Σελ. 11 από 16 ΠρώτηΠρώτη ... 6910111213 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 151-165 από 230
  1. #151
    Εγγραφή
    05-08-2007
    Περιοχή
    Μεταμόρφωση
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    164
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1GBIT
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΗΡΑΚΛΕΙΟ
    Router
    AVM FRITZ!Box 5530
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από griniaris Εμφάνιση μηνυμάτων
    και αν κανει vpn με το σπιτι για να βγαινει με την ΙΡ της cosmote.... δεν θα κανει register?
    Δουλεύει κανονικά με cosmote 4G θα φτιάξω και βιντεάκι σχετικό

  2. #152
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Σε μένα δεν δουλεύει, που έχω 2 συνδέσεις κινητής Cosmote.
    Το ίδιο έχουν αναφέρει και πολλά άλλα μέλη τα τελευταία 1-2 χρόνια. Αν θυμάμαι καλά μόνο 2-3 έχουν αναφέρει επιτυχία χωρίς περαιτέρω ανάλυση.

  3. #153
    Εγγραφή
    14-11-2010
    Μηνύματα
    654
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    112640/11256
    ISP
    Nova
    DSLAM
    Forthnet - ΑΠ. ΠΑΥΛΟΣ
    Router
    Fritz!Box 7490
    SNR / Attn
    13(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Πριν κάτι μήνες που το δοκίμασα εγώ δούλευε. Απλα ήθελε να περιμένεις κάνα 5λεπτο. Και μετά αν ξαναέμπαινες από το Wi-Fi πάλι το ίδιο.

  4. #154
    Εγγραφή
    27-05-2007
    Ηλικία
    34
    Μηνύματα
    941
    Downloads
    16
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500/50
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΧΑΡΝΩΝ
    Router
    Fritzbox! 7530
    Path Level
    Fastpath
    Για να καταλάβω κάτι εγώ.. Θέλω να χρησιμοποιώ το δικό μου ρουτερ για να παίρνω ίντερνετ και της Cosmote για τηλεφωνία και μόνο..

    Συνδέω στο πρίζακι του τηλεφώνου το διακλαδωτή που βγάζει 2... Το ένα το βάζω στο ρουτερ το δικό μου για να παίρνει ίντερνετ... Το άλλο πάει στο phone 2 του Speedport.. Το τηλέφωνο πάει στο phone 1 του Speedport.. Και ένα erhernet πάει από το δικό μου στο Speedport... Κλείνω WiFi στο Speedport και παίζω κανονικά με το δικό μου όπως πριν..

    Τα λέω καλά; είναι τόσο απλό; θέλει κάποια άλλη ρύθμιση;

  5. #155
    Εγγραφή
    16-09-2013
    Μηνύματα
    28.146
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    55.000/5.500
    ISP
    COSMOTE
    Router
    AVM FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    25(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από DjTony Εμφάνιση μηνυμάτων
    Για να καταλάβω κάτι εγώ.. Θέλω να χρησιμοποιώ το δικό μου ρουτερ για να παίρνω ίντερνετ και της Cosmote για τηλεφωνία και μόνο..

    Συνδέω στο πρίζακι του τηλεφώνου το διακλαδωτή που βγάζει 2... Το ένα το βάζω στο ρουτερ το δικό μου για να παίρνει ίντερνετ... Το άλλο πάει στο phone 2 του Speedport.. Το τηλέφωνο πάει στο phone 1 του Speedport.. Και ένα erhernet πάει από το δικό μου στο Speedport... Κλείνω WiFi στο Speedport και παίζω κανονικά με το δικό μου όπως πριν..

    Τα λέω καλά; είναι τόσο απλό; θέλει κάποια άλλη ρύθμιση;
    Xάλια τα λες, το Speedport θα πρέπει να μπει κι' αυτό πάνω στην γραμμή DATA για να συγχρονίσει όπως το δικό σου και να σου βγάλει την τηλεφωνία, ρίξε μια ματιά εδώ.
    Imagination is more important than knowledge.
    Knowledge is limited

    IMAGINATION ENCIRCLES THE WORLD

    Albert Einstein

  6. #156
    Εγγραφή
    15-12-2003
    Περιοχή
    ΧΟΛΑΡΓΟΣ
    Ηλικία
    64
    Μηνύματα
    828
    Downloads
    8
    Uploads
    1
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    300/30
    ISP
    COSMOTE
    DSLAM
    Ο.Τ.Ε. - ΧΟΛΑΡΓΟΣ
    Router
    FRITZ!Box 7530
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sweet dreams Εμφάνιση μηνυμάτων
    Xάλια τα λες, το Speedport θα πρέπει να μπει κι' αυτό πάνω στην γραμμή DATA για να συγχρονίσει όπως το δικό σου και να σου βγάλει την τηλεφωνία, ρίξε μια ματιά εδώ.
    Δεν πρέπει να ισχύει αυτό. Από την στιγμή που υπάρχει μόνο μια σύνδεση (VDSL ή ADSL) με τον ΟΤΕ αυτή θα γίνει από το δικό μας ρούτερ. Η τηλεφωνία είναι ένα internet service με την χρήση ειδικού πρωτόκολλου που εξυπηρετεί τις ανάγκες της κάθε περίπτωσης. Π.χ. όπως είναι μια σύνδεση FTP, HTTP κτλ. VOIP συνδέσεις με διάφορα πρωτόκολλα υπήρχαν από πολύ παλιά. Και το SCYPE κάτι αντίστοιχο είναι. Απλά τώρα η τεχνολογία υιοθετείται από τις κλασικές τηλεφωνικές εταιρίες και γίνεται mainstream.

    Από ότι καταλαβαίνω όταν γίνεται μια κλήση ένα μέρος του bandwidth (upstream και downstream) χρησιμοποιείται για την κλήση και γιαυτό χρειάζεται να υπάρχει προτεραιότητα (QoS) στη περίπτωση π.χ. που η σύνδεση είναι επιβαρυμένη από torrents, για να μην υπάρχουν διακοπές στη φωνή. Δηλαδή μιλάμε για το ίδιο bandwidth το οποίο τώρα το μοιραζόμαστε για Internet και τηλεφωνία και όχι διαφορετικές περιοχές φάσματος πάνω στο σύρμα όπως συνέβαινε πριν (με POTS ή ISDN) οι οποίες διαχωρίζονταν με τον splitter.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος dhmk : 14-08-18 στις 20:14.
    Η τοποθεσία στο avatar είναι στη Μονεμβασιά.

  7. #157
    Εγγραφή
    16-09-2013
    Μηνύματα
    28.146
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    55.000/5.500
    ISP
    COSMOTE
    Router
    AVM FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    25(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από dhmk Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν πρέπει να ισχύει αυτό. Από την στιγμή που υπάρχει μόνο μια σύνδεση (VDSL ή ADSL) με τον ΟΤΕ αυτή θα γίνει από το δικό μας ρούτερ. Η τηλεφωνία είναι ένα internet service με την χρήση ειδικού πρωτόκολλου που εξυπηρετεί τις ανάγκες της κάθε περίπτωσης. Π.χ. όπως είναι μια σύνδεση FTP, HTTP κτλ. VOIP συνδέσεις με διάφορα πρωτόκολλα υπήρχαν από πολύ παλιά. Και το SCYPE κάτι αντίστοιχο είναι. Απλά τώρα η τεχνολογία υιοθετείται από τις κλασικές τηλεφωνικές εταιρίες και γίνεται mainstream.

    Από ότι καταλαβαίνω όταν γίνεται μια κλήση ένα μέρος του bandwidth (upstream και downstream) χρησιμοποιείται για την κλήση και γιαυτό χρειάζεται να υπάρχει προτεραιότητα (QoS) στη περίπτωση π.χ. που η σύνδεση είναι επιβαρυμένη από torrents, για να μην υπάρχουν διακοπές στη φωνή. Δηλαδή μιλάμε για το ίδιο bandwidth το οποίο τώρα το μοιραζόμαστε για Internet και τηλεφωνία και όχι διαφορετικές περιοχές φάσματος πάνω στο σύρμα όπως συνέβαινε πριν (με POS ή ISDN) οι οποίες διαχωρίζονταν με τον splitter.
    Δεν χρειάζεται τόσο πολύ ανάλυση, υπάρχουν οι ρυθμίσεις στο Link που έχω βάλει, αν έχεις κάποια απορία πάνω στις ρυθμίσεις μας ρωτάς.
    Imagination is more important than knowledge.
    Knowledge is limited

    IMAGINATION ENCIRCLES THE WORLD

    Albert Einstein

  8. #158
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από DjTony Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τα λέω καλά; είναι τόσο απλό; θέλει κάποια άλλη ρύθμιση;
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sweet dreams Εμφάνιση μηνυμάτων
    Xάλια τα λες, το Speedport θα πρέπει να μπει κι' αυτό πάνω στην γραμμή DATA [/URL]
    Καλά τα λέτε και οι 2, θεωρώντας ότι ο "διακλαδωτής" είναι το DSL Splitter. Χρειάζεται επίσης και ένα φίλτρο πριν από κάθε τηλεφωνική συσκευή που υπάρχει σε άλλη πρίζα του σπιτιού.
    Αν ως "διακλαδωτή" εννοείς κάποιο απλό τηλεφωνικό ταφ, τότε οι συνδέσεις είναι λάθος.

    Ρυθμίσεις φυσικά χρειάζονται, αφού αυτόματα το Speedport λειτουργεί μόνο αν είναι συνδεδεμένο στην τηλεφωνική γραμμή δουλεύοντας ως κανονικό modem/router. Όταν λειτουργεί ως σκέτο router, το κακόμοιρο δεν γνωρίζει τη θέλεις να κάνει και περιμένει οδηγίες.

    @dhmk, διαβάζω και ξαναδιαβάζω το μήνυμα, αλλά δεν καταλαβαίνω τι θέλεις να πεις.

  9. #159
    Εγγραφή
    15-12-2003
    Περιοχή
    ΧΟΛΑΡΓΟΣ
    Ηλικία
    64
    Μηνύματα
    828
    Downloads
    8
    Uploads
    1
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    300/30
    ISP
    COSMOTE
    DSLAM
    Ο.Τ.Ε. - ΧΟΛΑΡΓΟΣ
    Router
    FRITZ!Box 7530
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jkoukos Εμφάνιση μηνυμάτων
    @dhmk, διαβάζω και ξαναδιαβάζω το μήνυμα, αλλά δεν καταλαβαίνω τι θέλεις να πεις.
    Τι δεν είναι κατανοητό; Τι ακριβώς; Αν κάπου έχω καταλάβει λάθος, αυτό θα ήταν μια απάντηση. Αυτό που λέω είναι ότι το VOIP είναι μια υπηρεσία που τρέχει στο ίδιο επίπεδο όπως όλες οι άλλες, π.χ. ftp, http κτλ με το αντίστοιχο πρωτόκολλο. Όπως χρειαζόμαστε ένα ftp client έτσι χρειαζόμαστε ένα αντίστοιχο client για το VOIP του OTE. Η εντύπωσή μου είναι ότι γίνονται αναφορές σε λύσεις (κάνε εκείνο ή το άλλο κτλ) χωρίς να γίνεται κατανοητό τι ακριβώς συμβαίνει ή τι προσπαθούμε να κάνουμε. Από ότι έχω καταλάβει, εφόσον μπορεί να λειτουργήσει και soft phone έχουμε να κάνουμε με κάτι αντίστοιχο του SKYPE (υπάρχουν και SCYPE adapters) και χρειαζόμαστε έναν adapter μόνο και μόνο για να εξακολουθούμε να χρησιμοποιούμε τα γνωστά μας αναλογικά τηλέφωνα. Στη συγκεκριμένη περίπτωση χρησιμοποιούμε το speedport ως adapter προσπαθώντας να απενεργοποιήσουμε όλες τις υπόλοιπες λειτουργίες wifi/μόντεμ/ρούτερ που διαθέτει.

    Κανονικά με το VOIP δεν πρέπει να χρειαζόμαστε DSL splitter καθώς η περιοχή φάσματος που χρησιμοποιούσε το POTS δεν πρέπει να υπάρχει πλέον στο σύρμα - αν όντως έχει καταργηθεί. Υπάρχει μόνο η περιοχή φάσματος (εύρος συχνοτήτων) που χρησιμοποιεί η σύνδεση DSL. Εκτός κι αν εξακολουθεί κάτι να υπάρχει η απλά θόρυβος και πρέπει να κάνουμε το διαχωρισμό για λόγους καλύτερης ποιότητας του σήματος.

    The DSL filter prevents interference between such devices and a digital subscriber line (DSL) service connected to the same line. Without DSL filters, signals or echoes from analog devices at the top of their frequency range can reduce performance and create connection problems with DSL service, while those from the DSL service at the bottom of its range can cause line noise and other problems for analog devices.
    Κανονικά αυτό το φίλτρο πριν από κάθε τηλεφωνική συσκευή που λες γιατί είναι απαραίτητο; Τι σήμα έρχεται εκεί; Δεν προέρχεται π.χ. από τις εξόδους που συνδέουμε το αναλογικό τηλέφωνο πάνω στο speedport;

    Προς το παρόν δεν μπορώ να τα ερευνήσω αυτά στη πράξη καθώς δεν έχω ακόμη VOIP.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος dhmk : 14-08-18 στις 20:12.
    Η τοποθεσία στο avatar είναι στη Μονεμβασιά.

  10. #160
    Το avatar του μέλους xasapis1821
    xasapis1821 Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από BlueChris Εμφάνιση μηνυμάτων
    Να υπάρξει περίπτωση να δεχτώ το μόντεμ του οποιουδήποτε χωρίς να είμαι full admin δεν παίζει αυτό το έργο σε αυτή τη ζωή.
    Μπορει να μου πει οποιος γνωριζει ποιοι ειναι οι κινδυνοι να χρησιμοποιω το ρουτερ του παροχεα μου ;

  11. #161
    Εγγραφή
    16-09-2013
    Μηνύματα
    28.146
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    55.000/5.500
    ISP
    COSMOTE
    Router
    AVM FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    25(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από xasapis1821 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μπορει να μου πει οποιος γνωριζει ποιοι ειναι οι κινδυνοι να χρησιμοποιω το ρουτερ του παροχεα μου ;
    O μόνος κίνδυνος είναι να γίνει μια απομακρυσμένη αναβάθμιση και να χαθούν τυχόν ρυθμίσεις που έχεις κάνει.
    Imagination is more important than knowledge.
    Knowledge is limited

    IMAGINATION ENCIRCLES THE WORLD

    Albert Einstein

  12. #162
    Εγγραφή
    28-03-2006
    Περιοχή
    KV G434
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    42.358
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    310/31
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΕΡΜΟΥ
    Router
    RB4011iGS+5 ONT: G-010G-R
    Τις μόνες ρυθμίσεις που είδα να χάνονται είναι αυτές που αφορούν το port binding και παλιότερα το bridge mode.
    | "Anyone can build a fast CPU.
    | The trick is to build a fast system."
    |____________Seymour Cray...

  13. #163
    Εγγραφή
    16-09-2013
    Μηνύματα
    28.146
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    55.000/5.500
    ISP
    COSMOTE
    Router
    AVM FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    25(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Αν δεν "καθίσει" η αναβάθμιση πάει το reset σύννεφο, είχανε αναφερθεί και περιπτώσεις συμφορουμιτών που ξυπνήσανε και το βρήκανε στις εργοστασιακές ρυθμίσεις.
    Imagination is more important than knowledge.
    Knowledge is limited

    IMAGINATION ENCIRCLES THE WORLD

    Albert Einstein

  14. #164
    Εγγραφή
    28-03-2006
    Περιοχή
    KV G434
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    42.358
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    310/31
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΕΡΜΟΥ
    Router
    RB4011iGS+5 ONT: G-010G-R
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sweet dreams Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αν δεν "καθίσει" η αναβάθμιση πάει το reset σύννεφο, είχανε αναφερθεί και περιπτώσεις συμφορουμιτών που ξυπνήσανε και το βρήκανε στις εργοστασιακές ρυθμίσεις.
    ok
    Δεν έτυχε να το συναντήσω ποτέ.
    | "Anyone can build a fast CPU.
    | The trick is to build a fast system."
    |____________Seymour Cray...

  15. #165
    Εγγραφή
    07-09-2006
    Περιοχή
    ΓΛΥΦΑΔΑ
    Ηλικία
    57
    Μηνύματα
    2.980
    Downloads
    27
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100000/10000
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΤΕΡΨΙΘΕΑ
    Router
    AVM FRITZ 7590
    SNR / Attn
    9,1(dB) / 6,5(dB)
    Path Level
    Fastpath
    δεν μπορουμε να χρησιμοποιοησουμε Modem router της αγορας και για τηλεφωνια και για Internet πχ http://www.lexis.gr/draytek-vigor-2862vac-annex-b

Σελ. 11 από 16 ΠρώτηΠρώτη ... 6910111213 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Παραπλανητικό τηλεφώνημα από το 13888
    Από titan1 στο φόρουμ COSMΟΤΕ
    Μηνύματα: 106
    Τελευταίο Μήνυμα: 24-04-19, 14:02
  2. Μηνύματα: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 23-03-18, 14:00
  3. Μηνύματα: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 29-01-18, 10:02
  4. Μηνύματα: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 18-12-17, 19:04
  5. Μηνύματα: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 17-10-17, 18:51

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας