Εμφάνιση 1-4 από 4
  1. #1
    Εγγραφή
    22-09-2003
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    346
    Downloads
    16
    Uploads
    0
    ISP
    Wind
    Έχω συμβόλαιο με τη Wind που λήγει σε ένα μήνα. Δεν θέλω να κάνω φορητότητα, θέλω απλά να μην ανανεωθεί, να μην έχω τηλέφωνο.

    Εχω πάει σε κατάστημα και έχω ρωτήσει πότε πρέπει να κάνω την αίτηση μη ανανέωσης του συμβολαίου, μου έδωσαν δυο διαφορετικές απαντήσεις. Μία ότι πρέπει να κάνω την αίτηση ένα μήνα πριν τη λήξη και μία ότι πρέπει να την κάνω τις επόμενες μέρες αφού λήξει. Ταυτόχρονα έστειλα και μέιλ στο τμήμα εξυπηρέτησής της, ζητώντας «επίσημη» απάντηση και μου είπαν ότι «προκειμένου να μην έχετε χρέωση ακυρωτικών τελών» πρέπει να το κάνω αμέσως μόλις λήξει.

    Μπορεί κάποιος φίλος να με διαφωτίσει;

  2. #2
    Εγγραφή
    04-01-2006
    Περιοχή
    Χανιά
    Μηνύματα
    4.072
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Δεν μπορώ να σου δώσω αξιόπιστη απάντηση, γιατί δεν έχω κάνει παρόμοια διακοπή, αλλά έχω την εντύπωση ότι καλύτερα να κάνεις την αίτηση πριν λήξει το συμβόλαιο (ίσως στον ένα μήνα...), γιατί αν λήξει και δεν έχεις κάνει τίποτα, μάλλον θα γίνει αυτόματα ανανέωση και θα ψάχνεσαι...

    Επίσης δεν καταλαβαίνω γιατί σου λένε ότι θα έχεις επιβάρυνση, η αίτηση διακοπής λογικά θα πρέπει να αναφέρει ότι αυτή θα πρέπει να γίνει με την λήξη του συμβολαίου, όχι πριν, όχι μετά...
    Have you been to Samos? No you have not been to Samos! :D :p

  3. #3
    Εγγραφή
    22-09-2003
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    346
    Downloads
    16
    Uploads
    0
    ISP
    Wind
    Ναι, αυτό μου φαίνεται κι εμένα λογικό, πριν λήξει. Για αυτό και απορώ παρότι έχω «επίσημη» απάντηση. Θα ξαναδοκιμάσω αύριο να ρωτήσω σε κάνα άλλο κατάστημα μπας και συνεννοηθώ.

  4. #4
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Δες τους όρους του συμβολαίου που έχεις. Τα σημερινά αναφέρουν τα παρακάτω:
    Κατά την ημερομηνία συμπλήρωσης της συμβατικής διάρκειας, η Σύμβαση ανανεώνεται αυτόματα για αόριστο χρόνο, εκτός αν ο Πελάτης ή η Εταιρεία εγγράφως ζητήσουν τη μη ανανέωσή της τριάντα (30) ημέρες πριν την ημερομηνία συμβατικής λήξης της.
    Ο Πελάτης δύναται να υποβάλλει, επίσης, τη σχετική καταγγελία μέχρι και την τελευταία ημέρα της συμβατικής διάρκειας της συμβάσεως. Στις περιπτώσεις αυτές η Εταιρεία υλοποιεί το αίτημα του Πελάτη.
    Σε περίπτωση που για την παροχή των Τηλεπικοινωνιακών Υπηρεσιών χρησιμοποιείται το τηλεπικοινωνιακό δίκτυο τρίτου Φορέα/Οργανισμού, τότε το εν λόγω αίτημα του Πελάτη υλοποιείται, υπό την αίρεση της κατάργησης του βρόχου από τον πάροχο πρόσβασης στον τοπικό βρόχο.
    Σε κάθε περίπτωση, η καταγγελία δεν τίθεται σε ισχύ, πριν την κατάργηση του βρόχου από τον πάροχο πρόσβασης στον τοπικό βρόχο.
    Με απλά λόγια ενημερώνεις εγγράφως ότι θέλεις πλήρη διακοπή της σύνδεσης ακριβώς την ημερομηνία που λήγει η χρονική περίοδος δέσμευσης.

Παρόμοια Θέματα

  1. Μηνύματα: 7
    Τελευταίο Μήνυμα: 14-03-18, 23:24
  2. Μηνύματα: 11
    Τελευταίο Μήνυμα: 09-03-18, 09:53
  3. Απορία για μετά τη λήξη συμβολαίου
    Από vkonstad στο φόρουμ Nova
    Μηνύματα: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 06-03-18, 23:48
  4. Εγγραφη στο taxisnet με username το domain του site,χωρις να εχω κανει αιτηση εγω...
    Από AlexTselikas στο φόρουμ Internet, web surfing και online υπηρεσίες
    Μηνύματα: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 27-11-17, 15:47
  5. ΟΤΕ και λήξη συμβολαίου
    Από nikdiaol στο φόρουμ COSMΟΤΕ
    Μηνύματα: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 16-10-17, 11:50

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας