Σελ. 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1-15 από 19

Θέμα: Σαλάτα

  1. #1
    Εγγραφή
    07-10-2003
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    26
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΒΟΥΛΑ
    Βούλα, Αττική: Γνωστός στις πωλήσεις Cosmote με πείθει να αφήσω την vodafone (20 χρόνια συνδρομή από hol) καθώς, μετά από μετρήσεις, μπορώ να έχω πραγματική ταχύτητα 140 Mbps αντί 6.

    Δεκαπέντε μέρες μετά την ενεργοποίηση Cosmote, η ταχύτητα παραμένει φυσικά στα έξι (το πακέτο είναι το 200 fiber κλπ). Υποτίθεται θα έρθει συνεργείο, έχουν κοπεί καλώδια γιατί "κάποιος κλάδεψε", "υπάρχει γενική βλάβη στην περιοχή".

    Σήμερα το πρωί (μαθαίνω από τους γείτονες) ήρθαν δύο και ανέβηκαν στην κολώνα έξω από το σπίτι. Αφού ό ένας έκανε κάποια σχόλια περί καλωδίων που ίσως "είχε κόψει κάποιος κλέφτης" (!) ενώ ο άλλος αντέκρουσε "μην τον ακούτε", έφυγαν.

    Και αφού έφυγαν, ένα άσχετο τηλέφωνο σε άλλο διαμέρισμα έχει αποσυνδεθεί ενώ το δικό μου τηλέφωνο είναι συνδεδεμένο σε άλλο σπίτι 100 μέτρα μακριά. Το κατάλαβα αφού κάλεσα δοκιμαστικά και απάντησε απορημένος ο γείτονάς μου. Πιθανώς να έχουν "μπερδευτεί" και άλλα τηλέφωνα χωρίς να καταλαβαίνουν οι άνθρωποι ότι όλο αυτό συμβαίνει γιατί ο ΟΤΕ νομίζει ότι μπορεί να πουλήσει 200 Mbps.

    Το πρόσφατο speed test (cosmote.gr/selfcare) ενώ η γραμμή "είναι" στον γείτονα:
    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  Capture.PNG 
Εμφανίσεις:  1 
Μέγεθος:  39,8 KB 
ID: 195607
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Costas : 18-07-18 στις 17:29. Αιτία: speed test image

  2. #2
    Εγγραφή
    04-10-2003
    Περιοχή
    Μοσχάτο
    Ηλικία
    42
    Μηνύματα
    1.716
    Downloads
    32
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500/50
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΦΑΛΗΡΟ
    Router
    Speedport Plus 2
    Δεν μπορείς να κάνεις πολλά από την πλευρά σου, παρά μόνο να δηλώνεις βλάβη μέχρι να επιλυθεί το πρόβλημα σου. Φυσικά αρνείσαι να πληρώσεις οτιδήποτε πάνω από το 24άρι πακέτο, αφού αυτή την υπηρεσία λαμβάνεις.
    There is a difference between dumb and stupid. The word Dumb implies that a person has no choice in their behavior and cannot help it. Stupidity implies that the person knows better, but is simply choosing to make a bad choice. So which one are you? Unfortunately dumb or just breathtakingly stupid?



  3. #3
    Εγγραφή
    07-10-2003
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    26
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΒΟΥΛΑ
    Συμφωνώ. Είπα να τα γράψω μήπως αποφύγουν άλλοι την ταλαιπωρία. Με αυτή την κατάσταση, το ασφαλές είναι να μην πειράζεις ότι τουλάχιστον λειτουργεί.

  4. #4
    Εγγραφή
    07-10-2003
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    26
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΒΟΥΛΑ
    Ενημέρωση: Η σύνδεση μου έχει καταλήξει σε 40/5.

    Τεχνικά έγινε αμέσως η υποβάθμιση σε 50 Mbps που τελικά ζήτησα. Περιμένω ακόμα να υποβαθμιστεί "εμπορικά" (να αλλάξει το πακέτο). Εν τω μεταξύ έχω πληρώσει €156 του 1ου λογαριασμού 200XL γιατί αλλιώς, όπως πληροφορήθηκα, μπορεί να διακοπεί η σύνδεση. Η διαφορά θα αντιλογιστεί και θα φανεί ως έκπτωση στους επόμενους 2 (δύο) λογαριασμούς!
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Costas : 20-08-18 στις 13:50.

  5. #5
    Εγγραφή
    14-12-2014
    Μηνύματα
    66
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    219999/21999
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΧΟΛΑΡΓΟΣ
    Router
    Fritz!Box 7590
    SNR / Attn
    16(dB) / 3(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Καλό ακούγεται αυτό αλλά είναι απίστευτο το πόση λίγη δουλειά κάνουν για να φτιάξουν τη βλάβη στη περιοχή και - αντί αυτού- μένουν στην υποβάθμιση. Δεν θα πάμε μπροστά έτσι...

  6. #6
    Εγγραφή
    12-05-2004
    Περιοχή
    Γαλάτσι
    Ηλικία
    55
    Μηνύματα
    537
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500/50
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΛΥΣΙΔΑ
    Router
    Fritzbox 7590 AX
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Nikpap2 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλό ακούγεται αυτό αλλά είναι απίστευτο το πόση λίγη δουλειά κάνουν για να φτιάξουν τη βλάβη στη περιοχή και - αντί αυτού- μένουν στην υποβάθμιση. Δεν θα πάμε μπροστά έτσι...
    Η απορία μου είναι, δεν ενδιαφέρονται να βγάλουν λεφτά;

    Πραγματικά, αυτή η αντιμετώπιση πελάτη με ξεπερνάει...

  7. #7
    Εγγραφή
    07-10-2003
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    26
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΒΟΥΛΑ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Nikpap2 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλό ακούγεται αυτό αλλά είναι απίστευτο το πόση λίγη δουλειά κάνουν για να φτιάξουν τη βλάβη στη περιοχή και - αντί αυτού- μένουν στην υποβάθμιση. Δεν θα πάμε μπροστά έτσι...
    Σίγουρα καλό δεν είναι να πληρώνεις προκαταβολικά για υπηρεσία που κυριολεκτικά στην εγγυήθηκαν αλλά δεν έλαβες, να τρως ώρες στα τηλέφωνα και, κυρίως, να συμπεραίνεις ότι είναι θέμα πρόθεσης/οργάνωσης παρά τεχνικό. Διαβάζοντας τι έχουν τραβήξει και άλλοι τελευταία, ναι - δεν πάμε καθόλου μπροστά

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από rozak Εμφάνιση μηνυμάτων
    Η απορία μου είναι, δεν ενδιαφέρονται να βγάλουν λεφτά;
    Το ρώτησα πολλές φορές στις επικοινωνίες που είχα - ρητορικά. Πιστεύω ότι, όχι, δεν ενδιαφέρονται να κερδίσουν περισσότερο

  8. #8
    Εγγραφή
    14-12-2014
    Μηνύματα
    66
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    219999/21999
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΧΟΛΑΡΓΟΣ
    Router
    Fritz!Box 7590
    SNR / Attn
    16(dB) / 3(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Εγώ που έβαλα 200αρι, πέρασα ώρες στο 13888 μέχρι να μου στείλουν τεχνικό. Ο καλός αυτός άνθρωπος μου έδωσε το κινητό του να τον παίρνω απευθείας για το συγκεκριμένο θέμα αν δεν φτιαχνόταν, αντί να μπλέξω με το τηλεφωνικό κέντρο. Ευτυχώς δεν χρειάστηκε και από 150 που έπιανα μου το έφτιαξε με attainable 270 και κλείδωμα φουλ. Ηθικό δίδαγμα: θα φας τις ώρες σου στο τηλέφωνο με την ελπίδα μπας και στείλουν έναν καλό Σαμαρείτη να σου φτιάξει το πρόβλημα.

  9. #9
    Εγγραφή
    07-10-2003
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    26
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΒΟΥΛΑ
    Όμοιος, εξαιρετικός επαγγελματίας, βρέθηκε και σε εμένα. Μιλούσαμε στο κινητό, μου έλεγε ότι μπορεί να φτιάξει πράγματα και να δηλώσω βλάβη για να το κάνει. Όμως, άλλοι είχαν αποφασίσει ότι "η γραμμή πάει μέχρι τόσο" και, ότι και να έκανα, δεν δέχονταν να δηλωθεί βλάβη για δεύτερη φορά. Κάποια στιγμή που το είχα καταφέρει, την έκοψαν πριν φτάσει σε εκείνον.

    Είναι αυτό που λέμε παραπάνω, δεν θέλουν άλλα χρήματα.

  10. #10
    Εγγραφή
    16-09-2013
    Μηνύματα
    28.146
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    55.000/5.500
    ISP
    COSMOTE
    Router
    AVM FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    25(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Costas Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ενημέρωση: Η σύνδεση μου έχει καταλήξει σε 40/5.

    Τεχνικά έγινε αμέσως η υποβάθμιση σε 50 Mbps που τελικά ζήτησα. Περιμένω ακόμα να υποβαθμιστεί "εμπορικά" (να αλλάξει το πακέτο). Εν τω μεταξύ έχω πληρώσει €156 του 1ου λογαριασμού 200XL γιατί αλλιώς, όπως πληροφορήθηκα, μπορεί να διακοπεί η σύνδεση. Η διαφορά θα αντιλογιστεί και θα φανεί ως έκπτωση στους επόμενους 2 (δύο) λογαριασμούς!
    Το 40/5 είναι έξω, στον κατανεμητή του ΟΤΕ;; έχει γίνει μέτρηση εκεί;; το λέω μήπως πας παραπάνω με έλεγχο στην εσωτερική σου εγκατάσταση και σωστή συνδεσμολογία στις πρίζες.
    Imagination is more important than knowledge.
    Knowledge is limited

    IMAGINATION ENCIRCLES THE WORLD

    Albert Einstein

  11. #11
    Εγγραφή
    07-10-2003
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    26
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΒΟΥΛΑ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sweet dreams Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το 40/5 είναι έξω, στον κατανεμητή του ΟΤΕ;; έχει γίνει μέτρηση εκεί;; το λέω μήπως πας παραπάνω με έλεγχο στην εσωτερική σου εγκατάσταση και σωστή συνδεσμολογία στις πρίζες.
    Ευχαριστώ, ήμουν στα 60/20 για λίγες μέρες πριν διορθωθούν οι βλάβες στα άλλα σπίτια. Μετά πήγε 40/20 και έμεινε εκεί, οπότε και αποφάσισα να ζητήσω την υποβάθμιση. Σκέφτομαι οτι η εσωτερική εγκατάσταση επιτρέπει ως 60 άρα τα 40 μάλλον δεν θα γίνουν 50 βελτιώνοντάς την.

    Να πω την αλήθεια απηύδησα και δεν ήθελα να διυλίσω άλλο τον κώνωπα.

  12. #12
    Εγγραφή
    16-09-2013
    Μηνύματα
    28.146
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    55.000/5.500
    ISP
    COSMOTE
    Router
    AVM FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    25(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Costas Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ευχαριστώ, ήμουν στα 60/20 για λίγες μέρες πριν διορθωθούν οι βλάβες στα άλλα σπίτια. Μετά πήγε 40/20 και έμεινε εκεί, οπότε και αποφάσισα να ζητήσω την υποβάθμιση. Σκέφτομαι οτι η εσωτερική εγκατάσταση επιτρέπει ως 60 άρα τα 40 μάλλον δεν θα γίνουν 50 βελτιώνοντάς την.

    Να πω την αλήθεια απηύδησα και δεν ήθελα να διυλίσω άλλο τον κώνωπα.
    Mε αυτό δεν κατάλαβα τι θέλεις να πεις αν η εσωτερική σου εγκατάσταση σου επιτρέπει να πας πάνω από 50(στα 60), γιατί αν την βελτιώσεις δεν θα πας στα 50;;

    Αν δεν βαριέσαι ανέβασε τα στοιχεία της γραμμής σου όπως είναι μέσα στο ρούτερ(Actual Rate(Up/Down)-Downstream Attenuation-SNR Margin-Errors(Up/Down), κ.λ.π.).
    Imagination is more important than knowledge.
    Knowledge is limited

    IMAGINATION ENCIRCLES THE WORLD

    Albert Einstein

  13. #13
    Εγγραφή
    07-10-2003
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    26
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΒΟΥΛΑ
    Η σκέψη είναι: Αφού είχα 60 με την ίδια εσωτερική εγκατάσταση, ο περιοριστικός παράγοντας που με κρατάει τώρα στα 40 είναι εκτός σπιτιού;

    Θα ανεβάσω τα στοιχεία όταν είμαι στο router, ευχαριστώ

  14. #14
    Εγγραφή
    16-09-2013
    Μηνύματα
    28.146
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    55.000/5.500
    ISP
    COSMOTE
    Router
    AVM FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    25(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Αν δεν κάνεις μέτρηση στον κατανεμητή δεν μπορείς να ξέρεις γιατί ειδικά αυτή την περίοδο γίνεται χαμός, επίσης αν έχεις μικρό Downstream Attenuation που δεν δικαιολογεί τον μικρότερο συγχρονισμό το δηλώνεις βλάβη και άφησε τους να το ψάξουν.
    Imagination is more important than knowledge.
    Knowledge is limited

    IMAGINATION ENCIRCLES THE WORLD

    Albert Einstein

  15. #15
    Εγγραφή
    07-10-2003
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    26
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΒΟΥΛΑ
    Η δήλωση βλάβης απορρίπτεται πάραυτα από τον ΟΤΕ, έχω δοκιμάσει. Για τον ΟΤΕ το θέμα έχει λήξει, τώρα νομίζετε εσείς κύριε ότι γνωρίζετε καλύτερα επειδή μάθατε έναν αγγλικό όρο στο Internet;



    (η ειρωνεία προς τον ΟΤΕ φυσικά - και όχι τους φίλους στο adslgr.com που ενδιαφέρονται και δίνουν λύσεις στην θέση του)

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Costas Εμφάνιση μηνυμάτων
    Θα ανεβάσω τα στοιχεία όταν είμαι στο router, ευχαριστώ
    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  Capture.PNG 
Εμφανίσεις:  28 
Μέγεθος:  14,9 KB 
ID: 196435
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Costas : 22-08-18 στις 15:22.

Σελ. 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας