Σελ. 3 από 3 ΠρώτηΠρώτη 123
Εμφάνιση 31-37 από 37
  1. #31
    Εγγραφή
    05-09-2014
    Μηνύματα
    426
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1000/100
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΔΑΦΝΗ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jignick Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλησπέρα παιδιά, έχω ενα rpi 3b+ που εγκατέστησα openwrt, ακολούθησα τον οδηγό αλλά το speedport μου δεν λειτουργούσε σωστά σαν access point. Όλα γίνανε σωστά, το rpi είχε σύνδεση στο internet, οι συσκευές που συνδέονται στο speedport παίρνουνε κανονικά IP απ'το DHCP του rpi, αλλά δεν μπορούνε να συνδεθούνε στο internet. Πρέπει να έχω το wifi απ'το rpi και να συνδέονται εκεί; Ευχαριστώ. Το θέλω κυρίος για το sqm του openwrt.
    Ανέβασε screenshots από Network > Interfaces και Status > Routes. Κρύψε τη public ip σου όπου εμφανίζεται.

    Επίσης πήγαινε στο Network > Diagnostics και κάνε τα εξής.
    1. IPv4 Traceroute στη διεύθυνση 1.1.1.1 ή όποια άλλη θέλεις
    2. Nslookup ένα domain για να δούμε ότι κάνει resolve διευθύνσεις


    Ποιο speedport έχεις; Αν δεν έχεις το Entry 2i, νομίζω δεν μπορείς να κλείσεις τα IPv6 RAs, με αποτέλεσμα να μην περνάει το traffic από 'κει που θέλεις και να βγαίνει απευθείας μέσω του speedport.

  2. #32
    Εγγραφή
    04-10-2020
    Μηνύματα
    9
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Τα ping απο το RPI δουλευανε κανονικα. Επισης εχω το 2i speedport και ειχα απενεργοποιησει το ipv6 Ra's. Μολις παω σπιτι θα ξαναπρπσπαθησω και θα ανεβασω φωτογραφιες. Ευχαριστω.

  3. #33
    Εγγραφή
    05-09-2014
    Μηνύματα
    426
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1000/100
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΔΑΦΝΗ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jignick Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τα ping απο το RPI δουλευανε κανονικα. Επισης εχω το 2i speedport και ειχα απενεργοποιησει το ipv6 Ra's. Μολις παω σπιτι θα ξαναπρπσπαθησω και θα ανεβασω φωτογραφιες. Ευχαριστω.
    Δοκίμασε τότε traceroute και nslookup από μια συσκευή που δεν έχει πρόσβαση στο internet να δούμε αν είναι πρόβλημα dns ή πρόβλημα routing.

  4. #34
    Εγγραφή
    04-10-2020
    Μηνύματα
    9
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Ολες οι φωτογραφίες που έβγαλα, ελπίζω να μπορούνε να σε βοηθήσουνε. Το laptop που χρησιμοποιησα ήτανε συνδεδεμενο στο wifi του speedport και δεν ειχε προσβαση στο internet.
    https://imgur.com/a/nELFf8V

  5. #35
    Εγγραφή
    05-09-2014
    Μηνύματα
    426
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1000/100
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΔΑΦΝΗ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jignick Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ολες οι φωτογραφίες που έβγαλα, ελπίζω να μπορούνε να σε βοηθήσουνε. Το laptop που χρησιμοποιησα ήτανε συνδεδεμενο στο wifi του speedport και δεν ειχε προσβαση στο internet.
    https://imgur.com/a/nELFf8V
    Στο Status > Routes έπρεπε να εμφανίζει ένα Route με Target 0.0.0.0/0 και IPv4 gateway το απέναντι router του ΟΤΕ.
    Eπίσης ένα δεύτερο Route με Target το απέναντι router του ΟΤΕ αλλά χωρίς IPv4 gateway.

    Στο pppoe interface που έβαλες τα στοιχεία στο OpenWRT και όρισες και device ώστε να βγαίνει από κάπου, έχει καρτέλα "Advanced Settings".
    Δοκίμασε τα εξής.

    • Use default gateway: ενεργό
    • Use DNS servers advertised by peer: (προς το παρόν) ενεργό
    • Use gateway metric: [κενό]
    • Override IPv4 routing table: [unspecified]
    • Override IPv6 routing table: [unspecified]
    • Delegate IPv6 prefixes: ενεργό


    Στο laptop σου βλέπω έτρεξες λάθος το nslookup (αν και σου απάντησε σωστά). Θέλεις να ρωτήσεις τον DNS server για κάποιο domain, ώστε να δεις αν σου απαντάει σωστά.
    Τρέξε nslookup google.com 192.168.1.1 (κατά προτίμηση μετά από επανεκκίνηση για να είσαι σίγουρος ότι δεν έχει μείνει κάτι στην cache), θα ρωτήσει το openwrt για το domain google.com και θα σου εμφανίσει την ip του (αν λειτουργεί σωστά).
    Βλέπω ότι το traceroute πέτυχε, οπότε έχεις πρόσβαση μέσω IPv4 τουλάχιστον, μπορεί να είναι θέμα DNS.

    Σε ποια έκδοση του OpenWRT είσαι; Το γράφει στο Overview.

  6. #36
    Εγγραφή
    04-10-2020
    Μηνύματα
    9
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Καλησπέρα, συγγνώμη για την καθυστερημένη απάντηση, με τα routes πάει καλύτερα τώρα. Βέβαια πάλι δεν έχω πρόσβαση στο διαδύκτιο. Openwrt v21.02.3 https://imgur.com/a/hrcWMho

  7. #37
    Εγγραφή
    05-09-2014
    Μηνύματα
    426
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1000/100
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΔΑΦΝΗ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jignick Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλησπέρα, συγγνώμη για την καθυστερημένη απάντηση, με τα routes πάει καλύτερα τώρα. Βέβαια πάλι δεν έχω πρόσβαση στο διαδύκτιο. Openwrt v21.02.3 https://imgur.com/a/hrcWMho
    Φαίνεται να έχεις κανονικά πρόσβαση στο internet.

    Δοκίμασε να κλείσεις τη πρόσβαση μέσω IPv6 από τη κάρτα δικτύου του υπολογιστή και ξαναδοκίμασε.
    Θα έλεγα να δοκιμάσεις και με ένα Linux Live CD για να βγάλουμε εκτός το θέμα του λειτουργικού, αν δεν παίξει ούτε με κλειστό το IPv6 στη κάρτα δικτύου του. Μπορείς να δοκιμάσεις Ubuntu σε ένα USB, απλά επιλέγεις "Try Ubuntu" αντί για Install όταν κάνεις boot από το USB.

Σελ. 3 από 3 ΠρώτηΠρώτη 123

Παρόμοια Θέματα

  1. Μηνύματα: 47
    Τελευταίο Μήνυμα: 21-07-20, 23:15
  2. Προβλήματα με Speedport Entry 2i με VOIP
    Από dimiSCOOBY στο φόρουμ COSMΟΤΕ
    Μηνύματα: 54
    Τελευταίο Μήνυμα: 25-06-18, 11:28
  3. [Other] Lag με Speedport Entry 2i
    Από mf_iii στο φόρουμ ADSL & Broadband Hardware, routers και modems...
    Μηνύματα: 7
    Τελευταίο Μήνυμα: 07-05-18, 22:47
  4. Μηνύματα: 16
    Τελευταίο Μήνυμα: 09-10-17, 21:23
  5. Αλλαγή router zte με speedport entry 2i
    Από SotMpe στο φόρουμ COSMΟΤΕ
    Μηνύματα: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 22-07-17, 13:58

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας