Σελ. 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1-15 από 19
  1. #1
    Εγγραφή
    16-04-2017
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Ηλικία
    31
    Μηνύματα
    96
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    300/30
    ISP
    Cosmote
    Router
    ΖΤΕ Η1600
    Καλησπέρα, έχω εδώ και κάποιες μέρες βλάβη στην γραμμή του σταθερού μου (VDSL 50Mbps Nova). Αρχικά (4/5) είχα προβλήματα συγχρονισμού και χαμηλές ταχυτητες (5-6Mbps) και από ένα σημείο και μετά (7/5) δεν έχω καθόλου internet. Ενημέρωσα την Nova στις 5/5 για τα προβλήματα συγχρονισμού και τις χαμηλές ταχύτητες και με διαβεβαίωσαν ότι δεν υπάρχει κάποιο πρόβλημα στη γραμμή και μάλλον ευθύνεται το καλώδιο DSL που έχω συνδέσει στο router (). Στις 7/5 που πήρα να τους ενημερώσω ότι πλέον δεν έχω καθόλου internet με ενημέρωσαν ότι όντως έχει πρόβλημα η γραμμή και φυσικά το απέδωσαν σε υπαιτιότητα του παρόχου χονδρικής (ΟΤΕ). Ορίστηκε επίσκεψη από τεχνικό σήμερα στις 11/3 και αφού δεν είχα κάποια ενημέρωση ως το μεσημέρι ξανακάλεσα για να με ενημερώσουν ότι πρέπει να οριστεί καινούριος έλεγχος από τεχνικό στις 15/3. Εντωμεταξύ εγώ συνεχίζω να μην έχω καθόλου internet. Να σημειώσω ότι προσφέρθηκαν να μου δώσουν δωρεάν κάρτα sim με απεριόριστα data αλλά αυτό δεν είναι εφικτό γιατί η κανονική μου sim είναι επαγγελματική όποτε δεν γίνεται να κλείσει καθόλου. Όταν ζήτησα υβριδικό ρουτερ ώστε να έχω internet στο σπίτι μέσω sim μου απάντησαν ότι ο συγκεκριμένος εξοπλισμός χρεώνεται επιπλέον.

    Ήθελα να ρωτήσω αν υπάρχει κάποιος τρόπος να ζητήσω αποζημίωση ή επανόρθωση από τον πάροχο δεδομένου ότι ουσιαστικά δεν έχω καθόλου internet. Υπάρχει κάποια διαδικασία; Ή θα πρέπει να πληρώσω κανονικά αυτόν τον μήνα μετά από τόση ταλαιπωρία; Η μόνη μου λύση είναι να περιμένω να τελειώσει το συμβόλαιο και να μην ξαναμπλέξω μαζί τους ή μπορώ να πιέσω αλλιώς;

    Παραθέτω τις ελάχιστες ταχύτητες της γραμμής μου όπως φαίνονται στην εφαρμογή του παρόχου.
    Συνημμένο Αρχείο 254554
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Nikos.Ch : 11-03-24 στις 18:26.

  2. #2
    Εγγραφή
    31-05-2007
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    4.017
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110000/11000
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΤΕΡΨΙΘΕΑ
    Router
    Fritz!Box 7590
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Nikos.Ch Εμφάνιση μηνυμάτων
    αν υπάρχει κάποιος τρόπος να ζητήσω αποζημίωση ή επανόρθωση από τον πάροχο δεδομένου ότι ουσιαστικά δεν έχω καθόλου internet. Υπάρχει κάποια διαδικασία;
    Σε οικιακές συνδέσεις όχι, δεν έχεις καμία εγγύηση για οτιδήποτε,
    ούτε μπορείς να ζητήσεις αποζημίωση.

    Αν παίζει ok μια χαρά,
    αν/όταν δεν παίζει τι να κάνουμε, συμβαίνει.
    Θα το δηλώσεις βλάβη, θα φτιαχτεί (ή και όχι...) όταν φτιαχτεί.

    Αν θες εγγυήσεις εκ του isp θες μισθωμένη + sla (= $$$).

    Επειδή μια τέτοια λύση μάλλον δεν σε ενδιαφέρει,
    αν χρειάζεσαι το internet φροντίζεις να έχεις backup (τυπικά ένα 4/5G router + sim).

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Nikos.Ch Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ή θα πρέπει να πληρώσω κανονικά αυτόν τον μήνα μετά από τόση ταλαιπωρία;
    Αν η βλάβη χρονίζει θα ζητήσεις να σου αποχρεώσουν αναλογικά ένα μέρος των παγίων σου
    για τον χρόνο που δεν είχες υπηρεσία.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Nikos.Ch Εμφάνιση μηνυμάτων
    Η μόνη μου λύση είναι να περιμένω να τελειώσει το συμβόλαιο και να μην ξαναμπλέξω μαζί τους
    Να αλλάξεις isp αν δεν έχεις εμπιστοσύνη στον τωρινό σου
    (και όντως η cote μπορεί να είναι πιο γρήγορη στις βλάβες αν πατάς στο δίκτυο της),
    αλλά τα παραπάνω περί 0 εγγυήσεων ισχύουν και στους άλλους isp.
    Disclaimer:
    Any views or opinions expressed represent the official view of the voices in my head.

  3. #3
    Εγγραφή
    16-04-2017
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Ηλικία
    31
    Μηνύματα
    96
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    300/30
    ISP
    Cosmote
    Router
    ΖΤΕ Η1600
    Οπότε ο κανονισμός της ΕΕΕΤ για τις χαμηλές ταχύτητες και οι πιθανές επανορθώσεις που μπορεί να παρέχουν οι πάροχοι είναι μόνο για χαμηλές ταχύτητες; Αν δεν έχεις καθόλου internet δεν προβλέπεται κανενός είδους επανόρθωση; Τι ελληνική δυστοκία είναι αυτή;

  4. #4
    Εγγραφή
    12-06-2011
    Μηνύματα
    7.806
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500/50 + 250/80
    ISP
    Ote/Vodafone
    Router
    Pf plus/nokia - mu5001 5G
    Εχεις υπερβολικες απαιτησεις για οικιακη συνδεση. Σου εδωσαν sim με απεριοριστα data. Βρες ενα κινητο και βαλτην και κανε tethering. Βαλτην ως δευτερη στο "επαγγελματικο" κινητο που εχεις και βγαλε απο κει data

    Αν δεν εχεις τιποτε απο ολα αυτα, πρεπει να ξαναδεις το backup plan σου βασει των επαγγελματικων σου απαιτησεων.

  5. #5
    Εγγραφή
    23-06-2007
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    18.756
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    220/22 + 110/11 + 450/22
    ISP
    Cosmote & Vodafone
    DSLAM
    Wind - ΠΑΤΗΣΙΑ
    Router
    Fritz! VDSL + 5G
    SNR / Attn
    19(dB) / 11(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Σωστός.. αν η γραμμή μας είναι πολύτιμη φροντίζουμε να έχουμε μία BackUp λύση, έστω και με κάποιο κινητό..
    My AVM Fritz : 7590 AX, 4060 AX, 6850 5G, Repeater 6000, Fon X6, Smart Gateway, Dect 500, Dect 440, Dect 200
    Other : ZTE H267A, TP-Link TL-R605, Poynting XPOL-1-5G, Samsung S20 FE & S21 FE, Panasonic KX-TGF310, Cosmote TV Box, MI Box 2
    New! : QHora-301W - 10GbE

  6. #6
    Εγγραφή
    16-04-2017
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Ηλικία
    31
    Μηνύματα
    96
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    300/30
    ISP
    Cosmote
    Router
    ΖΤΕ Η1600
    Η γραμμή στην οποία αναφέρομαι είναι οικιακή. Αλλά δεν μπορώ να χρησιμοποιήσω την sim που μου παρέχουν για οικιακή χρήση γιατί το κινητό μου παίρνει μόνο μια sim και δεν γίνεται να κλείσω την κανονική γραμμή τηλεφώνου μου γιατί είναι επαγγελματική.

    Πέρα από αυτό δεν με βολεύει το tethering γιατί θελω να συνδεσω την τηλεοραση στο internet για το παιδι και δεν μπορω γιατι δεν διαβαζει το hotspot σαν κανονικο δικτυο.

    υγ. Είναι αστείο ότι κάποιοι θεωρείτε τις απαιτήσεις μου υπερβολικές απλά επειδή έτσι γίνεται στην Ελλάδα. Δλδ εγώ δεν έχω internet 10/30 μέρες αυτόν τον μήνα και είναι υπερβολική η απαίτηση να μην πληρώσω για internet για 30/30 μέρες. Απλά επειδή έτσι γίνεται στην Ελλάδα. Εντωμεταξύ η ΕΕΕΤ υποχρεώνει τους παρόχους σε επανορθώσεις σε περιπτώσεις απλά μειωμένης ταχύτητας (!!) σε σχέση με την συμφωνημένη αλλά εγώ είμαι υπερβολικός που ρωτάω αν δικαιούμαι παρόμοια επανόρθωση για παντελή έλλειψη internet. Μη μπερδεύετε το τι είθισται με το τι είναι το λογικό και το χαρακτηρίζετε υπερβολικό απλά επειδή δεν είθισται.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Nikos.Ch : 12-03-24 στις 05:05.

  7. #7
    Εγγραφή
    12-06-2011
    Μηνύματα
    7.806
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500/50 + 250/80
    ISP
    Ote/Vodafone
    Router
    Pf plus/nokia - mu5001 5G
    Προκειται περι βλαβης. Δεν θα χρεωθεις για τις μερες που δεν δουλευε. Σου εδωσαν και extra sim. Ουτε αυτα δεν γινονται σε αλλες χωρες, αυτο με το αισθημα κατωτεροτητας να το ψαξεις λιγο.
    Ακομα και μισθωμενο να ειχες, και εκει δεν θα πληρωνες μερος του μισθωματος , με το σχετικο κοστος παντα. Οι χρονοι αποκαταστασης δεν ειναι απαραίτητα καλυτεροι, ΟΥΤΕ στα μισθωμενα.

    Απο κει και περα, θα μπορουσαμε να σου πουμε οτι εχεις λαθος κινητο και δεν ειναι καταλληλο για επαγγελματικη χρηση, και εχεις αγορασει και λαθος τηλεοραση
    Επισης ο παροχος θα επρεπε να αποστειλει τεχνικο με 5g ρουτερ να στον εγκαταστησει δωρεαν, να βαλει τις συσκευες στο hotspot, να απασχολησει το παιδι, και να κανει και ενα σφουγγαρισμα.
    Τρολλαρω προφανως, αλλα απλα κανεις λαθος.

  8. #8
    Εγγραφή
    23-06-2007
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    18.756
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    220/22 + 110/11 + 450/22
    ISP
    Cosmote & Vodafone
    DSLAM
    Wind - ΠΑΤΗΣΙΑ
    Router
    Fritz! VDSL + 5G
    SNR / Attn
    19(dB) / 11(dB)
    Path Level
    Fastpath
    @ Nikos.Ch

    Στην περίπτωση που θέλεις να έχεις αυτά που λες η λύση θα ήταν ένα Mobile ρούτερ, όπως είπες..
    αλλά απλά δεν το παρέχουν δωρεάν οι πάροχοι.

    Οπότε θα πρέπει να φροντίσουμε να το αγοράσουμε μόνοι μας αν θέλουμε να είμαστε καλυμμένοι σε αυτά που θέλουμε.
    My AVM Fritz : 7590 AX, 4060 AX, 6850 5G, Repeater 6000, Fon X6, Smart Gateway, Dect 500, Dect 440, Dect 200
    Other : ZTE H267A, TP-Link TL-R605, Poynting XPOL-1-5G, Samsung S20 FE & S21 FE, Panasonic KX-TGF310, Cosmote TV Box, MI Box 2
    New! : QHora-301W - 10GbE

  9. #9
    Εγγραφή
    16-04-2017
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Ηλικία
    31
    Μηνύματα
    96
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    300/30
    ISP
    Cosmote
    Router
    ΖΤΕ Η1600
    Έχετε μπερδέψει την βούρτσα να μη πω με τι. Δεν ζήτησα τίποτα ιδιαίτερο τον πάροχο. Να μου παρέχει αυτά που πληρώνω ζήτησα. Δηλαδή σταθερή γραμμή internet για το σπίτι μου. Και οι δέκα μέρες βλάβης δεν είναι καθόλου αμελητέες. Τα υπόλοιπα είναι θεωρίες του μυαλού σας. Κάντε τεμενάδες στους εργοδότες σας δεν έχει νόημα να ασχοληθώ παραπάνω

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Iris07 Εμφάνιση μηνυμάτων
    @ Nikos.Ch

    Στην περίπτωση που θέλεις να έχεις αυτά που λες η λύση θα ήταν ένα Mobile ρούτερ, όπως είπες..
    αλλά απλά δεν το παρέχουν δωρεάν οι πάροχοι.

    Οπότε θα πρέπει να φροντίσουμε να το αγοράσουμε μόνοι μας αν θέλουμε να είμαστε καλυμμένοι σε αυτά που θέλουμε.
    Εγώ φρόντισα να πληρώσω έναν πάροχο για να μου παρέχει τις υπηρεσίες που χρειάζομαι. Εφόσον έχει βλάβη το ενσύρματο δίκτυο του και υπάρχει η τεχνική δυνατότητα να μου παρέχει την υπηρεσία (που έχω πληρώσει) μέσω του ασυρμάτου δικτύου του δεν καταλαβαίνω γιατί πρέπει να τον ξανά πληρώσω για να μου παρέχει την υπηρεσία που ήδη πλήρωσα και απέτυχε να παρέχει. Τόσο δύσκολο είναι να βγείτε από το πλαίσιο της λογικής του εκάστοτε παρόχου και να σκεφτείτε αντικειμενικά;

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από netblues Εμφάνιση μηνυμάτων
    Προκειται περι βλαβης. Δεν θα χρεωθεις για τις μερες που δεν δουλευε. Σου εδωσαν και extra sim. Ουτε αυτα δεν γινονται σε αλλες χωρες, αυτο με το αισθημα κατωτεροτητας να το ψαξεις λιγο.
    Ακομα και μισθωμενο να ειχες, και εκει δεν θα πληρωνες μερος του μισθωματος , με το σχετικο κοστος παντα. Οι χρονοι αποκαταστασης δεν ειναι απαραίτητα καλυτεροι, ΟΥΤΕ στα μισθωμενα.

    Απο κει και περα, θα μπορουσαμε να σου πουμε οτι εχεις λαθος κινητο και δεν ειναι καταλληλο για επαγγελματικη χρηση, και εχεις αγορασει και λαθος τηλεοραση
    Επισης ο παροχος θα επρεπε να αποστειλει τεχνικο με 5g ρουτερ να στον εγκαταστησει δωρεαν, να βαλει τις συσκευες στο hotspot, να απασχολησει το παιδι, και να κανει και ενα σφουγγαρισμα.
    Τρολλαρω προφανως, αλλα απλα κανεις λαθος.
    Εντωμεταξύ ρώτησα αν υπάρχει κάποιου είδους επανόρθωση και μου είπες ότι αυτό που ζητάω είναι υπερβολικό. Και τώρα μου λες ότι είναι δεδομένο ότι δε θα πληρώσω για τις ημέρες της βλάβης. Δηλαδή έκπτωση 30% στον λογαριασμό του μήνα. Εσύ το είδους επανόρθωση κατάλαβες ότι εννοούσα και θεώρησες ότι αυτό που ζητάω είναι υπερβολικό; Καμία αποζημίωση για ψυχική οδύνη; Ήμαρτον κάπου. Από τη βιασύνη σου να υπερασπιστείς τον πάροχο έρχεσαι σε αντίθεση με τον εαυτό σου. Την ίδρωσες την φανέλα πάντως. Και ειρωνίες για τηλεόρασεις σκούπες κλπ. Μπράβο σου.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Nikos.Ch : 12-03-24 στις 16:16.

  10. #10
    Εγγραφή
    31-07-2006
    Περιοχή
    ΞΥΛΟΚΑΣΤΡΟ
    Ηλικία
    47
    Μηνύματα
    88
    Downloads
    17
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    109999/10999
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    HOL - ΞΥΛΟΚΑΣΤΡΟ
    Router
    Fritz 7530
    SNR / Attn
    11(dB) / 7(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Πριν από τέσσερα χρόνια έμεινα δύο μήνες περίπου λόγω α) κόψιμο καλωδίου και β) ταυτόχρονης μεταφοράς της καμπίνας...ο πάροχος μου χορήγησε κάρτα sim με απεριόριστα δεδομένα, άλλα όχι 4g router... όλοι έχουμε ένα δεύτερο κινητό για hotspot, οπότε έτσι το δούλεψα και προκειμένου να μην δημιουργούνται θέματα με τις συνδεδεμένες συσκευές μετονομάστηκε το hotspot όπως ήταν το δίκτυο που εξέπεμπε το κλασικό ρούτερ. Η ψυχική οδύνη δίνεται μέσω αγωγής και όχι από τον πάροχο στον λογαριασμό... από την στιγμή που παίρνουνε από καμπίνα είναι απολύτως ανέφικτο για τον πάροχο να φέρει γραμμή από το αστικό κέντρο... λύσεις υπάρχουν, αρκεί να τις βλέπουμε

  11. #11
    Εγγραφή
    23-06-2007
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    18.756
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    220/22 + 110/11 + 450/22
    ISP
    Cosmote & Vodafone
    DSLAM
    Wind - ΠΑΤΗΣΙΑ
    Router
    Fritz! VDSL + 5G
    SNR / Attn
    19(dB) / 11(dB)
    Path Level
    Fastpath
    @ Nikos.Ch

    Το να ζητάς εκ των υστέρων δωρεάν εξοπλισμό ο οποίος δεν προβλέπεται από το συμβόλαιο που υπέγραψες είναι άτοπο..
    Δεν μπορεί ο πάροχος να προβλέψει την κάθε πιθανή περίπτωση του δικτύου που θέλει να έχει ο κάθε συνδρομητής στο σπίτι του,
    τι άλλες συσκευές έχει, και τι υποστηρίζει η κάθε μία.

    Ακόμη και ο OTE έχει ειδική υπηρεσία με πληρωμή, εάν την ήθελες..
    https://www.cosmote.gr/cs/cosmote/gr...et_backup.html

    Σε κάθε άλλη περίπτωση πρέπει να φροντίσουμε εμείς να βρούμε μία λύση,
    και υπάρχουν διάφορες, πχ

    - Hot Spot από κινητό.
    - Tethering από κινητό.
    - Κινητό σε σύνδεση με ρούτερ.
    - Mobile Stick
    - Mobile ρούτερ.

    Είναι γνωστό εδώ και αρκετό καιρό ότι σε παρόμοιες καταστάσεις ο κάθε πάροχος δίνει δωρεάν Data μέσω κινητής,
    οπότε ο καθένας μας κοιτάζει πως μπορεί να τα αξιοποιήσει όταν χρειαστεί.

    Πρόσφατα είχα μία βλάβη μίας ημέρας, και ο ΟΤΕ μου έδωσε Data έως και 1 μήνα για BackUp.
    Από τις παραπάνω 5 λύσεις, έχω φροντίσει να μπορώ να έχω τις 4 από αυτές.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Iris07 : 12-03-24 στις 17:09.
    My AVM Fritz : 7590 AX, 4060 AX, 6850 5G, Repeater 6000, Fon X6, Smart Gateway, Dect 500, Dect 440, Dect 200
    Other : ZTE H267A, TP-Link TL-R605, Poynting XPOL-1-5G, Samsung S20 FE & S21 FE, Panasonic KX-TGF310, Cosmote TV Box, MI Box 2
    New! : QHora-301W - 10GbE

  12. #12
    Εγγραφή
    16-04-2017
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Ηλικία
    31
    Μηνύματα
    96
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    300/30
    ISP
    Cosmote
    Router
    ΖΤΕ Η1600
    Έχεις μπερδευτεί φίλε. Κανέναν επιπλέον εξοπλισμό του παρόχου δεν θέλω. Θέλω να μου δώσει αυτό που συμφωνήσαμε και πληρώνω. Και όχι απλά συμφωνήσαμε αλλά αν θέλω να σταματήσω να το πληρώνω δεν μπορώ. Πρέπει να συνεχίσω να τον πληρώνω για 24 μήνες συνολικά. Και σύ μου λες ότι ο πάροχος μπορεί να μην μου παρέχει την υπηρεσία που πληρώνω απλά επικαλούμενος βλάβη στο δίκτυο του; Ε λοιπόν πρόβλημα του. Και να κόψει τον κωλο του να βρει λύση. Αν αυτή η λύση απαιτεί επιπλέον εξοπλισμό πρόβλημα του. Δεν με ενδιαφέρει πως θα βρει την λύση. Οφείλει να την βρει. Όταν συμφωνήσαμε ότι για 24 μήνες θα του πληρώνω ένα ποσό συμφωνήσαμε ταυτόχρονα ότι και αυτός θα μου παρέχει μια υπηρεσία. Αυτή η υπηρεσία δεν είναι tethering δεν είναι hotspot δεν είναι κάρτα sim με απεριόριστα data. Αυτή η υπηρεσία είναι σταθερή γραμμή internet μαζί με τον απαραίτητο εξοπλισμό. Αυτό του ζητάω. Δεν του ζητάω επιπλέον εξοπλισμό επειδή μετάνιωσα ή επειδή θέλω παραπάνω. Του ζητάω να κάνει ότι είναι απαραίτητο για να εκπληρώσει το δικό του μέρος της συμφωνίας. Όπως ακριβώς αν εγώ έχανα τη δουλειά μου θα χρησιμοποιούσα κάθε μέσο για να μπορώ να συνεχίζω να τον πληρώνω θυσιάζοντας κάποια από τις ανέσεις μου για να εξοικονομήσω τα χρήματα έτσι κι αυτός πρέπει να χρησιμοποιήσει κάθε μέσο για να μου παρέχει την υπηρεσία που συμφωνήσαμε με 24μηνο συμβόλαιο. Αν αυτό το μέσο είναι η χρήση επιπλέον εξοπλισμού αυτό είναι ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΤΟΥ. Όχι δικό μου.

    Όλα όσα μου απαντάτε είναι όσα συμβαίνει στην ελληνική πραγματικότητα. Δεν είναι ούτε λογικά ούτε αναμενόμενα. Δηλαδή είναι τουλάχιστον αστείο να χρησιμοποιείται όσα συμβαίνουν συνήθως ως απόδειξη ότι έτσι πρέπει να συμβαίνει επειδή έτσι συμβαίνει συνήθως.

    Παρεπιπτόντως όταν έρθουν ανάλογες νομικές δικλείδες από την ΕΕΕΤ (φυσικά μέσω ΕΕ γιατί από την Ελλάδα δεν πρόκειται) πχ υποχρέωση για παροχή 5g router σε περίπτωση βλάβης του δικτύου ή παροχή έκπτωσης στο πάγιο σε περίπτωση βλάβης μεγάλης χρονικής διαρκείας κλπ θα λέτε μπράβο. Τώρα με λέτε υπερβολικό απλά επειδή ρώτησα τι ισχύει. Μαζί με την subtle κριτική σας για κακές επαγγελματικές επιλογές. Εύγε
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Nikos.Ch : 12-03-24 στις 18:07.

  13. #13
    Εγγραφή
    31-07-2006
    Περιοχή
    ΞΥΛΟΚΑΣΤΡΟ
    Ηλικία
    47
    Μηνύματα
    88
    Downloads
    17
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    109999/10999
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    HOL - ΞΥΛΟΚΑΣΤΡΟ
    Router
    Fritz 7530
    SNR / Attn
    11(dB) / 7(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Το ποιός έχει μπερδευτεί, το έχουμε καταλάβει. Επικοινώνησε με τον πάροχο και ζήτα το συμβόλαιο σου, ώστε να δεις τί προβλέπει....Το βασικό όμως είναι ότι δεν θέλεις να ακούσεις (μιας και μιλάμε γραπτά το σωστό είναι να διαβάσεις) κάποιες λύσεις που σου προτάθηκαν... εάν δεν θέλεις να κάνεις όσα σου προτάθηκαν για έχεις τουλάχιστον μία πρόσβαση στο διαδίκτυο, μπορείς κάλλιστα να συμβουλευτείς δικηγόρο για τις περαιτέρω κινήσεις σου.Αν όχι κάτσε να χαλάς την ζαχαρένια σου. Εύχομαι να φτιαχτεί η βλάβη σου το συντομότερο δυνατόν και μίλα και με το τμήμα λογαριασμών του παρόχου ώστε να καταγράφετε η έλλειψη υπηρεσίας, ώστε να γίνει σωστή τιμολόγηση για όσο καιρό δεν έχεις υπηρεσίες.

  14. #14
    Εγγραφή
    16-04-2017
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Ηλικία
    31
    Μηνύματα
    96
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    300/30
    ISP
    Cosmote
    Router
    ΖΤΕ Η1600
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ATHMICH Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το ποιός έχει μπερδευτεί, το έχουμε καταλάβει. Επικοινώνησε με τον πάροχο και ζήτα το συμβόλαιο σου, ώστε να δεις τί προβλέπει....Το βασικό όμως είναι ότι δεν θέλεις να ακούσεις (μιας και μιλάμε γραπτά το σωστό είναι να διαβάσεις) κάποιες λύσεις που σου προτάθηκαν... εάν δεν θέλεις να κάνεις όσα σου προτάθηκαν για έχεις τουλάχιστον μία πρόσβαση στο διαδίκτυο, μπορείς κάλλιστα να συμβουλευτείς δικηγόρο για τις περαιτέρω κινήσεις σου.Αν όχι κάτσε να χαλάς την ζαχαρένια σου. Εύχομαι να φτιαχτεί η βλάβη σου το συντομότερο δυνατόν και μίλα και με το τμήμα λογαριασμών του παρόχου ώστε να καταγράφετε η έλλειψη υπηρεσίας, ώστε να γίνει σωστή τιμολόγηση για όσο καιρό δεν έχεις υπηρεσίες.
    Το πρώτο που προβλέπει είναι ότι ο πάροχος θα μου παρέχει γραμμή internet. Πράγμα που δεν μου παρέχει εδώ και μέρες και θα συνεχίσει να μην το παρέχει για κάποιες ακόμα. Για να διορθωθεί αυτή η μη τήρηση των όρων του συμβολαίου από τον πάροχο ζήτησα μια εναλλακτική υπηρεσία παρόμοια με αυτή που συμφωνήσαμε αλλά δεν τηρήθηκε. Είστε τόσο απορροφημένοι στην ελληνική πραγματικότητα ποτ αρνείστε να δείτε αντικειμενικά ότι αυτό που λέω δεν είναι παράλογο. Είναι αστείο να μου μιλάτε για δικηγόρους και λοιπά. Δεν απαίτησα τίποτα από κανέναν. Έκανα μια ερώτηση και δέχτηκα επίθεση και φυσικά κριτική γιατί εγώ φταίω που ο πάροχος δεν μπορει να μου παρέχει internet. Τόσο πολύ σας χαλάω την πιάτσα; Ξαναλέω άλλο τι ισχύει στην Ελλάδα και πως λειτουργούν τα πράγματα εδώ. Άλλο τι θα έπρεπε να ισχύει.

  15. #15
    Εγγραφή
    31-07-2006
    Περιοχή
    ΞΥΛΟΚΑΣΤΡΟ
    Ηλικία
    47
    Μηνύματα
    88
    Downloads
    17
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    109999/10999
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    HOL - ΞΥΛΟΚΑΣΤΡΟ
    Router
    Fritz 7530
    SNR / Attn
    11(dB) / 7(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Δεν χρειάζεται να γράψω κάτι άλλο γιατί έχεις στυλ που δεν αρμόζει στις απαντήσεις μου. Και επειδή μου αρέσει το χιούμορ, εάν τυχόν καεί το ρούτερ από υπέρταση Σάββατο μεσημέρι πριν την καθαρά Δευτέρα, οπότε τα καταστήματα θα είναι κλειστά μέχρι την Τρίτη, ποιός θα φταίει η ΔΕΗ ή Νόβα? Παρακαλώ τους διαχειριστές να κλείσουν το νήμα καθώς απαντήσεις δόθηκαν...

Σελ. 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας