Σελ. 2 από 4 ΠρώτηΠρώτη 1234 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 16-30 από 51
  1. #16
    Εγγραφή
    17-09-2005
    Περιοχή
    ATHGR
    Μηνύματα
    2.528
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    ISP
    4G+
    Μόλις δημοσιεύτηκε, για τα Ελληνικά δίκτυα κινητής.
    Για το πλήρες pdf αναζήτηση στον googlη.
    Attached Thumbnails Attached Thumbnails Screenshot_2018-07-16-21-12-58-01.jpeg  


  2. #17
    Εγγραφή
    29-11-2007
    Μηνύματα
    933
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    16.403/1.020
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΚΟΜΟΤΗΝΗ
    Router
    Tomson tg585 v8 8.2.7.8
    SNR / Attn
    6(dB) / 22,5(dB)
    καλά δεν είπαν ότι είναι οι γρηγορότεροι ή καλύτεροι.. Πάντως ενθαρρυντικές οι μετρήσεις. Δείχνει ότι είναι αποδεκτή η ταχύτητα. Αν σκεφτείς τα δωράκια mb κτλ δλδ κόστος ανα mb σε "λειτουργικό" download/upload, μπορεί αυτό να είναι αρκετό για πολλούς να την προτιμήσουν.
    There is nothing like 127.0.0.1

  3. #18
    Εγγραφή
    01-11-2003
    Περιοχή
    Athens
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    1.639
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1 Gbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΙΩΝΙΑ
    Router
    FritzBox 5530
    Ο πίνακας είναι ενδεικτικός αλλά δεν είναι καθόλου ακριβής. Τα δείγματα των ταχυτήτων δεν είναι τα ίδια. Συν το γεγονός ότι η COSMOTE δεν χρεώνει για τα Speedtest επομένως έχει περισσότερους που αυτοϊκανοποιούνται με το Speedtest.
    mac rulez

  4. #19
    Εγγραφή
    17-09-2005
    Περιοχή
    ATHGR
    Μηνύματα
    2.528
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    ISP
    4G+
    Για ίδιο τόπο,χρόνο και λοιπά ποιοτικά χαρακτηριστικά voice&data κοιτάς αναγκαστικά σε P3.


    http://www.p3-networkanalytics.com/wp-content/uploads/2017/11/20171030_CERTIFICATE-Greece_Telekom.pdf

  5. #20
    Εγγραφή
    20-12-2011
    Περιοχή
    Usa
    Μηνύματα
    4.812
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    300/30
    ISP
    >Vodafone<
    Router
    VF Power Station 6
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ATG Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ο πίνακας είναι ενδεικτικός αλλά δεν είναι καθόλου ακριβής. Τα δείγματα των ταχυτήτων δεν είναι τα ίδια. Συν το γεγονός ότι η COSMOTE δεν χρεώνει για τα Speedtest επομένως έχει περισσότερους που αυτοϊκανοποιούνται με το Speedtest.
    Όντως, στην Cosmote κάνουν περισσότερα Speedtests, λόγω του ότι είναι free στους δικούς της σέρβερς.

    Όπως και να 'χει όμως, αυτή είναι η πραγματικότητα. Η Cosmote δίνει πραγματικό 4G και έχει υπερδιπλάσια ταχύτητα από τις άλλες. Η "αγαπημένη" σου Vodafone είναι πλέον πολύ κοντά με τη WIND...

  6. #21
    Εγγραφή
    28-12-2005
    Περιοχή
    Μαρούσι, Αττική
    Μηνύματα
    562
    Downloads
    15
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Vodafone
    Router
    ΖΤΕ 268Q
    SNR / Attn
    9(dB) / 35(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Για μένα δεν υφίσταται λόγος να είναι κάποιος (ιδιώτης) στην Vodafone στην κινητή.
    Η Wind είναι πολύ κοντά στα ΚPIs και αρκετά ανταγωνιστική στην τιμή.

  7. #22
    Εγγραφή
    05-05-2009
    Περιοχή
    Παλαιό Φάληρο
    Μηνύματα
    12.699
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    FTTH Φως το αληθ
    ISP
    OTE
    Router
    Fritz 7590
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από prometheas Εμφάνιση μηνυμάτων
    Για μένα δεν υφίσταται λόγος να είναι κάποιος (ιδιώτης) στην Vodafone στην κινητή.
    Η Wind είναι πολύ κοντά στα ΚPIs και αρκετά ανταγωνιστική στην τιμή.
    Eλα στον Αρμενιστή Ικαρία. Ουτε gsm για τηλέφωνα από wind Και γελας και κλαις.
    " Ούτε λαχανικά δεν θα φόρτωνα. "

    ----
    No fm radio ?
    No headphone jack ?

    Sorry no phone.

  8. #23
    Εγγραφή
    28-12-2005
    Περιοχή
    Μαρούσι, Αττική
    Μηνύματα
    562
    Downloads
    15
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Vodafone
    Router
    ΖΤΕ 268Q
    SNR / Attn
    9(dB) / 35(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Θα έχω και μια καρτούλα Cosmote Whatsup για τα δύσκολα..

    Πρακτικά αυτό ειναι το setup μου και μέχρι στιγμής δεν έχω βρεθεί πουθενά χωρίς σήμα.
    Ίσως δεν είναι εύκολο για όλους να έχουμε 2 γραμμές αλλά αν θέλεις 100% κάλυψη είναι μάλλον απαραίτητο..

  9. #24
    Εγγραφή
    17-09-2005
    Περιοχή
    ATHGR
    Μηνύματα
    2.528
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    ISP
    4G+
    @prometheas
    Έχει αρκετό νόημα αυτό που λες όμως αντί να έχει σαφή & διακριτή οικονομική διαφοροποίηση απο τον ανταγωνισμό πάει π.χ. και μου εφαρμόζει το 0,30€ τέλος σε κάθε ανανέωση στο F2G. Το μερίδιο αγοράς που έχει στην αγορά κινητής το δικαιολογεί; Πιστεύω πως όχι.
    Και στέκομαι στο παράδειγμα των καρτοκινητων διότι εκεί είναι η μεγαλη μάζα των συνδρομητών.

    Τι θέλω να πω: προσωπικά για μένα έστω και αυτή η μικρή (πλέον*) εξοικονόμηση χρημάτων που μπορεί να εχει κάποιος σε κάποιες περιπτώσεις, δεν αντισταθμίζεται σήμερα ουτε από το (λιγο ή πολύ) υποδεέστερο δίκτυο ούτε από τις υπηρεσίες που λείπουν πχ twinsim καρτοκινητων, wificalling, volte κτλ.

    *και λέω <πλέον> διότι έως και πριν λίγο καιρό τόσο το F2G όσο και η Q είχαν σαφή -θετική- οικονομική διαφοροποίηση από τον ανταγωνισμό.

  10. #25
    Εγγραφή
    01-11-2003
    Περιοχή
    Athens
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    1.639
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1 Gbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΙΩΝΙΑ
    Router
    FritzBox 5530
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από MitsosDaBest13 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Όντως, στην Cosmote κάνουν περισσότερα Speedtests, λόγω του ότι είναι free στους δικούς της σέρβερς.

    Όπως και να 'χει όμως, αυτή είναι η πραγματικότητα. Η Cosmote δίνει πραγματικό 4G και έχει υπερδιπλάσια ταχύτητα από τις άλλες. Η "αγαπημένη" σου Vodafone είναι πλέον πολύ κοντά με τη WIND...
    Θα συμφωνησω με την πλειοψηφια που διαφωνει μαζι σου.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος ATG : 18-07-18 στις 14:58.
    mac rulez

  11. #26
    Εγγραφή
    11-03-2005
    Μηνύματα
    7.448
    Downloads
    24
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL OTE
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    OTEnet
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΕΡΑΜΕΙΚΟΣ
    Router
    CISCO Systems K9 SMB
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ATG Εμφάνιση μηνυμάτων
    Θα συμφωνησω με την πλειοψηφια που διαφωνει μαζι σου.
    Συμφωνώ μαζί σου όμως επιβάλλει περιορισμούς στο τι μπορείς να χρησιμοποιήσεις πέραν του απλού surf & mail.
    Οπότε δώρον άδωρον... για μένα..

  12. #27
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ATG Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ο πίνακας είναι ενδεικτικός αλλά δεν είναι καθόλου ακριβής. Τα δείγματα των ταχυτήτων δεν είναι τα ίδια. Συν το γεγονός ότι η COSMOTE δεν χρεώνει για τα Speedtest επομένως έχει περισσότερους που αυτοϊκανοποιούνται με το Speedtest.
    Ωραία δικαιολογία, αν μετρούσαν το πόσα τέστ έχουν κάνει και όχι οι ταχύτητες

    έχει εδώ τα average, μιλάμε για διπλάσιες ταχύτητες

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  Screenshot_4.png 
Εμφανίσεις:  19 
Μέγεθος:  41,5 KB 
ID: 195600

  13. #28
    Εγγραφή
    29-11-2007
    Μηνύματα
    933
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    16.403/1.020
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΚΟΜΟΤΗΝΗ
    Router
    Tomson tg585 v8 8.2.7.8
    SNR / Attn
    6(dB) / 22,5(dB)
    αυτό του την έχω πιο μεγάλη.. την ταχύτητα ξέρετε δεν είναι το μόνο κριτήριο επιλογής..

    Το έχω επαρκή ταχύτητα και φτηνότερο κόστος είναι το πρώτο για πολλούς από μας. Εγώ έχω q και βλέπω ότι έχει 19mbps μέση ταχύτητα. Σοβαρά τώρα.. Σπίτι μου με καλή ADSL έχω 13 καθαρά πως είναι δυνατόν να μη μου κάνει το 19mbps? Προσωπικά εφόσον η ταχύτητα mobile είναι καλύτερη από την μέση adsl δεν βρίσκω λόγω να γκρινιάξω εφόσον η τιμή είναι πολύ καλύτερη.

    Στην wind/q με 10€ που βάζεις το μήνα σου δίνει δώρο 1gb που δεν το δίνει η καλύτερη σε ταχύτητα cosmote.. Εβγαλε και πακέτο 8gb για 8 μήνες (1 κάθε μήνα) με 8E.
    Εμένα μου φτάνει το "δώρο" και άλλωστε στην καλύτερη σε ταχύτητα cosmote πόσο έχει η ίδια ποσότητα; Ποια είναι λοιπόν καλύτερη;

    Φτιάχνεις μια f(x,y,z) (με βάση όλες τις παραμέτρους, Χ= ταχύτητα, y=κάλυψη, z= τιμή). Στις δικές μου καθημερινές ανάγκες μάλλον βγαίνει η wind.. Αλλος έχει άλλη f'(x,y,z) που σταθμίζει διαφορετικά τις παραμέτρους αυτές και βγάζει άλλη καλύτερη.. Τώρα η κάλυψη είναι παγίδα.. Συνήθως και στα δύσκολα πιο καλή είναι η cosmote στο σπίτι μου όμως είναι η wind (σπίτι βέβαια έχω και wifi). Αν πάω σε κανα πιο έξω μέρος έχω και μία cosmote που συντηρώ μια φορά το χρόνο (καλοκαίρι) για mb..
    There is nothing like 127.0.0.1

  14. #29
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από keysmith Εμφάνιση μηνυμάτων
    αυτό του την έχω πιο μεγάλη.. την ταχύτητα ξέρετε δεν είναι το μόνο κριτήριο επιλογής..

    Το έχω επαρκή ταχύτητα και φτηνότερο κόστος είναι το πρώτο για πολλούς από μας. Εγώ έχω q και βλέπω ότι έχει 19mbps μέση ταχύτητα. Σοβαρά τώρα.. Σπίτι μου με καλή ADSL έχω 13 καθαρά πως είναι δυνατόν να μη μου κάνει το 19mbps? Προσωπικά εφόσον η ταχύτητα mobile είναι καλύτερη από την μέση adsl δεν βρίσκω λόγω να γκρινιάξω εφόσον η τιμή είναι πολύ καλύτερη.

    Στην wind/q με 10€ που βάζεις το μήνα σου δίνει δώρο 1gb που δεν το δίνει η καλύτερη σε ταχύτητα cosmote.. Εβγαλε και πακέτο 8gb για 8 μήνες (1 κάθε μήνα) με 8E.
    Εμένα μου φτάνει το "δώρο" και άλλωστε στην καλύτερη σε ταχύτητα cosmote πόσο έχει η ίδια ποσότητα; Ποια είναι λοιπόν καλύτερη;

    Φτιάχνεις μια f(x,y,z) (με βάση όλες τις παραμέτρους, Χ= ταχύτητα, y=κάλυψη, z= τιμή). Στις δικές μου καθημερινές ανάγκες μάλλον βγαίνει η wind.. Αλλος έχει άλλη f'(x,y,z) που σταθμίζει διαφορετικά τις παραμέτρους αυτές και βγάζει άλλη καλύτερη.. Τώρα η κάλυψη είναι παγίδα.. Συνήθως και στα δύσκολα πιο καλή είναι η cosmote στο σπίτι μου όμως είναι η wind (σπίτι βέβαια έχω και wifi). Αν πάω σε κανα πιο έξω μέρος έχω και μία cosmote που συντηρώ μια φορά το χρόνο (καλοκαίρι) για mb..
    H cosmote στο whatsup με 10 ευρώ δίνει μέσω του reloadit 1200Mb + 100Mb απο το πάρε μοίρασε όποτε και "δωρεάν" έχεις και καλύτερη ταχύτητα έχεις.

    Το ότι στο σπίτι έχεις χειρότερη ταχύτητα απο ότι σου δίνει στην κινητή δεν λέει κάτι, ούτε είναι λόγος σύγκρισης του στυλ ναι αλλά στο σπίτι πιάνω 1mbit όποτε και 2mbit να πιάνω στο κινητό είμαι καλά

  15. #30
    Εγγραφή
    17-09-2005
    Περιοχή
    ATHGR
    Μηνύματα
    2.528
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    ISP
    4G+
    Πολλές από τις γκρίνιες περί κάλυψης/ σήματος κτλ της wind θα είχαν λυθεί μονο και μονο με το wificalling, 1η έπρεπε να το είχε δώσει.

Σελ. 2 από 4 ΠρώτηΠρώτη 1234 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Μηνύματα: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 09-05-18, 13:13
  2. Μηνύματα: 26
    Τελευταίο Μήνυμα: 05-02-18, 01:21
  3. Μηνύματα: 8
    Τελευταίο Μήνυμα: 30-10-17, 12:27
  4. Μηνύματα: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 07-09-17, 13:26
  5. Πρόβλημα σύνδεσης στο δίκτυο μου απο δίκτυο κινητής
    Από johniq στο φόρουμ Internet, web surfing και online υπηρεσίες
    Μηνύματα: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 27-08-17, 19:50

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας