultra 2 960GB,HDD:21 TB W/D, Case:CoolerMaster Cosmos 2,CPU Cooler:Corsair H150i Pro, Monitor: Samsung Odyssey G7 32',Various: Logitech Z550,Keyboard:Logi G915

  5. #65
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ASFE Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δλδ να το χαιρεταω το asus σιγα σιγα?
    Οχι απαραίτητα, έχουν δείξει οτι βάζουνε νέες ενημερώσεις ανάλογα την χώρα

  6. #66
    Εγγραφή
    31-10-2005
    Ηλικία
    34
    Μηνύματα
    2.819
    Downloads
    24
    Uploads
    2
    ISP
    Wind
    Path Level
    Fastpath
    Έτσι όπως τα διαβάζω, γιατί έχω την εντύπωση πως απλά δουλεύουν τον παλιό καλό τρόπο του vendor identification μέσω της MAC του modem;

  7. #67
    Εγγραφή
    27-05-2006
    Περιοχή
    Άγιοι Ανάργυροι
    Ηλικία
    52
    Μηνύματα
    13.177
    Downloads
    21
    Uploads
    1
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100/10 - 600/120
    ISP
    Cosmote VDSL - 5G
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΦΙΛΑΔΕΛΦΕΙΑ
    Router
    UntangleVM on esxi
    με vigor είναι κανείς που τον πήραν τηλέφωνο για υποχρεωτική αλλαγή εξοπλισμού?
    There's no substitute for experience
    CorollaClub

  8. #68
    Εγγραφή
    28-02-2006
    Μηνύματα
    1.162
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΑΛΑΤΣΙ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jkoukos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αυτά που διάβασες μάλλον δεν τα κατάλαβες. Το Vectoring σκέψου το απλά ως μια εφαρμογή που ελέγχει όλες τις γραμμές του ίδιου DSLAM ώστε να μειώνεται σε κάποιο βαθμό το crosstalk μεταξύ των ζευγών που τρέχουν μαζί σε ένα καλώδιο, άρα μεγαλύτερες ταχύτητες συγχρονισμού. Γι' αυτό δεν κλαιγόμαστε όλοι μας;

    Όμως για να λειτουργήσει σωστά, όσοι παίρνουν υπηρεσία από το ίδιο DSLAM πρέπει να κάνουν χρήση συμβατού εξοπλισμού με το προφίλ του πρότυπου, αλλιώς παύουν τα όποια πλεονεκτήματα και γυρνάμε πάλι στα ίδια.
    Αν π.χ. εγώ παίρνω υπηρεσία από καμπίνα που έχει ενεργοποιηθεί το vectoring, υποχρεωτικά πρέπει ο εξοπλισμός που διαθέτω να το υποστηρίζει, διαφορετικά αρχικά θα μου μειώσουν πολύ τον συγχρονισμό, θα με ειδοποιήσουν κι αν συνεχίσω έχουν κάθε δικαίωμα να διακόψουν την σύνδεσή μου. Και αυτά δεν τα λέω εγώ αλλά ο κανονισμός και ήδη αναφέρεται στα συμβόλαια των παρόχων. Ισχύει δε σε όλες τις χώρες που χρησιμοποιούν την ίδια υπηρεσία.

    Το ότι εγώ χρησιμοποιώ εν γνώση μου μη συμβατό εξοπλισμό δεν σημαίνει ότι η τεχνολογία είναι μάπα, αλλά ότι φταίει το ξερό μου το μυαλό. Αν ο εξοπλισμό που έχω, σύμφωνα με τον κατασκευαστή είναι συμβατός αλλά αποδεδειγμένα δεν λειτουργεί σωστά, τον κάνω πακέτο και του τον επιστρέφω.
    Ας βγουν λοιπόν οι πάροχοι και ας κάνουν μια ανακοίνωση ότι όσα modem δεν υποστηρίζουν ITU-T G.993.5 με profile 35b (ή ότι άλλο χρησιμοποιούν), δεν θα κλειδώνουν (συγχρονίζουν) και επί της ουσίας θα είναι άχρηστα στον κόσμο. Νομίζω αυτό δεν είναι κάτι δύσκολο να γίνει...

    Όσα όμως modem υποστηρίζουν το πρότυπο που χρησιμοποιείται, δεν βλέπω το λόγο γιατί να μην δουλεύουν σωστά ή να προκαλούν προβλήματα σε άλλους χρήστες στην καμπίνα. Εκτός και αν η τεχνολογία του vectoring είναι όντως μάπα, όπως ανέφερα και νωρίτερα...

    Προσωπικά, χρησιμοποιώ το modem του οτε, αλλά δεν μου αρέσει ο εξαναγκασμός που από ότι διάβασα πάει να γίνει, ότι δηλαδή όλοι θα πρέπει να χρησιμοποιούν τα modems των παρόχων. Θα πρέπει να υπάρχει η ελευθερία χρήσης 3rd party συμβατού εξοπλισμού.
    NetBSD Rocks!
    http://www.netbsd.org

  9. #69
    Εγγραφή
    31-10-2005
    Ηλικία
    34
    Μηνύματα
    2.819
    Downloads
    24
    Uploads
    2
    ISP
    Wind
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Mosfet Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ας βγουν λοιπόν οι πάροχοι και ας κάνουν μια ανακοίνωση ότι όσα modem δεν υποστηρίζουν ITU-T G.993.5 με profile 35b (ή ότι άλλο χρησιμοποιούν), δεν θα κλειδώνουν (συγχρονίζουν) και επί της ουσίας θα είναι άχρηστα στον κόσμο. Νομίζω αυτό δεν είναι κάτι δύσκολο να γίνει...
    Η ανακοίνωση λέει απλά ότι όσων τα CPE δεν υποστηρίζουν vectoring σύμφωνα με τις ανάγκες του OTE θα κλειδώσουν σε aDSL2+.

    Φυσιολογικό το βρίσκω, αφού όπως έχει ειπωθεί, δεν θεωρείται πως είναι ενεργό το VDSL vectoring εάν έστω και ένας τελικός χρήστης δεν το υποστηρίζει.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Mosfet Εμφάνιση μηνυμάτων
    Όσα όμως modem υποστηρίζουν το πρότυπο που χρησιμοποιείται, δεν βλέπω το λόγο γιατί να μην δουλεύουν σωστά ή να προκαλούν προβλήματα σε άλλους χρήστες στην καμπίνα. Εκτός και αν η τεχνολογία του vectoring είναι όντως μάπα, όπως ανέφερα και νωρίτερα...
    Το θέμα είναι ότι για να μπορέσουν να το κάνουν αυτό θα πρέπει να κάνουν ένα MAC address binning σε συνεργασία με τους vendors (και tests καλής λειτουργίας, γιατί τα πρότυπα.. υπάρχουν για να καταστρατηγούνται), προφανώς αυτό δεν υπάρχει σαν σενάριο σε αυτή τη φάση, με αποτέλεσμα να επηρεάζονται όλοι όσοι έχουν CPE τρίτων κατασκευαστών.

    Tελικά, για να μην υπάρχει γκρίνια, δίνουν "τσάμπα" (χρησιδάνειο) μόντεμ στο λαό που για χψω λόγο δεν είχε μέχρι τώρα κι έτσι όλοι αποκτούν την δυνατότητα για vectoring. Managers..

    Κακά τα ψέμματα, δεν είναι τόσο απλό να πετύχεις vectoring χωρίς παρατράγουδα εάν δεν έχεις τον ίδιο κατασκευαστή end to end ή τουλάχιστον εάν τα πράγματα δεν είναι ελεγχόμενα end to end.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος cmaniac : 21-07-18 στις 11:18.

  10. #70
    Εγγραφή
    22-02-2013
    Μηνύματα
    1.016
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/20
    ISP
    Wind
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΛΥΣΙΔΑ
    Router
    ZYXEL VMG8623
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jkoukos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Όμως για να λειτουργήσει σωστά, όσοι παίρνουν υπηρεσία από το ίδιο DSLAM πρέπει να κάνουν χρήση συμβατού εξοπλισμού με το προφίλ του πρότυπου, αλλιώς παύουν τα όποια πλεονεκτήματα και γυρνάμε πάλι στα ίδια.

    Φίλε jkoukos, μια και νομίζω ότι είναι αναμφισβήτητο ότι το επίπεδο των γνώσεών σου γύρω από τα τεχνικά θέματα είναι πολύ υψηλό, θεωρείς ότι υπάρχει πιθανότητα να συσχετίζεται η ξαφνική πτώση της ταχύτητας συγχρονισμού σε VDSL γραμμές, σε δεκάδες περιπτώσεις χρηστών που διαβάζουμε τελευταία στο φόρουμ, με τη χρήση μη συμβατού εξοπλισμού από κάποιους άλλους χρήστες στις καμπίνες που παρατηρήθηκε η πτώση της ταχύτητας;

    Ξαφνικά 50άρες γραμμές πέφτουν στα 40 ή 30Mbps και 100άρες γραμμές πέφτουν στα 90, 80, 70, ακόμα και στα 60Mbps. Έρχονται τεχνικοί, συνήθως της Cosmote, αλλά το πρόβλημα δεν λύνεται, και η συνήθης δικαιολογία που ακούγεται είναι ότι επειδή μπήκαν πολλοί στη συγκεκριμένη καμπίνα με 100άρες γραμμές, δεν μπορεί να κρατηθεί η προηγούμενη ταχύτητα συγχρονισμού που είχε ο χρήστης. Παρόλο που είμαι άσχετος από τα τεχνικά θέματα, αυτή η δικαιολογία μου ακούγεται εντελώς γελοία. Είναι δυνατόν να μην είχε προβλεφθεί στις τεχνικές προδιαγραφές του Vectoring, ότι ο αριθμός των χρηστών σε μία καμπίνα που θα αναβαθμιστούν στα 50, 100 ή 200Mbps θα είναι υψηλός; Κι αν συναντάμε αυτά τα προβλήματα τώρα, που όπως όλα δείχνουν, είναι ελάχιστος ο αριθμός των χρηστών με 100άρες γραμμές σε μία καμπίνα, σε 2, 3 ή 5 χρόνια αν αποφασίσουν όλοι οι χρήστες μίας συγκεκριμένης καμπίνας που προσφέρει 200Mbps, να αναβαθμιστούν στα 200Mbps, τότε τι θα συμβεί;

  11. #71
    Εγγραφή
    05-08-2007
    Περιοχή
    Μεταμόρφωση
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    164
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1GBIT
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΗΡΑΚΛΕΙΟ
    Router
    AVM FRITZ!Box 5530
    Με πήραν εμένα έχω vigor 2760n τους το είπα ότι θέλω sip account για να το περάσω στο zoiper. Μου είπε βάλε για λίγο το speedport και μετά βγάλτο και βάλε το δικό σου. Και θα σας δώσουμε το account , με πήρανε πριν 2 εβδομάδες.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από BlueChris Εμφάνιση μηνυμάτων
    με vigor είναι κανείς που τον πήραν τηλέφωνο για υποχρεωτική αλλαγή εξοπλισμού?

  12. #72
    Εγγραφή
    12-05-2004
    Περιοχή
    Γαλάτσι
    Ηλικία
    55
    Μηνύματα
    537
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500/50
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΛΥΣΙΔΑ
    Router
    Fritzbox 7590 AX
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Zarko Εμφάνιση μηνυμάτων
    Φίλε jkoukos, μια και νομίζω ότι είναι αναμφισβήτητο ότι το επίπεδο των γνώσεών σου γύρω από τα τεχνικά θέματα είναι πολύ υψηλό, θεωρείς ότι υπάρχει πιθανότητα να συσχετίζεται η ξαφνική πτώση της ταχύτητας συγχρονισμού σε VDSL γραμμές, σε δεκάδες περιπτώσεις χρηστών που διαβάζουμε τελευταία στο φόρουμ, με τη χρήση μη συμβατού εξοπλισμού από κάποιους άλλους χρήστες στις καμπίνες που παρατηρήθηκε η πτώση της ταχύτητας;

    Ξαφνικά 50άρες γραμμές πέφτουν στα 40 ή 30Mbps και 100άρες γραμμές πέφτουν στα 90, 80, 70, ακόμα και στα 60Mbps. Έρχονται τεχνικοί, συνήθως της Cosmote, αλλά το πρόβλημα δεν λύνεται, και η συνήθης δικαιολογία που ακούγεται είναι ότι επειδή μπήκαν πολλοί στη συγκεκριμένη καμπίνα με 100άρες γραμμές, δεν μπορεί να κρατηθεί η προηγούμενη ταχύτητα συγχρονισμού που είχε ο χρήστης. Παρόλο που είμαι άσχετος από τα τεχνικά θέματα, αυτή η δικαιολογία μου ακούγεται εντελώς γελοία. Είναι δυνατόν να μην είχε προβλεφθεί στις τεχνικές προδιαγραφές του Vectoring, ότι ο αριθμός των χρηστών σε μία καμπίνα που θα αναβαθμιστούν στα 50, 100 ή 200Mbps θα είναι υψηλός; Κι αν συναντάμε αυτά τα προβλήματα τώρα, που όπως όλα δείχνουν, είναι ελάχιστος ο αριθμός των χρηστών με 100άρες γραμμές σε μία καμπίνα, σε 2, 3 ή 5 χρόνια αν αποφασίσουν όλοι οι χρήστες μίας συγκεκριμένης καμπίνας που προσφέρει 200Mbps, να αναβαθμιστούν στα 200Mbps, τότε τι θα συμβεί;
    Παίρνοντας σαν αφορμή το παραπάνω, μπορεί κανείς αλήθεια να μου εξηγήσει πως είναι δυνατό γραμμή που συγχρονίζει 100 (με μέγιστα 118/44) ξαφνικά να πέφτει στα 58(!!!!) και μετά από αλλαγές ζεύγους (που τελικά αποδείχθηκε ότι το αρχικό ήταν το καλύτερο) και σπλίτερ καμπίνας (βασικά εγκατάστασης γιατί δεν υπήρχε!!!), να μην ανεβαίνει με τίποτα πάνω από 70;

    Η διάγνωση του τεχνικού του ΟΤΕ ήταν ότι "κάτι θα έπαθε το καλώδιο" (το υπόγειο) και ότι το "dslam είναι φορτωμένο".

    Αν λειτουργούσε σωστά το vectoring, δεν θα έπρεπε όταν μετά από τις παρεμβάσεις του τεχνικού το attenuation έπεσε από 11,5 σε 6,7 να έχει αποκατασταθεί και η ταχύτητα;

    Μήπως τελικά υπάρχει όντως πρόβλημα στη συνεργασία των modem του εμπορίου και των dslam του ΟΤΕ;
    Ή μήπως τα προφίλ στις 100άρες είναι λάθος;

    ΥΓ. Η γραμμή έχει δοκιμαστεί από τον τεχνικό με τον εξοπλισμό του (Argus) και με τα modem Draytek Vigor 130/Speedport 2i/Draytek 2760 delight/Fritzbox 7490.

    ΥΓ2. Ειλικρινά δε μπορώ να δεχτώ ότι σε βλάβη που επιφέρει τη μείωση της ταχύτητας κατά 35% η αντιμετώπιση του παρόχου μπορεί να είναι "δεν μπορεί να γίνει κάτι αφού συγχρονίζει"!

  13. #73
    Εγγραφή
    24-06-2006
    Μηνύματα
    1.705
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    ISP
    OTE
    Router
    Speedport Plus & R7000
    δηλ με 7 attenuation πιανεις 70? το πιο συνηθες οτι κατι δεν θα λειτουργει σωστα με το vectoring σε αυτες τις περιπτωσεις και η ταχυτητα φθινει με τον καιρο πιθανον λογω crosstalk, το εχουν αναφερει αρκετα παιδια, σε ολους ωστοσο αποκατασταθηκε τελικα, αν και δεν ξερουμε ακριβη αιτια η προβλημα

    https://www.adslgr.com/forum/threads...B1%CE%BB%CF%8E

  14. #74
    Εγγραφή
    12-05-2004
    Περιοχή
    Γαλάτσι
    Ηλικία
    55
    Μηνύματα
    537
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500/50
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΛΥΣΙΔΑ
    Router
    Fritzbox 7590 AX
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από puffy Εμφάνιση μηνυμάτων
    δηλ με 7 attenuation πιανεις 70? το πιο συνηθες οτι κατι δεν θα λειτουργει σωστα με το vectoring σε αυτες τις περιπτωσεις και η ταχυτητα φθινει με τον καιρο πιθανον λογω crosstalk, το εχουν αναφερει αρκετα παιδια, σε ολους ωστοσο αποκατασταθηκε τελικα, αν και δεν ξερουμε ακριβη αιτια η προβλημα

    https://www.adslgr.com/forum/threads...B1%CE%BB%CF%8E
    Συμφωνώ απόλυτα.

    Η αίσθησή μου είναι ότι όσοι έχουμε 100σταρες είμαστε beta testers.

    Εγώ πάντως θα τους πιέσω από αύριο για αλλαγή modem (να πάρω το Speedport Plus) και για VOIP (είμαι ακόμα PSTN ) μπας και αποσυνδέσουν το χαλκό που έρχεται από το κέντρο στην καμπίνα.

    Αν δεν φτιάξει θα πιέσω για αλλαγή πόρτας (μπας και).

    Πάντως να πληρώνω 100σταρα και να έχω 60-70 δεν το δέχομαι. Και μάλιστα να με υποχρεώνουν να χρησιμοποιήσω και τα μπρίκια που σερβίρουν σαν modems. Αν δεν το φτιάξουν θα τους κάνω γραπτό παράπονο και θα κατέβω στα 50.

  15. #75
    Εγγραφή
    11-10-2005
    Ηλικία
    57
    Μηνύματα
    7.307
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Wind - ΝΙΚΑΙΑ
    Router
    Technicolor TG789vac v2
    Path Level
    Fastpath
    Εννοείται ότι πρέπει να κατέβετε στα 50 όσοι δεν πιάνετε τα 100. Σας δίνει το δικαίωμα ο ΟΤΕ και είναι και το λογικό. Μόνο έτσι θα τους πονέσει να διορθώσουν λίγο την κατάσταση. Δεν αναφέρομαι στην ασυμβατότητα με τους εξοπλισμούς μόνο, έχουν αναφερθεί προβλήματα από πολλούς φίλους.

    Το παράπονο δεν ξέρω αν θα κάνει κάτι, θα πρότεινα να ζητήσετε και να σας ενημερώσουν γραπτώς για ποιο λόγο δεν είναι εφικτή η σύνδεση στα 100 (ή στα 200 όσοι το έχετε αιτηθεί) γιατί έτσι ζητούν αιτιολόγηση από τεχνικούς κανονικούς (κι όχι αυτούς που υλοποιούν τις συνδέσεις - που δίνουν αυτές τις τρομερές δικαιολογίες γιατί δεν ξέρουν πραγματικά τι συμβαίνει) και ίσως ανασκουμπωθούν να λύσουν τα θέματα.
    hnesne

Σελ. 5 από 16 ΠρώτηΠρώτη ... 345671015 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Παραπλανητικό τηλεφώνημα από το 13888
    Από titan1 στο φόρουμ COSMΟΤΕ
    Μηνύματα: 106
    Τελευταίο Μήνυμα: 24-04-19, 14:02
  2. Μηνύματα: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 23-03-18, 14:00
  3. Μηνύματα: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 29-01-18, 10:02
  4. Μηνύματα: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 18-12-17, 19:04
  5. Μηνύματα: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 17-10-17, 18:51

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας