Σελ. 3 από 3 ΠρώτηΠρώτη 123
Εμφάνιση 31-43 από 43
  1. #31
    Εγγραφή
    10-07-2016
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    74
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sdikr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ελπίζω να μην βάζεις στοίχημα σε αυτό Στην Αυστραλία για παράδειγμα έχουν και κάτω απο 10 Upload σε οπτική, σε αρκετές πολιτείες της Αμερικής το ίδιο
    Εμείς εδώ δεν ζούμε σε κάποια αμερικανική ή αυστραλιανή έρημο όμως.

  2. #32
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Vicktoria Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εμείς εδώ δεν ζούμε σε κάποια αμερικανική ή αυστραλιανή έρημο όμως.
    Ούτε και αυτοί που μένουν σε πόλεις στην Αυστραλία ή σε πόλεις σε αρκετές πολιτείες της Αμερικής, στις ερήμους δεν έχουν κάλυψη δυστυχώς.

    Που πλάκα πλάκα η Ελλάδα έχει >95% κάλυψη σε απομακρυσμένες περιοχές, έστω και με απλό adsl
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος sdikr : 15-07-18 στις 15:49.

  3. #33
    Εγγραφή
    21-03-2010
    Μηνύματα
    1.725
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sdikr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ούτε και αυτοί που μένουν σε πόλεις στην Αυστραλία ή σε πόλεις σε αρκετές πολιτείες της Αμερικής, στις ερήμους δεν έχουν κάλυψη δυστυχώς.

    Που πλάκα πλάκα η Ελλάδα έχει >95% κάλυψη σε απομακρυσμένες περιοχές, έστω και με απλό adsl
    Για το συγκεκριμένο θέμα -που χρειάζεται επιδοτήσεις για τις υποδομές και καλώς υπάρχουν- έχουμε συχνά πυκνά -και στο φορουμ εδώ- και παράπονα τύπου "μας θέλουν και high speed οι Βλάχοι, εδώ εγώ μένω ΠΑΓΚΡΑΤΙ/ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ/ΚΥΨΕΛΗ/ΠΑΤΡΑ/ΛΑΡΙΣΑ/whatever και δεν έχω 1000 gigabit" (sorry για το off topic trailing, αλλά μου γυρίζει τα μυαλά αυτή η νοοτροπία). Και όχι, δεν ζω στην ύπαιθρο, απλώς το βρίσκω τον ορισμό του κακομαθημένου "Προηγούμαι Εγώ". Περιοχές που δεν είχαν ΚΑΜΙΑ κάλυψη internet εκτός από ... dialup και βλέπεις άτομα να παραπονιούνται που καλυφθηκαν (!!!) επειδή "εμένα δεν μου έδωσαν πρώτα".

    Δεν μιλώ για όσους παραπονιούνται για τις ταχύτητες στο ελληνικό ιντερνετ γενικά, αλλά όσους εμφανίζονται να ... εκνευρίζονται επειδή καλύπτονται με σύγχρονη τεχνολογία μέχρι πρότινος λευκές περιοχές . Λες κι έπρεπε να πάρουν isdn επειδής στη Θεσσαλονίκη στο κέντρο ακόμα να μας αναβαθμίσουν τις ADSL σε vectoring...

    Ίσως να έβαζαν στους "χωριάτες" κόφτες στο VDSL : μέχρι να καλυφθούμε όλοι οι "πρωτευουσιάνοι" εσείς θα τρέχετε στα 8mbits, να μην προκαλείτε.

    Κατά τα άλλα κλάψες ερημώνεται η ύπαιθρος (no shit, man. εδώ γκρινιάζετε που απέκτησαν ιντερνετ το 2018. πού να τους έκαναν και κανένα ακριβό έργο υποδομής τί θα λέγατε).
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος marcus1 : 15-07-18 στις 23:24.

  4. #34
    Εγγραφή
    16-10-2004
    Περιοχή
    ΝΕΟΣ ΚΟΣΜΟΣ
    Ηλικία
    50
    Μηνύματα
    1.666
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΑΚΡΟΠΟΛΗΣ
    Router
    ZXHN H168N
    SNR / Attn
    21.3(dB) / 5.6(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Να κάνω μια ερώτηση που μπορεί να φανεί χαζή σε μερικούς?

    Από ότι ξέρω στο Βύρωνα οι περισσότερες πολυκατοικίες χτίστηκαν τη δεκαετία του 70 και του 80 και δε νομίζω να έχουν οπτική ίνα μέχρι το κάθε διαμέρισμα της πολυκατοικίας. Άρα τι είδους FTTH είναι αυτό? στην ουσία είναι FTTC/FTTB σωστά?

  5. #35
    Εγγραφή
    23-06-2007
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    18.324
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    220/22 + 110/11 + 450/22
    ISP
    Cosmote & Vodafone
    DSLAM
    Wind - ΠΑΤΗΣΙΑ
    Router
    Fritz! VDSL + 5G
    SNR / Attn
    19(dB) / 11(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Σου φέρνουν κανονικά την οπτική μέχρι το διαμέρισμα.

    Δες εδώ πως γίνεται η διαδικασία.
    https://www.adslgr.com/forum/threads...24#post6416924
    My AVM Fritz : 7590 AX, 4060 AX, 6850 5G, Repeater 6000, Fon X6, Smart Gateway, Dect 500, Dect 440, Dect 200
    Others : ZTE H267A, TP-Link TL-R605, Poynting XPOL-1-5G, Samsung S20 FE, Samsung S21 FE, Panasonic KX-TGF310, Cosmote TV Box, MI Box 2

  6. #36
    Το avatar του μέλους nkarytia
    nkarytia Guest
    Αλήθεια, fiber μέχρι το σπίτι σε παλιές πολυκατοικίες πως γίνεται; Είναι δυνατό; Χρειάζεται τη συγκατάθεση όλων στη πολυκατοικία;

  7. #37
    Εγγραφή
    27-10-2005
    Περιοχή
    ΚΕΡΚΥΡΑ
    Ηλικία
    57
    Μηνύματα
    371
    Downloads
    24
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    199.999/19.999
    ISP
    OTEnet
    DSLAM
    Ο.Τ.Ε. - ΚΕΡΚΥΡΑ
    Router
    Speedport 724V
    SNR / Attn
    31(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Ενα καλωδιάκι σε μεγεθος 1/4 του ομοαξονικού ειναι, το περνας και μεσα από τον κεραμόδο.

    Αν τελικά σταυρώνανε τον Βαραβά;

  8. #38
    Εγγραφή
    09-09-2005
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Ηλικία
    51
    Μηνύματα
    1.079
    Downloads
    32
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200Mbps/200Mbps
    ISP
    INALAN - OTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΒΑΡΝΑΣ
    Router
    HAUWEI HG8546M
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από NUTSIS Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ενα καλωδιάκι σε μεγεθος 1/4 του ομοαξονικού ειναι, το περνας και μεσα από τον κεραμόδο.
    Σπάει πολύ εύκολα.

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από nkarytia Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αλήθεια, fiber μέχρι το σπίτι σε παλιές πολυκατοικίες πως γίνεται; Είναι δυνατό; Χρειάζεται τη συγκατάθεση όλων στη πολυκατοικία;
    Εξωτερικά. Αν το κουτί τοποθετηθεί εσωτερικά η καλωδίωση θα πρέπει να γίνει γύρω γύρω από τη σκάλα. Μέσα απ τους σωλήνες καλωδίωσης της τηλεφωνίας (αν έχει) δεν μπορεί να περάσει η οπτική διότι το καλώδιο είναι πολύ εύθραυστο και σπάει εύκολα. Είναι πολύ λεπτό αλλά πολύ εύθραυστο. Αν οι ένοικοι της πολυκατοικίας συμφωνήσουν να έχει η σκάλα τους καλώδια, όπως συμβαίνει σε παλαιότερα κτίρια τότε οκ. Αν όχι τότε μόνο εξωτερικά Η καλύτερη λύση πιστεύω και η πιο ανέξοδη. Οι καινούριες οικοδομές που θα κτιστούν σε περιοχές με οπτική θα έχουν φαντάζομαι οπτική και όχι χαλκό.

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Unreal Εμφάνιση μηνυμάτων
    Να κάνω μια ερώτηση που μπορεί να φανεί χαζή σε μερικούς?

    Από ότι ξέρω στο Βύρωνα οι περισσότερες πολυκατοικίες χτίστηκαν τη δεκαετία του 70 και του 80 και δε νομίζω να έχουν οπτική ίνα μέχρι το κάθε διαμέρισμα της πολυκατοικίας. Άρα τι είδους FTTH είναι αυτό? στην ουσία είναι FTTC/FTTB σωστά?
    Οπτική μέχρι το διαμέρισμα είναι. Εξωτερικά κατα κύριο λόγο. Δες inalan.gr πως τα περνάνε. Έτσι το έχω κι εγώ. Απ' έξω
    ουδέν μονιμότερο του προσωρινού

  9. #39
    Το avatar του μέλους nkarytia
    nkarytia Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από bazzil Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σπάει πολύ εύκολα.

    - - - Updated - - -



    Εξωτερικά. Αν το κουτί τοποθετηθεί εσωτερικά η καλωδίωση θα πρέπει να γίνει γύρω γύρω από τη σκάλα. Μέσα απ τους σωλήνες καλωδίωσης της τηλεφωνίας (αν έχει) δεν μπορεί να περάσει η οπτική διότι το καλώδιο είναι πολύ εύθραυστο και σπάει εύκολα. Είναι πολύ λεπτό αλλά πολύ εύθραυστο. Αν οι ένοικοι της πολυκατοικίας συμφωνήσουν να έχει η σκάλα τους καλώδια, όπως συμβαίνει σε παλαιότερα κτίρια τότε οκ. Αν όχι τότε μόνο εξωτερικά Η καλύτερη λύση πιστεύω και η πιο ανέξοδη. Οι καινούριες οικοδομές που θα κτιστούν σε περιοχές με οπτική θα έχουν φαντάζομαι οπτική και όχι χαλκό.

    - - - Updated - - -



    Οπτική μέχρι το διαμέρισμα είναι. Εξωτερικά κατα κύριο λόγο. Δες inalan.gr πως τα περνάνε. Έτσι το έχω κι εγώ. Απ' έξω
    Άρα τη πάτησα. Δεν υπάρχουν καλώδια στη σκάλα κι εξωτερικά θα πρέπει να περάσει από όλα τα διαμερίσματα (και είμαι στον 6ο)! Θ' αρκεστώ με την οπτική μέχρι την καμπίνα.

  10. #40
    Εγγραφή
    27-10-2005
    Περιοχή
    ΚΕΡΚΥΡΑ
    Ηλικία
    57
    Μηνύματα
    371
    Downloads
    24
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    199.999/19.999
    ISP
    OTEnet
    DSLAM
    Ο.Τ.Ε. - ΚΕΡΚΥΡΑ
    Router
    Speedport 724V
    SNR / Attn
    31(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Δεν μπορω να καταλάβω τι ενόχληση ή ποια αισθητική θα επηρεάσει αυτο το καλωδιάκι.
    Μιλάμε για πάχος 3mm περίπου, περισσότερο για κορδόνι μοιάζει. Και εντάξει ειναι ευθραστο και δεν κάνει γωνίες, μόνο καμπύλες.
    Εγώ πιστευω ότι μια χαρα περνάει από σωστές/ άνετες σωληνώσεις που δεν εχουν γωνίες, αν στηριχθεί πάνω σε άλλο οδηγό (ατσαλίνα πλαστική) και δεν τραβας το ίδιο στην καλωδίωση.
    Μην είμαστε υπερβολικοί, σε μια σωλήνωση Φ13 περνάει αέρας. Και από Φ11 περνάει άνετα αν ειναι μόνο του.
    Φωταγωγό (λαθος το φεγγίτης) δεν έχετε;
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος NUTSIS : 16-07-18 στις 17:44.

    Αν τελικά σταυρώνανε τον Βαραβά;

  11. #41
    Εγγραφή
    10-07-2016
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    74
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sdikr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ούτε και αυτοί που μένουν σε πόλεις στην Αυστραλία ή σε πόλεις σε αρκετές πολιτείες της Αμερικής, στις ερήμους δεν έχουν κάλυψη δυστυχώς.

    Που πλάκα πλάκα η Ελλάδα έχει >95% κάλυψη σε απομακρυσμένες περιοχές, έστω και με απλό adsl
    Και κει το ίδιο είναι. Και έχουν τεράστιες εκτάσεις να καλύψουν, όχι απόσταση πάτρα-Αθήνα.

  12. #42
    Το avatar του μέλους nkarytia
    nkarytia Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από NUTSIS Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν μπορω να καταλάβω τι ενόχληση ή ποια αισθητική θα επηρεάσει αυτο το καλωδιάκι.
    Μιλάμε για πάχος 3mm περίπου, περισσότερο για κορδόνι μοιάζει. Και εντάξει ειναι ευθραστο και δεν κάνει γωνίες, μόνο καμπύλες.
    Εγώ πιστευω ότι μια χαρα περνάει από σωστές/ άνετες σωληνώσεις που δεν εχουν γωνίες, αν στηριχθεί πάνω σε άλλο οδηγό (ατσαλίνα πλαστική) και δεν τραβας το ίδιο στην καλωδίωση.
    Μην είμαστε υπερβολικοί, σε μια σωλήνωση Φ13 περνάει αέρας. Και από Φ11 περνάει άνετα αν ειναι μόνο του.
    Φωταγωγό (λαθος το φεγγίτης) δεν έχετε;
    Για πες το αυτό στη γριά που δεν ξέρει καν τι είναι τι ιντερνετ... Ο φωταγωγός είναι εσωτερικός, οπότε θα πρέπει να περάσει από την είσοδο, οπότε... Πάλι μπλέξιμο με τη γρια διαχειρίστρια.

  13. #43
    Εγγραφή
    06-08-2007
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    47
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από vaskor Εμφάνιση μηνυμάτων
    Οι τεχνολογία που περιμέναμε για χρόνια, είναι εδώ.
    Το πρόβλημα όμως είναι οι τιμές που κοστίζει πλέον η πρόσβαση στο διαδίκτυο με τις ταχύτητες αυτές.
    Ένας λαός χρεοκωπημένος, δεν είναι σε θέση να πληρώνει τόσο πολύ για αυτό. Το λέω με συμπάθεια και μετά λόγου γνώσεως. Πραγματικά πολλοί από εμάς αντιμετωπίζουμε οικονομικά προβλήματα. Ειδικά τα νέα παιδιά που είναι τώρα στο 25 τους και προσπαθούν να κάνουν τα πρώτα βήματα στη ζωή μόνα τους, με τους πενιχρούς μισθούς που λαμβάνουν από τις αποφάσεις των καταστροφέων της πατρίδας, δε νομίζω να είναι σε θέση μόνοι τους να κάνουν οικιακή σύνδεση με τέτοιο κόστος...Υπάρχουν άλλες προτεραιότητες, πιο ζωτικές.

    δηλαδη κανα 50 ρι ταχυτητα ?
    εχουμε δουλεια ακομα και ημουν ετοιμος να βαλω
    εχεις περασει καλωδιο ,με 24 τι ταχυτητα ειχες?
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος panaeolus : 04-10-18 στις 14:09.

Σελ. 3 από 3 ΠρώτηΠρώτη 123

Παρόμοια Θέματα

  1. Μηνύματα: 16
    Τελευταίο Μήνυμα: 24-05-18, 18:35
  2. Μηνύματα: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 29-03-18, 13:27
  3. Μηνύματα: 78
    Τελευταίο Μήνυμα: 13-03-18, 14:05
  4. Μηνύματα: 14
    Τελευταίο Μήνυμα: 07-11-17, 19:44
  5. Μηνύματα: 42
    Τελευταίο Μήνυμα: 10-10-17, 01:36

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας