Σελ. 11 από 17 ΠρώτηΠρώτη ... 691011121316 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 151-165 από 247
  1. #151
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Internet θα έχει κανονικά και με το cli και με το Otenet
    Τον λόγο γιατί να τον κάνεις τον είπανε και πιο πάνω, κάποια στιγμή θα καλείς για να σε βγάλουν απο CGN και θα σου λένε that? last year!

  2. #152
    Εγγραφή
    25-05-2020
    Μηνύματα
    10
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sdikr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Internet θα έχει κανονικά και με το cli και με το Otenet
    ΟΚ, κατανοητό, thx (νομιζα οτι η προβαση στο νετ ειχε να κανει με την public ip (την οποια καποιες φορες ειπες οτι δίνει και αλλες οχι το CLI), γι αυτο ρωτησα.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sdikr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τον λόγο γιατί να τον κάνεις τον είπανε και πιο πάνω, κάποια στιγμή θα καλείς για να σε βγάλουν απο CGN και θα σου λένε that? last year!
    Εδώ το έχασα όμως...

    Επειδή δεν γνωρίζω από ΝΑΤ / CGN κλπ (και δεν έπιασα τα προηγούμενα που είπαν τα παιδιά), αν δεν σου είναι κόπος, μπορείς να εξηγήσεις (έστω και απλοϊκά) τι εννοείς / τι παίζει με αυτα (και πρακτικα τι αλλαζει στην επιλογη ή οχι CLI) ;

  3. #153
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Υπάρχει γενικά έλλειψη ipv4 διευθύνσεων, έτσι αρκετοί πάροχοι έχουν ξεκινήσει να κάνουν χρήση του NAT/CGN στο όποιο τους πιο πολλούς δεν τους επηρεάζει, τουλάχιστον εδώ στην χώρα μας σου δίνουν δυνατότητα με ενα τηλεφώνημα να ζητήσεις να σε βγάλουν και να έχεις την πραγματική Public ip.
    Αν όμως αρχίσουμε να έχουμε 2 και 4 Public ip, τότε στο τέλος θα γυρίσουν και θα πούνε θες Public τότε πλήρωσε static.
    Οχι οτι δεν θα το πούνε κάποια στιγμή, αλλά γιατί να το αναγκάζουμε να έρθει πιο γρήγορα;

  4. #154
    Εγγραφή
    25-05-2020
    Μηνύματα
    10
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sdikr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Υπάρχει γενικά έλλειψη ipv4 διευθύνσεων, έτσι αρκετοί πάροχοι έχουν ξεκινήσει να κάνουν χρήση του NAT/CGN στο όποιο τους πιο πολλούς δεν τους επηρεάζει, τουλάχιστον εδώ στην χώρα μας σου δίνουν δυνατότητα με ενα τηλεφώνημα να ζητήσεις να σε βγάλουν και να έχεις την πραγματική Public ip.
    Αν όμως αρχίσουμε να έχουμε 2 και 4 Public ip, τότε στο τέλος θα γυρίσουν και θα πούνε θες Public τότε πλήρωσε static.
    Οχι οτι δεν θα το πούνε κάποια στιγμή, αλλά γιατί να το αναγκάζουμε να έρθει πιο γρήγορα;
    Κατανοητός.

    Thx και πάλι.

  5. #155
    Εγγραφή
    15-06-2004
    Μηνύματα
    8
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ Forthnet Shared
    Ταχύτητα
    2048/256
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - Ν.ΣΜΥΡΝΗΣ
    Καλημέρα σε όλους σας,

    Διάβασα όλες τις προηγούμενες σελίδες, κατάλαβα ότι αν έχεις dynamic συνδεση, και θέλεις να βάλεις το speedport πίσω από κάποιο άλλο modem/router, ακολουθείς αυτόν τον οδηγό.

    Αν θέλεις το speedport να δουλέψει μπροστά από το router που έχεις, τότε ρυθμίζεις το speedport σε bridge mode.

    Στην 2η περίπτωση όμως, θα χάσεις την τηλεφωνία αν αυτή είναι VOIP.

    Το πρόβλημά μου:
    Ειχε η εταιρεία ενα ADSL modem και πίσω του ένα router. (Ολα tp-link) σε μια παλιά συνδρομή, κι επειδή είχε δικό της εξοπλισμό, δεν είχε γίνει ποτέ αντικατάσταση του router του ΟΤΕ.
    Μια ωραία πρωΐα ο ΟΤΕ αποφασίζει να γυρίσει τη γραμμή σε vDSL και να δώσει ταχύτητα 24 (όση δηλαδή έλεγε το συμβόλαιο).
    Οπως καταλαβαίνετε, το modem δεν μπορούσε να συγχρονίσει. Πήραμε το Speedport plus και θέλω να το βάλω να δουλεύει ως modem μόνο, το routing να το κάνει to tp-link το οποίο και θα παίρνει την static. Ετσι θα δουλέψει ξανά το vpn κι όλες οι ρυθμίσεις που είχαν γίνει στο tp-link router (ΝΑΤ).
    Εκτός κι αν μια απλή ρύθμιση (DMZ?) στο speedport δώσει απλή κι εύκολη λύση?

    Επίσης, λόγω της στατικής, θα ήθελα να γίνει ξεκάθαρο τι να κάνω, όταν ο ΟΤΕ αποφασίσει να μου γυρίσει ξαφνικά την τηλεφωνία σε VOIP. Εχουν ακουστεί διάφορες γνώμες κι έχω μπερδευτεί. (πάντα το speedport μπροστά)

    Να προτείνω, αν μπορεί κάποιος, μια ενημέρωση του οδηγού. Γιατί στο speedport plus το menu είναι διαφορετικό και δεν μπόρεσα να βρω το failover (η πρόταση δεν αφορά μόνο το failover αλλά γενικά, γιατί όταν ο χρήστης λέει έχω το plus κι εγώ τον στέλνω να δει manual του 2i, δεν τον βοηθάω)

    Σας ευχαριστώ για την υπομονή να διαβάσετε όλο αυτό το κατεβατό, και προκαταβολικά για τις απαντήσεις σας .

  6. #156
    Εγγραφή
    10-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα
    Ηλικία
    56
    Μηνύματα
    492
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΓ. ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ
    Router
    FritzBox 7590
    SNR / Attn
    27(dB) / 6(dB)
    Θα σου έλεγα να ελενξεις αν το VPN σου είναι συμβατό με τα fritzbox και αν είναι να πάρεις ένα 7590 και να ξενιάσεις

  7. #157
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από pank Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σας ευχαριστώ για την υπομονή να διαβάσετε όλο αυτό το κατεβατό, και προκαταβολικά για τις απαντήσεις σας .
    Καταρχήν υπάρχουν 3 οδηγοί, ο καθένας για το αντίστοιχο Speedport που δίνει ο ΟΤΕ. Όλοι είναι παραπλήσιοι, με διαφορές στο μενού των επιλογών.
    Ο οδηγός του Plus που παραθέτεις, αφορά αυτό ακριβώς το μοντέλο και όχι του Entry 2i. Απλά έχει γίνει 2-3 φορές αναβάθμιση του firmware και ενδέχεται να υπάρχουν μεταβολές των επιλογών.
    Από την στιγμή που το έχεις στην κατοχή σου, μπορείς κάλλιστα να φτιάξεις καινούργιο οδηγό εσύ, αντί να περιμένεις να το κάνει κάποιο άλλο μέλος.

    Πάμε τώρα στο δια ταύτα. Χωρίς έξτρα εξοπλισμό, οι επιλογές που έχεις είναι οι παρακάτω. Βάζεις κανονικά στην γραμμή το Plus να συνδεθεί σαν να ήταν μόνο του στην γραμμή, ώστε να δουλέψει και η τηλεφωνία και πίσω του το δικό σου router, όπως το έχεις τώρα, να παίρνει σύνδεση από το PLus:

    1. Με χρήση του DMZ.
    α. Στο DHCP του Plus, ορίζεις να δίνει διευθύνσεις στην περιοχή 192.168.1.11 και μετά.
    β. Στο δικό σου Router ορίζεις να έχει μία σταθερή ΙΡ στο WAN, από 192.168.1.2 έως .10.
    γ. Στο Plus ενεργοποιείς το DMZ, βάσει της ΙΡ που έχει το δικό σου Router.

    2. Με χρήση του PPPoE Passthrough.
    α. Στο Plus απλά ενεργοποιείς την επιλογή PPPoE Passthrough.
    β. Στο δικό σου Router θα ορίσεις να κάνει και αυτό κλήση ΡΡΡ με τα δικά σου ατομικά στοιχεία σύνδεσης.

    Διαλέγεις όποιον από τους παραπάνω τρόπους θέλεις. Σε κάθε περίπτωση το εσωτερικό σου δίκτυο (πίσω από το TP-Link) θα παραμείνει και θα δουλεύει όπως είναι μέχρι σήμερα.

  8. #158
    Εγγραφή
    15-06-2004
    Μηνύματα
    8
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ Forthnet Shared
    Ταχύτητα
    2048/256
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - Ν.ΣΜΥΡΝΗΣ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jkoukos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Διαλέγεις όποιον από τους παραπάνω τρόπους θέλεις. Σε κάθε περίπτωση το εσωτερικό σου δίκτυο (πίσω από το TP-Link) θα παραμείνει και θα δουλεύει όπως είναι μέχρι σήμερα.
    Ευχαριστώ πολύ για το μάζεμα όλου του thread σε ένα post. !
    Ευχαριστώ για την υπομονή και για την άμεση απάντηση.
    Οντως έτσι όπως αναφέρεις δούλεψε (χωρίς DMZ), ΑΒΙΑΣΤΑ, ΑΝΕΠΑΦΑ & ΑΒΑΔΙΣΤΑ

    Καλό βράδυ master kouko!

    btw, δεν παίζει το παρακάτω link: (Forbidden)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jkoukos Εμφάνιση μηνυμάτων
    α. Στο Plus απλά ενεργοποιείς την επιλογή PPPoE Passthrough.

  9. #159
    Εγγραφή
    26-11-2018
    Μηνύματα
    81
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Router
    RB751G-2HnD & HAP Lite TC
    Δοκίμασα να γυρίσω το speedport σε otenet@otenet, συνδέεται για λίγο αλλά με ξαναγυρνάει στα δικά μου αμέσως μετα. Απ'οτι κατάλαβα το cli είναι μόνο για τηλεφωνία. Εδώ τα ορίζουμε; http://192.168.1.1/html/content/phone/VoIP_index.html

    Πως σχετίζονται οι κωδικοί CLI με τους internet κωδικούς;

  10. #160
    Εγγραφή
    28-04-2005
    Μηνύματα
    2.640
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    22000/2500
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Router
    RB4011iGS+5HacQ2HnD
    Καλησπέρα θέλω να υλοποιήσω στο εξοχικό μου την παρακάτω τοπολογία.
    1. modem δικό μου σε bridge mode
    2. Mikrotik σαν router
    3. Speedport plus ρυθμίσεις μόνο για να έχω το voip την τηλεφωνία μου.
    Υλοποίησα τα 2 πρώτα αλλά δεν τα κατάφερα στις ρυθμίσεις του plus και δεν με δούλεψε.
    Όρισα τη δική του ip απο το δίκτυο μου, έκλεισα το dhcp. Το σύνδεσα στο mikrotik αλλά δεν δούλεψε.
    Το mikrotik κάνει κλήση PPPOE με τους προσωπικούς κωδικούς και δουλεύει μια χαρά.
    Κάτι μου διαφεύγει.
    CPU: Intel Core I7 920@2,66Ghz,GPU: nVidia Asus ENGTS 250/DI/CUBA 512MD3 ,RAM:3x1GΒ Corsair TR3G1333 PC3@1333Mhz, PSU: Thermaltake 650W,Μοtherboard: Asus P6TD DELUXE, CASE: CoolerMaster ENTURION

  11. #161
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Το παρόν θέμα αφορά να μπει κανονικά στην τηλεφωνική γραμμή το Speedport Plus σε Bridge mode, ώστε να δουλεύει μόνο ως Modem.
    Εσύ θέλεις να το βάλεις πίσω από τον δικό σου Router για να δουλέψει η VoIP τηλεφωνία, οπότε ακολουθείς τον σχετικό οδηγό.

  12. #162
    Εγγραφή
    28-04-2005
    Μηνύματα
    2.640
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    22000/2500
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Router
    RB4011iGS+5HacQ2HnD
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jkoukos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το παρόν θέμα αφορά να μπει κανονικά στην τηλεφωνική γραμμή το Speedport Plus σε Bridge mode, ώστε να δουλεύει μόνο ως Modem.
    Εσύ θέλεις να το βάλεις πίσω από τον δικό σου Router για να δουλέψει η VoIP τηλεφωνία, οπότε ακολουθείς τον σχετικό οδηγό.
    Ευχαριστώ jkoukos το είχα ήδη βρει το ποστ με τον οδηγό.
    CPU: Intel Core I7 920@2,66Ghz,GPU: nVidia Asus ENGTS 250/DI/CUBA 512MD3 ,RAM:3x1GΒ Corsair TR3G1333 PC3@1333Mhz, PSU: Thermaltake 650W,Μοtherboard: Asus P6TD DELUXE, CASE: CoolerMaster ENTURION

  13. #163
    Εγγραφή
    28-04-2005
    Μηνύματα
    2.640
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    22000/2500
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Router
    RB4011iGS+5HacQ2HnD
    Έγραψα εδώ
    CPU: Intel Core I7 920@2,66Ghz,GPU: nVidia Asus ENGTS 250/DI/CUBA 512MD3 ,RAM:3x1GΒ Corsair TR3G1333 PC3@1333Mhz, PSU: Thermaltake 650W,Μοtherboard: Asus P6TD DELUXE, CASE: CoolerMaster ENTURION

  14. #164
    Εγγραφή
    15-10-2019
    Ηλικία
    33
    Μηνύματα
    36
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    COSMOTE
    Παιδιά έχω το plus σε bridge και το Mikrotik hap ac2 ως ρουτερ. Το πρόβλημα μου είναι ότι ενώ στο entry 2i μπορούσα να μπω στο web interface του για να βλέπω πόσο συγχρονίζει κλπ, τώρα στο plus δεν μπορώ χωρίς να έχω αλλάξει κάτι στο mikrotik. Δυστηχώς δεν μπορώ να τραβήξω 2ο καλώδιο, υπάρχει κάποια λύση;

  15. #165
    Εγγραφή
    26-08-2003
    Περιοχή
    Beyond the Coast
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    9.885
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    300/30
    ISP
    COSMOTE
    Router
    UniFi Dream Machine Pro
    Path Level
    Fastpath
    Αν έχεις κάνει port bind το bridge σε συγκεκριμενο Lan Port τότε θα μπορείς να μπαίνεις μέσω του WiFi του Speedport στο web config του. Αν το modem δεν έχει κουμπί για να ανοιγοκλείνεις το WiFi, τότε αναγκαστικά θα το έχεις μόνιμα ανοιχτό αν θες πρόσβαση.

Σελ. 11 από 17 ΠρώτηΠρώτη ... 691011121316 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Mikrotik σε ρόλο PPPoE client με modem σε bridge mode
    Από deniSun στο φόρουμ MikroTik ADSL modems, routers & routerBOARDs
    Μηνύματα: 565
    Τελευταίο Μήνυμα: 10-04-20, 06:48
  2. speedport w 724v σε bridge mode
    Από mthpp στο φόρουμ COSMOTE VDSL
    Μηνύματα: 59
    Τελευταίο Μήνυμα: 22-08-18, 15:31
  3. Speedport W724CI σε bridge
    Από assos40 στο φόρουμ COSMOTE VDSL
    Μηνύματα: 8
    Τελευταίο Μήνυμα: 25-04-18, 10:52
  4. Μηνύματα: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 27-09-17, 22:07
  5. Draytek 2830 σε bridge mode
    Από lsavvaid στο φόρουμ Draytek ADSL modems και routers
    Μηνύματα: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 24-08-17, 00:00

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας