Εμφάνιση 1-2 από 2
  1. #1
    Εγγραφή
    20-08-2015
    Μηνύματα
    104
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    Wind
    Καλησπέρα στο team της forthnet,

    Λοιπόν το πρόβλημα έχει ως εξής...
    Έχω κάνει pair το wifi extender μου με το ρουτερ μέσω wps, όλα fine όλα good αλλά στο μισό του σπιτιού, όταν πάω στο άλλο μισό και ενώ θα έπρεπε να έιχα σύνδεση μέσω του router, κάνει loading για να πάρει δικτυακά στοιχεία από εκείνο, τα οποία και δε παίρνει στη τελική ( συμβαίνει με λαπτοπ και κινητά με τα πάντα wifi γενικά).

    να τονίσω ότι όλο το wifi στο σπίτι φαίνεται σαν μία ssid γιατί ουσιαστικά το έχω κάνει extended.
    να και μία φωτογραφία του wireless settings του ρουτερ ( με κρυμμένα κάποια στοιχεία για ευνόητους λόγους) Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  προοοο routerrrr cisco cisco no jokes.png 
Εμφανίσεις:  42 
Μέγεθος:  151,4 KB 
ID: 195435 .

    τι μπορεί να φταίει;

  2. #2
    Εγγραφή
    08-01-2008
    Μηνύματα
    63
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΤΕΡΨΙΘΕΑ
    Router
    ΖΤΕ Η288Α
    Αρχηγέ μου, και εγώ το ίδιο θέμα έχω εδώ και 2μήνες...
    όταν έμπαινα στο control panel του ρουτερ, μου έδειχνε ταχυτητες στο wifi lan, 5-10 Mbps, και απάνω να είναι συνδεδεμένες 5 συσκευές (τηλεόραση, ένα κινητό,μια ταμπλέτα, ένας ασυρματος εκτυπωτης, ενα λαπτοπ) τα οποία σπανίως να λειτουργούν ταυτόχρονα (Συνήθως κινητό και ταμπλέτα,να είναι σταθερά συνδεδεμένα). όταν το έκανα restart κάπως ίσιωνε η κατάσταση και για κάποιες μέρες έπεφτε από το 130Mpbs στα 65Μpbs ως actual speed και μετά στα 5.

    Με αυτά και με αυτά, πήγα και πήρα ένα new wifi router (https://www.plaisio.gr/anavathmisi-d...ARCHER-C50.htm, με 4 κεραίες παρακαλώ για extended σήμα), το σύνδεσα με lan και κάνω την δουλειά μου απροβλημάτιστα πλέον και με πολύ καλό σήμα.
    Όσο σταθερό Dsl router είναι για την 50Mpbs σύνδεση, (αυτά που δίνουν όλες οι εταιρείες) με εσωτερικές αδύναμες κεραίες και 2.4GHz δίκτυο, προκοπή δεν θα δεις.

    Από εκεί και πέρα μπορείς να επενδύσεις σε νέο dsl router, με εξωτ. κεραίες και με "profile 30a" για τυχόν μελλοντική αναβάθμιση μέχρι 200αρα ταχύτητα, αλλά σίγουρα με ένα σημαντικό κόστος.

    Αν θες προς το παρόν να καλύψεις τις ανάγκες σου, ένα wifi-router είναι μια χαρά στην λειτουργικότητα που προσφέρει και σε διαχειρίσιμο κόστος πανω απ' όλα (35-60 ευρώ). Οπότε και ο extender σου θα βλέπει το νεο wifi-router χωρίς προβλήματα. Αν και μπορεί, μέσω δοκιμών, ανάλογα τα τ.μ. του σπιτιού και η τοπολογία δωματιών/τοιχων/κτλ να σε καλύψει και κατευθείαν το wifi-router εκεί που θα το τοποθετήσεις.
    Άλλωστε είναι και μια αγορά που μένει, όλο και κάπου θα χρησιμέψει και μελλοντικά.

    Και πάντα στο ρουτερ, στην πρίζα με σταθεροποιητή τάσης και με κάλυψη γραμμής τηλεφώνου,για να έχουμε το κεφάλι μας ήσυχο
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος g10 : 01-08-18 στις 13:34.

Παρόμοια Θέματα

  1. [Other] Αγορά Ρουτερ αντι Technicolor tg788vn (forthnet)
    Από ktinos στο φόρουμ ADSL & Broadband Hardware, routers και modems...
    Μηνύματα: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 03-03-19, 21:17
  2. cli σύνδεση στο MediaAccess TG788vn v2
    Από bitman στο φόρουμ Nova VDSL
    Μηνύματα: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 27-06-18, 16:53
  3. technicolor TG788vn v2 admin
    Από bitman στο φόρουμ Nova
    Μηνύματα: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 25-06-18, 18:59
  4. [Other] Technicolor TG788vn v2 αλλαγη gateway;
    Από telisgh στο φόρουμ ADSL & Broadband Hardware, routers και modems...
    Μηνύματα: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 06-11-17, 04:02
  5. Technicolor TG788vn και WAN δίκτυο
    Από pappous12 στο φόρουμ Nova VDSL
    Μηνύματα: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 16-10-17, 13:51

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας