Σελ. 2 από 2 ΠρώτηΠρώτη 12
Εμφάνιση 16-25 από 25
  1. #16
    Εγγραφή
    24-03-2007
    Ηλικία
    36
    Μηνύματα
    373
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    50Mbps/5Mbps Homebooster
    ISP
    Cosmote
    Router
    Huawei DN9245X6-10
    SNR / Attn
    8(dB) / 30(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από keysmith Εμφάνιση μηνυμάτων
    Γενικά όλοι φταίνε εκτός από τους κατασκευαστές που τα έκαναν.. ψεύτικα!!! Ε όχι, ο κατασκευαστής είναι ο πρώτος που φταίει.-
    Όταν βγήκε το Galaxy S5 με το πλαστικό δακτυλίδι γύρω από την οθόνη που την προστατεύει και από πτώσεις και από γρατζουνιές όταν αφήνεις το κινητό ανάποδα όλοι κλαιγόντουσαν ότι το κινητό δεν ήταν "premium". Μετά ήρθε το εξαιρετικά εύθραυστο αλλα "πρίμιουμ" S6.

    Οπότε ναι, και οι καταναλωτές φταίνε που δεν ξέρουν τι θέλουν.
    Packets: Lost in the intrawebs

  2. #17
    Εγγραφή
    30-09-2005
    Ηλικία
    47
    Μηνύματα
    6.974
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από keysmith Εμφάνιση μηνυμάτων
    με τόσα λεφτά που κάνουν τα κινητά σήμερα (800€ τα "καλά") θα έπρεπε τα τζάμια να είναι αλεξίσφαιρα σε βολίδα 7,62mm από τα 10 μέτρα, όχι να μην σπάνε από ύψος 1 (ενός!) μέτρου.. (το οποίο δεν ισχύει.. ούτε αυτό) που το έχουν και για "κατόρθωμα".

    Πραγματικά είναι κοροϊδία. Τα παλαιότερα "πλαστικά" τζάμια των φτηνών κινητών ήταν πολύ πιο ανθεκτικά. Το όνομα γκορίλα είναι περίπου τρολλιά να χρησιμοποιείται για τζαμάκια αυτής της (μη) αντοχής. Είναι στα όρια "παγκόσμιας" συνωμοσίας κατασκευαστών να πουλάνε ανταλλακτικά η υπόθεση των οθονών.
    Τα πλαστικά έχουν ελαστικότητα και δεν σπάνε. Όμως είναι μαλακά και χαράζονται εύκολα. Το γυαλί όσο σκληρότερο είναι τόσο λιγότερο ελαστικό πράγμα που σημαίνει οτι σπάει ευκολότερα.

  3. #18
    Εγγραφή
    29-11-2007
    Μηνύματα
    933
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    16.403/1.020
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΚΟΜΟΤΗΝΗ
    Router
    Tomson tg585 v8 8.2.7.8
    SNR / Attn
    6(dB) / 22,5(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από aiolos.01 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τα πλαστικά έχουν ελαστικότητα και δεν σπάνε. Όμως είναι μαλακά και χαράζονται εύκολα. Το γυαλί όσο σκληρότερο είναι τόσο λιγότερο ελαστικό πράγμα που σημαίνει οτι σπάει ευκολότερα.
    ναι ισχύει αλλά περίπου.. Διότι βεβαίως υπάρχουν "πλαστικά" που ούτε σπάνε ούτε χαράζουν εύκολα. Και γυαλιά υπάρχουν τέτοια. Στις φτηνές κατασκευές ισχύει όπως λες δλδ το πλαστικό είναι πιο "ελαστικό" αλλά το πρόβλημα δεν είναι άλυτο. Επίσης υπάρχουν κινητά με γυαλί ή πλαστικό που ΔΕΝ σπάνε (εύκολα) και δεν χαράζουν (εύκολα) αλλά δεν είναι όλα. Αν στο πάχος στα "απλά" που τα φτιάχνουν δεν μπορούν να πετύχουν ικανοποιητική ας αυξήσουν το πάχος του γυαλιού λίγο. Δεν λέω να τα κάνουν όλα CAT (που την τρώει στο γυαλί και δεν σπάει) αλλά κάτι καλύτερο μπορούσαν.

    Είναι απαράδεκτο το 2018 να σπάνε οθόνες από πτώση ενός ή δύο μέτρων.
    There is nothing like 127.0.0.1

  4. #19
    Εγγραφή
    28-12-2007
    Ηλικία
    52
    Μηνύματα
    982
    Downloads
    8
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ (ΚΟΡΔΕΛΙΟ)
    Router
    Thomson
    SNR / Attn
    (dB) / 19(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από deniSun Εμφάνιση μηνυμάτων
    Επίσης αυξάνεις τον όγκο και μειώνεις την ευαισθησία της αφής.
    Οπότε εσύ το αφήνεις χωρίς tempered glass με μεγαλύτερη πιθανότητα να σπασει το γυαλί ή η οθόνη και κάποιοι άλλοι κάνουν το αντίθετο.
    Αυτό με την ευαισθησία της αφής μπορείς να το τεκμηριώσεις?

  5. #20
    Εγγραφή
    29-11-2007
    Μηνύματα
    933
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    16.403/1.020
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΚΟΜΟΤΗΝΗ
    Router
    Tomson tg585 v8 8.2.7.8
    SNR / Attn
    6(dB) / 22,5(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από hoannis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Οπότε εσύ το αφήνεις χωρίς tempered glass με μεγαλύτερη πιθανότητα να σπασει το γυαλί ή η οθόνη και κάποιοι άλλοι κάνουν το αντίθετο.
    χαχα.. Εγώ το P9 μου έχω σε θήκη ντοσιέ Το δικαιολογώ στον εαυτό μου ότι δεν κουβαλάω πορτοφόλι (χωράει και δύο κάρτες και 2 χαρτονομίσματα). Εχει πάνω μια μεμβράνη (πλαστική) που έχω αφήσει (χαράζει βέβαια ως πλαστική) αλλά είναι σχετικά εντάξει.
    Το παλιό μου xiaomi redmi 2 pro δεν του είχα τπτ. Ουτε θήκη ούτε τζάμι (θήκη είχα κάποιες φορές που προεξείχε 1mm από το non 2.5d τζάμι). Επιβιώνει ακόμα λόγω.. τύχης φαντάζομαι (και πλαστικού πλαισίου που όταν έπεφτε με την πλάτη απλά έβγαινε η πλάτη δεν ήταν και 2.5d.. ).
    There is nothing like 127.0.0.1

  6. #21
    Εγγραφή
    03-01-2018
    Περιοχή
    22 Acacia Avenue
    Μηνύματα
    2.256
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    219936/22000
    ISP
    Vodafone
    Router
    AVM FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    12(dB) / 12(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Υπάρχει και η επιλογή του sapphire glass το οποίο σε ό,τι αφορά στην αντιχαρακτική του ιδιότητα είναι δευτερό-τριτο μετά το διαμμάντι στην κλίμακα Mohs, αλλά και στην αντοχή του.
    Βέβαια, παρουσιάζει κάποια μεινοεκτήματα ακόμη σε σύγκριση με το Gorilla Glass (πχ. πιο ακριβό για αυτό και χρησιμοποιείται σε ακριβότερα ρολόγια, στρατιωτικές εφαρμογές κτλ). Εάν ευοδώσει η προσπάθεια της Apple, η οποία προς το παρόν το χρησιμοποιεί μόνο στα ρολόγια της και για την προστασία των φωτογραφικών φακών των κινητών της, (ή κάποιας άλλης εταιρείας τελοσπάντων) νομίζω πως είναι ένα πολύ υποσχόμενο υλικό.

    ΥΓ1. Υπάρχει και ένα παλιότερο video της Corning αλλά μου φαίνεται πολύ biased χωρίς πολλά στοιχεία.

    ΥΓ2. Σε ένα Citizen που έχω το Sapphire Glass έχει αποδειχθεί σκυλί του πολέμου.

  7. #22
    Εγγραφή
    16-07-2004
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Ηλικία
    55
    Μηνύματα
    2.053
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    PSTN
    Ταχύτητα
    20480/1024
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Router
    ZTE w300i
    Path Level
    Interleaved
    Έχω ένα "μίζερο" Lenovo C2 power 5" (αυτό με τη χοντρή μπαταρία), επιβεβαιωμένα "πλαστικούρα"
    η οθόνη με σχετικά καλή αίσθηση και χωρίς καμία προστασία
    .

    Δύο χρόνια τώρα έχει φάει τις τούμπες του αιώνα, πλάτη, φάτσα, πλάι, γωνίες, σε άσφαλτο, σε χαλίκι,
    θάφτηκε στην άμμο. Τίποτε δεν συνέβη. Δεν ράγισε ούτε έκανε κάποιο σημάδι

    Φαντάζομαι τα bezel, borderless, πανέμορφα κρυστάλλινα τηλέφωνα είναι να τα κλείσεις σε κλουβί για να σωθούν.
    Όλα τα παιχνίδια android που έχω φτιάξει περιγράφονται και κατεβαίνουν
    από εδώ: https://play.google.com/store/apps/d...=Carbon+People

  8. #23
    Εγγραφή
    22-03-2018
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    1.171
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Wind
    Δεν θα έβαζα/δεν βάζω προστατευτικά στον οθόνη, καθώς πολύ πολύ δύσκολα θα υπερβώ τα 200€ για κινητό (όχι ότι και αυτά τα έχω για πέταμα...). Θεωρώ ότι αν κάποιος πάρει high-end συσκευή, η προστασία θα έπρεπε να είναι από τα πρώτα πράγματα που θα κοιτάξει κάποιος που σέβεται να πολλές εκατ/δες ευρώ που έδωσε.

  9. #24
    Εγγραφή
    29-11-2007
    Μηνύματα
    933
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    16.403/1.020
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΚΟΜΟΤΗΝΗ
    Router
    Tomson tg585 v8 8.2.7.8
    SNR / Attn
    6(dB) / 22,5(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Chingachgook Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν θα έβαζα/δεν βάζω προστατευτικά στον οθόνη, καθώς πολύ πολύ δύσκολα θα υπερβώ τα 200€ για κινητό (όχι ότι και αυτά τα έχω για πέταμα...). Θεωρώ ότι αν κάποιος πάρει high-end συσκευή, η προστασία θα έπρεπε να είναι από τα πρώτα πράγματα που θα κοιτάξει κάποιος που σέβεται να πολλές εκατ/δες ευρώ που έδωσε.
    Το ερώτημα είναι δια τι να θέλει προστασία τέτοιο κινητό. Έπρεπε να είναι σχεδιαστικά γερό.. Πολύ γερό..
    There is nothing like 127.0.0.1

  10. #25
    Εγγραφή
    22-03-2018
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    1.171
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Wind
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από keysmith Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το ερώτημα είναι δια τι να θέλει προστασία τέτοιο κινητό. Έπρεπε να είναι σχεδιαστικά γερό.. Πολύ γερό..
    Σωστό και αυτό

Σελ. 2 από 2 ΠρώτηΠρώτη 12

Παρόμοια Θέματα

  1. [Netgear] Εντύπωση - Παρουσίαση του Netgear Nighthawk D7000 AC1900.
    Από xar1s στο φόρουμ ADSL & Broadband Hardware, routers και modems...
    Μηνύματα: 292
    Τελευταίο Μήνυμα: 06-10-18, 16:04
  2. Μηνύματα: 16
    Τελευταίο Μήνυμα: 07-06-18, 04:18
  3. Μηνύματα: 13
    Τελευταίο Μήνυμα: 17-05-18, 16:16
  4. Μηνύματα: 38
    Τελευταίο Μήνυμα: 19-04-18, 06:04

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας