Σελ. 14 από 17 ΠρώτηΠρώτη ... 491213141516 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 196-210 από 247
  1. #196
    Εγγραφή
    14-09-2015
    Μηνύματα
    384
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    55.000/5.500
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΔΑΓΚΛΗΣ
    Router
    ZTE H1600 & hAP ac²
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sweet dreams Εμφάνιση μηνυμάτων
    Aν είναι το dsl μόνιμα αναμμένο έχει συγχρονίσει, κάτι άλλο συμβαίνει τότε και δεν έχει Internet το hap, έχεις βάλει τα στοιχεία σου σωστά??
    Το είχα και με την ΟΤΕ2 σε bridge mode και έπαιζαν όλα μια χαρά. Μετά είπα να δοκιμάσω την καινούργια έκδοση, χωρίς να πειράξω κάτι στο mikrotik, πάρα μόνο την αναβάθμιση του plus. Τώρα γυρνώντας σε bridge το plus, δεν παίζει τίποτα. Τι να πω...

  2. #197
    Εγγραφή
    16-09-2013
    Μηνύματα
    28.146
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    55.000/5.500
    ISP
    COSMOTE
    Router
    AVM FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    25(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Κάτι χάλασαν πάλι, δεν εξηγείται αλλιώς. Αν βρω ευκαιρία αύριο θα το γυρίσω κι' εγώ έτσι από περιέργεια.

    Σε μένα με την καινούργια έκδοση είναι συνέχεια στις αποσυνδέσεις.
    Imagination is more important than knowledge.
    Knowledge is limited

    IMAGINATION ENCIRCLES THE WORLD

    Albert Einstein

  3. #198
    Εγγραφή
    14-09-2015
    Μηνύματα
    384
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    55.000/5.500
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΔΑΓΚΛΗΣ
    Router
    ZTE H1600 & hAP ac²
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sweet dreams Εμφάνιση μηνυμάτων
    Κάτι χάλασαν πάλι, δεν εξηγείται αλλιώς. Αν βρω ευκαιρία αύριο θα το γυρίσω κι' εγώ έτσι από περιέργεια.

    Σε μένα με την καινούργια έκδοση είναι συνέχεια στις αποσυνδέσεις.

    Τι να πω! Ένα φτιάχνουν, δέκα χαλάνε μάλλον. Εγώ έχω την καμπίνα στα 30 μέτρα και με την καινούργια έκδοση, είδα μια μικρή μείωση της ταχύτητας στο κλείδωμα. Από αποσυνδέσεις, δεν έχω μέχρι στιγμής.

  4. #199
    Εγγραφή
    22-04-2008
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    11
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Καλησπέρα σε όλους!
    Είμαι σίγουρος ότι έχει ερωτηθεί πολλές φορές, αλλά ψάχνοντας στα διάφορα topic, περισσότερο μπερδεύτηκα παρά βρήκα απάντηση.
    Έχω static IP. Αυτό που θέλω να κάνω είναι να συνδέσω μετά το speedport plus ένα router για VPN και να λειτουργεί και το Voip (αρά όχι bridge)
    Από ότι κατάλαβα, πρέπει να έχω ενεργό το pppoe passthrough στο speedport με το username/password της σύνδεσης. Αυτές είναι οι ρυθμίσεις του passthrough ή είμαι σε λάθος καρτέλα?
    Θα λειτουργεί το VPN μέσω του 2ου router έτσι?

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  speedport.png 
Εμφανίσεις:  23 
Μέγεθος:  46,5 KB 
ID: 235912

    - - - Updated - - -

    Συνεχίζοντας την έρευνα, πιστεύω ότι βρήκα την απάντηση στα πολύ κατατοπιστικά post των panoc και jkoukos σε αυτό το topic

    Αν μπορεί κάποιος να με ενημερώσει μόνο εάν εξακολουθούν να ισχύουν οι 2 λύσεις που αναφέρονται εδώ ή έχει αλλάξει κάτι.

    Ευχαριστώ

  5. #200
    Εγγραφή
    19-09-2006
    Περιοχή
    Αθηνα
    Μηνύματα
    517
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL
    Ταχύτητα
    12.401 / 925
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΡΗΣ
    Router
    Τhomson
    SNR / Attn
    14,5(dB) / 12,5(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Συγνώμη για την άσχετη ερώτηση αλλά τι είναι το bridge mode?

  6. #201
    Εγγραφή
    16-09-2013
    Μηνύματα
    28.146
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    55.000/5.500
    ISP
    COSMOTE
    Router
    AVM FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    25(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Imagination is more important than knowledge.
    Knowledge is limited

    IMAGINATION ENCIRCLES THE WORLD

    Albert Einstein

  7. #202
    Εγγραφή
    11-06-2022
    Μηνύματα
    7
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Cosmote
    Καλησπέρα. Εϊμαι καινούριος στο φόρουμ και προσπαθώ να κατανοήσω την τοπολογία για συνδεση του Speedport entry 2i με pfsense router.

    Το πρόβλημα είναι ότι ζω στο εξωτερικό και δεν έχω για την ώρα απτή εικόνα των υλικών και της συνδεσμολογίας που θα πρέπει να ακολουθήσω. θα ήθελα όμως όταν με το καλό έρθω στην Ελλάδα σε κανα μήνα, να στήσω στο πατρικό μου ενα πιο αξιόπιστο δίκτυο σε σύγκριση με αυτό που προσφέρει ο στοκ εξοπλισμός της Κοσμοτέ.

    Επειδή οι πληροφορίες είναι λίγο διάσπαρτες και έχω μπερδευτεί, θα μπορούσε να μου διευκρινίσει κάποιος αν γίνεται να βάλω το Speedport σε passthrough mode και κατόπιν το pfsense router μου ώστε να κάνει όλο το routing? Από κει και πέρα το Wifi σκοπεύω να το αναθέσω σε ενα Ubiquiti AP που θα συνδέεται στο pfsense.

    Σε αυτή την περίπτωση τί γίνεται με την τηλεφωνική γραμμή; Μήπως πρέπει να σετάρω το pfsense να είναι ''πρώτο'' με λειτουργία και modem και να περάσω εκεί μέσα στη WAN interface τα PPoE credentials της Cosmote;

    Σημειωτέον, την περασμένη εβδομαδα ειδοποίησαν τη μανα μου να κάνει δωρεάν αναβαθμιση εξοπλισμού. Από μια γρήγορη αναζήτηση που έκανα, βρήκα ότι μάλλον θα της δώσουν το ZTE H1600. Είναι εφικτό αυτό που ζητάω με την καινούρια συσκευή;

  8. #203
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από gtj Εμφάνιση μηνυμάτων
    Επειδή οι πληροφορίες είναι λίγο διάσπαρτες και έχω μπερδευτεί, θα μπορούσε να μου διευκρινίσει κάποιος αν γίνεται να βάλω το Speedport σε passthrough mode και κατόπιν το pfsense router μου ώστε να κάνει όλο το routing? Από κει και πέρα το Wifi σκοπεύω να το αναθέσω σε ενα Ubiquiti AP που θα συνδέεται στο pfsense.
    Γίνεται με όλα τα Speedport. Η επιλογή PPPoE Passthrough είναι εξαρχής ενεργή, αλλά και να μην είναι, την ενεργοποιούμε εμείς. Οπότε το pfSense θα κάνει και αυτό κλήση ΡΡΡ και θα έχει την δική του ανεξάρτητη δημόσια ΙΡ και σύνδεση στο διαδίκτυο.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από gtj Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σε αυτή την περίπτωση τί γίνεται με την τηλεφωνική γραμμή; Μήπως πρέπει να σετάρω το pfsense να είναι ''πρώτο'' με λειτουργία και modem και να περάσω εκεί μέσα στη WAN interface τα PPoE credentials της Cosmote;
    Θέλεις δεν θέλεις στην τηλεφωνική γραμμή θα συνδέεται το Speedport γιατί μόνον αυτό δουλεύει ως Modem (το pfSense είναι σκέτο Router) κάνοντας τον συγχρονισμό του DSL αλλά και για να δουλεύει η VoIP τηλεφωνία.
    Σε μία θύρα LAN του Speedport θα συνδεθεί η WAN του pfSense.

    Τα ίδια λογικά (δεν έχει περάσει από τα χέρια μου) ισχύουν και για το Η1600.

  9. #204
    Εγγραφή
    11-06-2022
    Μηνύματα
    7
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Cosmote
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jkoukos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Γίνεται με όλα τα Speedport. Η επιλογή PPPoE Passthrough είναι εξαρχής ενεργή, αλλά και να μην είναι, την ενεργοποιούμε εμείς. Οπότε το pfSense θα κάνει και αυτό κλήση ΡΡΡ και θα έχει την δική του ανεξάρτητη δημόσια ΙΡ και σύνδεση στο διαδίκτυο.


    Θέλεις δεν θέλεις στην τηλεφωνική γραμμή θα συνδέεται το Speedport γιατί μόνον αυτό δουλεύει ως Modem (το pfSense είναι σκέτο Router) κάνοντας τον συγχρονισμό του DSL αλλά και για να δουλεύει η VoIP τηλεφωνία.
    Σε μία θύρα LAN του Speedport θα συνδεθεί η WAN του pfSense.

    Τα ίδια λογικά (δεν έχει περάσει από τα χέρια μου) ισχύουν και για το Η1600.
    Εξαιρετικά! Σε ευχαριστώ πολύ!
    Νομίζω ξεκαθαρίζει το τοπίο.

    Όποτε θα μείνει το Speedport ως έχει με το τηλέφωνο συνδεδεμένο σε αυτό και από κει και πέρα θα τραβήξω γραμμή από αυτό αφού σεταρω το LAN1 να λειτουργήσει ως WAN,η οποία θα πηγαίνει στο pfsense box.

    Στη συνέχεια θα κάνω assign το interface WAN στο pfsense και θα το ρυθμίσω απα default DHCP mode σε PPPoE αποθηκεύοντας παράλληλα τα credentials της Cosmote,τα οποία πρέπει να πάρω από την τεχνική υποστήριξη.

    Σωστή δεν είναι η σκέψη μου;

  10. #205
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από gtj Εμφάνιση μηνυμάτων
    Όποτε θα μείνει το Speedport ως έχει με το τηλέφωνο συνδεδεμένο σε αυτό και από κει και πέρα θα τραβήξω γραμμή από αυτό αφού σεταρω το LAN1 να λειτουργήσει ως WAN,η οποία θα πηγαίνει στο pfsense box.
    Πέραν της επιλογής PPPoE Passtrhrough, δεν χρειάζεται καμία άλλη ρύθμιση το Speedport. Του ορίζουμε την LAN1 να παίζει ως WAN, μόνον αν θέλουμε να παίζει πίσω από άλλο Router και όχι όταν είναι συνδεδεμένο στην τηλεφωνική γραμμή παίζοντας ως DSL Router (όπως σε σένα).
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από gtj Εμφάνιση μηνυμάτων
    Στη συνέχεια θα κάνω assign το interface WAN στο pfsense και θα το ρυθμίσω απα default DHCP mode σε PPPoE αποθηκεύοντας παράλληλα τα credentials της Cosmote,τα οποία πρέπει να πάρω από την τεχνική υποστήριξη.
    Σωστά! Τα credentials τα βρίσκεις στο My Cosmote, στην προσωπική σελίδα.

  11. #206
    Εγγραφή
    25-05-2005
    Περιοχή
    GRe_ΑΤΗ
    Ηλικία
    46
    Μηνύματα
    32
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    COSMOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΧΟΛΑΡΓΟΣ
    Router
    Speedport Smart
    Path Level
    Fastpath
    Καλησπέρα, έχω ένα modem router speedport plus και ένα router Nighthawk R7000
    Μόλις σύνδεσα το speedport με το R7000 το δεύτερο πήρε ip 10.0.0.1 και έδωσε αυτόματα ip της μομφής 10.0.0.xx σε όλες τις συσκευές στο σπίτι.
    Τα στοιχεία της σύνδεσης δεν τα έχω βάλει στο R7000
    Στο παρελθόν και πριν αλλάξω το modem της cosmote όταν πάταγα 192.168.1.1 έμπαινα στο R7000 (το οποίο είχε δώσει σε όλες τις συσκευές ip της μορφής 192.168.1.xx) τώρα μπαίνω στο speedport και στο R7000 μπαίνω με την 10.0.0.1
    Η ερωτήσεις είναι το αφήνω ως έχει ?
    Όταν ανοίγω πόρτες τις ανοίγω μόνο το R7000 όπως παλιά ?
    Ποια συνδεσμολογία είναι σωστή η παλιά ή η τωρινή ?




    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  Picture2.jpg 
Εμφανίσεις:  20 
Μέγεθος:  30,4 KB 
ID: 238797

  12. #207
    Εγγραφή
    16-09-2013
    Μηνύματα
    28.146
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    55.000/5.500
    ISP
    COSMOTE
    Router
    AVM FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    25(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Aπό την στιγμή που το έχεις σε PPPoE έκανε δική του σύνδεση στον πάροχο, ανεξάρτητη από το Speedport.
    Τα στοιχεία του παρόχου λογικά τα είχε κρατήσει από την προηγούμενη σύνδεση, αλλιώς και δεν θα μπορούσε να συνδεθεί.
    Eσύ πως ακριβώς θέλεις να έχεις το δίκτυο?? κοίταξε στο Link

    https://www.adslgr.com/forum/threads...61#post7214161
    Imagination is more important than knowledge.
    Knowledge is limited

    IMAGINATION ENCIRCLES THE WORLD

    Albert Einstein

  13. #208
    Εγγραφή
    25-05-2005
    Περιοχή
    GRe_ΑΤΗ
    Ηλικία
    46
    Μηνύματα
    32
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    COSMOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΧΟΛΑΡΓΟΣ
    Router
    Speedport Smart
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sweet dreams Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τα στοιχεία του παρόχου λογικά τα είχε κρατήσει από την προηγούμενη σύνδεση, αλλιώς και δεν θα μπορούσε να συνδεθεί.
    δεν ειχε κρατησει τιποτα γιατι εκανα reset

    εγω θελω να μαθω καταλαβω ποια ειναι η σωστη συνδεσμολογια, νομιζω οτι καλυτερα θα ηταν να αποφυγω το Double NAT αλλα δεν ξερω πως κανω αυτο που ειχα πριν

  14. #209
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Δεν υπάρχει σωστό ή λάθος.
    Πριν έκανες κλήση ΡΡΡ και στο R7000, παράλληλα με το Speedport μέσω του PPPoE Passtrhough.
    Τώρα παίρνει σύνδεση από το Speedport και για τον λόγο αυτό έχει WAN IP στο ίδιο εύρος με του Speedport και διαφορετικό υποδίκτυο στο LAN.

    Τώρα είσαι σε 2πλό ΝΑΤ, αλλά αυτό δεν είναι πρόβλημα.
    Το ξεπερνάς είτε με 2πλό port forwarding είτε ορίζοντας την WAN IP του R7000 στο DMZ του Speedport.

  15. #210
    Εγγραφή
    15-05-2015
    Μηνύματα
    9
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Εγω ειμαι σίγουρος οτι κάτι έχει αλλάξει εδω και 2 μέρες. Ειχα το fritz ως modem και ενα asus ως ρουτερ. Ολα επαιζαν μια χαρά εδω και 1 χρόνο. Απο προχθές το asus κάνει συνέχεια αποσυνδέσεις. Αν πειράξω τα credentials στο fritz ( τα βαλω επίτηδες λάθος δηλαδή) τότε ολα παίζουν κανονικά χωρίς να εχω τηλεφωνία

Σελ. 14 από 17 ΠρώτηΠρώτη ... 491213141516 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Mikrotik σε ρόλο PPPoE client με modem σε bridge mode
    Από deniSun στο φόρουμ MikroTik ADSL modems, routers & routerBOARDs
    Μηνύματα: 565
    Τελευταίο Μήνυμα: 10-04-20, 06:48
  2. speedport w 724v σε bridge mode
    Από mthpp στο φόρουμ COSMOTE VDSL
    Μηνύματα: 59
    Τελευταίο Μήνυμα: 22-08-18, 15:31
  3. Speedport W724CI σε bridge
    Από assos40 στο φόρουμ COSMOTE VDSL
    Μηνύματα: 8
    Τελευταίο Μήνυμα: 25-04-18, 10:52
  4. Μηνύματα: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 27-09-17, 22:07
  5. Draytek 2830 σε bridge mode
    Από lsavvaid στο φόρουμ Draytek ADSL modems και routers
    Μηνύματα: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 24-08-17, 00:00

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας