Σελ. 9 από 17 ΠρώτηΠρώτη ... 4789101114 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 121-135 από 247
  1. #121
    Εγγραφή
    17-02-2020
    Μηνύματα
    10
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    μα αυτο θελω το speedport μονο για τηλεφωνο

    - - - Updated - - -

    οκ φιλε μου τωρα εχω τηλεφωνο ευχαριστω πολυ..

  2. #122
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από gulfnear165 Εμφάνιση μηνυμάτων
    μα αυτο θελω το speedport μονο για τηλεφωνο
    Αυτό γίνεται και στις δύο περιπτώσεις. Απλά είναι καλύτερος ο δεύτερος τρόπος. Δηλαδή να παίρνει σύνδεση από τον πρώτο Router αντί να κάνει και αυτό ξεχωριστή σύνδεση με ταυτόχρονη δική του κλήση ΡΡΡ.

  3. #123
    Εγγραφή
    06-02-2007
    Μηνύματα
    2
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    Vodafone
    Καλησπέρα σε όλους.
    Έχω βάλει το Speedport Plus σε bridge, έχω σετάρει το mikrotik μου να κανει την κλήση pppoe, όλα παίζουν μια χαρά.
    Αυτό που δεν μπορώ να κάνω είναι να ανοίξω το web menu του Speedport Plus πλέον με τίποτα.
    Δοκίμασα την λύση που έχει αναφερθεί αλλά τίποτα. Το περίεργο είναι ότι ακόμα με με καλώδιο αν συνδεθώ πάνω στο Speedport Plus και δώσω μια IP του 192.168.1.0 που υποτίθεται ότι είναι το δίκτυο του SP, πάλι δεν μου ανοίγει το web menu του. Δεν έχω αλλάξει τίποτα άλλο στο speedport μονο έβαλα το Type Bridge Connection.
    Υποθέτω ότι μόνο του έχει κλείσει το DHCP καθώς δεν παίρνω ΙP αν συνδεθώ απευθείας μαζι του.
    Καμιά ιδέα;

  4. #124
    Εγγραφή
    25-05-2020
    Μηνύματα
    10
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Καλησπέρα,

    Έχω διαβάσει το νήμα αλλά επειδή έχω χάσει λίγο τη μπάλα, αν είναι εύκολο, ας βοηθήσει κάποιος πως μπορώ να κάνω το εξής (ναι, ξέρω ότι έχει ξανασυζητηθεί αλλά δεν βρίσκω κάπου μια μαζεμένη απάντηση) :

    Έχω το speedport plus σε μια 100αρα γραμμή cosmote Pstn και παίρνω από εκεί και voip τηλέφωνο.

    Πήρα το Asus mesh system https://www.asus.com/Networking/RT-AX92U/ (που δεν είναι modem / αν δεν κάνω λάθος) και δεν έχει voip.

    Τι πρέπει να κάνω για να χρησιμοποιώ το Asus σαν ρουτερ (που φανταζομαι είναι πολυ καλύτερο από το speedport) αλλά να μη χάσω και το voip;

    Είχα στο μυαλό μου να κάνω απλά bridge στο Speedport αλλά μετά φαντάστηκα ότι έτσι θα χάσω το voip. Μέχρι που είδα κάποιες λύσεις παραπάνω (αλλά κάπου εκεί μπλέχτηκα, είναι η αλήθεια).

    Προς βοήθεια σε πιθανές απαντήσεις: Τώρα (πριν βάλω το νέο ρουτερ), στο Speedport έχω ip 192 168 2 1 και το DHCP On.

    Ευχαριστώ εκ των προτέρων για τη βοήθεια.

  5. #125
    Εγγραφή
    04-04-2005
    Περιοχή
    ΚΑΤΕΡΙΝΗ
    Μηνύματα
    1.747
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500/50
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΑΤΕΡΙΝΗ
    Router
    Asus Rt-ax92
    Να μας πεις εντυπώσεις από το ρούτερ. Αξίζει λες? Το έχεις δοκιμάσει κάπου αλλού?

  6. #126
    Εγγραφή
    20-07-2008
    Περιοχή
    Πετρούπολη
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    5.754
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    220/22
    ISP
    NOVA
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από splel Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλησπέρα,

    Έχω διαβάσει το νήμα αλλά επειδή έχω χάσει λίγο τη μπάλα, αν είναι εύκολο, ας βοηθήσει κάποιος πως μπορώ να κάνω το εξής (ναι, ξέρω ότι έχει ξανασυζητηθεί αλλά δεν βρίσκω κάπου μια μαζεμένη απάντηση) :

    Έχω το speedport plus σε μια 100αρα γραμμή cosmote Pstn και παίρνω από εκεί και voip τηλέφωνο.

    Πήρα το Asus mesh system https://www.asus.com/Networking/RT-AX92U/ (που δεν είναι modem / αν δεν κάνω λάθος) και δεν έχει voip.

    Τι πρέπει να κάνω για να χρησιμοποιώ το Asus σαν ρουτερ (που φανταζομαι είναι πολυ καλύτερο από το speedport) αλλά να μη χάσω και το voip;

    Είχα στο μυαλό μου να κάνω απλά bridge στο Speedport αλλά μετά φαντάστηκα ότι έτσι θα χάσω το voip. Μέχρι που είδα κάποιες λύσεις παραπάνω (αλλά κάπου εκεί μπλέχτηκα, είναι η αλήθεια).

    Προς βοήθεια σε πιθανές απαντήσεις: Τώρα (πριν βάλω το νέο ρουτερ), στο Speedport έχω ip 192 168 2 1 και το DHCP On.

    Ευχαριστώ εκ των προτέρων για τη βοήθεια.
    Καλημερα,

    Αγορασες ενα ρουτερ , που απο οτι γραφεις βγαινει η εντυπωση οτι δεν γνωριζεις τις δυνατοτητες του και τι ειναι ακριβως.
    Οπως επισης συγκρινεις το plus με το asus με μόνο κριτηριο την επωνυμια τους ?

    Για μενα προσωπικα αδικα ξοδεψες τοσα χρηματα.

    Απο εκει και περα , για να μην μακρυγορω, οτι θες μπορει να γινει. Η cosmote ειναι "ευελικτη" σε σχεση με τον εξοπλισμο της.

    Οποτε αν θελεις να εχεις το asus για βασικο σου ρουτερ , ζητας κωδικους CLI απο την cosmote για το + και το εχεις σαν modem-voip και το asus μετα να κανει την PPPoE κληση.

    ( Υπαρχουν παρα πολλες λυσεις αναλογως τι θελει να υλοποιησει καποιος, και ποσα χρηματα μπορει να διαθεσει ) .
    The gr81 .

  7. #127
    Εγγραφή
    25-05-2020
    Μηνύματα
    10
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από griniaris Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλημερα,

    Αγορασες ενα ρουτερ , που απο οτι γραφεις βγαινει η εντυπωση οτι δεν γνωριζεις τις δυνατοτητες του και τι ειναι ακριβως.
    Οπως επισης συγκρινεις το plus με το asus με μόνο κριτηριο την επωνυμια τους ?

    Για μενα προσωπικα αδικα ξοδεψες τοσα χρηματα.

    Απο εκει και περα , για να μην μακρυγορω, οτι θες μπορει να γινει. Η cosmote ειναι "ευελικτη" σε σχεση με τον εξοπλισμο της.

    Οποτε αν θελεις να εχεις το asus για βασικο σου ρουτερ , ζητας κωδικους CLI απο την cosmote για το + και το εχεις σαν modem-voip και το asus μετα να κανει την PPPoE κληση.

    ( Υπαρχουν παρα πολλες λυσεις αναλογως τι θελει να υλοποιησει καποιος, και ποσα χρηματα μπορει να διαθεσει ) .
    Ευχαριστώ για την απάντηση.

    Η επιλογή του ASUS έγινε βασικά λόγω του mesh και του WiFi 6 (στη χειρότερη δλδ δεν θα έκανε το routing).

    Το ότι υποθέτω ότι είναι καλύτερο σαν ρουτερ (από το Speedport plus) απλά το υποθέτω. Δε ισχύει;

    Αν θες, μπορείς να μου δώσεις κάποιες πληροφορίες (ή κάποιο link / οδηγό αν έχει ξανασυζητηθεί) για το πως θα ρυθμίσω το SpeedPort Plus (μπροστά από το ASUS φανταζομαι) μόνο για modem και voip και αντίστοιχα μετά το ASUS;

    Ευχαριστώ και πάλι

  8. #128
    Εγγραφή
    30-08-2012
    Περιοχή
    Athens
    Μηνύματα
    1.440
    Downloads
    37
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    ↓220 Mbps / ↑22 Mbps
    ISP
    COSMOTE
    DSLAM
    Wind - ΚΑΛΛΙΘΕΑ
    Router
    hAP ac²
    SNR / Attn
    10(dB) / 4(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από splel Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλησπέρα,

    Έχω διαβάσει το νήμα αλλά επειδή έχω χάσει λίγο τη μπάλα, αν είναι εύκολο, ας βοηθήσει κάποιος πως μπορώ να κάνω το εξής (ναι, ξέρω ότι έχει ξανασυζητηθεί αλλά δεν βρίσκω κάπου μια μαζεμένη απάντηση) :

    Έχω το speedport plus σε μια 100αρα γραμμή cosmote Pstn και παίρνω από εκεί και voip τηλέφωνο.

    Πήρα το Asus mesh system https://www.asus.com/Networking/RT-AX92U/ (που δεν είναι modem / αν δεν κάνω λάθος) και δεν έχει voip.

    Τι πρέπει να κάνω για να χρησιμοποιώ το Asus σαν ρουτερ (που φανταζομαι είναι πολυ καλύτερο από το speedport) αλλά να μη χάσω και το voip;

    Είχα στο μυαλό μου να κάνω απλά bridge στο Speedport αλλά μετά φαντάστηκα ότι έτσι θα χάσω το voip. Μέχρι που είδα κάποιες λύσεις παραπάνω (αλλά κάπου εκεί μπλέχτηκα, είναι η αλήθεια).

    Προς βοήθεια σε πιθανές απαντήσεις: Τώρα (πριν βάλω το νέο ρουτερ), στο Speedport έχω ip 192 168 2 1 και το DHCP On.

    Ευχαριστώ εκ των προτέρων για τη βοήθεια.
    Δεν χρειάζεται ούτε να κάνεις bridge ούτε να ζητήσεις έξτρα κωδικούς. Το Speedport Plus υποστηρίζει PPPoE passthrough, οπότε εσύ απλά θα συνδέσεις την WAN του Asus σε μια ethernet του Plus, και με τους internet κωδικούς σου θα ρυθμίσεις το Asus σε PPPoE mode.

  9. #129
    Εγγραφή
    20-07-2008
    Περιοχή
    Πετρούπολη
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    5.754
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    220/22
    ISP
    NOVA
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από manospcistas Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν χρειάζεται ούτε να κάνεις bridge ούτε να ζητήσεις έξτρα κωδικούς. Το Speedport Plus υποστηρίζει PPPoE passthrough, οπότε εσύ απλά θα συνδέσεις την WAN του Asus σε μια ethernet του Plus, και με τους internet κωδικούς σου θα ρυθμίσεις το Asus σε PPPoE mode.
    Δεν ειπε κανεις οτι το speedport ΔΕΝ ΥΠΟΣΤΗΡΙΖΕΙ PPPoE passthru. αν ξαναδιαβασεις τι εχω γραψει...αυτο ακριβως του λεω να κανει.

    Αυτο με τους ιδιους κωδικους που του λες να κανει ΔΕΝ ειναι σωστο. Με αυτο που τον προτρεπεις να κανει θα εχει 2 PPPoE με τα ιδια credentials και προφανως θα παρει 2 public ΙΡ . Επισης λαθος.

    Η ακομα χειροτερα ΔΕΝ διασφαλιζει οτι δεν θα παρει public ΙΡ το speedport και θα τον βαλουν πισω απο ΝΑΤ στο Αsus εξαιτιας της 2ης κλησης.



    @ splel Οπως σου ειπα και προηγουμενως.... παιρνεις την εξυπηρετηση πελατων της cosmote και ζητας CLI κωδικους για το speedport . βαζεις μετα το ASUS σαν το κεντρικο σου ρουτερ , και ΜΟΝΟ ΕΚΕΙ βαζεις τους κωδικους της συνδεσης σου.
    The gr81 .

  10. #130
    Εγγραφή
    25-05-2020
    Μηνύματα
    10
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από manospcistas Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν χρειάζεται ούτε να κάνεις bridge ούτε να ζητήσεις έξτρα κωδικούς. Το Speedport Plus υποστηρίζει PPPoE passthrough, οπότε εσύ απλά θα συνδέσεις την WAN του Asus σε μια ethernet του Plus, και με τους internet κωδικούς σου θα ρυθμίσεις το Asus σε PPPoE mode.
    Ευχαριστώ για την απάντηση.

    Είναι δλδ τελικά τόσο απλό; (γιατί με όσα διάβαζα είχα καταλάβει ότι έπρεπε το SP Plus να μπει σε bridge mode και εχανα και το voip).

    Όποτε κρατάω το SP Plus πρωτο στη γραμμη μονο για modem και voip και μετα το Asus κανει το routing, σωστα;

    Στο SP Plus πρεπει να αλλαξω καποια ρυθμιση για να ενεργοποιηθει το PPPoE passthrough; Κατι στο επισυναπομενο;

    Επίσης πως πρέπει να ρυθμίσω τις IP των 2 router ωστε να μην υπαρχει προβλημα; (τωρα το SP Plus ειναι 2.1 και κανει DHCP στο 2.ΧΧΧ στο δικτυο μου)

    Φαντάζομαι θα κλείσω το DHCP στο SP plus και θα ενεργοποιησω στο ASUS. Αλλα ποιες IP πρεπει να δωσω σε αυτα τα 2 (για να συνεχιζω να εχω 2.ΧΧΧ στο δικτυο μου) ;

    Επίσης τι άλλο πρέπει να κλείσω στο SP plus και να ενεργοποιησω αντιτοιχα στο ASUS; Φανταζομαι NAS, port forwarding (εχω μια πορτα ενεργη για το utorrent).

    Ευχαριστώ και πλάι για τη βοήθεια.
    Attached Thumbnails Attached Thumbnails ss.png  


  11. #131
    Εγγραφή
    30-08-2012
    Περιοχή
    Athens
    Μηνύματα
    1.440
    Downloads
    37
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    ↓220 Mbps / ↑22 Mbps
    ISP
    COSMOTE
    DSLAM
    Wind - ΚΑΛΛΙΘΕΑ
    Router
    hAP ac²
    SNR / Attn
    10(dB) / 4(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από griniaris Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν ειπε κανεις οτι το speedport ΔΕΝ ΥΠΟΣΤΗΡΙΖΕΙ PPPoE passthru. αν ξαναδιαβασεις τι εχω γραψει...αυτο ακριβως του λεω να κανει.

    Αυτο με τους ιδιους κωδικους που του λες να κανει ΔΕΝ ειναι σωστο. Με αυτο που τον προτρεπεις να κανει θα εχει 2 PPPoE με τα ιδια credentials και προφανως θα παρει 2 public ΙΡ . Επισης λαθος.

    Η ακομα χειροτερα ΔΕΝ διασφαλιζει οτι δεν θα παρει public ΙΡ το speedport και θα τον βαλουν πισω απο ΝΑΤ στο Αsus εξαιτιας της 2ης κλησης.



    @ splel Οπως σου ειπα και προηγουμενως.... παιρνεις την εξυπηρετηση πελατων της cosmote και ζητας CLI κωδικους για το speedport . βαζεις μετα το ASUS σαν το κεντρικο σου ρουτερ , και ΜΟΝΟ ΕΚΕΙ βαζεις τους κωδικους της συνδεσης σου.
    Στην Cosmote, αν δεν έχουμε static IP, δηλαδή έχουμε dynamic, μπορούμε με τους ίδιους κωδικούς να έχουμε μέχρι και 4 διαφορετικά PPPoE sessions με public IP, δηλαδή χωρίς CGNAT.
    Ακόμα καλύτερα, αν θέλουμε να κάνουμε και οικονομία στις IPs, μπορούμε στο Plus να βάλουμε τα otenet@otenet.gr / otenet με τα οποία έχουμε CGNAT και VoIP να λειτουργεί κανονικά, και στον δικό μας εξοπλισμό τα δικά μας credentials με public IP.
    Οπότε δεν υπάρχει κανένας λόγος να αιτηθεί CLI_ κωδικούς και να μπει σε αυτή τη διαδικασία - με τους οποίους επίσης public IP παίρνεις.

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από splel Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ευχαριστώ για την απάντηση.

    Είναι δλδ τελικά τόσο απλό; (γιατί με όσα διάβαζα είχα καταλάβει ότι έπρεπε το SP Plus να μπει σε bridge mode και εχανα και το voip).

    Όποτε κρατάω το SP Plus πρωτο στη γραμμη μονο για modem και voip και μετα το Asus κανει το routing, σωστα;

    Στο SP Plus πρεπει να αλλαξω καποια ρυθμιση για να ενεργοποιηθει το PPPoE passthrough; Κατι στο επισυναπομενο;

    Επίσης πως πρέπει να ρυθμίσω τις IP των 2 router ωστε να μην υπαρχει προβλημα; (τωρα το SP Plus ειναι 2.1 και κανει DHCP στο 2.ΧΧΧ στο δικτυο μου)

    Φαντάζομαι θα κλείσω το DHCP στο SP plus και θα ενεργοποιησω στο ASUS. Αλλα ποιες IP πρεπει να δωσω σε αυτα τα 2 (για να συνεχιζω να εχω 2.ΧΧΧ στο δικτυο μου) ;

    Επίσης τι άλλο πρέπει να κλείσω στο SP plus και να ενεργοποιησω αντιτοιχα στο ASUS; Φανταζομαι NAS, port forwarding (εχω μια πορτα ενεργη για το utorrent).

    Ευχαριστώ και πλάι για τη βοήθεια.
    Δεν χρειάζεται κάποια ρύθμιση, ούτε και να κλείσεις τον DHCP ή κάτι άλλο. Θα ρυθμίσεις το ASUS σε PPPoE, με το οποίο θα πάρει δική του δημόσια IP, και δεν θα φαίνεται πουθενά το Speedport.

  12. #132
    Εγγραφή
    20-07-2008
    Περιοχή
    Πετρούπολη
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    5.754
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    220/22
    ISP
    NOVA
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από manospcistas Εμφάνιση μηνυμάτων
    Στην Cosmote, αν δεν έχουμε static IP, δηλαδή έχουμε dynamic, μπορούμε με τους ίδιους κωδικούς να έχουμε μέχρι και 4 διαφορετικά PPPoE sessions με public IP, δηλαδή χωρίς CGNAT.
    Ακόμα καλύτερα, αν θέλουμε να κάνουμε και οικονομία στις IPs, μπορούμε στο Plus να βάλουμε τα otenet@otenet.gr / otenet με τα οποία έχουμε CGNAT και VoIP να λειτουργεί κανονικά, και στον δικό μας εξοπλισμό τα δικά μας credentials με public IP.
    Οπότε δεν υπάρχει κανένας λόγος να αιτηθεί CLI_ κωδικούς και να μπει σε αυτή τη διαδικασία - με τους οποίους επίσης public IP παίρνεις.
    Και στην πρωτη αναβαθμιση ή επανεκκινηση του plus ... ΔΕΝ μας διασφαλιζει κανεις οτι δεν θα παρει αυτοματα τα credentials της γραμμης μας .

    Οποτε ανα πασα στιγμη μπορει να "σκασει" το setup και να εχει προβληματα.

    Για ποιο λογο να μην αφιερωσει λιγο χρονο παραπανω , ΑΛΛΑ ΝΑ ΓΙΝΟΥΝ ΣΩΣΤΑ ??

    Δεν ειναι θεμα οικονομιας IPv4 . Ειναι απλα το σωστο.

    Μην κοιταμε να κανουμε πασαλειματα.

    Η προληψη ειναι καλυτερη της αντιμετωπισης.
    The gr81 .

  13. #133
    Εγγραφή
    10-06-2006
    Περιοχή
    Eastattica
    Μηνύματα
    474
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Cosmote, AWMN
    Router
    RB5009UG+S+IN
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από griniaris Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν ειπε κανεις οτι το speedport ΔΕΝ ΥΠΟΣΤΗΡΙΖΕΙ PPPoE passthru. αν ξαναδιαβασεις τι εχω γραψει...αυτο ακριβως του λεω να κανει.

    Αυτο με τους ιδιους κωδικους που του λες να κανει ΔΕΝ ειναι σωστο. Με αυτο που τον προτρεπεις να κανει θα εχει 2 PPPoE με τα ιδια credentials και προφανως θα παρει 2 public ΙΡ . Επισης λαθος.

    Η ακομα χειροτερα ΔΕΝ διασφαλιζει οτι δεν θα παρει public ΙΡ το speedport και θα τον βαλουν πισω απο ΝΑΤ στο Αsus εξαιτιας της 2ης κλησης.



    @ splel Οπως σου ειπα και προηγουμενως.... παιρνεις την εξυπηρετηση πελατων της cosmote και ζητας CLI κωδικους για το speedport . βαζεις μετα το ASUS σαν το κεντρικο σου ρουτερ , και ΜΟΝΟ ΕΚΕΙ βαζεις τους κωδικους της συνδεσης σου.

    Αν και off-topic, αν βάλεις το ίδιο account και στα δύο router, στην αρχή παίρνουν και τα 2 Public IP (όπως σωστά αναφέρεις) για κάποιο διάστημα, και μετά το Speedport γυρνάει σε CGNAT και το πίσω router που είναι με pass-through συνεχίζει να βγαίνει με public IP.

    Επιβεβαιωμένο σε 3 εγκαταστάσεις.

    Αν μπορείτε και εσείς να το επιβεβαιώσετε.

  14. #134
    Εγγραφή
    30-08-2012
    Περιοχή
    Athens
    Μηνύματα
    1.440
    Downloads
    37
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    ↓220 Mbps / ↑22 Mbps
    ISP
    COSMOTE
    DSLAM
    Wind - ΚΑΛΛΙΘΕΑ
    Router
    hAP ac²
    SNR / Attn
    10(dB) / 4(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από griniaris Εμφάνιση μηνυμάτων
    Και στην πρωτη αναβαθμιση ή επανεκκινηση του plus ... ΔΕΝ μας διασφαλιζει κανεις οτι δεν θα παρει αυτοματα τα credentials της γραμμης μας .

    Οποτε ανα πασα στιγμη μπορει να "σκασει" το setup και να εχει προβληματα.

    Για ποιο λογο να μην αφιερωσει λιγο χρονο παραπανω , ΑΛΛΑ ΝΑ ΓΙΝΟΥΝ ΣΩΣΤΑ ??

    Δεν ειναι θεμα οικονομιας IPv4 . Ειναι απλα το σωστο.
    Μα γιατί να σκάσει; Ακόμα και τα credentials να ξαναπάρει, μπορούμε να έχουμε μέχρι και 4 ενεργά sessions με τα ίδια credentials χωρίς πρόβλημα.
    Το CLΙ_ σαν διαδικασία βοηθάει μόνο σε static IPs, που δεν μπορούμε να έχουμε 2o session με τα ίδια credentials.

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από RpMz Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αν και off-topic, αν βάλεις το ίδιο account και στα δύο router, στην αρχή παίρνουν και τα 2 Public IP (όπως σωστά αναφέρεις) για κάποιο διάστημα, και μετά το Speedport γυρνάει σε CGNAT και το πίσω router που είναι με pass-through συνεχίζει να βγαίνει με public IP.

    Επιβεβαιωμένο σε 3 εγκαταστάσεις.

    Αν μπορείτε και εσείς να το επιβεβαιώσετε.
    Το CGNAT "κουμπώνει" πάνω στο username. Αν ένα username έχει γυρίσει σε CGNAT profile, θα παίρνει CGNAT IP (100.xx) με κάθε reconnect του PPPoE. Μήπως στο Speedport γίνεται αυτόματα κάποια αλλαγή κωδικών και παίρνει κάτι άλλο; Έχεις προσέξει αν αλλάζουν μήπως τα στοιχεία;

  15. #135
    Εγγραφή
    20-07-2008
    Περιοχή
    Πετρούπολη
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    5.754
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    220/22
    ISP
    NOVA
    Οποτε συνεχιζεις να προτεινεις στον συμφορουμιτη , σε τεχνολογικο φορουμ , να κανει 2 PPPoE κλησεις και να δεσμευσει 2 public ΙΡ ?

    Αυτη ειναι η σωστοτερη αντιμετωπιση του setup που θελει να πραγματοποιησει ???

    Καλα εχω καταλαβει ?
    The gr81 .

Σελ. 9 από 17 ΠρώτηΠρώτη ... 4789101114 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Mikrotik σε ρόλο PPPoE client με modem σε bridge mode
    Από deniSun στο φόρουμ MikroTik ADSL modems, routers & routerBOARDs
    Μηνύματα: 565
    Τελευταίο Μήνυμα: 10-04-20, 06:48
  2. speedport w 724v σε bridge mode
    Από mthpp στο φόρουμ COSMOTE VDSL
    Μηνύματα: 59
    Τελευταίο Μήνυμα: 22-08-18, 15:31
  3. Speedport W724CI σε bridge
    Από assos40 στο φόρουμ COSMOTE VDSL
    Μηνύματα: 8
    Τελευταίο Μήνυμα: 25-04-18, 10:52
  4. Μηνύματα: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 27-09-17, 22:07
  5. Draytek 2830 σε bridge mode
    Από lsavvaid στο φόρουμ Draytek ADSL modems και routers
    Μηνύματα: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 24-08-17, 00:00

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας