Σελ. 5 από 17 ΠρώτηΠρώτη ... 345671015 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 61-75 από 247
  1. #61
    Το avatar του μέλους Zer0c00L
    Zer0c00L Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από subwrc Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλησπέρα. Μου αντικατέστησαν το Speedport 2i με το Plus. Είχα σε bridge mode to speedport 2i και από πίσω έκανε κλήση Pppoe ένα Mikrotik router.
    Κάνοντας reset το Plus, για το internet connection έχει default credentials τα otenet@otenet.gr και password otenet και ενεργοποιημένο το Pppoe passtrhrough. Έτσι, δουλεύει μια χαρά και το mikrotik παίρνοντας την static ip από Οτε κι η τηλεφωνία επίσης στο speedport .
    Το πρόβλημα όμως είναι μετά από λίγο το speedport plus από μόνο του παίρνει τα κανονικά credentials της σύνδεσης οπότε μετά προφανώς δε μπορεί να συνδεθεί και το Mikrotik με τα ίδια.
    Υπάρχει λύση ώστε το speedport plus να μένει μόνιμα με τα otenet@otenet.gr credentials ;

    (edit) Επίσης, αν έπειτα στο speedport plus γυρίσω το internet connection από route σε bridge θα δουλέψει σαν bridge (οπότε χάνω την τηλεφωνία) και δε θα έχω πρόσβαση στο μενού του. Υπάρχει τρόπος να έχω πρόσβαση ;
    αν κοιτάξεις πιο πάνω υπάρχει ένα μήνυμα ενός φίλου που θα σε βοηθήσει.

  2. #62
    Εγγραφή
    10-03-2006
    Περιοχή
    Χανιά
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    92
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL
    Ταχύτητα
    9443/848
    ISP
    HOL
    DSLAM
    HOL - ΤΖΑΝΑΚΑΚΗΣ
    Router
    NetFaster WLAN
    SNR / Attn
    10,5(dB) / 31,1(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Zer0c00L Εμφάνιση μηνυμάτων
    αν κοιτάξεις πιο πάνω υπάρχει ένα μήνυμα ενός φίλου που θα σε βοηθήσει.
    Δε βλέπω κάτι σχετικό. Προηγουμένως αναφέρονται σε ανάποδη συνδεσμολογία δηλαδή μπροστά το router/modem και πίσω το speedport. Το mikrotik που έχω δεν είναι και modem.

  3. #63
    Το avatar του μέλους Zer0c00L
    Zer0c00L Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από subwrc Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δε βλέπω κάτι σχετικό. Προηγουμένως αναφέρονται σε ανάποδη συνδεσμολογία δηλαδή μπροστά το router/modem και πίσω το speedport. Το mikrotik που έχω δεν είναι και modem.
    αν έβλεπες στην σελίδα 4 του θέματος θα έβρισκες αυτό που λέω

    το οποίο οδηγεί εδώ

    το Mikrotik είναι ρουτερ
    το Speedport Plus είναι modem/router και κυρίως υπεύθυνο για την VoIP τηλεφωνία.

  4. #64
    Εγγραφή
    10-03-2006
    Περιοχή
    Χανιά
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    92
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL
    Ταχύτητα
    9443/848
    ISP
    HOL
    DSLAM
    HOL - ΤΖΑΝΑΚΑΚΗΣ
    Router
    NetFaster WLAN
    SNR / Attn
    10,5(dB) / 31,1(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Zer0c00L Εμφάνιση μηνυμάτων
    αν έβλεπες στην σελίδα 4 του θέματος θα έβρισκες αυτό που λέω

    το οποίο οδηγεί εδώ

    το Mikrotik είναι ρουτερ
    το Speedport Plus είναι modem/router και κυρίως υπεύθυνο για την VoIP τηλεφωνία.
    Άλλο σενάριο περιγράφουν κι εκεί που λες. Το λέει κι ο τίτλος του thread "Χρήση Speedport μόνο για VoIP Cosmote πίσω από άλλο router (ASUS)"

    Εγώ μιλάω για το Speedport πάνω στη dsl μπροστά από το mikrotik router.

  5. #65
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από subwrc Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλησπέρα. Μου αντικατέστησαν το Speedport 2i με το Plus. Είχα σε bridge mode to speedport 2i και από πίσω έκανε κλήση Pppoe ένα Mikrotik router.
    Κάνοντας reset το Plus, για το internet connection έχει default credentials τα otenet@otenet.gr και password otenet και ενεργοποιημένο το Pppoe passtrhrough. Έτσι, δουλεύει μια χαρά και το mikrotik παίρνοντας την static ip από Οτε κι η τηλεφωνία επίσης στο speedport .
    Το πρόβλημα όμως είναι μετά από λίγο το speedport plus από μόνο του παίρνει τα κανονικά credentials της σύνδεσης οπότε μετά προφανώς δε μπορεί να συνδεθεί και το Mikrotik με τα ίδια.
    Υπάρχει λύση ώστε το speedport plus να μένει μόνιμα με τα otenet@otenet.gr credentials ;

    (edit) Επίσης, αν έπειτα στο speedport plus γυρίσω το internet connection από route σε bridge θα δουλέψει σαν bridge (οπότε χάνω την τηλεφωνία) και δε θα έχω πρόσβαση στο μενού του. Υπάρχει τρόπος να έχω πρόσβαση ;
    α. Παίρνεις τηλέφωνο την τεχνική υποστηριξη, τους εξηγείς το πρόβλημα και ζητάς είτε να απενεργοποιήσουν το TR-069 (αυτόματη παραμετροποίηση) είτε να ορίσουν username της μορφής cli2xxxxxxxxx@otenet.gr στο Speedport.

    β. Θα ορίσεις μία ακόμη ΙΡ στο ίδιο interface στο Mikrotik και θα φτιάξεις έναν κανόνα ΝΑΤ. Δες εδώ.

  6. #66
    Εγγραφή
    10-03-2006
    Περιοχή
    Χανιά
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    92
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL
    Ταχύτητα
    9443/848
    ISP
    HOL
    DSLAM
    HOL - ΤΖΑΝΑΚΑΚΗΣ
    Router
    NetFaster WLAN
    SNR / Attn
    10,5(dB) / 31,1(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jkoukos Εμφάνιση μηνυμάτων
    α. Παίρνεις τηλέφωνο την τεχνική υποστηριξη, τους εξηγείς το πρόβλημα και ζητάς είτε να απενεργοποιήσουν το TR-069 (αυτόματη παραμετροποίηση) είτε να ορίσουν username της μορφής cli2xxxxxxxxx@otenet.gr στο Speedport.

    β. Θα ορίσεις μία ακόμη ΙΡ στο ίδιο interface στο Mikrotik και θα φτιάξεις έναν κανόνα ΝΑΤ. Δες εδώ.
    Ευχαριστώ.
    α) θα το κοιτάξω
    β) το έχω κάνει ήδη καθώς δουλεύει στην πρώτη περίπτωση έχοντας το plus σε router mode που συνδέεται με το wan του mikrotik. Όταν όμως το γυρίσω σε bridge το χάνω τελείως, κι ούτε με wireshark βρίσκω την ip του.

  7. #67
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    β. Σίγουρα δεν είναι στα ίδια υποδίκτυα οι 2 συσκευές;

  8. #68
    Εγγραφή
    10-03-2006
    Περιοχή
    Χανιά
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    92
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL
    Ταχύτητα
    9443/848
    ISP
    HOL
    DSLAM
    HOL - ΤΖΑΝΑΚΑΚΗΣ
    Router
    NetFaster WLAN
    SNR / Attn
    10,5(dB) / 31,1(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jkoukos Εμφάνιση μηνυμάτων
    β. Σίγουρα δεν είναι στα ίδια υποδίκτυα οι 2 συσκευές;
    To lan του speedport (192.168.2.1/24) είναι στο ίδιο subnet με το WAN του mikrotik (192.168.2.10/24). Το εσωτερικό του mikrotik είναι 192.168.100.1/24 κι έχω κάνει το κατάλληλο masquerade στο WAN.

    Όταν έχω το speedport σαν router τότε με το παραπάνω setup έχω πρόσβαση στο μενού του, από pc πίσω από το mikrotik δηλαδή με ip στο 192.168.100.0.
    Όταν όμως το γυρίσω σε bridge δεν έχω πρόσβαση, ούτε από pc στο 192.168.100.0 ούτε απευθείας πάνω στο speedport κι ούτε με wireshark βρίσκω την ip του.

  9. #69
    Εγγραφή
    08-11-2004
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Ηλικία
    59
    Μηνύματα
    2.524
    Downloads
    13
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1G/1G
    ISP
    Inalan
    Router
    Mikrotik 5009
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από subwrc Εμφάνιση μηνυμάτων
    To lan του speedport (192.168.2.1/24) είναι στο ίδιο subnet με το WAN του mikrotik (192.168.2.10/24). Το εσωτερικό του mikrotik είναι 192.168.100.1/24 κι έχω κάνει το κατάλληλο masquerade στο WAN.

    Όταν έχω το speedport σαν router τότε με το παραπάνω setup έχω πρόσβαση στο μενού του, από pc πίσω από το mikrotik δηλαδή με ip στο 192.168.100.0.
    Όταν όμως το γυρίσω σε bridge δεν έχω πρόσβαση, ούτε από pc στο 192.168.100.0 ούτε απευθείας πάνω στο speedport κι ούτε με wireshark βρίσκω την ip του.
    Εχω ακριβως το ιδιο προβλημα μονο με το Plus ( με τους ιδιους κανονες το 2i, το tplink και ενα asus που δοκίμασα είναι οκ.

    Νομίζω είναι το firewall στο plus που δεν μπορω να το κανω disable.

  10. #70
    Εγγραφή
    20-07-2008
    Περιοχή
    Πετρούπολη
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    5.739
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    220/22
    ISP
    VF + NOVA
    SNR / Attn
    15,8(dB) / 0(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από BillyVan Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εχω ακριβως το ιδιο προβλημα μονο με το Plus ( με τους ιδιους κανονες το 2i, το tplink και ενα asus που δοκίμασα είναι οκ.

    Νομίζω είναι το firewall στο plus που δεν μπορω να το κανω disable.
    Μα το εγραψε και ο Jkoukos. ειναι στο ιδιο υποδικτυο.

    Το plus δεν ευθυνεται. Ειναι λαθος το στησιμο σας.
    The gr81 .

  11. #71
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από BillyVan Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εχω ακριβως το ιδιο προβλημα μονο με το Plus ( με τους ιδιους κανονες το 2i, το tplink και ενα asus που δοκίμασα είναι οκ.
    Τι εννοείς με τους ίδιους κανόνες; Το εξηγείς λίγο αυτό για να καταλάβω πως σου παίζει στο setup με τις άλλες συσκευές;

    Όταν μία συσκευή δουλεύει σε Bridge Mode (δηλαδή μόνο ως modem), για να έχουμε πρόσβαση στο μενού του από τον router που είναι πίσω του σε διαφορετικό υποδίκτυο, πρέπει να κάνουμε ένα από τα παρακάτω:
    α. Ορισμό στο interface που παίζει ως WAN, να έχει και δεύτερη ΙΡ στο ίδιο υποδίκτυο με το modem και κανόνα ΝΑΤ. Αυτό ισχύει στα κανονικά router (Mikrotik, OpenWrt, Ubiquiti κλπ).
    β. Σύνδεση με 2ο καλώδιο (LAN-LAN) των 2 συσκευών. Αυτό το κάνουμε στα κοινά router που δεν μπορούμε να έχουμε το παραπάνω (α).

    Και στις 2 περιπτώσεις η κάρτα δικτύου του υπολογιστή πρέπει να έχει 2 διευθύνσεις, από μία σε κάθε υποδίκτυο. Διαφορετικά με ποιον μαγικό τρόπο θα έχει πρόσβαση στο άλλο.

  12. #72
    Εγγραφή
    08-11-2004
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Ηλικία
    59
    Μηνύματα
    2.524
    Downloads
    13
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1G/1G
    ISP
    Inalan
    Router
    Mikrotik 5009
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jkoukos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τι εννοείς με τους ίδιους κανόνες; Το εξηγείς λίγο αυτό για να καταλάβω πως σου παίζει στο setup με τις άλλες συσκευές;

    Όταν μία συσκευή δουλεύει σε Bridge Mode (δηλαδή μόνο ως modem), για να έχουμε πρόσβαση στο μενού του από τον router που είναι πίσω του σε διαφορετικό υποδίκτυο, πρέπει να κάνουμε ένα από τα παρακάτω:
    α. Ορισμό στο interface που παίζει ως WAN, να έχει και δεύτερη ΙΡ στο ίδιο υποδίκτυο με το modem και κανόνα ΝΑΤ. Αυτό ισχύει στα κανονικά router (Mikrotik, OpenWrt, Ubiquiti κλπ).
    β. Σύνδεση με 2ο καλώδιο (LAN-LAN) των 2 συσκευών. Αυτό το κάνουμε στα κοινά router που δεν μπορούμε να έχουμε το παραπάνω (α).

    Και στις 2 περιπτώσεις η κάρτα δικτύου του υπολογιστή πρέπει να έχει 2 διευθύνσεις, από μία σε κάθε υποδίκτυο. Διαφορετικά με ποιον μαγικό τρόπο θα έχει πρόσβαση στο άλλο.
    Εννοούσα οτι δεν μου <φέρνει> το web του plus.

    Εχω κανονικά πρόσβαση όταν εχω μοντεμ σε bridge το tp-link , asus, speedport 2i ....όχι ομως με το plus.

    192.168.1.1 το μοντεμ

    10.30.30.1 το Μικροτικ.

    192.168.1.6 η eth1 στο Μικροτικ

    /ip address
    add address=10.30.30.1/24 interface=Local network=10.30.30.0
    add address=192.168.1.6/24 interface=ether1 network=192.168.1.0

    /ip firewall nat
    add action=masquerade chain=srcnat comment="Speedport Rule" out-interface=ether1

    Οσο για την κάρτα δικτυου και τις 2 ip διαφωνώ (κάνω λάθος????) γιατι το Mikrotik αναλαμβάνει την διαδικασία.

    Εξάλλου στα άλλα 3 μοντεμ το ίδιο config παιζει άψογα.

    Παρόλα αυτά με το plus έχω ιντερνετ κανονικά και παίζουν όλα οκ.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος BillyVan : 09-12-19 στις 19:16. Αιτία: Διευκρίνιση

  13. #73
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Κανένα router δεν σε αφήνει να μπεις στο μενού του όταν συνδέεσαι σε αυτό μέσω της WAN θύρας.
    Όλα τα router σε αφήνουν να μπεις στο μενού του όταν συνδέεσαι σε αυτό μέσω της LAN θύρας.

  14. #74
    Εγγραφή
    08-11-2004
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Ηλικία
    59
    Μηνύματα
    2.524
    Downloads
    13
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1G/1G
    ISP
    Inalan
    Router
    Mikrotik 5009
    Συμφωνώ.

    Ομως συμβαίνει αυτό που περιγράφω παραπάνω.

  15. #75
    Εγγραφή
    25-09-2019
    Μηνύματα
    25
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Καλησπέρα σε όλους.

    Θα χρειαστώ τις γνώσεις και την βοήθειά σας για το παρακάτω.


    Ο ΟΤΕ μου έφερε οπτική ίνα στο σαλόνι μου.
    Ήρθε και το μαύρο κουτάκι (εσείς ξερετε ποιο λέω) Νοκια και καινούργιο Speedport plus.

    Αυτό που θέλω είναι να φύγει το σήμα του internet από το σαλόνι και να πάει σε άλλη πρίζα μέσα στο δωμάτιο.
    Ο ηλεκτρολόγος ήρθε και άλλαξε τις 2 πρίζες σε RJ45 (σαλόνι-δωμάτιο) και εφτιαξε την καλωδίωση έτσι ώστε να είναι σαν ένα καλώδιο UTP που να ενώνει τις 2 πρίζες.
    Ο ΟΤΕ είπε ότι πρέπει το ΝΟΚΙΑ και το Speedport να είναι μαζί και μετά να βγάλω το RJ45 απο Speedport προς πρίζα σαλονιού και να το παραλάβω απο την πριζα του δωματιου.

    Με δεδομένο το τελευταίο, (να το πιστέψω?) ωφείλω να έχω στο σαλόνι το Speedport, να βάλω το RJ45 στον τοίχο και να το βγάλω από τον τοίχο του δωματίου σε ένα tp-link vr900 το οποίο θα είναι το router στο οποίο θα κουμπώσουν όλες οι συσκευές του σπιτιού. Άρα αυτό που χρειάζομαι είναι bridge mode ανάμεσα στα 2, με την μεταξύ τους σύνδεση να γίνεται μέσω UTP καλωδίωσης.

    Στο πρόσφατο παρελθόν και πριν την οπτική ίνα (κανονικο ADSL) ειχα bridgeάρει το VR900 με το προηγούμενο Plus χωρίς πρόβλημα, αφού και το PLus το επέτρεπε μέσω των ρυθμίσεών του και ήταν και δίπλα δίπλα στο δωμάτιο συνδεδεμένα με LAN.

    Αυτή την στιγμή έχω διαβάσει πάρα πολλά κι έχω χάσει τον μπούσουλα. Δεν μπορώ να ξέρω τι θα δουλέψει για την περίπτωσή μου.
    Επίσης δεν μπορώ να είμαι απόλυτα σίγουρος ότι το σήμα του ιντερνετ μπορεί να περάσει από δωμάτιο σε δωμάτιο μέσω RJ45 και UTP.
    Οι ρυθμίσεις του Plus δεν μου επιτρέπουν το Passthrough (δεν υπάρχει επιλογή)

    Έχει κανείς ανάλογη εμπειρία?
    Δεν είμαι πολύ έμπειρος στο θέμα αλλά είμαι ανοιχτός στο να δοκιμάσω κάτι που δούλεψε σε αντίστοιχη περίπτωση.

    ΥΓ. Κάτι ανέφερε ο ΟΤΕ για πληρωμή του τεχνικού για να μου το φτιάξει. Υπάρχει όντως αυτή η υπηρεσία? Θα με συμβουλεύατε να το κάνω μέσω τεχνικού του ΟΤΕ?
    ΥΓ. Ευχαριστώ προκαταβολικά για τις απαντήσεις σας.

Σελ. 5 από 17 ΠρώτηΠρώτη ... 345671015 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Mikrotik σε ρόλο PPPoE client με modem σε bridge mode
    Από deniSun στο φόρουμ MikroTik ADSL modems, routers & routerBOARDs
    Μηνύματα: 565
    Τελευταίο Μήνυμα: 10-04-20, 06:48
  2. speedport w 724v σε bridge mode
    Από mthpp στο φόρουμ COSMOTE VDSL
    Μηνύματα: 59
    Τελευταίο Μήνυμα: 22-08-18, 15:31
  3. Speedport W724CI σε bridge
    Από assos40 στο φόρουμ COSMOTE VDSL
    Μηνύματα: 8
    Τελευταίο Μήνυμα: 25-04-18, 10:52
  4. Μηνύματα: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 27-09-17, 22:07
  5. Draytek 2830 σε bridge mode
    Από lsavvaid στο φόρουμ Draytek ADSL modems και routers
    Μηνύματα: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 24-08-17, 00:00

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας