Εμφάνιση 1-14 από 14
  1. #1
    Εγγραφή
    20-10-2006
    Μηνύματα
    228
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Καλημέρα σε όλους,

    αγόρασα μία openvox B100E, και την εγκατέστησα με pci passthrough σε ένα vm που τρέχει asterisk 13 και freepbx 14.
    Η κάρτα αναγνωρίζεται (μετά την εγκατάσταση dahdi και drivers) και βγάζω κανονικά εξερχόμενες κλήσεις.
    Αυτό που θέλω να ρωτήσω είναι, σε αντίθεση με τα κλασικά sip trunks που έχω και βάζω τα αντίστοιχα DID για να δρομολογήσω τις εισερχόμενες κλήσεις, πως θα το κάνω με την κάρτα μέσω dahdi.

    Αν στο DID βάλω το νούμερο τηλεφώνου, όταν καλώ δεν δέχομαι κλήση και ακούω το μήνυμα "The number you have dialed is not in service" και στα log βλέπω "No DID or CID Match".
    Όταν το αφήσω κενό, δέχομαι κλήσεις και από τα log στις κλήσεις και στο CDR βλέπω ότι σαν DID στις εισερχόμενες βγάζει "s"
    ExecIf("DAHDI/i1/XXXXXXXXXX-1", "1?Set(__FROM_DID=s)") in new stack
    (XXXXXXXXXX ο αριθμός που καλεί, το CID δουλεύει κανονικά)

    Ευχαρίστώ.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος codezero : 18-07-18 στις 11:43.

  2. #2
    Εγγραφή
    18-03-2018
    Μηνύματα
    589
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet
    Στο log όταν έχεις κάτι στο πεδίο DID τι έχει στις πρώτες 20 γραμμές για DID. Αν έχει και εκεί το s τότε δεν στέλνει ο πάροχος την πληροφορία. Επικοινώνησε με το helpdesk τους και θα στο φτιάξουν.

  3. #3
    Εγγραφή
    20-10-2006
    Μηνύματα
    228
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    kronos911,

    Ευχαριστώ Πολύ για την απάντηση, τελικά ήταν όντως Θέμα ρύθμισης απο τον πάροχο.

  4. #4
    Εγγραφή
    21-02-2006
    Περιοχή
    Ηλιουπολη
    Ηλικία
    50
    Μηνύματα
    835
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    Vodafone
    εχω ακριβως το ιδιο προβλημα σε raspberry pi και τρεις γραμμες.
    δεν μπορω να καταλαβω την λογικη του DID η το αν ειναι θεμα παροχου.
    στις δυο γραμμες, μια απο Omnivoice και μια απο Viva, βαζω το δεκαψηφιο γεωργαφικο αριθμο. δεν παιζει. Στην Omni δεν παιζει αποκα και αν βαλω το εξαψηφιο. αμα φτιαξω αλλο ενα inbound route το οποιο στο DID να ειναι ΑΝΥ, τοτε παιζουν και οι δυο γραμμες.
    ειναι λες και στα υπάρχον inbound routes πρεπει να υπαρχει και ενα ΑΝΥ, αλλιως δεν παιζει!!!

    και διαβαζοντας στα παραπανω που ειναι γραμμένα, κοιτωντας στα logs, στα DID υπαρχει ενα s !!!

  5. #5
    Εγγραφή
    18-03-2018
    Μηνύματα
    589
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από geioannou Εμφάνιση μηνυμάτων
    εχω ακριβως το ιδιο προβλημα σε raspberry pi και τρεις γραμμες.
    δεν μπορω να καταλαβω την λογικη του DID η το αν ειναι θεμα παροχου.
    στις δυο γραμμες, μια απο Omnivoice και μια απο Viva, βαζω το δεκαψηφιο γεωργαφικο αριθμο. δεν παιζει. Στην Omni δεν παιζει αποκα και αν βαλω το εξαψηφιο. αμα φτιαξω αλλο ενα inbound route το οποιο στο DID να ειναι ΑΝΥ, τοτε παιζουν και οι δυο γραμμες.
    ειναι λες και στα υπάρχον inbound routes πρεπει να υπαρχει και ενα ΑΝΥ, αλλιως δεν παιζει!!!

    και διαβαζοντας στα παραπανω που ειναι γραμμένα, κοιτωντας στα logs, στα DID υπαρχει ενα s !!!

    Ανέβασε τις πρώτες 30 γραμμές από κάθε αριθμό με κανένα inbound route, ναι σβήσε τα όλα.

  6. #6
    Εγγραφή
    21-02-2006
    Περιοχή
    Ηλιουπολη
    Ηλικία
    50
    Μηνύματα
    835
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    Vodafone
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από kronos911 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ανέβασε τις πρώτες 30 γραμμές από κάθε αριθμό με κανένα inbound route, ναι σβήσε τα όλα.
    δες και αυτο πριν μηπως εχει σχεση !!!

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  PBX1.jpg 
Εμφανίσεις:  11 
Μέγεθος:  544,8 KB 
ID: 197913

  7. #7
    Εγγραφή
    11-09-2017
    Μηνύματα
    1.638
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    ISP
    None
    Φτιάξε sip trunk και όχι pjsip και ξαναδοκίμασε.

  8. #8
    Εγγραφή
    21-02-2006
    Περιοχή
    Ηλιουπολη
    Ηλικία
    50
    Μηνύματα
    835
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    Vodafone
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από astbox Εμφάνιση μηνυμάτων
    Φτιάξε sip trunk και όχι pjsip και ξαναδοκίμασε.
    οπως το εχω γραψει και εδω, το εχω κανει και παιζει κανονικα!

    γενικα δεν μπορω να καταλαβω τι συμβαινει και εχω κανει πολες δοκιμες γιατι εχω και ενα SPA οπου ριχνω στο pbx μια pstn.
    με την 13 version που ειναι η τελευταια που εχει μονο SIP (απο την επομενη μπηκε και το PJSIP), δεν ειχα κανενα προβλημα και λειτουργουσαν ολα κανονικοτατα. μιλαω για τρεις γραμμες μια εκ των οποιων αυτη απο το SPA.
    μολις εβαλα την νεοτερη version δεν καταφερα να τα κανω να παιξουν ολα, ακομα και εαν τα trunks & extension ηταν σε SIP, οπως στην 13!!
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος geioannou : 15-10-18 στις 11:33.

  9. #9
    Εγγραφή
    18-03-2018
    Μηνύματα
    589
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από geioannou Εμφάνιση μηνυμάτων
    οπως το εχω γραψει και εδω, το εχω κανει και παιζει κανονικα!

    γενικα δεν μπορω να καταλαβω τι συμβαινει και εχω κανει πολες δοκιμες γιατι εχω και ενα SPA οπου ριχνω στο pbx μια pstn.
    με την 13 version που ειναι η τελευταια που εχει μονο SIP (απο την επομενη μπηκε και το PJSIP), δεν ειχα κανενα προβλημα και λειτουργουσαν ολα κανονικοτατα. μιλαω για τρεις γραμμες μια εκ των οποιων αυτη απο το SPA.
    μολις εβαλα την νεοτερη version δεν καταφερα να τα κανω να παιξουν ολα, ακομα και εαν τα trunks & extension ηταν σε SIP, οπως στην 13!!
    Θα πρέπει να αλλάξεις τις πόρτες των sip drivers από το asterisk sip settings που είναι στο μενού settings. Εξ ορισμού πια το pjsip έχει την 5060 και το sip την 5160.

  10. #10
    Εγγραφή
    21-02-2006
    Περιοχή
    Ηλιουπολη
    Ηλικία
    50
    Μηνύματα
    835
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    Vodafone
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από kronos911 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Θα πρέπει να αλλάξεις τις πόρτες των sip drivers από το asterisk sip settings που είναι στο μενού settings. Εξ ορισμού πια το pjsip έχει την 5060 και το sip την 5160.
    Αυτές οι πορτες δεν αφορούν ότι έχει να κάνει με το pbx σε ρόλο server?
    Δηλαδή σε σχέση με τα extensions η γενικά σε σχέση με όποιον θέλει να κουμπώσει επάνω στο pbx?

    Το λέω γιατί αντί να αλλάξω αυτές τις πορτες, αλλάζω τις πορτες από τις ip συσκευές που έχω και έτσι κάνουν register συο pbx.

    Άλλωστε εξερχόμενες κλήσεις έχω πράγμα που σημαίνει ότι έχουμε register και των trunk και των extensions. Αλλά δεν λειτουργεί το inbound!

  11. #11
    Εγγραφή
    11-09-2017
    Μηνύματα
    1.638
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    ISP
    None
    Κάνοντας αυτό που λέει ο kronos το κάνεις μια φορά στον server και όχι σε όλες τις συσκευές αλλά στην ουσία το ίδιο πράμα είναι.

  12. #12
    Εγγραφή
    21-02-2006
    Περιοχή
    Ηλιουπολη
    Ηλικία
    50
    Μηνύματα
    835
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    Vodafone
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από astbox Εμφάνιση μηνυμάτων
    Κάνοντας αυτό που λέει ο kronos το κάνεις μια φορά στον server και όχι σε όλες τις συσκευές αλλά στην ουσία το ίδιο πράμα είναι.
    Ναι το κατάλαβα αλλά το έκανα απο τις συσκευές για να κρατήσω όσο πιο ανέπαφο το pbx.
    Σωστά δεν καταλαβαίνω ότι αυτό δεν έχει σχέση με το inbound πρόβλημα μιας και υπάρχει το register με τις συσκευές αλλά και ότι λειτουργούν οι εξερχόμενες;

  13. #13
    Εγγραφή
    11-09-2017
    Μηνύματα
    1.638
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    ISP
    None
    Σου απάντησα στο άλλο, αν θες συνέχισε εδώ για να μην παίζουμε Ping pong στα θέματα.

  14. #14
    Εγγραφή
    21-02-2006
    Περιοχή
    Ηλιουπολη
    Ηλικία
    50
    Μηνύματα
    835
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    Vodafone
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από astbox Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σου απάντησα στο άλλο, αν θες συνέχισε εδώ για να μην παίζουμε Ping pong στα θέματα.
    σωστος!!
    ειχα και εγω αρχισει να "χανω την μπαλα"

    και απαντω στην ερωτηση σου

    Είχες αλλάξει την πόρτα που έστελνε το spa τις κλήσεις, στο άλλο θέμα είδα ότι το χες κάνει στις συσκευές σου και δουλεύανε, στο spa το έκανες.
    Τι trunk έφτιαχνες για το spa, sip ή pjsip;


    Την πορτα στο SPA (outbound proxy) την αλλαξα αρκετες φορες στα πλαισια των δοκιμων αλλα παντα αλλαζα και την πορτα στο trunk του freepbx οπου θα εκανε το register και μονο ετσι εκανε register.
    προς το SPA εφτιαξα και τα δυο trunk. στο μεν PJSIP trunk δεν εκανε register και εβγαζε reject (δοκιμασα να το αφησω περισσοτερο απο 20-30 λεπτα μπας και....) και στο SIP trunk εκανε αμεσως register, το εβλεπα στα SIP peer, ειχα εξερχομενη αλλα ποτε εισερχομενη!
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος geioannou : 15-10-18 στις 15:57.

Παρόμοια Θέματα

  1. asterisk inbound route 2 ote συνδεσεις μεσω fritz
    Από Jesakos στο φόρουμ Voice over IP (VoIP) Software
    Μηνύματα: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 16-07-18, 19:46
  2. Table Route & multi Gateways
    Από alefgr στο φόρουμ MikroTik ADSL modems, routers & routerBOARDs
    Μηνύματα: 37
    Τελευταίο Μήνυμα: 29-12-17, 13:55
  3. Μηνύματα: 10
    Τελευταίο Μήνυμα: 23-10-17, 10:55
  4. Μηνύματα: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 06-10-17, 17:59
  5. PBR Routing Πρόβλημα σε 1941
    Από d.stathopoulos στο φόρουμ Cisco ADSL modems και routers
    Μηνύματα: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 01-09-17, 10:32

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας