Σελ. 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1-15 από 25
  1. #1
    Εγγραφή
    22-09-2003
    Μηνύματα
    81.746
    Downloads
    218
    Uploads
    48
    Άρθρα
    6
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    Wind
    Router
    Technicolor DGA4130
    SNR / Attn
    6(dB) / 2.8(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Η Corning παρουσίασε την νέα γενιιά του πολύ γνωστού Gorilla Glass -το Gorilla Glass 6- που όπως ισχυρίζεται είναι το ισχυρότερο γυαλί της ως τώρα. Στις δοκιμές της άντεξε 15 πτώσεις από ύψος 1 μέτρου σε τραχιά επιφάνεια και είναι δύο φορές καλύτερο από το Gorilla Glass 5.

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  Corning-Gorilla-Glass-6-Feature-Image-810x298_c.png 
Εμφανίσεις:  358 
Μέγεθος:  230,6 KB 
ID: 195618


    Παράλληλα προσφέρει τα ίδια επίπεδα αντοχής στα γδαρσίματα με τον προκάτοχο του. Τα Gorilla Glass χρησιμοποιούνται σε πάνω από 6 δισεκατομμύρια συσκευές.

    “Gorilla Glass 6 is an entirely new glass composition that can be chemically strengthened to give it significantly higher levels of compression than is possible with Gorilla Glass 5. This enables Gorilla Glass 6 to be more resistant to damage,” said Dr. Jaymin Amin, vice president of technology and product development, Corning Gorilla Glass and Corning Specialty Materials. “Moreover, with breaks during drops being a probabilistic event, the added compression helps increase, on average, the likelihood of survival through multiple drop events.”
    Πηγή : Corning

  2. #2
    Εγγραφή
    30-03-2012
    Περιοχή
    Κεφαλλονιά Αργοστόλι
    Μηνύματα
    1.578
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL
    Ταχύτητα
    21287 kbps /1020 kbps
    ISP
    Nova
    DSLAM
    Forthnet - ΑΡΓΟΣΤΟΛΙ
    Router
    TP-LINK TD-W9970 V1
    SNR / Attn
    6.2(dB) / 12.0(dB)
    Path Level
    Interleaved

  3. #3
    Εγγραφή
    28-03-2006
    Περιοχή
    KV G434
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    42.334
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    310/31
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΕΡΜΟΥ
    Router
    RB4011iGS+5 ONT: G-010G-R
    Κάθε νέα έκδοσή τους είναι καλύτερη της πρώτης.
    Δεν λέει τίποτε το "όπως ισχυρίζεται είναι το ισχυρότερο γυαλί της ως τώρα".
    | "Anyone can build a fast CPU.
    | The trick is to build a fast system."
    |____________Seymour Cray...

  4. #4
    Εγγραφή
    27-05-2006
    Περιοχή
    Άγιοι Ανάργυροι
    Ηλικία
    52
    Μηνύματα
    13.090
    Downloads
    21
    Uploads
    1
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100/10 - 600/120
    ISP
    Cosmote VDSL - 5G
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΦΙΛΑΔΕΛΦΕΙΑ
    Router
    UntangleVM on esxi
    δλδ το εμπιστεύεται κανείς και δεν βάζει ένα Tempered Glass από πάνω για έξτρα ασφάλεια? εγώ έχω σωθεί έτσι άπειρες φορές.
    Επίσης από γρατζουνίτσες τι γίνεται??
    There's no substitute for experience
    CorollaClub

  5. #5
    Εγγραφή
    21-09-2004
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    980
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    6144/1024
    ISP
    Cyta Hellas
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΙΩΝΙΑ
    Router
    Technicolor TG788vn
    SNR / Attn
    8(dB) / 48(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από deniSun Εμφάνιση μηνυμάτων
    Κάθε νέα έκδοσή τους είναι καλύτερη της πρώτης.
    Εννοείς της προηγούμενης.

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από BlueChris Εμφάνιση μηνυμάτων
    δλδ το εμπιστεύεται κανείς και δεν βάζει ένα Tempered Glass από πάνω για έξτρα ασφάλεια? εγώ έχω σωθεί έτσι άπειρες φορές.
    Επίσης από γρατζουνίτσες τι γίνεται??
    Πώς το ξέρεις ότι έχεις σωθεί; Εφόσον δηλαδή έχεις προστατευτικό, πώς ξέρεις ότι το τζάμι θα είχε σπάσει αν δεν το είχες;

    Προσωπικά στα περισσότερα κινητά (όχι μόνο δικά μου, αλλά και άλλων) βάζω προστατευτικό αλλά ποτέ τζάμι, μόνο μεμβράνη και δεν έχει σπάσει ποτέ καμία οθόνη.
    Ο λόγος που βάζω τη μεμβράνη είναι για τις γρατσουνιές, γιατί Gorilla ξε-Gorilla, αν δεν έχεις μεμβράνη κάθε λίγο και λιγάκι κάνει την εμφάνισή της μια μικρο-γρατσουνιά.

  6. #6
    Εγγραφή
    28-03-2006
    Περιοχή
    KV G434
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    42.334
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    310/31
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΕΡΜΟΥ
    Router
    RB4011iGS+5 ONT: G-010G-R
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από BlueChris Εμφάνιση μηνυμάτων
    δλδ το εμπιστεύεται κανείς και δεν βάζει ένα Tempered Glass από πάνω για έξτρα ασφάλεια? εγώ έχω σωθεί έτσι άπειρες φορές.
    Επίσης από γρατζουνίτσες τι γίνεται??
    Το Tempered είναι μια επιπλέον προστασία.
    Προσωπικά δεν την συμπαθώ.
    | "Anyone can build a fast CPU.
    | The trick is to build a fast system."
    |____________Seymour Cray...

  7. #7
    Εγγραφή
    27-05-2006
    Περιοχή
    Άγιοι Ανάργυροι
    Ηλικία
    52
    Μηνύματα
    13.090
    Downloads
    21
    Uploads
    1
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100/10 - 600/120
    ISP
    Cosmote VDSL - 5G
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΦΙΛΑΔΕΛΦΕΙΑ
    Router
    UntangleVM on esxi
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Symos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εννοείς της προηγούμενης.

    - - - Updated - - -



    Πώς το ξέρεις ότι έχεις σωθεί; Εφόσον δηλαδή έχεις προστατευτικό, πώς ξέρεις ότι το τζάμι θα είχε σπάσει αν δεν το είχες;

    Προσωπικά στα περισσότερα κινητά (όχι μόνο δικά μου, αλλά και άλλων) βάζω προστατευτικό αλλά ποτέ τζάμι, μόνο μεμβράνη και δεν έχει σπάσει ποτέ καμία οθόνη.
    Ο λόγος που βάζω τη μεμβράνη είναι για τις γρατσουνιές, γιατί Gorilla ξε-Gorilla, αν δεν έχεις μεμβράνη κάθε λίγο και λιγάκι κάνει την εμφάνισή της μια μικρο-γρατσουνιά.

    Προσωπικά στα περισσότερα κινητά (όχι μόνο δικά μου, αλλά και άλλων) βάζω προστατευτικό αλλά ποτέ τζάμι, μόνο μεμβράνη και δεν έχει σπάσει ποτέ καμία οθόνη.
    Ο λόγος που βάζω τη μεμβράνη είναι για τις γρατσουνιές, γιατί Gorilla ξε-Gorilla, αν δεν έχεις μεμβράνη κάθε λίγο και λιγάκι κάνει την εμφάνισή της μια μικρο-γρατσουνιά.
    Ε? μα για να το λέω το έχω πάθει, έχω το Note 3 και όταν το είχα πάρει όταν βγήκε είχε βγει η ΜΙΜΕ στην Αμερική και είχε βγάλει Tempered Glass για αυτό και είχα σκάσει 22€. Ε μου έπεσε με τα μούτρα κάτω και το MIME έσπασε κανονικά.
    Τους έστειλα mail γιατί είχα εφόρου ζωής εγγύηση για αυτό και μου έστειλαν νέο. Η οθόνη του κινητού δεν έκανε κιχ.

    Η κακιά η ώρα είναι να σας πέσει με τα μούτρα και κάτω στο πάτωμα να υπάρχει μια αμυχή... εκεί γίνεται η ζημιά. Εννοείται ΠΑΝΤΑ BUMPER γύρω γύρω ειδικά σε αυτά τα κυρτά της Samsung.

    Παιδιά εγώ tempered glass και ξερό ψωμί... έχω βάλει και στης γυναίκας μου το Iphone και είμαι ήσυχος. Επίσης η μεμβράνες αλλάζουν το γλίστρημα του δακτύλου στο κινητό και μαζεύουν και μπίχλα... αν δεν σκάσεις πάνω από 10€ για καλή μεμβράνη εγώ νευριάζω σε σχέση με το γυαλί.
    There's no substitute for experience
    CorollaClub

  8. #8
    Εγγραφή
    21-09-2004
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    980
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    6144/1024
    ISP
    Cyta Hellas
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΙΩΝΙΑ
    Router
    Technicolor TG788vn
    SNR / Attn
    8(dB) / 48(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από BlueChris Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ε? μα για να το λέω το έχω πάθει, έχω το Note 3 και όταν το είχα πάρει όταν βγήκε είχε βγει η ΜΙΜΕ στην Αμερική και είχε βγάλει Tempered Glass για αυτό και είχα σκάσει 22€. Ε μου έπεσε με τα μούτρα κάτω και το MIME έσπασε κανονικά.
    Τους έστειλα mail γιατί είχα εφόρου ζωής εγγύηση για αυτό και μου έστειλαν νέο. Η οθόνη του κινητού δεν έκανε κιχ.
    Αυτό που ρωτάω παραπάνω, είναι πώς το ξέρεις ότι αν δεν είχες το tempered glass, θα είχε σπάσει η οθόνη;
    Επειδή έσπασε το γυαλί, υποθέτεις πως αν δεν το είχες, θα είχε σπάσει η οθόνη. Αλλά δεν μπορείς να το ξέρεις αυτό. Γι'αυτό υπάρχει το Gorilla Glass.

    Αυτό που λέω επιβεβαιώνεται και από το εξής απλό γεγονός. Όλη την ώρα βλέπω ανθρώπους να κυκλοφορούνε με σπασμένα tempered glass. Πολλές φορές μάλιστα αν δεν το έχουν βάλει μόνοι τους, το κρατάνε και πολύ καιρό σπασμένο μέχρι να μπουν στη διαδικασία να πάνε να το αλλάξουν.

    Αντίθετα, πολύ σπάνια βλέπω πλέον κάποιον με σπασμένη οθόνη κινητού (παλιότερα ήταν πιο συχνό). Αυτό σημαίνει πως τα τζάμια σπάνε σχετικά εύκολα, ενώ οι οθόνες όχι. Άρα δεν σημαίνει πως κάθε φορά που σπάει ένα τζάμι, θα είχε σπάσει η οθόνη αν δεν υπήρχε το τζάμι.

  9. #9
    Εγγραφή
    29-11-2007
    Μηνύματα
    933
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    16.403/1.020
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΚΟΜΟΤΗΝΗ
    Router
    Tomson tg585 v8 8.2.7.8
    SNR / Attn
    6(dB) / 22,5(dB)
    με τόσα λεφτά που κάνουν τα κινητά σήμερα (800€ τα "καλά") θα έπρεπε τα τζάμια να είναι αλεξίσφαιρα σε βολίδα 7,62mm από τα 10 μέτρα, όχι να μην σπάνε από ύψος 1 (ενός!) μέτρου.. (το οποίο δεν ισχύει.. ούτε αυτό) που το έχουν και για "κατόρθωμα".

    Πραγματικά είναι κοροϊδία. Τα παλαιότερα "πλαστικά" τζάμια των φτηνών κινητών ήταν πολύ πιο ανθεκτικά. Το όνομα γκορίλα είναι περίπου τρολλιά να χρησιμοποιείται για τζαμάκια αυτής της (μη) αντοχής. Είναι στα όρια "παγκόσμιας" συνωμοσίας κατασκευαστών να πουλάνε ανταλλακτικά η υπόθεση των οθονών.
    There is nothing like 127.0.0.1

  10. #10
    Εγγραφή
    27-05-2006
    Περιοχή
    Άγιοι Ανάργυροι
    Ηλικία
    52
    Μηνύματα
    13.090
    Downloads
    21
    Uploads
    1
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100/10 - 600/120
    ISP
    Cosmote VDSL - 5G
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΦΙΛΑΔΕΛΦΕΙΑ
    Router
    UntangleVM on esxi
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Symos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αυτό που ρωτάω παραπάνω, είναι πώς το ξέρεις ότι αν δεν είχες το tempered glass, θα είχε σπάσει η οθόνη;
    Επειδή έσπασε το γυαλί, υποθέτεις πως αν δεν το είχες, θα είχε σπάσει η οθόνη. Αλλά δεν μπορείς να το ξέρεις αυτό. Γι'αυτό υπάρχει το Gorilla Glass.

    Αυτό που λέω επιβεβαιώνεται και από το εξής απλό γεγονός. Όλη την ώρα βλέπω ανθρώπους να κυκλοφορούνε με σπασμένα tempered glass. Πολλές φορές μάλιστα αν δεν το έχουν βάλει μόνοι τους, το κρατάνε και πολύ καιρό σπασμένο μέχρι να μπουν στη διαδικασία να πάνε να το αλλάξουν.

    Αντίθετα, πολύ σπάνια βλέπω πλέον κάποιον με σπασμένη οθόνη κινητού (παλιότερα ήταν πιο συχνό). Αυτό σημαίνει πως τα τζάμια σπάνε σχετικά εύκολα, ενώ οι οθόνες όχι. Άρα δεν σημαίνει πως κάθε φορά που σπάει ένα τζάμι, θα είχε σπάσει η οθόνη αν δεν υπήρχε το τζάμι.
    ;
    Δεν έχεις άδικο έτσι όπως το λες αλλά δεν ψήνομαι να το ρισκάρω, έστω και placebo είμαι χαρούμενος... κάτι σαν το antivirus της microsoft που λέμε :-)
    There's no substitute for experience
    CorollaClub

  11. #11
    Εγγραφή
    06-07-2005
    Περιοχή
    Νέα Υόρκη
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    11.655
    Downloads
    6
    Uploads
    2
    Τύπος
    Cable
    Ταχύτητα
    300 Mbps down/10 Mbps up
    ISP
    Spectrum
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από keysmith Εμφάνιση μηνυμάτων
    με τόσα λεφτά που κάνουν τα κινητά σήμερα (800€ τα "καλά") θα έπρεπε τα τζάμια να είναι αλεξίσφαιρα σε βολίδα 7,62mm από τα 10 μέτρα, όχι να μην σπάνε από ύψος 1 (ενός!) μέτρου.. (το οποίο δεν ισχύει.. ούτε αυτό) που το έχουν και για "κατόρθωμα".

    Πραγματικά είναι κοροϊδία. Τα παλαιότερα "πλαστικά" τζάμια των φτηνών κινητών ήταν πολύ πιο ανθεκτικά. Το όνομα γκορίλα είναι περίπου τρολλιά να χρησιμοποιείται για τζαμάκια αυτής της (μη) αντοχής. Είναι στα όρια "παγκόσμιας" συνωμοσίας κατασκευαστών να πουλάνε ανταλλακτικά η υπόθεση των οθονών.
    Μπορεί να κάνω λάθος, αλλά νομίζω ότι αυτό είναι το τίμημα της οθόνης αφής, που δεν είχαν τα παλιά τηλέφωνα.

  12. #12
    Εγγραφή
    29-11-2007
    Μηνύματα
    933
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    16.403/1.020
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΚΟΜΟΤΗΝΗ
    Router
    Tomson tg585 v8 8.2.7.8
    SNR / Attn
    6(dB) / 22,5(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από tsigarid Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μπορεί να κάνω λάθος, αλλά νομίζω ότι αυτό είναι το τίμημα της οθόνης αφής, που δεν είχαν τα παλιά τηλέφωνα.
    αναφέρομαι σε αφή με πλαστικά τζαμάκια. Πχ το galaxy y. Οι τα τζάμια από τις οθόνες (που ήταν διαφορετικό ανταλλακτικό)έσπαγαν πολύ πιο δύσκολα από σήμερα. Ήταν πιο πιθανό μάλιστα να σπάσει μέσα η οθόνη παρά το έξω πλαστικό (digitizer). Μετά όμως ανακάλυψαν ότι το γιαλί προσφέρει καλύτερη αίσθηση (αληθές). Επίσης ανακάληψαν πως αν είναι κοντά το τζάμι (digitizer) στην οθόνη (tft) είναι πιο όμορφο και "ακριβές" στο να στοχεύσεις κάτι. Έτσι έγβαλαν οθόνες τζάμι (από γυαλί και μάλιστα λεπτό αυτή τη φορά) σε ένα δλδ compo. Σήμερα περίπου κανένα κινητό δεν έχει άλλο ξεχωριστό ανταλλακτικό digitizer και οθόνη. Είναι φιξ και κάνει μια περιουσία διότι αντί να αλλάζεις ένα τζάμι αλλάζεις οθόνη τζάμι. Υπάρχουν μέθοδοι "αποχωρισμού" αλλά είναι κοπιαστικές και θέλουν εργαλεία εμπειρία και υπομονή και δεν αξίζει για φτηνές οθόνες ο κόπος.

    Κατά τη γνώμη μου όμως είναι ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΟ αυτό το γυαλί που βάζουν να σπάει τόσο εύκολα. Πραγματικά ας το έκαναν και διπλάσιο σε πάχος αρκεί να ήταν αντοχής. Τα κινητά θα ήταν 0,5mm παχύτερα και λίγο βαρύτερα αλλά δεν θα έσπαγαν σαν πιάτα που πέφτουν από το τραπέζι. Υπάρχουν κινητά με γυάλινη οθόνη που ΔΕΝ σπάνε ότι και να τα κάνεις, απόδειξη ότι γίνεται (πχ CAT σκληρά κινητά). Ας έβγαζαν τις πολιτικές εκδόσεις λίγο όχι τόσο χοντρές αλλά πιο γερές από την σημερινή αηδία.

    Για μένα είναι περίπου σίγουρο ότι βολεύονται από τις εύραστες οθόνες για αυτό και δεν το διορθώνουν το θέμα. Βολεύονται γιατι όταν σου σπάσει (ή ξανασπάσει) στην διετία δε θα αξίζει η επισκευή και έτσι θα αλλάξεις συσκευή. Η κακές σε αντοχή μπαταρίες και οι οθόνες που σπάνε μικραίνουν το κύκλο ζωής του κινητού και οδηγούν σε αντικατάσταση (πρόωρη ας πούμε) σε σημαντικό βαθμό (άλλες αιτίες είναι το να ξεπεραστεί το κινητό). Αρα επειδή οι εταιρίες βολεύονται με αυτή την πραγματικότητα δεν υπάρχει σοβαρή διάθεση να το "διορθώσουν" για αυτό και gorilla glass 12 να βγει πάλι θα σπάει σαν πιάτο ίσως λίγο να είναι πιο γερό αλλά όχι σπουδαία πράγματα.. Η κύρια βελτίωση μεταξύ των εκδόσεων θα είναι η αντιχαρακτική ιδιότητα τους λες και δεν είναι καλά στον τομέα τώρα ή ότι όλοι δεν έχουν τζαμάκια μπροστά να τα προστατεύουν.

    Αυτό πιστεύω.
    There is nothing like 127.0.0.1

  13. #13
    Εγγραφή
    28-12-2007
    Ηλικία
    52
    Μηνύματα
    982
    Downloads
    8
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ (ΚΟΡΔΕΛΙΟ)
    Router
    Thomson
    SNR / Attn
    (dB) / 19(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Symos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αυτό που ρωτάω παραπάνω, είναι πώς το ξέρεις ότι αν δεν είχες το tempered glass, θα είχε σπάσει η οθόνη;
    Επειδή έσπασε το γυαλί, υποθέτεις πως αν δεν το είχες, θα είχε σπάσει η οθόνη. Αλλά δεν μπορείς να το ξέρεις αυτό. Γι'αυτό υπάρχει το Gorilla Glass.

    Αυτό που λέω επιβεβαιώνεται και από το εξής απλό γεγονός. Όλη την ώρα βλέπω ανθρώπους να κυκλοφορούνε με σπασμένα tempered glass. Πολλές φορές μάλιστα αν δεν το έχουν βάλει μόνοι τους, το κρατάνε και πολύ καιρό σπασμένο μέχρι να μπουν στη διαδικασία να πάνε να το αλλάξουν.

    Αντίθετα, πολύ σπάνια βλέπω πλέον κάποιον με σπασμένη οθόνη κινητού (παλιότερα ήταν πιο συχνό). Αυτό σημαίνει πως τα τζάμια σπάνε σχετικά εύκολα, ενώ οι οθόνες όχι. Άρα δεν σημαίνει πως κάθε φορά που σπάει ένα τζάμι, θα είχε σπάσει η οθόνη αν δεν υπήρχε το τζάμι.
    Για αυτό βάζεις tempered glass , για να ελαχιστοποιήσεις την πιθανότητα να σπάσει το τζάμι της οθόνης και σε συνέχεια η ίδια η οθόνη.
    Ολα σπάνε , οπότε μειώνεις αυτή την πιθανότητα όσο μπορείς.

  14. #14
    Εγγραφή
    28-03-2006
    Περιοχή
    KV G434
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    42.334
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    310/31
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΕΡΜΟΥ
    Router
    RB4011iGS+5 ONT: G-010G-R
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από hoannis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Για αυτό βάζεις tempered glass , για να ελαχιστοποιήσεις την πιθανότητα να σπάσει το τζάμι της οθόνης και σε συνέχεια η ίδια η οθόνη.
    Ολα σπάνε , οπότε μειώνεις αυτή την πιθανότητα όσο μπορείς.
    Επίσης αυξάνεις τον όγκο και μειώνεις την ευαισθησία της αφής.
    | "Anyone can build a fast CPU.
    | The trick is to build a fast system."
    |____________Seymour Cray...

  15. #15
    Εγγραφή
    29-11-2007
    Μηνύματα
    933
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    16.403/1.020
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΚΟΜΟΤΗΝΗ
    Router
    Tomson tg585 v8 8.2.7.8
    SNR / Attn
    6(dB) / 22,5(dB)
    ειδικά σε Samsung με amoled οθόνες καλά κάνουν και διπλό θα έβαζα εγώ.. Είναι πανάκριβες και ένας από τους λόγους που ΔΕΝ παίρνω τέτοιο κινητό (ενώ παραδέχομαι την ανωτερότητά της χάρη στο μαύρο ειδικά). Για τις υπόλοιπες δεν είμαι σίγουρος αν αξίζει τον κόπο.

    Γενικά ακόμα και τα tempered είναι μισο απάτη και εξηγούμαι. Είναι πάρα πολύ εύθραυστα με την "δικαιολογία" να απορροφήσουν την δύναμη της κρούσης (δια της θραύσης του απορροφάτε η ορμή). Βεβαίως και να μην υπήρχαν δεν σημαίνει θα έσπαγε η οθόνη αλλά ποτέ δε θα ξέρεις. Κατά δεύτερον τα περισσότερα τζαμάκια είναι 2.5D που θα πει τα περισσότερα κοινά και οικονομικά (αυτός είναι ο σκοπός της προστασία να είναι φτηνή αλλιώς αλλάζεις και οθόνη) δεν πιάνουν ολη την οθόνη. Πολύ συχνά βλέπω σπασμένες οθόνες και ενώ είχαν tempered πάνω (δεν έκανε τπτ αφού χτύπησε στο κενό το κινητό). βέβαια πολλές σπάνε λόγω κρούσης της γωνίας του πλαισίου και όχι άμεσης επαφής του κινητού. Εκεί φταίει η θήκη (που αν υπήρχε δεν ήταν γερή). Γενικά είναι συχνά θαμπές, ξεκολλημένες στις άκρες και μια ασχήμια στο σύνολο..

    Γενικά όλοι φταίνε εκτός από τους κατασκευαστές που τα έκαναν.. ψεύτικα!!! Ε όχι, ο κατασκευαστής είναι ο πρώτος που φταίει.-

    Υ.Γ. Και δεν είναι τυχαίο ότι έχουν κάνει δύσκολη την επισκευή στα περισσότερα από αυτά (βεντούζες, κόλλες, πιστολάκια, ειδικά εργαλεία). Κάποτε άνοιγαν με απλό κατσαβίδι * τα κινητά σήμερα θέλει τεχνικές που ξέρουν στην ινδία.. Όλα για να τα αλλάζουμε..
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος keysmith : 20-07-18 στις 00:14.
    There is nothing like 127.0.0.1

Σελ. 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. [Netgear] Εντύπωση - Παρουσίαση του Netgear Nighthawk D7000 AC1900.
    Από xar1s στο φόρουμ ADSL & Broadband Hardware, routers και modems...
    Μηνύματα: 292
    Τελευταίο Μήνυμα: 06-10-18, 16:04
  2. Μηνύματα: 16
    Τελευταίο Μήνυμα: 07-06-18, 04:18
  3. Μηνύματα: 13
    Τελευταίο Μήνυμα: 17-05-18, 16:16
  4. Μηνύματα: 38
    Τελευταίο Μήνυμα: 19-04-18, 06:04

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας