Εχω κανει και ενα ποστ στην κοινοτητα Xamarin forums ...αλλα δεν βλεπω προκοπη , ισως να ειμαι εγω υπερβολικα αρχαριος και δεν ξερω τι ρωταω.

Τεσπα το προβλημα εχει ως εξης:

Εχω δυο activities A και B. Παω απο την Α--->Β και μετα θελω να γυρισω απο τη Β----> στην Α.

Οταν γυριζω πατωντας το backbutton του tablet μου τοτε φορτωνουν τα παντα κανονικα εκτος απο τον παρακτω κωδικα:

Κώδικας:
public class ProductsActivity : Activity
    {

protected override void OnCreate(Bundle savedInstanceState)
        {
            base.OnCreate(savedInstanceState);



                                            Context mContext = Android.App.Application.Context;

                AppPreferences ap = new AppPreferences(mContext);


                string key3 = "";
                key3 = ap.getAccessKey3();


                testingFinal.Append(key3);


                ISharedPreferences pref = PreferenceManager.GetDefaultSharedPreferences(this);
                ISharedPreferencesEditor editer = pref.Edit();
                editer.Remove("PREFERENCE_ACCESS_KEY").Commit(); ////Remove Spec key values
                editer.Remove("PREFERENCE_ACCESS_KEY3").Commit(); ////Remove Spec key values
                editer.Remove("PREFERENCE_ACCESS_KEY2").Commit();

Ειμαι αναγκασμενος να το βαλω σε ενα κουμπι και να το πατησω το κουμπι:
Κώδικας:
btnFinishOptions.Click += delegate {
                //RunOnUiThread(() =>
                //{
                Context mContext = Android.App.Application.Context;


                AppPreferences ap = new AppPreferences(mContext);


                string key3 = "";
                key3 = ap.getAccessKey3();


                testingFinal.Append(key3);


                ISharedPreferences pref = PreferenceManager.GetDefaultSharedPreferences(this);
                ISharedPreferencesEditor editer = pref.Edit();
                editer.Remove("PREFERENCE_ACCESS_KEY").Commit(); ////Remove Spec key values
                editer.Remove("PREFERENCE_ACCESS_KEY3").Commit(); ////Remove Spec key values
                editer.Remove("PREFERENCE_ACCESS_KEY2").Commit();
                //});
            };
Αυτο ειναι προβληματικο γιατι κανει τη λειτουργια της εφαρμογης πιο πολυπλοκη , πιο χρονοβορα και υπαρχει περιπτωση ο χρηστης να ξεχσει να πατησει το κουμπι (το πιο σημαντικο).


Δεν μπορω να καταλαβω γιατι δεν εκτελειτε ο κωδικας. Οταν πατας το backbutton χωρις να εχω γινει expert στη θεωρια εκτελειται η OnResume()... δοκιμασα να την βαλω εκει αλλα και παλι τιποτα , εκτος αν μου διφευγει κατι στη συνταξη.

Κώδικας:
//public void onResume()
        //{


        //    base.OnResume();
        //    Context mContext = Android.App.Application.Context;


        //    AppPreferences ap = new AppPreferences(mContext);
        //    TextView testingFinal = FindViewById<TextView>(Resource.Id.testingFinal);
        //    string key3 = ap.getAccessKey3();


        //    testingFinal.Append(key3);


        //    ISharedPreferences pref = PreferenceManager.GetDefaultSharedPreferences(this);
        //    ISharedPreferencesEditor editer = pref.Edit();
        //    editer.Remove("PREFERENCE_ACCESS_KEY").Commit(); ////Remove Spec key values
        //    editer.Remove("PREFERENCE_ACCESS_KEY3").Commit(); ////Remove Spec key values
        //    editer.Remove("PREFERENCE_ACCESS_KEY2").Commit();








        //}
Εαν μπορει να βοηθησει κανεις μιας και το κεφαλι μου εχει γινει μπακλαβας ευπροσδεκτος

- - - Updated - - -

Το εφτιαξα , κατι λαθος εκανα μαλλον συντακτικο , γιατι ειμαι σιγουρος οτι το ειχα δοκιμασει ...

Η λυση ειναι στη OnResume

Κώδικας:
protected override void OnResume()
        {

            base.OnResume();

Meh ... αντε να τελειωσω αυτη την εφαρμογη να διαβασω λιγο θεωρια απο την αρχη γιατι τα εχω κανει μανταρα στο μυαλο μου.