Σελ. 3 από 17 ΠρώτηΠρώτη 12345813 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 31-45 από 247
  1. #31
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Δεν καταλαβαίνω που σε προβληματίζει η 2η μέθοδος. Στο Sophos, αντί να επιλέξεις PPPoE θα βάλεις Static ή DHCP. Και μετά στο Speedport θα ενεργοποιήσεις το DMZ.
    Για αναλυτικές οδηγίες; χρειάζεται να δώσεις εικόνα από τις επιλογές που έχει το Sophos για την σύνδεση.

    Υπάρχουν συσκευές modem/router με VoIP, αλλά θα χρειαστείς να πάρεις και τον κωδικό της VoIP τηλεφωνίας, διότι δεν λειτουργεί άμεσα.
    Μόνο σε μερικά μοντέλα Fritz γίνεται αυτόματα, όπου βρίσκεις είτε σε μεταχειρισμένα με κόστος από 60€ περίπου είτε σε νέα από 150€.

    Άλλη λύση να βρεις ένα απλό modem/router που θα μπει σε Bridge mode, πίσω του το Sophos και πίσω του το Speedport μόνο για την τηλεφωνία.

    Κάνε και μια δοκιμή όπως είσαι τώρα, αλλά με ενεργό τον DHCP του Speedport.

  2. #32
    Εγγραφή
    19-09-2017
    Μηνύματα
    34
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jkoukos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν καταλαβαίνω που σε προβληματίζει η 2η μέθοδος. Στο Sophos, αντί να επιλέξεις PPPoE θα βάλεις Static ή DHCP. Και μετά στο Speedport θα ενεργοποιήσεις το DMZ.
    Για αναλυτικές οδηγίες; χρειάζεται να δώσεις εικόνα από τις επιλογές που έχει το Sophos για την σύνδεση.

    Υπάρχουν συσκευές modem/router με VoIP, αλλά θα χρειαστείς να πάρεις και τον κωδικό της VoIP τηλεφωνίας, διότι δεν λειτουργεί άμεσα.
    Μόνο σε μερικά μοντέλα Fritz γίνεται αυτόματα, όπου βρίσκεις είτε σε μεταχειρισμένα με κόστος από 60€ περίπου είτε σε νέα από 150€.

    Άλλη λύση να βρεις ένα απλό modem/router που θα μπει σε Bridge mode, πίσω του το Sophos και πίσω του το Speedport μόνο για την τηλεφωνία.

    Κάνε και μια δοκιμή όπως είσαι τώρα, αλλά με ενεργό τον DHCP του Speedport.
    Μολις ενεργοποιησα το DMZ και δουλεψε κανονικα με PPPOE και τα στοιχεια της συνδεσης μου. Μαλλον στο speedport plus επρεπε να ενεργοποιησω το DMZ.

    Eρωτηση δεν ειναι καλυτερ να απενεργοποιησω στο speedport to DHCP/WIFI ; Δεν ειναι καλυτερα;

  3. #33
    Εγγραφή
    03-04-2005
    Περιοχή
    Πάτρα
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    6.217
    Downloads
    11
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    49998/4999
    ISP
    COSMOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΣΚΑΓΙΟΠΟΥΛΕΙΟ
    Router
    HA35
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από tdk Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ισως το Plus να περναει την κινηση στο n17u και να ΜΗΝ την περναει στο sophos. οπως ειπα πριν στο speedport entry 2i δουλεψε κανονικα και εβαλα και στα 2 τα στοιχεια συνδεση μου. Απλα στο speedport εκλεισα το dhcp.
    Μα δεν ειναι σε σειρά, παράλληλα είναι το καθένα ξεχωριστά πάνω στο Plus,με εντελώς διαφορετικά δίκτυα, δε βλέπει το ένα το άλλο.


  4. #34
    Εγγραφή
    19-09-2017
    Μηνύματα
    34
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από panoc Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μα δεν ειναι σε σειρά, παράλληλα είναι το καθένα ξεχωριστά πάνω στο Plus,με εντελώς διαφορετικά δίκτυα, δε βλέπει το ένα το άλλο.
    Δεν σε καταλαβα αυτο που λες. Το speedport plus ειναι το βασικο κυριο μοντεμ ρουτερ , στο λαν 1 συνδεω στο sophos utm και κανει και αυτο pppoe κληση. Σε adsl που ειχα εκλεινα τα παντα dhcp/wifi και το εβαζα bidge mode και παλι με την ιδια συνδεσμολογια ειχα συνδεσει το sophos utm.

    Εσυ λες οτι αμα κλεισω το DHCP δεν θα δουλεψει το sophos δεν καταλαβα την απαντηση σου.

  5. #35
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Και τα 2 router είναι βασικά και το καθένα κύριο για το δικό του αποκλειστικά υποδίκτυο. Απλά βγαίνουν προς το διαδίκτυο χρησιμοποιώντας το ίδιο modem που είναι του Speedport.
    Σου λέει ότι το Sophos δεν παίρνει σύνδεση από το Speedport, αλλά δημιουργεί την δικιά του (μέσω της κλήσης ΡΡΡ) που είναι ανεξάρτητη από αυτή του Speedport και γι' αυτό δεν υπάρχει μεταξύ τους επικοινωνία.
    Το WiFi μπορείς να το κλείσεις στο Speedport. Κανονικά και τον DHCP, αλλά πιστεύω ότι σε αυτό είναι το πρόβλημα το να μην κάνει και το Sophos κλήση και όχι το DMZ (που κανονικά είναι άσχετο και έχει άλλη χρήση).

  6. #36
    Εγγραφή
    19-09-2017
    Μηνύματα
    34
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jkoukos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Και τα 2 router είναι βασικά και το καθένα κύριο για το δικό του αποκλειστικά υποδίκτυο. Απλά βγαίνουν προς το διαδίκτυο χρησιμοποιώντας το ίδιο modem που είναι του Speedport.
    Σου λέει ότι το Sophos δεν παίρνει σύνδεση από το Speedport, αλλά δημιουργεί την δικιά του (μέσω της κλήσης ΡΡΡ) που είναι ανεξάρτητη από αυτή του Speedport και γι' αυτό δεν υπάρχει μεταξύ τους επικοινωνία.
    Το WiFi μπορείς να το κλείσεις στο Speedport. Κανονικά και τον DHCP, αλλά πιστεύω ότι σε αυτό είναι το πρόβλημα το να μην κάνει και το Sophos κλήση και όχι το DMZ (που κανονικά είναι άσχετο και έχει άλλη χρήση).

    Πάντως κατι προβλημα υπαρχει. Εκλεισα το DHCP και δεν μπορει να συνδεθει το sophos. Τωρα το ενεργοποιησα παλι το DHCP χωρις να πειραξω κατι αλλο ( οπως αρχικα ειχε δουλεψει) και δεν μπορει και παλι να συνδεθει το sophos. Εχω την εντυπωση οτι σε αυτο που μου είπε ο υπαλληλος οτι ειναι πρεπει να περιμενω την αναβαθμιση του ρουτερ γιατι νομιζω οτι δεν συνεργαζονται καλα τωρα δεν δοουλευει. Μαλλον να κανω την αλλη περιπτωση που ειπες με το ethernet.

    Αν τελικα δεν βγαλω ακρη και χρειαστει να παρω ενα μοντεμ εκτος του fritz υπαρχει και σε ποιο φτηνο; Τι πρεπει να κοιταξω στις τεχνικα χαρακτηριστικα του μοντεμ για να δουλεψει στην δικια μου περιπτωση.

    Σε ευχαριστω

  7. #37
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Οποιοδήποτε VDSL modem/router σου κάνει.
    Αν παίρνεις από καμπίνα, να υποστηρίζει και Vectoring (G.995.3)
    Αν θέλεις και πακέτο ταχύτητας από 200Mbps και πάνω, να υποστηρίζει και το Super Vectoring (35b), αλλά εδώ οι τιμές ανεβαίνουν μιας και δεν υπάρχουν πολλές στο εμπόριο.

    Άρα μάλλον χρειάζεται και τον DHCP ενεργό για να δουλέψει το PPPoE Passthrough στο Plus. Κάνε του μια επανεκκίνηση και λογικά θα παίξει.miracast

  8. #38
    Εγγραφή
    19-09-2017
    Μηνύματα
    34
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jkoukos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Οποιοδήποτε VDSL modem/router σου κάνει.
    Αν παίρνεις από καμπίνα, να υποστηρίζει και Vectoring (G.995.3)
    Αν θέλεις και πακέτο ταχύτητας από 200Mbps και πάνω, να υποστηρίζει και το Super Vectoring (35b), αλλά εδώ οι τιμές ανεβαίνουν μιας και δεν υπάρχουν πολλές στο εμπόριο.

    Άρα μάλλον χρειάζεται και τον DHCP ενεργό για να δουλέψει το PPPoE Passthrough στο Plus. Κάνε του μια επανεκκίνηση και λογικά θα παίξει.miracast
    Εκανα επανεκινηση και δούλεψε με κλειστο DMZ/DHCP/WIFI. Απλα το μειονεκτημα ειναι οτι αν θες να κανεις μια αλλαγη στο speedport πρεπει να το κλεινεις και να το ανοιγεις για να συνδεθει στο sophos. Μικρο το κακο.

    Πληροφοριακα προς το παρον και ισως να χρειαστω να αγορασω στο προσεχές μελλον, παρατηρω οτι τα vdsl/modem δεν εχουν υποδοχη phone οπως στο speedport. Πως θα συνδεσω την τηλεφωνια;

    Αυτο που λες "Αν παίρνεις από καμπίνα, να υποστηρίζει και Vectoring (G.995.3)" τι σημαινει; Εχω VDSL 50

  9. #39
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Θύρες RJ11 για σύνδεση τηλεφωνικών συσκευών έχουν τα modem/router που υποστηρίζουν και VoIP. Αυτές λοιπόν αποτελούν την μειοψηφία, με την μεγάλη πλειοψηφία που κυκλοφορούν να μην έχουν δυνατότητα VoIP και λογικά λείπουν και οι θύρες της τηλεφωνίας.
    Σε τέτοιες περιπτώσεις είτε χρησιμοποιείς άλλη συμβατή συσκευή (χρειάζεσαι τον κωδικό της τηλεφωνίας) είτε βάζεις το Speedport πίσω από τον δικό σου router (ή modem/router).

    Υπάρχει το απλό VDSL2 (μέχρι 50Mbps), αυτό με Vectoring (μέχρι 100Mbps) και αυτό με το Super Vectoring (από 200Mbps και πάνω).
    Όλες οι νέες καμπίνες παρέχουν (ή θα παρέχουν) υποχρεωτικά τουλάχιστον το απλό Vectoring. Οι συσκευές που μας δίνουν οι πάροχοι, υποστηρίζουν την αντίστοιχη υπηρεσία που έχουμε.
    Άρα οποιαδήποτε δική μας συσκευή βάλουμε στην γραμμή, υποχρεωτικά πρέπει να υποστηρίζει την αντίστοιχη υπηρεσία, διαφορετικά έχει υποχρέωση ο πάροχος (και το εφαρμόζουν) να μας μειώνουν την ταχύτητα, σε επόμενο στάδιο να μας ενημερώνουν σχετικά και ως τελευταία λύση (αν συνεχίζουμε το βιολί μας) να διακόπτουν την σύνδεση.
    Και αυτό διότι το Vectoring είναι ουσιαστικά ένα πρωτόκολλο μέσω του οποίου μειώνεται το crosstalk των γραμμών που τρέχουν στο ίδιο καλώδιο, αλλά για να δουλέψει σωστά απαραίτητη προϋπόθεση είναι όλοι να χρησιμοποιούμε συμβατό εξοπλισμό.

    Το G.995.3 είναι ο κωδικός το πρότυπου και αναφέρεται στα τεχνικά χαρακτηριστικά των συσκευών. Όπως π.χ. έχουμε G.992.1(2) (ADSL), G.992.3(4) (ADSL2), G.992.5 (ADSL2+), G.993.1 (VDSL) και G.993.2 (VDSL2).

  10. #40
    Εγγραφή
    19-09-2017
    Μηνύματα
    34
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet
    [QUOTE=jkoukos;6523521]Θύρες RJ11 για σύνδεση τηλεφωνικών συσκευών έχουν τα modem/router που υποστηρίζουν και VoIP. Αυτές λοιπόν αποτελούν την μειοψηφία, με την μεγάλη πλειοψηφία που κυκλοφορούν να μην έχουν δυνατότητα VoIP και λογικά λείπουν και οι θύρες της τηλεφωνίας.
    Σε τέτοιες περιπτώσεις είτε χρησιμοποιείς άλλη συμβατή συσκευή (χρειάζεσαι τον κωδικό της τηλεφωνίας) είτε βάζεις το Speedport πίσω από τον δικό σου router (ή modem/router).

    Εσυ εχεις πολλές γνώσεις κατι που δεν έχω εχω εγω, και μπερδευομαι. Μπορείς σε παρακαλω να μου πεις 1-2 μοντελά που δουλεύουν, να καταλάβω τι εννοεις;

    Αυτο δουλευει; https://www.skroutz.gr/s/7860113/AVM...-Box-7430.html . Το Voip Που θα το συνδεσω στην μαυρη υποδοχη;

    Επίσης τους κωδικούς τηλεφωνίας τους δίνει ο ΟΤΕ; Θα μου τους δώσουν εαν τους πω οτι θέλω να καταργησω το speedport plus και να βάλω αλλο μοντεμ!

    Σε ευχαριστω πολυ.

  11. #41
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Παραδείγματα modem/router που υποστηρίζουν και VoIP, υπάρχουν εδώ. Γενικά όπως ανέφερα, κοιτάς όσες διαθέτουν και θύρες για να συνδεθούν τηλεφωνικές συσκευές (όπως έχει το Speedport που έχεις).

    Η VoIP τηλεφωνία έρχεται μέσω της σύνδεσης στο διαδίκτυο (εξού και το όνομά της). H μαύρη θύρα που ρωτάς στο Fritz 7430, είναι η RJ11 στην οποία συνδέουμε απλή τηλεφωνική συσκευή (όπως έχει το Speedport που έχεις).

    Ναι, ο ΟΤΕ είναι μέχρι σήμερα ο μοναδικός πάροχος που δίνει τον κωδικό της τηλεφωνίας, ώστε να τον χρησιμοποιήσουμε σε οποιαδήποτε δικιά μας συσκευή ή τηλεφωνικό κέντρο. Φυσικά δεν θα δουλεύει παράλληλα με την συσκευή που μας δίνει αυτός. Δεν χρειάζεται να τους πεις ότι θα καταργήσεις το Speedport. Αρκεί να αναφέρεις ότι έχεις δικό σου εξοπλισμό. Βέβαια θα το ζητήσεις αφού πρώτα έχεις τον εξοπλισμό και είσαι έτοιμος για την αλλαγή.

  12. #42
    Εγγραφή
    07-03-2010
    Μηνύματα
    510
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    16384/1024
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΜΠΕΛΟΚΗΠΟΙ
    Router
    Speedport
    Path Level
    Fastpath
    παιδια να ρωτησω 2 ρουτερ speedport 2i μπορουν γινουν lan to lan για να γινει extend το wifi range ειτε lan to wan ?αν ναι ποια διαδικασια?

    βρηκα αυτο εδω https://www.wikihow.com/Connect-Two-Routers

    ειναι πιθανο λετε?

  13. #43
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από paodim Εμφάνιση μηνυμάτων
    παιδια να ρωτησω 2 ρουτερ speedport 2i μπορουν γινουν lan to lan για να γινει extend το wifi range ειτε lan to wan ?αν ναι ποια διαδικασια?

    βρηκα αυτο εδω https://www.wikihow.com/Connect-Two-Routers

    ειναι πιθανο λετε?
    Με lan γίνεται, καλύτερα να έχεις διαφορετικό ssid, ασύρματα όχι

  14. #44
    Εγγραφή
    07-03-2010
    Μηνύματα
    510
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    16384/1024
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΜΠΕΛΟΚΗΠΟΙ
    Router
    Speedport
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sdikr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Με lan γίνεται, καλύτερα να έχεις διαφορετικό ssid, ασύρματα όχι
    ευχαριστω και η διαδικασια ειναι αυτη που βρηκα στο λινκ?

    EDIT το εκανα και λειτουργει απλα εχω διπλοτυπη ip και στα 2 ρουτερ default και δε ξερω πως να το αλλαξω....αλλα λειτουργει ακομα και ετσι
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος paodim : 24-01-19 στις 17:16.

  15. #45
    Εγγραφή
    01-02-2019
    Μηνύματα
    3
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Καλησπέρα παίδες
    Πήρα το fritz 7490 και μου κάνει θέμα στο συγχρονισμό, έχω 50αρα ταχύτητα και κλειδώνει στα 26 ενώ το speedport plus στα 33, τι κουφό είναι αυτό.
    Μπορώ να έχω ίντερνετ από το speedport plus ώστε να έχω τη ταχύτητα ίντερνετ και να έχω πίσω το fritz για διαχείριση δικτύου?
    Απλά θέλω Ίντερνετ μόνο από το plus αλλά να έχω τηλεφωνία από το fritz ώστε να εκμεταλλευτώ τις λειτουργίες που έχει.
    Δε νομίζω να γίνεται το τελευταίο αλλά αν γίνεται ας μου πει κάποιος

Σελ. 3 από 17 ΠρώτηΠρώτη 12345813 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Mikrotik σε ρόλο PPPoE client με modem σε bridge mode
    Από deniSun στο φόρουμ MikroTik ADSL modems, routers & routerBOARDs
    Μηνύματα: 565
    Τελευταίο Μήνυμα: 10-04-20, 06:48
  2. speedport w 724v σε bridge mode
    Από mthpp στο φόρουμ COSMOTE VDSL
    Μηνύματα: 59
    Τελευταίο Μήνυμα: 22-08-18, 15:31
  3. Speedport W724CI σε bridge
    Από assos40 στο φόρουμ COSMOTE VDSL
    Μηνύματα: 8
    Τελευταίο Μήνυμα: 25-04-18, 10:52
  4. Μηνύματα: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 27-09-17, 22:07
  5. Draytek 2830 σε bridge mode
    Από lsavvaid στο φόρουμ Draytek ADSL modems και routers
    Μηνύματα: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 24-08-17, 00:00

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας