Σελ. 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1-15 από 17
  1. #1
    Εγγραφή
    17-07-2018
    Ηλικία
    27
    Μηνύματα
    7
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    ISP
    Cyta Hellas
    Καλησπερα, μολις εγινα μελος στην κοινοτητα σας γιατι εχω καποιες αποριες σχετικα με το να κανω το παλιο μου router αναμεταδοτη σηματος. Εχω ηδη ενα repeater στο σπιτι μου, ομως επειδη η αποσταση απο το βασικο μου router (MediaAccess TG788vn v2/Cyta VDSL) ειναι αρκετα μεγαλη, απο τα 50 mbps καταφερνει να μου δωσει ασυρματα μονο τα 15-18. Εχω ακομα το παλιο μου router το ZTE ZXV10 H201L το οποιο καταφερα να ξεκλειδωσω και εχω βρει τις ρυθμισεις για bridge mode. Αυτο που θελω να πετυχω ειναι να συνδεσω καλωδιο Ethernet απο το repeater στο router μου και αυτο να μου αναμεταδιδει το σημα. (Θα βαλω το repeater πιο κοντα στο router ωστε να μου αναμεταδιδει περισσοτερα mbpps).

    Κοιταξα επισης να περασωσ το παλιο μου router Openwrt αλλα αν και του εκανα update με το lede firmware bin file, το router παραμενει με το λογισμικο της cyta.

    Ζηταω την βοηθεια σας καταρχην για να δω αν οντως μπορω να flashαρω openwrt στο router και κατα δευτερον αν το bridge mode λειτουργησει οπως το φανταζομαι. Επισης μπορω να κανω κατι αλλο ωστε το repeater να μου βγαζει περισσοτερα mbps? Ευχαριστω εκ των προτερων για οποιαδηποτε προταση/βοηθεια.

  2. #2
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Δεν θα μπορέσεις να το κάνεις repeater, το bridge είναι για άλλη δουλειά, θα κάνει Bridge το wan interface (xdsl) με το ethernet/wifi

  3. #3
    Εγγραφή
    17-07-2018
    Ηλικία
    27
    Μηνύματα
    7
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    ISP
    Cyta Hellas
    Μπορω να κανω κατι με το Openwrt?

  4. #4
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Ntdark Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μπορω να κανω κατι με το Openwrt?
    Αν κάνεις εσύ κάποια έκδοση Operwrt για το ZTE, ίσως.
    Αλλά αν δεν μπορείς και δεν υπάρχει τότε δεν μπορείς να κάνεις κάτι με το Openwrt


    To openwrt θέλει συμβατό εξοπλισμό, ακόμα και με αυτό έχει περιορισμούς, το ZTE απο όσο ξέρω δεν είναι, μπορείς όμως να δείς στο device list του OpenWrt για συμβατό εξοπλισμό

  5. #5
    Εγγραφή
    16-09-2013
    Μηνύματα
    28.146
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    55.000/5.500
    ISP
    COSMOTE
    Router
    AVM FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    25(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Ntdark Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλησπερα, μολις εγινα μελος στην κοινοτητα σας γιατι εχω καποιες αποριες σχετικα με το να κανω το παλιο μου router αναμεταδοτη σηματος. Εχω ηδη ενα repeater στο σπιτι μου, ομως επειδη η αποσταση απο το βασικο μου router (MediaAccess TG788vn v2/Cyta VDSL) ειναι αρκετα μεγαλη, απο τα 50 mbps καταφερνει να μου δωσει ασυρματα μονο τα 15-18. Εχω ακομα το παλιο μου router το ZTE ZXV10 H201L το οποιο καταφερα να ξεκλειδωσω και εχω βρει τις ρυθμισεις για bridge mode. Αυτο που θελω να πετυχω ειναι να συνδεσω καλωδιο Ethernet απο το repeater στο router μου και αυτο να μου αναμεταδιδει το σημα. (Θα βαλω το repeater πιο κοντα στο router ωστε να μου αναμεταδιδει περισσοτερα mbpps).

    Κοιταξα επισης να περασωσ το παλιο μου router Openwrt αλλα αν και του εκανα update με το lede firmware bin file, το router παραμενει με το λογισμικο της cyta.

    Ζηταω την βοηθεια σας καταρχην για να δω αν οντως μπορω να flashαρω openwrt στο router και κατα δευτερον αν το bridge mode λειτουργησει οπως το φανταζομαι. Επισης μπορω να κανω κατι αλλο ωστε το repeater να μου βγαζει περισσοτερα mbps? Ευχαριστω εκ των προτερων για οποιαδηποτε προταση/βοηθεια.
    Αφού μπορείς να πας καλώδιο από το ρούτερ μέχρι το repeater, το κάνεις ουσιαστικά Access Point(αφού το συνδέεις ενσύρματα), ποιο repeater έχεις;;

    Το ZTE ZXV10 H201L μπορείς να το κάνεις Access Point με αυτές τις ρυθμίσεις.

    Από το repeater δεν θα πάρεις μεγαλύτερες ταχύτητες γιατί μεσολαβούν 2 ασύρματα δίκτυα μέχρι την συσκευή, μόνο με το Access Point θα το πετύχεις.
    Imagination is more important than knowledge.
    Knowledge is limited

    IMAGINATION ENCIRCLES THE WORLD

    Albert Einstein

  6. #6
    Εγγραφή
    17-07-2018
    Ηλικία
    27
    Μηνύματα
    7
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    ISP
    Cyta Hellas
    Δεν μπορω να τραβηξω ethernet. Εννοουσα να συμδεσω το Zte με το repeater μου,
    Εχω το TP Link RE200

  7. #7
    Εγγραφή
    16-09-2013
    Μηνύματα
    28.146
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    55.000/5.500
    ISP
    COSMOTE
    Router
    AVM FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    25(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Έγραψες αυτό
    Αυτο που θελω να πετυχω ειναι να συνδεσω καλωδιο Ethernet απο το repeater στο router μου και αυτο να μου αναμεταδιδει το σημα
    . και κατάλαβα ότι έβαλες καλώδιο.

    Αν δεν βάλεις καλώδιο μην περιμένεις μεγαλύτερες ταχύτητες από το repeater.
    Imagination is more important than knowledge.
    Knowledge is limited

    IMAGINATION ENCIRCLES THE WORLD

    Albert Einstein

  8. #8
    Εγγραφή
    17-07-2018
    Ηλικία
    27
    Μηνύματα
    7
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    ISP
    Cyta Hellas
    Υπαρχει firmware απλα για καποιον λογο δεν περνιεται. Απο εδω το πηρα:

    http://wiki.openwrt.org/toh/zte/zxv10h201l

    - - - Updated - - -

    Εννοουσα να βαλω ethernet απο το repeater στο 2ο router μου, το ZTE , και αυτο να λειτουργει ως repeater
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Ntdark : 17-07-18 στις 23:26.

  9. #9
    Εγγραφή
    16-09-2013
    Μηνύματα
    28.146
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    55.000/5.500
    ISP
    COSMOTE
    Router
    AVM FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    25(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Ntdark Εμφάνιση μηνυμάτων

    Εννοουσα να βαλω ethernet απο το repeater στο 2ο router μου, το ZTE , και αυτο να λειτουργει ως repeater
    Αν συνδέσεις με καλώδιο το repeater με το ZTE κάνεις τις ρυθμίσεις που σου έχω στο Link για να το κάνεις Αccess Point και όχι Repeater, έτσι θα έχεις το ZTE που θα μπορείς να συνδεθείς ενσύρματα και ασύρματα πάνω του, το θέμα είναι ότι το repeater πάλι θα σου κάνει όλη την ζημιά στην ταχύτητα, άσε που κάποιος που θα συνδεθεί ασύρματα στο ZTE θα μεσολαβούν 3 ασύρματα δίκτυα(2 από το repeater και ένα από το ZTE).
    Imagination is more important than knowledge.
    Knowledge is limited

    IMAGINATION ENCIRCLES THE WORLD

    Albert Einstein

  10. #10
    Εγγραφή
    26-07-2008
    Περιοχή
    Παιανία
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    8.599
    Downloads
    1
    Uploads
    1
    Ταχύτητα
    8222/660
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΠΑΙΑΝΙΑ
    Router
    W8960N v8/C7 V5 Openwrt
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Ntdark Εμφάνιση μηνυμάτων
    Υπαρχει firmware απλα για καποιον λογο δεν περνιεται. Απο εδω το πηρα:

    http://wiki.openwrt.org/toh/zte/zxv10h201l

    - - - Updated - - -

    Εννοουσα να βαλω ethernet απο το repeater στο 2ο router μου, το ZTE , και αυτο να λειτουργει ως repeater
    Το σωστο είναι εδώ https://openwrt.org/toh/zte/zxv10h201l

    Και θα βρεις το 17 εδώ http://downloads.lede-project.org/re...s/lantiq/xway/

    Και το 18rc2 εδώ http://downloads.lede-project.org/re...s/lantiq/xway/

    Απλα το sysupgrade.bin δεν είναι αυτό που θες, αυτό είναι για αναβάθμιση απο ηδη υπάρχων openwrt.

    Αν δεν περνάει μέσα απο το menu ίσως θέλει με tftp

    Δεν είναι οτι σου προτείνω να το δοκιμασεις καθώς δεν το χω δοκιμάσει στο ρουτερ αυτό , απλα το λινκ που διαβαζες είναι παλιό.

  11. #11
    Εγγραφή
    17-07-2018
    Ηλικία
    27
    Μηνύματα
    7
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    ISP
    Cyta Hellas
    Μπορω να περασω μεσα απο το web gui update files απλα πιο απο ολα να δοκιμασω?

  12. #12
    Εγγραφή
    26-07-2008
    Περιοχή
    Παιανία
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    8.599
    Downloads
    1
    Uploads
    1
    Ταχύτητα
    8222/660
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΠΑΙΑΝΙΑ
    Router
    W8960N v8/C7 V5 Openwrt
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Ntdark Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μπορω να περασω μεσα απο το web gui update files απλα πιο απο ολα να δοκιμασω?
    Απο οποία απο τις εκδόσεις θες το H201L-initramfs-kernel.bin , αλλά ξαναλεω δεν το έχω δοκιμασει να ξέρω πως δουλευει
    Gentoo Linux, οδηγός εγκατάστασης

    ASUS P8Z77-V @1908 || Intel Core i5 3570K || Windows 10 Enterprise LTSB || G.skill F3-12800CL10-16GBXL || GX-550W || GTX680-DC2T-2GD5 || SAMSUNG 830 256 GB || WDC WD1002FAEX-00Y9A0 || iHAS124 C LL0G || Hyper 612S || Define R3 Usb3.0 || HP LP1965

  13. #13
    Εγγραφή
    17-07-2018
    Ηλικία
    27
    Μηνύματα
    7
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    ISP
    Cyta Hellas
    Αυτες ανεβασα αλλα δεν αλλαζει το fw. Ετρεξα ομως wireshark και βρηκα την πορτα του telnet στην οποια τρεχει. Καταφερα να συνδεθω με telnet στο router και μπορω να χρησιμοποιησω tftp. Μηπως γνωριζεις πως μπορω να στειλω μεσα το bin αρχειο; Δοκιμασα μεσω putty και winscp αλλα δεν καταφερνουν να βρουν τον tftp server του router. Ευχαριστω και παλι!

  14. #14
    Εγγραφή
    26-07-2008
    Περιοχή
    Παιανία
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    8.599
    Downloads
    1
    Uploads
    1
    Ταχύτητα
    8222/660
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΠΑΙΑΝΙΑ
    Router
    W8960N v8/C7 V5 Openwrt
    Path Level
    Interleaved
    Διάβασε εδώ τον οδηγό του συμφοριτη https://www.adslgr.com/forum/threads...oint?p=6422513 μήπως σε βοηθάει. Είναι για άλλο ρουτερ αλλά μπορεί να σε βοηθησει
    Gentoo Linux, οδηγός εγκατάστασης

    ASUS P8Z77-V @1908 || Intel Core i5 3570K || Windows 10 Enterprise LTSB || G.skill F3-12800CL10-16GBXL || GX-550W || GTX680-DC2T-2GD5 || SAMSUNG 830 256 GB || WDC WD1002FAEX-00Y9A0 || iHAS124 C LL0G || Hyper 612S || Define R3 Usb3.0 || HP LP1965

  15. #15
    Τελικά δούλεψε η μέθοδος με το tftp για να περάσεις το openwrt; Έχω και εγώ το ίδιο router αλλά φοβάμαι μην το brickαρω με τη δοκιμή και δεν έχω άλλο διαθέσιμο.

Σελ. 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. [Other] Ποιο είναι το καλύτερο modem/router για Wind VDSL μέχρι 200 ευρώ;
    Από nikos82 στο φόρουμ ADSL & Broadband Hardware, routers και modems...
    Μηνύματα: 9
    Τελευταίο Μήνυμα: 11-04-19, 12:11
  2. Παλιό modem/router ως access point
    Από apyre στο φόρουμ VDSL
    Μηνύματα: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 08-07-18, 22:35
  3. Μηνύματα: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 28-06-18, 22:32
  4. Τι απεγινε το παλιο adsl.gr?
    Από Red Yonko στο φόρουμ Η Γνώμη σας
    Μηνύματα: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 25-03-18, 01:55
  5. Πώς μπορώ να κάνω upload ενα swf αρχείο και μετά να το κάνω embed στο site μου?
    Από Red Yonko στο φόρουμ Προγραμματισμός και γλώσσες προγραμματισμού
    Μηνύματα: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 19-01-18, 13:04

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας