Σελ. 4 από 16 ΠρώτηΠρώτη ... 23456914 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 46-60 από 230
  1. #46
    Εγγραφή
    28-03-2006
    Περιοχή
    KV G434
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    42.343
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    310/31
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΕΡΜΟΥ
    Router
    RB4011iGS+5 ONT: G-010G-R
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jkoukos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πέραν του θέματος μετατροπής της τηλεφωνίας σε VoIP, αυτό που έχω καταλάβει είναι ότι παίρνουν σβάρνα τηλέφωνο τους χρήστες που βλέπουν να μην έχουν στη γραμμή την συσκευή της εταιρείας και λένε το γνωστό ποίημα.
    Προφανώς δεν έχουν (ίσως?) την δυνατότητα να ελέγξουν αν η συσκευή του χρήστη είναι συμβατή με το όποιο πρωτόκολλο vectoring και παίρνει μπάλα και αυτούς που έχουν τέτοια. Απόδειξη αυτό που είπαν στον dimangelid την 2η φορά.
    Βέβαια για να λέμε και του στραβού το δίκαιο, αν γυρίσουν την υπηρεσία σε 35b τότε πάλι θα έχουν θέμα όσων ο εξοπλισμός δεν το υποστηρίζει (π.χ. Fritz 7490, Asus DSL-N17U κλπ).
    Κάπου κάτι γίνεται λάθος...
    Εμένα με πήραν την προηγούμενη εβδομάδα για να μου πούνε ότι μου προσφέρουν λογαριασμό στο email και sms και ένταξη στο Μητρώο 11.
    Και τα δύο τα είχα.
    | "Anyone can build a fast CPU.
    | The trick is to build a fast system."
    |____________Seymour Cray...

  2. #47
    Εγγραφή
    24-06-2006
    Μηνύματα
    1.705
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    ISP
    OTE
    Router
    Speedport Plus & R7000
    κι εμενα μου στειλαν το plus χθες σε αντικατασταση του 724. ισως επειδη δεν το βλεπαν γιατι το χω σε bridge η παιρνουν μαζικα

  3. #48
    Εγγραφή
    14-05-2006
    Περιοχή
    Αθηνα/Περισσος
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    994
    Downloads
    10
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/200 & 1000/100
    ISP
    Inalan & Cosmote FTTH
    Router
    HG8546M & Speedport Smart
    Αν απο 31/7 και μετα αρχισει να κατεβαζει τον συχρονισμο σε οποιον δεν χρησιμοποιει τον εξοπλισμο, τοτε θα εχουν μεγαλο προβλημα οι κατασκευαστες router.

    Δηλαδη κανενας δεν θα επιλεγει να εχει aftermarket εξοπλισμο, και θα υπαρχει μειωση στις πωλησεις/αγορα.

    Αλλα κανονικα κατι τετοιο πρεπει να το δωσουν γραπτως, και οχι προφορικα.

    Προβλημα στην καμπινα γιατι?

    Αν εχει τα σωστα προτυπα ΟΚ.

  4. #49
    Εγγραφή
    20-01-2006
    Περιοχή
    Εκάλη
    Ηλικία
    54
    Μηνύματα
    1.533
    Downloads
    22
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    50/5
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΕΚΑΛΗ
    Router
    ZTE H1600
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ancogsxr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αν απο 31/7 και μετα αρχισει να κατεβαζει τον συχρονισμο σε οποιον δεν χρησιμοποιει τον εξοπλισμο, τοτε θα εχουν μεγαλο προβλημα οι κατασκευαστες router.
    Πιστεύω πως, αυτή τη στιγμή, το όλο δίκτυο βρίσκεται σε μια μεταβατική κατάσταση (εισαγωγή VoBB) και γι' αυτό το λόγο η Cosmote θέλει τον δικό της εξοπλισμό, ώστε να μπορέσει να το "ρυθμίσει". Σε δεύτερο χρόνο, μόλις σταθεροποιηθεί η κατάσταση δηλαδή, θα βρουν μάλλον τρόπο να υποστηρίξουν και συσκευές τρίτων.

  5. #50
    Εγγραφή
    14-05-2006
    Περιοχή
    Αθηνα/Περισσος
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    994
    Downloads
    10
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/200 & 1000/100
    ISP
    Inalan & Cosmote FTTH
    Router
    HG8546M & Speedport Smart
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Catchphrase Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πιστεύω πως, αυτή τη στιγμή, το όλο δίκτυο βρίσκεται σε μια μεταβατική κατάσταση (εισαγωγή VoBB) και γι' αυτό το λόγο η Cosmote θέλει τον δικό της εξοπλισμό, ώστε να μπορέσει να το "ρυθμίσει". Σε δεύτερο χρόνο, μόλις σταθεροποιηθεί η κατάσταση δηλαδή, θα βρουν μάλλον τρόπο να υποστηρίξουν και συσκευές τρίτων.
    Καλα για τον ΟΤΕ δεν εχω να πω πολλα, σε θεμα customer care και κανω οτι θελω μονο εγω ειναι Α+++++++++, δεν το συζηταει καν.

    Θα πω μονο αυτο το παραδειγμα.

    Πανελληνιος-Κυψελη γραμμη με Forthnet 23.800 και 1.024 στο ρουτερ και 21 με 0.9 στο WiFi , με την αλλαγη σε OTE εννοειται 20.000 και δεν το συζηταμε καν....

    Απλα το σε βαζω στα 24 και βαλε οποιο εξοπλισμο θες αντι για 50 ειναι λιγο ακυρο.

  6. #51
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ancogsxr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αν απο 31/7 και μετα αρχισει να κατεβαζει τον συχρονισμο σε οποιον δεν χρησιμοποιει τον εξοπλισμο, τοτε θα εχουν μεγαλο προβλημα οι κατασκευαστες router.

    Δηλαδη κανενας δεν θα επιλεγει να εχει aftermarket εξοπλισμο, και θα υπαρχει μειωση στις πωλησεις/αγορα.

    Αλλα κανονικα κατι τετοιο πρεπει να το δωσουν γραπτως, και οχι προφορικα.

    Προβλημα στην καμπινα γιατι?

    Αν εχει τα σωστα προτυπα ΟΚ.
    Αν έχει τα σωστά πρότυπα τότε θα δουλέψει.
    Θα δεις ότι κάποιοι κατασκευαστές έχουν μέσα επιλογή χώρας ή επιλογή firmware για κάποιες χώρες

    Το vectoring για να δουλέψει θέλει κάποιες παραμέτρους, ενας router να μην υποστηρίζει σωστά τότε θα δημιουργήσει πρόβλημα σε όλους στην Καμπίνα.

    Για την ταχύτητα που αναφέρεις, είναι η διαφορά του snr που έχει επιλέξει η forthnet

  7. #52
    Εγγραφή
    02-08-2002
    Περιοχή
    Greece.gif
    Ηλικία
    52
    Μηνύματα
    196
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΑΜΑΤΕΡΟ
    Router
    Speedport Plus
    SNR / Attn
    18db(dB) / 9db(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Όσον αφορά το voip, έχω 2 γραμμές μία κανονική και μια voip με VDSL50 από ΚΑΦΑΟ και οι 2 γραμμές, σας ενημερώνω ότι σε διακοπή ρεύματος την προηγούμενη εβδομάδα, παρότι είχα UPS η γραμμή ΚΑΙ το internet έπεσαν πράγμα που σημαίνει πως απλά τα ΚΑΦΑΟ δεν έχουν UPS οπότε πλέον μην περιμένετε να έχετε τηλεφωνία και internet οταν πέφτει το ρεύμα στη γειτονιά σας.....

  8. #53
    Εγγραφή
    15-12-2009
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    396
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    8192/1024
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Wind - ΧΑΙΔΑΡΙ
    SNR / Attn
    9(dB) / 30(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Μήπως έχει σχέση με το «Δωρεάν WiFi» του ΟΤΕ? Αν αλλάξει κάποιος mode,/router δεν θα έχουν πρόσβαση για να ενεργοποιηθεί η παραπάνω υπηρεσία.

    Πώς λειτουργεί
    Όσοι ενεργοποιούν την υπηρεσία COSMOTE Μy WiFi συμμετέχουν στη δημιουργία και επέκταση ενός δικτύου, φτιαγμένου από τους χρήστες για τους χρήστες.
    Πώς γίνεται αυτό;
    Όταν ενεργοποιείς την υπηρεσία το router σου μετατρέπεται σε ένα WiFi spot, όπου τα μέλη της κοινότητας μπορούν να συνδέονται δωρεάν, όταν είναι κοντά. Το ίδιο θα μπορείς να κάνεις κι εσύ, όταν βρίσκεσαι κοντά σε οποιοδήποτε αντίστοιχο spot.

    more info

  9. #54
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Havic Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μήπως έχει σχέση με το «Δωρεάν WiFi» του ΟΤΕ? Αν αλλάξει κάποιος mode,/router δεν θα έχουν πρόσβαση για να ενεργοποιηθεί η παραπάνω υπηρεσία.
    Δεν είναι υποχρεωτικό να το έχεις ενεργό, σου λεεί πως να θέλεις να το έχεις όμως, τότε θα πρέπει να το έχεις και εσύ ενεργό

  10. #55
    Εγγραφή
    28-03-2006
    Περιοχή
    KV G434
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    42.343
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    310/31
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΕΡΜΟΥ
    Router
    RB4011iGS+5 ONT: G-010G-R
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από puffy Εμφάνιση μηνυμάτων
    κι εμενα μου στειλαν το plus χθες σε αντικατασταση του 724. ισως επειδη δεν το βλεπαν γιατι το χω σε bridge η παιρνουν μαζικα
    Το 724 ήταν αρκετά προβληματικό.
    | "Anyone can build a fast CPU.
    | The trick is to build a fast system."
    |____________Seymour Cray...

  11. #56
    Εγγραφή
    21-11-2002
    Περιοχή
    Britannia
    Μηνύματα
    1.267
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ Forthnet Shared
    Ταχύτητα
    21600/508
    ISP
    Forthnet
    Router
    Draytek Vigor 2700VG
    Εμένα πάντως μου είχαν πει παραλαβή χθες και δεν ήρθε ούτε router , ούτε ειδοποίηση.
    Κλήση στο 13888 και δεν ήξεραν τπτ.
    Άντε βγάλε άκρη αν σε 10 μέρε μου ρίξουν την ταχύτητα...
    Are you with Us?

  12. #57
    Εγγραφή
    28-02-2006
    Μηνύματα
    1.161
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΑΛΑΤΣΙ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sdikr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το vectoring για να δουλέψει θέλει κάποιες παραμέτρους, ενας router να μην υποστηρίζει σωστά τότε θα δημιουργήσει πρόβλημα σε όλους στην Καμπίνα.
    Δεν το έχω ψάξει πολύ με την τεχνολογία του vectoring, πάντως όπως είπε και ο φίλος πιο πάνω, όλα είναι θέμα προδιαγραφών (specifications).

    Είτε αυτές (οι προδιαγραφές) πληρούνται και υπάρχει συμβατότητα (συνδεσιμότητα), είτε δεν πληρούνται (και άρα δεν θα πρέπει να υπάρχει συμβατότητα).
    Εφόσον υπάρχει το ενδεχόμενο ότι κάποιες από αυτές "δεν υποστηρίζονται σωστά" και αυτό δημιουργεί πρόβλημα σε όλους στην καμπίνα, με οδηγεί στο συμπέρασμα ότι η τεχνολογία του vectoring είναι μ@λ@κί@...
    NetBSD Rocks!
    http://www.netbsd.org

  13. #58
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Οι προδιαγραφές υπάρχουν, αλλά αν έχει γίνει κάποιο λάθος στο firmware άρα η υλοποίηση του κατασκευαστή, γιατί να είναι λάθος η τεχνολογία;

  14. #59
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Mosfet Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν το έχω ψάξει πολύ με την τεχνολογία του vectoring, πάντως όπως είπε και ο φίλος πιο πάνω, όλα είναι θέμα προδιαγραφών (specifications).

    Είτε αυτές (οι προδιαγραφές) πληρούνται και υπάρχει συμβατότητα (συνδεσιμότητα), είτε δεν πληρούνται (και άρα δεν θα πρέπει να υπάρχει συμβατότητα).
    Εφόσον υπάρχει το ενδεχόμενο ότι κάποιες από αυτές "δεν υποστηρίζονται σωστά" και αυτό δημιουργεί πρόβλημα σε όλους στην καμπίνα, με οδηγεί στο συμπέρασμα ότι η τεχνολογία του vectoring είναι μ@λ@κί@...
    Ναι μια βλακεία είναι, όποτε ας το αφήσουμε με σκέτο vdsl2 χωρίς vectoring.


    Ξέρεις οτι μια καμπίνα που γίνεται vectoring την διαχειρίζεται μόνο ένας πάροχος έτσι; αυτό γίνεται ώστε να μπορεί να υπάρχει ο απαραίτητος έλεγχος σε όλο τα φάσμα/εκπομπή ώστε να μπορέσει να λειτουργήσει αποτελεσματικά. Αν ήταν κάτι standard τότε δεν θα υπήρχε η ανάγκη να το έχει μόνο ενας πάροχος, ούτε θα υπήρχε κάποια ανάγκη ο εξοπλισμός να είναι συμβατός. αλλά μετά πάλι ταχύτητες vdsl2+ full crosstalk θα είχαμε

  15. #60
    Εγγραφή
    14-05-2006
    Περιοχή
    Αθηνα/Περισσος
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    994
    Downloads
    10
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/200 & 1000/100
    ISP
    Inalan & Cosmote FTTH
    Router
    HG8546M & Speedport Smart
    Φίλος product manager μου είπε σήμερα ότι θα είναι υποχρεωτική η χρήση του εξοπλισμού/παρόχου και η αγορά θα αλλάξει στο πώληση μόνο router στο μέλλον.

Σελ. 4 από 16 ΠρώτηΠρώτη ... 23456914 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Παραπλανητικό τηλεφώνημα από το 13888
    Από titan1 στο φόρουμ COSMΟΤΕ
    Μηνύματα: 106
    Τελευταίο Μήνυμα: 24-04-19, 14:02
  2. Μηνύματα: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 23-03-18, 14:00
  3. Μηνύματα: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 29-01-18, 10:02
  4. Μηνύματα: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 18-12-17, 19:04
  5. Μηνύματα: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 17-10-17, 18:51

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας