Σελ. 1 από 16 123611 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1-15 από 230
  1. #1
    Εγγραφή
    06-12-2003
    Περιοχή
    Αθήνα, Βούλα
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    4.650
    Downloads
    13
    Uploads
    1
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    109999/10999
    ISP
    Conn-x OTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΒΟΥΛΑ
    Router
    Asus DSL-N17U & pfSense
    SNR / Attn
    10(dB) / 4,5(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Με πήραν σήμερα από το 13888 και με ρώτησαν τι εξοπλισμό έχω συνδεδεμένο στην γραμμή μου.

    Τους είπα ότι έχω modem του εμπορίου, το οποίο είναι συμβατό με την τεχνολογία Vectoring. Σαν modem έχω το Asus DSL-N17U το οποίο σύμφωνα με την Asus https://www.asus.com/Networking/DSLN17U/specifications/ υποστηρίζει ITU-T G.993.5 (Vectoring)

    Με ενημέρωσαν ότι μέχρι τις 30 (ή 31, δεν θυμάμαι) θα πρέπει να συνδέσω το modem που μου έχουν δώσει αυτοί (Speedport Entry 2i) .

    Όταν τους ρώτησα για ποιο λόγο, μου είπαν ότι ο εξοπλισμός μου δημιουργεί πρόβλημα στην καμπίνα και ότι αν δεν βάλω το Speedport, η ταχύτητά μου θα υποβιβαστεί σε 24mbps χωρίς να αλλάξει εμπορικά το πακέτο.

    Τους ρώτησα μήπως το κάνουν και για να μου γυρίσουν την τηλεφωνία σε VoIP, αλλά μου είπε ότι ακόμα δεν είναι υποχρεωτικό να μου την κάνουν, αλλά αν θέλω μπορούν.

    Η γραμμή μου αυτή την στιγμή είναι συγχρονισμένη στα 29999 Down / 2999 UP σε προφίλ 17a και η τηλεφωνία είναι ISDN.

    Πριν κλείσουμε μου είπε ότι τους δίνουν μία λίστα με γραμμές πελατών, ο εξοπλισμός των οποίων πιθανώς να δημιουργεί πρόβλημα στην καμπίνα και τους καλούν έναν-έναν να τους ενημερώσουν.

    Έχει τύχει σε κανέναν άλλο αυτό; Πρόσφατα εμφανίστηκε διαθεσιμότητα στην περιοχή μου (Βούλα Αττικής) για έως 200 mbps.

    EDIT
    Μου είπαν να το βάλω μόνο σαν modem και αν θέλω να το γυρίσω σε bridge και να βάλω το δικό μου router (pfSense) .

  2. #2
    Εγγραφή
    21-05-2014
    Περιοχή
    GB
    Μηνύματα
    212
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    WiFi
    Ταχύτητα
    99999/9998
    ISP
    cosmote vdsl2 100mbps
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΠΕΝΤΕΛΗ
    Router
    Fritz box 7590
    Path Level
    Fastpath
    Στα στατιστικά του assus άλλαξε κάτι attenable, snr κλπ.. από όταν έγινε διαθέσιμη στην περιοχή ταχύτητα 200 mbps ;
    Ενημέρωσε για την εξέλιξη

  3. #3
    Εγγραφή
    02-11-2003
    Περιοχή
    Επαναπατρισθείς στην Αθήνα
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    56.427
    Downloads
    64
    Uploads
    73
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Vodafone
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από dimangelid Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τους ρώτησα μήπως το κάνουν και για να μου γυρίσουν την τηλεφωνία σε VoIP...
    Και τί θα πάθεις;

    Χαλαρώστε επιτέλους με το VoIP.

    Είναι πολύ καλό κι ευπρόσδεκτο.
    Επιτέλους το ελάχιστο δυνατό, ευέλικτο, και ψηφιακό κράτος. Με διαρκή αξιολόγηση.

  4. #4
    Εγγραφή
    29-12-2006
    Ηλικία
    42
    Μηνύματα
    18
    Downloads
    10
    Uploads
    0
    Καταρχάς αν ήθελαν να σε αλλάξουν σε voip, δε θα σε ρωτάνε. Απλά θα το κάνανε και θα σε ενημέρωναν.
    Από εκεί και πέρα, αυτό που σου συνέβη ισχύει, κάποια μόντεμ δεν είναι συμβατά με τον εξοπλισμό της εταιρείας, συνήθως dslam, είτε ως προς το hardware είτε ως προς το software (firmware) κομμάτι (του dslam).

  5. #5
    Εγγραφή
    12-07-2018
    Μηνύματα
    2
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Με πήραν και εμένα σήμερα τηλέφωνο στο κινητό από 13888 και μου είπαν ακριβώς τα ίδια πράγματα με τη μόνη διαφορά ότι θα μου έστελναν router (διότι δεν είχα πάρει όταν έκανα την αναβάθμιση σε VDSL50) το οποίο και θα πρέπει να εγκαταστήσω στη γραμμή έως 31/7.
    Σε ερώτηση μου αν αυτό αφορά μετατροπή της σύνδεσης σε ευρυζωνική την οποία και δεν επιθυμώ, μου το απέκλεισαν κατηγορηματικά.
    Σημειωτέον ότι η σύνδεση μου είναι ISDN.
    Αργότερα κάλεσα εγώ το 13888 για επαλήθευση και πρόσθετη πληροφόρηση μιας και στην προηγούμενη επικοινωνία είχα μία επείγουσα ασχολία και δεν μπορούσα να μιλήσω με άνεση.
    Σε αυτή την τελευταία επικοινωνία και μετά από αρκετή ώρα αναμονής και πάσα σε δεύτερο υπάλληλο, με πληροφόρησαν ότι δεν έβλεπαν στο σύστημα τα περί αποστολής router αλλά όπως και να είχε η σύνδεση μου φαινόταν προγραμματισμένη για μετατροπή σε ευρυζωνική.
    Άρα κατά πάσα πιθανότητα το ίδιο θα συμβεί και στην περίπτωση σου.

    PS : Τους είπα βέβαια ότι δεν μου αρέσει να με κοροϊδεύουν και να σημειώσουν ότι δεν επιθυμώ αυτή τη στιγμή τη μετατροπή Το τι θα συμβεί θα το δείξει το επόμενο διάστημα.

  6. #6
    Εγγραφή
    06-12-2003
    Περιοχή
    Αθήνα, Βούλα
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    4.650
    Downloads
    13
    Uploads
    1
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    109999/10999
    ISP
    Conn-x OTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΒΟΥΛΑ
    Router
    Asus DSL-N17U & pfSense
    SNR / Attn
    10(dB) / 4,5(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από panosfast Εμφάνιση μηνυμάτων
    Στα στατιστικά του assus άλλαξε κάτι attenable, snr κλπ.. από όταν έγινε διαθέσιμη στην περιοχή ταχύτητα 200 mbps ;
    Ενημέρωσε για την εξέλιξη
    Δεν έχει αλλάξει τίποτα στα στατιστικά!

    Θα τους πάρω αύριο να δω τι θα μου πουν.

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από WAntilles Εμφάνιση μηνυμάτων
    Και τί θα πάθεις;

    Χαλαρώστε επιτέλους με το VoIP.

    Είναι πολύ καλό κι ευπρόσδεκτο.
    1. Δεν θα έχω τηλέφωνο σε διακοπή ρεύματος. Με την ISDN έχω.

    2. Αν δεν έχω internet, δεν έχω τηλέφωνο.

    3. Σε περίπτωση βλάβης του εξοπλισμού τους θα μείνω χωρίς σταθερό μέχρι να έρθει τεχνικός να φέρει άλλο Oxygen. Τώρα έχω καβάτζα ένα Method και ένα Santis, αν πάθει κάτι το Netmod που δουλεύει βάζω σε 1 λεπτό ένα από τα άλλα.

    4. Σταμάτησαν να δίνουν τους κωδικούς του VOIP

    5. Το VOIP είναι καλό και ευπρόσδεκτο μόνο για τον ΟΤΕ. Στους (οικιακούς) πελάτες δεν προσφέρει τίποτα και έχει σαφώς χαμηλότερη αξιοπιστία από τις PSTN/ISDN.

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από GregCh Εμφάνιση μηνυμάτων
    Με πήραν και εμένα σήμερα τηλέφωνο στο κινητό από 13888 και μου είπαν ακριβώς τα ίδια πράγματα με τη μόνη διαφορά ότι θα μου έστελναν router (διότι δεν είχα πάρει όταν έκανα την αναβάθμιση σε VDSL50) το οποίο και θα πρέπει να εγκαταστήσω στη γραμμή έως 31/7.
    Σε ερώτηση μου αν αυτό αφορά μετατροπή της σύνδεσης σε ευρυζωνική την οποία και δεν επιθυμώ, μου το απέκλεισαν κατηγορηματικά.
    Σημειωτέον ότι η σύνδεση μου είναι ISDN.
    Αργότερα κάλεσα εγώ το 13888 για επαλήθευση και πρόσθετη πληροφόρηση μιας και στην προηγούμενη επικοινωνία είχα μία επείγουσα ασχολία και δεν μπορούσα να μιλήσω με άνεση.
    Σε αυτή την τελευταία επικοινωνία και μετά από αρκετή ώρα αναμονής και πάσα σε δεύτερο υπάλληλο, με πληροφόρησαν ότι δεν έβλεπαν στο σύστημα τα περί αποστολής router αλλά όπως και να είχε η σύνδεση μου φαινόταν προγραμματισμένη για μετατροπή σε ευρυζωνική.
    Άρα κατά πάσα πιθανότητα το ίδιο θα συμβεί και στην περίπτωση σου.

    PS : Τους είπα βέβαια ότι δεν μου αρέσει να με κοροϊδεύουν και να σημειώσουν ότι δεν επιθυμώ αυτή τη στιγμή τη μετατροπή Το τι θα συμβεί θα το δείξει το επόμενο διάστημα.
    Σε ποια περιοχή είσαι;
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος dimangelid : 13-07-18 στις 03:47.

  7. #7
    Εγγραφή
    12-07-2018
    Μηνύματα
    2
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Αχαρνές.

  8. #8
    Εγγραφή
    06-12-2003
    Περιοχή
    Αθήνα, Βούλα
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    4.650
    Downloads
    13
    Uploads
    1
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    109999/10999
    ISP
    Conn-x OTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΒΟΥΛΑ
    Router
    Asus DSL-N17U & pfSense
    SNR / Attn
    10(dB) / 4,5(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Έκλεισα πριν λίγο με το 13888.

    Της εξήγησα τι ακριβώς μου είπε ο συνάδελφός της και με έβαλε για λίγο στην αναμονή για να κάνει κάποιους ελέγχους.

    Με ενημέρωσε λοιπόν ότι δεν βλέπει κανένα πρόβλημα στην γραμμή μου, συγχρονίζει όπως πρέπει και δεν θα χρειαστεί να βάλω το modem τους.

    Μου ανέφερε ότι μου έκαναν αυτή την ενημέρωση, διότι στην περιοχή μου σε vectoring γραμμές είχαν παρουσιαστεί προβλήματα με modem του εμπορίου που δεν συγχρόνιζαν καθόλου.

    Σε ερώτηση για το VoIP, δεν υπάρχει κανένας προγραμματισμός ή σημείωση για μετατροπή της γραμμής μου.

    Θα δείξει στο τέλος του μήνα τι πραγματικά θα γίνει...

  9. #9
    Εγγραφή
    09-11-2006
    Μηνύματα
    2.252
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΓ. ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ
    Router
    Speedport Plus 2
    SNR / Attn
    26(dB) / 2(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από dimangelid Εμφάνιση μηνυμάτων
    Έκλεισα πριν λίγο με το 13888.

    Της εξήγησα τι ακριβώς μου είπε ο συνάδελφός της και με έβαλε για λίγο στην αναμονή για να κάνει κάποιους ελέγχους.

    Με ενημέρωσε λοιπόν ότι δεν βλέπει κανένα πρόβλημα στην γραμμή μου, συγχρονίζει όπως πρέπει και δεν θα χρειαστεί να βάλω το modem τους.

    Μου ανέφερε ότι μου έκαναν αυτή την ενημέρωση, διότι στην περιοχή μου σε vectoring γραμμές είχαν παρουσιαστεί προβλήματα με modem του εμπορίου που δεν συγχρόνιζαν καθόλου.

    Σε ερώτηση για το VoIP, δεν υπάρχει κανένας προγραμματισμός ή σημείωση για μετατροπή της γραμμής μου.

    Θα δείξει στο τέλος του μήνα τι πραγματικά θα γίνει...
    Καταρχήν πράγματι "τρέχει" καμπάνια και ενημερώνουν κάποιους πελάτες. Από 'κει και πέρα, και η δική σου γραμμή (όπως και όλων) θα περάσει κάποια στιγμή σε voip (καλώς ή κακώς - καλώς κατά την άποψη μου) και η μόνη σου επιλογή θα είναι είτε να μείνεις στην cosmote είτε να παραμείνεις σε tdm αλλά πηγαίνοντας σε άλλο πάροχο (που και αυτοί θα πάνε σε voip κάποια στιγμή). Πλέον η μεταφορά σε voip θα γίνεται forced, και στα περισσότερα κέντρα τουλάχιστον. Θα βγαίνει ανακοίνωση για το κάθε κέντρο και μέσα σε σύντομο χρονικό διάστημα θα γίνεται και η αλλαγή σε όλους τους συνδρομητές. Οπότε δεν θα το γλυτώσεις εφόσον είσαι πελάτης της cosmote.

    Όσον αφορά το voip τώρα, -στη δική μου γραμμή τουλάχιστον- όχι απλά δεν έχω κανένα πρόβλημα αλλά έχω και πιο σταθερή γραμμή. Επίσης η τηλεφωνία συνεχίζει να είναι άψογη. Υπάρχουν τα θέματα με το ρεύμα που είπες και ότι η τηλεφωνία δεν είναι ανεξάρτητη αλλά πάντα σε κάποιες αλλαγές υπάρχουν κάποια μικρά μειονεκτήματα. Τα οφέλη όμως θεωρώ πως είναι περισσότερα γιατί θα έχουμε νέες υπηρεσίες οι οποίες χρειάζονται αρχικά το voip και αφετέρου χαμηλότερο κόστος για τον πάροχο ώστε να δώσει περισσότερες υπηρεσίες με το voip σε λογική χρεώση.

  10. #10
    Εγγραφή
    15-11-2006
    Ηλικία
    47
    Μηνύματα
    614
    Downloads
    8
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΙΛΙΣΣΟΣ
    Με πήραν χθες κι εμένα (Ιλίσια), δεν μου εξήγησε τίποτα περί ασύμβατου δικού μου modem (έχω ένα DSL-AC68U) κτλ, απλά θα πρέπει να βάλω αυτό που θα μου στείλουν τη Δευτέρα έως τέλος του μήνα αλλιώς με γυρνάνε σε 24άρα από 50άρα που έχω τώρα.

    Πφφφφφτ!

    - - - Updated - - -

    Αναρωτιέμαι, αν πλέον είναι υποχρεωτικό το δικό τους modem, πώς θα δικαιολογούν τη δέσμευση και το χρησιδάνειο;

  11. #11
    Εγγραφή
    15-01-2015
    Μηνύματα
    65
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Path Level
    Fastpath
    Όσους σας ενημέρωσαν γι' αυτό το πράγμα, παίρνεται όλοι VDSL από τις καινούριες καμπίνες; Υπάρχει κάποιος που παίρνει από Α/Κ και παρόλα αυτά του είπαν ότι πρέπει να βγάλει το δικό του modem από τη γραμμή;

  12. #12
    Εγγραφή
    15-11-2006
    Ηλικία
    47
    Μηνύματα
    614
    Downloads
    8
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΙΛΙΣΣΟΣ
    Τί συνιστά "καινούργια" καμπίνα; Εννοώ, τις βάζουν εδώ και λίγα χρόνια νομίζω... στη γειτονιά μου μπήκαν πριν ενάμιση χρόνο.

  13. #13
    Εγγραφή
    15-01-2015
    Μηνύματα
    65
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Path Level
    Fastpath
    Ενεργή καμπίνα που να δίνει VDSL2 απευθείας.

  14. #14
    Εγγραφή
    06-12-2003
    Περιοχή
    Αθήνα, Βούλα
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    4.650
    Downloads
    13
    Uploads
    1
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    109999/10999
    ISP
    Conn-x OTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΒΟΥΛΑ
    Router
    Asus DSL-N17U & pfSense
    SNR / Attn
    10(dB) / 4,5(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Από καμπίνα είμαι και εγώ.

  15. #15
    Εγγραφή
    25-10-2012
    Μηνύματα
    905
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΨΥΧΙΚΟ
    Έχει να κάνει με το Vectoring το οποίο απαιτεί -απόλυτα- συμβατό εξοπλισμό για να λειτουργήσει όπως πρέπει. Όλα τα dslams με κάρτες vectoring έχουν διαδικασία που αναγνωρίζει μη συμβατό CPE και εφαρμόζει μάσκα στη γραμμή.

Σελ. 1 από 16 123611 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Παραπλανητικό τηλεφώνημα από το 13888
    Από titan1 στο φόρουμ COSMΟΤΕ
    Μηνύματα: 106
    Τελευταίο Μήνυμα: 24-04-19, 14:02
  2. Μηνύματα: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 23-03-18, 14:00
  3. Μηνύματα: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 29-01-18, 10:02
  4. Μηνύματα: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 18-12-17, 19:04
  5. Μηνύματα: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 17-10-17, 18:51

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας